Jaka wysokość ogrodzenia jest najlepsza?
Planując budowę domu jednorodzinnego, należy zwrócić uwagę na szereg istotnych czynników. Jednym z nich jest dobór odpowiedniego ogrodzenia, które poprawi ogólną estetykę posesji, a przy tym zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa domowników. Jednak choć to względy estetyczne w głównej mierze przemawiają, za wyborem określonego typu ogrodzenia, to należy pamiętać, że podczas budowy tego typu konstrukcji inwestor nie ma pełnej dowolności.
Jak więc przystąpić do budowy ogrodzenia i w jaki sposób dopasować wysokość ogrodzenia, aby to wyglądało nie tylko estetycznie, ale dodatkowo spełniło funkcję zabezpieczającą? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę i jak przeprowadzić budowę ogrodzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego oraz jakich formalności należy dopełnić, aby stawianie ogrodzenia przebiegło w zgodzie z prawem.
Spis treści
Ogrodzenie posesji — od czego zacząć?
Ogrodzenie działki pozwala wytyczyć granice posesji, a przy tym skutecznie chroni mieszkańców przed nieproszonymi gośćmi, czy wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Dodatkowo odpowiednio dobrane ogrodzenie, znacząco poprawia walory estetyczne budynku, podkreślając jego stylistykę.
Jednak choć ogrodzenie domu nie wymaga przeprowadzenia złożonych prac budowlanych, to właściciel posesji nie ma pełnej dowolności przy wyborze ogrodzenia. Podobnie, jak w przypadku budowy innych obiektów na działce, również w przypadku ogrodzenia, zastosowanie mają przepisy prawa budowlanego oraz zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (lub Warunki Zabudowy w przypadku braku MPZP).
Co mówi prawo budowlane?
Przede wszystkim, przed przystąpieniem do budowy ogrodzenia należy zapoznać się z przepisami prawa budowlanego. To podstawowy dokument, który należy wziąć pod uwagę, planując budowę ogrodzenia.
Prawo budowlane wyraźnie wskazuje, jaka jest maksymalna wysokość ogrodzenia, a także jakie dodatkowe cechy powinny wyróżniać ogrodzenie, aby jego wzniesienie było zgodne z obowiązującymi przepisami.
Zgodnie z zapisami Ustawy Prawo Budowlane maksymalna wysokość ogrodzenia działki, niewymagająca spełnienia dodatkowych formalności wynosi do 2,2 m. Co to w praktyce oznacza? Decydując się na budowę ogrodzenia do ww. wysokości, inwestor nie musi składać stosownych wniosków we właściwym starostwie powiatowym, a także nie musi dysponować zgodą sąsiada (o ile płot swym zasięgiem nie będzie wykraczał poza granicę działki).
Co szczególnie istotne, takie obostrzenia nie oznaczają, że właściciel posesji nie może zdecydować się na wzniesienie wyższego płotu. Takie działanie jest możliwe, jednak należy wówczas pamiętać o konieczności spełnienia szeregu dodatkowych wymagań — budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia ze strony starostwa powiatowego.
Jednak maksymalna wysokość płotu to nie jedyne kryterium, które powinno spełniać ogrodzenie, aby możliwe było jego wzniesienie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Inwestor planujący budowę ogrodzenia powinien dodatkowo zapoznać się z pozostałymi przepisami prawa.

Jak dobrać odpowiednią wysokość ogrodzenia?
Budowa ogrodzenia w świetle przepisów prawa
Kolejnym dokumentem, określającym wymogi dotyczące ogrodzeń zostały szczegółowo opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia, ogrodzenie musi spełniać poniższe kryteria:
- ogrodzenie nie może stwarzać niebezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt,
- na ogrodzeniach, poniżej wysokości 1,8 metra, nie mogą się znajdować ostro zakończone elementy, w tym druty kolczaste, tłuczone szkło i inne zabronione wyroby,
- bramy i furtki nie mogą się otwierać na zewnątrz działki,
- szerokość bramy w świetle powinna wynosić co najmniej 2,4 metra,
- szerokość furtki w świetle powinna wynosić co najmniej 0,9 metra,
- szerokość furtki i bramy usytuowanej na drodze pożarowej powinna spełniać przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej.
Dodatkowo, planując budowę ogrodzenia, należy przestrzegać przepisów dotyczących zachowania odpowiednich odległości. Minimalna odległość ogrodzenia od drogi wojewódzkiej lub powiatowej wynosi co najmniej 8 metrów, a w przypadku drogi gminnej co najmniej 6 metrów.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego — dokument, który musisz znać
Kolejnym dokumentem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, są przepisy prawa lokalnego, w tym zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (lub Warunków Zabudowy). W dokumencie tym mogą się znajdować szczegółowe zasady związane z zagospodarowaniem działek.
Celem dokumentu jest zapewnienie ładu przestrzennego, a niespełnienie wymagań, dotyczących zabudowy, w tym w zakresie wznoszenia ogrodzenia, może skutkować koniecznością jego rozbiórki.
Ogrodzenie pomiędzy działkami
Na sam koniec warto zapoznać się z wytycznymi, dotyczącymi budowy ogrodzenia pomiędzy posesjami. Co do zasady, ogrodzenie nie powinno wykraczać poza teren działki inwestora. Planując montaż ogrodzenia na granicy gruntów sąsiadujących, należy przestrzegać zapisów Kodeksu Cywilnego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, budowa ogrodzenia na granicy działki własnej i sąsiada jest możliwa, jednak wymaga uzyskania wcześniejszej zgody sąsiada, najlepiej w formie pisemnej.
Jeśli zaś chodzi o wysokość ogrodzenia od sąsiada, zastosowanie mają przepisy prawa budowlanego oraz ww. rozporządzenia. Jednak podejmując decyzję dotyczącą wysokości ogrodzenia, warto kierować się przede wszystkim utrzymaniem dobrych stosunków sąsiedzkich.
Zobacz: Ogrodzenie między sąsiadami — przepisy. Która strona płotu należy do właściciela?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia?
Przepisy prawa regulują, jaka wysokość ogrodzenia jest maksymalna, a jaka będzie optymalna wysokość ogrodzenia? Na to pytanie powinien sobie odpowiedzieć każdy inwestor samodzielnie.
Wysoki płot zapewni znacznie wyższe poczucie bezpieczeństwa i pozwoli skutecznie zabezpieczyć posesję prywatną. Co więcej, wykonany ze ściśle do siebie przylegających paneli zapewni maksymalne poczucie prywatności. Jednak zbyt wysokie ogrodzenie może negatywnie wpłynąć na samopoczucie mieszkańców. Wrażenie zamknięcia przed światem może przytłaczać i tym samym wpływać negatywnie na jakość życia.
Minimalna wysokość płotu nie została określona przepisami prawa, jednak warto pamiętać, że zbyt niskie ogrodzenie nie spełni swojego zadania, jakim jest zapewnienie mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa i prywatności. Niskie płoty, nieprzekraczające 20 cm spełniają wyłącznie kwestie estetyczne. Takie ogrodzenie zostanie z łatwością pokonane przez nieproszonych gości, w tym dzikie zwierzęta.
Optymalna wysokość ogrodzenia powinna być dopasowana do wielkości działki. O ile w przypadku dużych posesji wysokość ogrodzenia nie ma aż tak istotnego znaczenia, a właściciel może się zdecydować również na wysokie ogrodzenia, tak w przypadku niewielkich działek, konieczne jest osiągnięcie odpowiedniego kompromisu, który zapewni bezpieczeństwo i nie ograniczy widoczności.

Wysokie ogrodzenie metalowo-kamienne
Na co się zdecydować? Niskie czy wysokie ogrodzenie?
Decyzja dotycząca tego, jakiej wysokości ogrodzenia zastosować nie należy do najprostszych. Właśnie dlatego warto jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, zapoznać się z najważniejszymi zaletami i wadami każdego rozwiązania, które pomogą dobrać właściwy rodzaj ogrodzenia.
Na początku warto przyjrzeć się zaletom i wadom najpowszechniej stosowanych ogrodzeń niskich, których wysokość nie przekracza 1,55 m.
Zalety niskich ogrodzeń:
- zdecydowanie niższy koszt inwestycji,
- nie zasłaniają widoku na okolicę,
- mogą mieć dekoracyjny charakter,
- zwykle odpowiadają szczegółowym wytycznym MPZP.
Wady niskich ogrodzeń:
- niższy poziom zabezpieczenia,
- nie zapewniają pełnego poczucia prywatności.
A na co warto zwrócić uwagę, wybierając wysokie ogrodzenia? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady cechujące ogrodzenie o wysokości powyżej 1,55 m.
Zalety wysokich ogrodzeń:
- znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa,
- znacznie wyższe poczucie prywatności,
- możliwość zastosowania dodatkowych zabezpieczeń.
Wady wysokich ogrodzeń:
- wyższy koszt inwestycji,
- przysłania widoczność na okolicę,
- mogą być niezgodne z przepisami lokalnymi,
- w przypadku wysokości powyżej 2,2 m wymagane jest pisemne zgłoszenie określające planowany zakres prac budowlanych.
Zobacz: Jak zrobić ogrodzenie panelowe krok po kroku?
Czym się kierować, ustalając wysokość ogrodzenia?
Dobór rodzaju ogrodzenia do nieruchomości nie należy do najprostszych. Dla uzyskania możliwie jak najlepszych efektów, zarówno wizualnych, jak i dotyczących bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę na szereg istotnych czynników.
Wysokość ogrodzenia warto dobrać do charakteru działki. O ile w przypadku niewielkich działek rekreacyjnych, wysokość ogrodzenia nie ma aż tak istotnego znaczenia, tak w przypadku terenów przedsiębiorstw i domów, warto zadbać o skuteczne zabezpieczenie mienia. Wysokie ogrodzenie wpływa korzystnie na poziom bezpieczeństwa, zmniejszając ryzyko sforsowania.
Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest wielkość działki. Odpowiednio dobrane ogrodzenie nie powinno przytłoczyć posesji.
Aby nie zaburzyć estetyki na danym terenie, zwróć uwagę na to, jakie ogrodzenie znajduje się na granicy działki, a następnie dopasuj ogrodzenie do tego należącego do sąsiada. W taki sposób uzyskasz znacznie lepszy efekt wizualny.
Na sam koniec zweryfikuj zapisy prawa lokalnego. Może się okazać, że dopuszczalna wysokość ogrodzenia na danym obszarze jest niższa, niż ta, wynikająca z przepisów prawa.
Aby dokonać odpowiedniego wyboru ogrodzenia, warto zdecydować się na współpracę z doświadczonymi wykonawcami, którzy nie tylko przeprowadzą sprawny montaż, ale zapewnią także profesjonalne doradztwo dotyczące wyboru odpowiedniego rozwiązania.

Czym się kierować, ustalając wysokość ogrodzenia?
Ogrodzenie dla małej działki
Osoby dysponujące małą lub średniej wielkości działką powinni się zdecydować na niższe ogrodzenie, mieszczące się w przedziale od 1,5 do 1,55 m. Taka wysokość ogrodzenia pozwoli zapewnić bezpieczeństwo i poczucie prywatności domownikom, a przy tym nie przytłoczy nieruchomości.
Decydując się na niższe ogrodzenie, warto wziąć pod uwagę ogrodzenie panelowe. Tego typu ogrodzenia wyróżniają się prostym sposobem montażu i przystępną ceną, a przy tym są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych.
Dla zwiększenia stabilności ogrodzenia panelowego warto rozważyć zastosowanie dodatkowej podmurówki ogrodzeniowej. Decydując się na jej montaż, warto dokładnie zmierzyć wysokość ogrodzenia, ponieważ dodatkowa podmurówka może znacząco zwiększyć wysokość ogrodzenia.
Ogrodzenie dla dużej działki
Właściciele dużych posesji mogą sobie pozwolić na zdecydowanie większą swobodę przy wyborze optymalnej wysokości ogrodzenia. W takim wariancie dobrze prezentować się będą zarówno standardowe ogrodzenia mierzące do 1,55 m, jak również te wysokie, mierzące do 2,2 m.
Zastosowanie wyższego ogrodzenia pozwala na skuteczne zwiększenie bezpieczeństwa nieruchomości, co jest szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorców oraz właścicieli luksusowych rezydencji. Co więcej, decydując się na wzniesienie ogrodzenia o wysokości powyżej 1,8 m, właściciel może zastosować ostre zakończenia oraz dodatkowe elementy zabezpieczające.
Ogrodzenie działki rekreacyjnej
Chcesz ogrodzić ogródek działkowy? Rozważając wybór odpowiedniego ogrodzenia, należy pamiętać, że maksymalna dopuszczalna wysokość płotu, wynosząca 2,2 m nie ma zastosowania w przypadku działek rekreacyjnych.
Osoby dzierżawiące działkę ROD, planujący montaż ogrodzenia, powinni przed podjęciem jakichkolwiek działań zapoznać się z wewnętrznym regulaminem danego ROD. Choć w zdecydowanej większości przypadków dopuszczalna maksymalna wysokość ogrodzenia wynosi około 1 m, to w zależności od wewnętrznych regulacji może być niższa.