Jaka pompa do fontanny ogrodowej?
Jaka pompa do fontanny ogrodowej będzie najlepsza? Jakie są rodzaje pomp i które z nich najlepiej nadają się fontanny, a które do oczka wodnego lub do kaskad? Jeśli planujesz założenie zbiornika wodnego w ogrodzie, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Spis treści
- 1 Pompa fontannowa, do oczka wodnego i do zasilania kaskady
- 2 Pompa fontannowa do konkretnego zbiornika wodnego. Wydajność pompy w oczku wodnym
- 3 Jaką pompę fontannową wybrać? Parametry techniczne
- 4 Jakie zasilanie mogą mieć pompy fontannowe i do oczka wodnego?
- 5 Obliczanie ciśnienia pompy do fontann i oczek wodnych
Pompa fontannowa, do oczka wodnego i do zasilania kaskady
Do czego służy pompa fontannowa? To urządzenie, które jest niezbędne, jeśli mamy w ogrodzie zbiornik wodny o powierzchni nie większej niż 10 m² i głębokości do 1 m. W przypadku takiego małego stawu trudno jest utrzymać równowagę biologiczną, która gwarantowałaby czystość wody, zwłaszcza jeśli hodujemy w nim ryby. Woda w niewielkich zbiornikach szybko mętnieje i zarasta glonami, dlatego stosowanie pompy z filtrem jest tu konieczne. A co z większymi oczkami wodnymi? Tu podłączenie pompy jest jedynie zalecane. Jakie korzyści płyną ze stosowania pompy do fontanny, stawu, oczka wodnego lub basenu? Jak działa pompa fontannowa?
- Napowietrza wodę,
- Minimalizuje ryzyko powstawania osadów,
- Filtruje wodę,
- Pozwala stworzyć efekt tryskających strumieni wodnych (które dodatkowo natleniają wodę), wodospadu, strumienia, gejzeru.
Jaka pompa do oczka wodnego lub do fontanny będzie najlepsza? Przede wszystkim musimy sprawdzić szerokość obrazu wody w naszym zbiorniku. Dzięki temu uda nam się ustalić, jaka szerokość kaskady lub fontanny będzie optymalna (woda nie będzie się rozbryzgiwać poza krawędzie zbiornika). Na instrukcjach załączonych do pomp można znaleźć dane dotyczące zarówno szerokości fontanny, jak i wysokość podnoszenia wody, jaką pompa fontannowa może zapewnić. Warto zauważyć, że dane te są miarodajne przy założeniu, że pompa fontannowa będzie zainstalowana tuż pod lustrem wody, a nie nad jej powierzchnią. Jeśli planujemy zamontować pompę na dnie stawu, trzeba będzie przedłużyć rury doprowadzające wodę do dyszy fontanny, takie rozwiązanie jednak łączy się ze spadkiem wydajności pompy. W przypadku kaskady z kolei musimy znać jej wysokość liczoną od miejsca, w którym będzie zatopiona pompa oraz mierzoną w poziomie odległość pompy od ujścia wody w kaskadzie. Wartości te umożliwią nam określenie minimalnego ciśnienia, jakie powinna wytwarzać pompa fontannowa.
Pompa fontannowa do konkretnego zbiornika wodnego. Wydajność pompy w oczku wodnym
Przejdźmy teraz do szczegółów. Głównym zadaniem pompy do filtra jest przepompowywanie brudnej wody wraz z drobnymi zanieczyszczeniami. Chcąc wybrać pompę o odpowiedniej wydajności, musimy najpierw obliczyć objętość naszego stawu. Zbiornik taki ma zwykle nieregularny kształt, dlatego najlepszym sposobem na zdobycie tego wymiaru będzie sprawdzenie i zapisanie, ile wody udało nam się wlać do oczka wodnego podczas pierwszego napełniania. Dobrze dobrana pompa fontannowa jest w stanie przepompować w ciągu jednej godziny połowę wody z oczka wodnego, a jej wydajność podawana jest w m³/h (l/h). Uwaga! Jeśli oczko wodne znajduje się w miejscu mocno nasłonecznionym, a przy tym ma głębokość mniejszą niż 75 cm, pompa powinna charakteryzować się większą wydajnością, ponieważ takie warunki sprzyjają szybkiemu rozwojowi glonów.
Uznaje się, że w przypadku dobrze dobranej pompy w ciągu minuty przepływa przez filtr 2,5 razy więcej wody niż jego objętość. W przypadku zbyt małej mocy pompy fontannowej woda nie będzie odpowiednio napowietrzona i przefiltrowana. Nie uda nam się też uzyskać tryskających strumieni wodnych. Oczywiście, zwykle kusi nas perspektywa zakupu pompy o większej wydajności, jednak rozwiązanie takie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Pompa fontannowa o zbyt dużej mocy sprawi, że woda będzie przepływać zbyt szybko, a co za tym idzie, nie będzie w pełni oczyszczana i w rezultacie nastąpi szybkie zapchanie się filtra. Co jeszcze trzeba wiedzieć, jeśli czeka nas zakup pompy do oczka wodnego, fontanny lub kaskady? Wydajność pompy zmniejsza się wraz z wysokością, na jaką ma być wypompowana woda (jeśli filtr jest powyżej pompy), dlatego trzeba też wziąć pod uwagę maksymalną wysokość tłoczenia, która oznacza wydajność na poziomie 0. Producenci załączają do pompy tabelę lub wykres, dzięki którym można obliczyć wydajność pompy w zależności od wysokości tłoczenia. Najczęściej mieści się ona w granicach:
- Do 500 l/h,
- Od 501 do 1000 l/h,
- Od 1001 do 1600 l/h,
- Od 1601 do 2500 l/h,
- Od 2501 do 5000 l/h,
- I większe.
Jaką pompę fontannową wybrać? Parametry techniczne
Pompy do oczka wodnego mogą zawierać wiele dodatkowych elementów, które znacznie zwiększają funkcjonalność urządzenia i wpływają korzystnie na komfort jego obsługi. Do takich elementów należy na przykład prefiltr mechaniczny, który ma za zadanie zatrzymywać drobne zanieczyszczenia z brudnej wody, takie jak kamienie czy piasek, a także ceramiczna oś zwiększająca odporność sprzętu na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od konstrukcji, wyróżniamy pompy wewnętrzne oraz pompy zewnętrzne. Zobaczmy, czym się różnią i jak działają:
- Pompy zewnętrzne, jak mówi sama nazwa, umieszcza się poza zbiornikiem, a ich zadaniem jest napowietrzanie lub filtrowanie znajdującej się w nim wody.
- Pompy wewnętrzne zanurza się całkowicie w wodzie i ich zadaniem jest napowietrzanie i oczyszczanie wody znajdującej się w oczku wodnym lub stawie. Pompa zanurzeniowa stosowana jest najczęściej do tworzenia dekoracyjnych efektów.
A oto kilka dodatkowych informacji na temat stosowania pomp do oczka wodnego, fontanny lub kaskady:
- W małych zbiornikach najlepiej sprawdza się pompa zatapialna, którą umieszcza się na samym dnie zbiornika w najniżej położonym punkcje. Pompa taka może też być umiejscowiona poza oczkiem wodnym, na przykład w suchej studzience w pobliżu oczka. Musi się jednak znajdować poniżej lustra wody.
- Kaskadę wodną i strumień napędzają pompy o dużej wydajności.
- Do strumienia można użyć pompy fontannowej, w której jednak należy usunąć gąbkę filtracyjną, która ograniczałaby przepływ wody.
- Pompa do oczka wodnego z gąbką filtracyjną może służyć do jednoczesnego zasilania kaskad i strumienia, jednak wydajność urządzenia w tym przypadku będzie znacznie mniejsza.
- Filtr umieszczamy z dala od pompy, dzięki czemu uda nam się zapewnić optymalną cyrkulację wody i zminimalizować zasysanie przez pompę wody, która dopiero została przefiltrowana.
- Filtr najczęściej umieszcza się tuż przy oczku wodnym, pomiędzy roślinami.
Jakie zasilanie mogą mieć pompy fontannowe i do oczka wodnego?
Pompy fontannowe mogą być zasilane na dwa sposoby. Pierwszy z nich korzysta z energii elektrycznej, natomiast drugi z energii słonecznej. W zależności od modelu, pompy mogą być sterowane automatycznie (przy pomocy programatora) lub ręcznie. Niektóre pompy można też uruchamiać pilotem, dzięki czemu steruje się pompą bez wychodzenia z domu. Pompy zasilane energię elektryczną potrzebują napięcia 230 V, choć w sklepach znaleźć też można urządzenia niskonapięciowe z transformatorem. Wystarczy im wówczas do pracy napięcie 12 lub 24 V. Moc pompy mieści się zwykle w granicach od 4,4 do 42 W. Pompa zasilana elektrycznie to pompa zanurzeniowa lub obiegowa. Dzięki niej stworzymy na przykład fontannę kaskadową lub mały wodospad. Zapewnia też płynną regulację siły przepływu wody poprzez użycie pokrętła zamieszczonego na dyszy wylotowej pompy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pompy fontannowej pobierającej energię elektryczną?
- Pompę elektryczną należy podłączyć do sieci poprzez gniazdo wtyczkowe z kontaktem ochronnym.
- Pompa fontannowa nie wymaga wielu czynności konserwacyjnych. Raz w miesiącu czyścimy gniazdo wirnikowe, a także systematycznie dbamy o czystość filtra. Wystarczy go wypłukać w wodzie ze stawu w momencie, gdy jest zanieczyszczony.
- W zależności od modelu, pompa do oczka wodnego może pracować w słonej lub w słodkiej wodzie.
- Straty wydajności redukowane są przez wysokiej jakości uszczelki znajdujące się pod komorą wirnika.
Solarna pompa do oczka wodnego, czerpiąc energię ze słońca, należy do urządzeń wysoce energooszczędnych, a przy tym przyjaznych środowisku naturalnemu. W skład takiej pompy wchodzą panele słoneczne, które przechwytują i przekształcają promienie słoneczne w energię służącą do zasilania urządzeń. Prócz tego znajdziemy w niej pompę wodną, pionową rurę oraz dysze fontanny, które umożliwiają wtryskiwanie wody. Jeśli chcemy stworzyć fontannę o różnych wzorach wody, która pozwala na zmianę wysokości podnoszenia, musimy wybrać model z dużą ilością dysz załączonych do zestawu. Solarna pompa fontannowa gromadzi w ciągu dnia energię, jednak może pracować również w nocy, ponieważ wyposażona jest w akumulator, w którym gromadzi się nadmiar energii. Akumulator ten może zasilać nie tylko pompę, ale też na przykład oświetlenie LED, dzięki któremu oczko wodne będzie się prezentować zjawiskowo, zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu.
Dużym powodzeniem cieszą się w ostatnim czasie pływające pompy solarne, dzięki którym w łatwy i szybki sposób można osiągnąć efekt fontanny w stawie ogrodowym lub w oczku wodnym. Takie pompy są też stosunkowo niedrogie. Co warto wiedzieć na temat budowy i obsługi takich pomp?
- Pływak pompy umieszczamy w wodzie.
- Gdy panel słoneczny skumuluje wystarczającą ilość światła pochodzącego z promieni słonecznych, zacznie działać automatycznie.
- Do obsługi pompy solarnej nie są potrzebne przewody ani gniazdka elektryczne.
- Pływająca pompa do oczka wodnego wykonana jest najczęściej z lekkiego tworzywa sztucznego, dzięki czemu swobodnie unosi się na wodzie.
- Urządzenia takie poruszają się przy podmuchach wiatru.
- Pływająca, solarna pompa do oczka wodnego może być długotrwale wystawiona na działanie promieni słonecznych.
Obliczanie ciśnienia pompy do fontann i oczek wodnych
Najtrwalsze i najbardziej ekonomiczne (wyłączając pompy solarne) są pompy elektromagnetyczne. Ich pobór prądu wynosi, w zależności od modelu, od 10 do 150 W przy jednoczesnej wydajności w granicach od 500 do 9000 l/h. Jak znaleźć odpowiedni model i jakie należy wykonać w tym celu obliczenia? Oto mały przewodnik krok po kroku. Przede wszystkim odczytujemy na tabliczce znamionowej ciśnienie pompy. Jeśli nie ma na niej takiej informacji, możemy ją z łatwością obliczyć samodzielnie. W każdej załączonej do pompy ulotce znajdziemy informacje mówiące nam, jaką wysokość podnoszenia wody ma dany model, na przykład H = 2 m, a wydajność to 3500 l/h. W takim przypadku ciśnienie możemy obliczyć, stosując wzór 2 m x 0,1 b = 0,2 b (przy czym b oznacza jednostkę ciśnienia podawaną w barach). Widzimy więc, że wybrana pompa do oczka wodnego wytwarza ciśnienie na poziomie 0,2 b. Co to znaczy? Przy wodzie podnoszonej na 1 m wysokości pompa fontannowa traci 0,1 b, a w przypadku metra wody podniesionej w poziomie traci 0,01 b. Jeśli wysokość kaskady ma wynieść 1 m nad lustrem wody, a pompa fontannowa będzie zamontowana 60 cm pod wodą i 50 cm od kaskady, stratę ciśnienia obliczymy w następujący sposób:
- Obliczamy wysokość podnoszenia wody: (1 m + 0,6 m) x 0,1 b = 0,16 b
- Obliczamy tłoczenie wody w poziomie: 0,5 m x 0,01 b = 0,005 b
- Obliczamy całkowitą utratę ciśnienia: 0,16 b + 0,005 b + 0,165 b
Zostanie nam więc do dyspozycji ciśnienie 0,035 b, a dzięki tej wartości możemy sprawdzić, jaką wydajność będzie miała dana pompa do oczka wodnego po zamontowaniu naszej metrowej kaskady. Na ulotce załączonej do urządzenia znajdziemy wykres, z którego można odczytać wydajność pompy, jaką uzyskamy po spadku danego ciśnienia. W przypadku wspomnianej kaskady, dla której wykonaliśmy powyżej obliczenia, będzie to około 2000 l/h. Jeśli planujemy zakup jednego urządzenia, które będzie zasilać jednocześnie kaskadę i fontannę, będziemy musieli wybrać pompę o większej wydajności. Musimy ją przy tym tak dobrać, by po odliczeniu straty poniesionej na zasilenie kaskady pozostała wystarczająca ilość wody na stworzenie fontanny.