Jaka ziemia pod trawnik? Najlepsze rozwiązania
Jeżeli marzysz o pięknym trawniku, to na pewno zastanawiasz się nad tym, jak powinno przebiec przygotowanie podłoża. Rozpoznanie, z jaką glebą mamy do czynienia to pierwszy krok do rozpoczęcia prac ogrodniczych. Ocenić odczyn pH gleby możesz pobierając próbkę gleby i oddając ją do badania. Warto też zapoznać się z wypisem i wyrysem ewidencji gruntów dla danego obszaru, ale też zaufać swoim obserwacjom i intuicji. Dowiedz się, jaka jest najlepsza ziemia pod trawnik i jak poprawić jej parametry, jeśli odbiegają od przyjętej normy.
Spis treści
Jakie pH ziemi pod trawnik?
Większość gatunków traw preferuje podłoże lekko kwaśne. Oznacza to, że pH gleby powinno wahać się w granicy od 5,5 do 6,5. Najlepiej, kiedy ziemia nie jest zbita, lecz lekka i próchnicza. Ocenienie tego, jakie jest pH gleby byłoby raczej niemożliwe bez odpowiednich narzędzi.
Kwasomierz doskonale poradzi sobie z tym zadaniem – możesz go kupić, wypożyczyć lub skorzystać z usług kogoś, kto takim sprzętem dysponuje. Inne metody badania rodzaju gleby to papierek lakmusowy czy miernik elektroniczny. Odczyn gleby trzeba sprawdzić w kilku miejscach, pobierając próbki ziemi z różnych części ogrodu. Oddaj je na badanie do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.
Jaka ziemia pod trawnik z rolki?
Myślisz, że do założenia trawnika z rolki nie musisz zadbać o podłoże? To błąd, który może Cię kosztować porażkę ogrodniczą i stratę pieniędzy! Nawet w przypadku trawnika już gotowego i wyrośniętego, konieczne jest zadbanie o grunt, na którym zostanie wyłożony. Trzeba pozbyć się kamieni, korzeni, wyrzucić zbrylone kawałki ziemi, usunąć chwasty.
W kolejnym kroku dobrze jest przekopać zewnętrzną warstwę gleby grabiami na głębokość około 3 cm. Zapewni jej to lepsze napowietrzenie i lekkość, dzięki czemu roślinom łatwiej będzie zespoić się z podłożem docelowym i zakorzenić.
Jaka grubość ziemi pod trawnik?
Przyjmuje się, że grubość ziemi pod trawnik powinna wynieść około 5 cm. Ustalmy, że jest to wartość minimalna – im grubsza warstwa, tym większa szansa na to, że trawa zakorzeni się i otrzyma z gruntu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Przy zakupie ziemi, sprzedawca będzie potrzebował od Ciebie informacji, ile metrów sześciennych potrzebujesz. Ustalisz to, wykonując proste obliczenie – mnożąc powierzchnię działki przez pożądaną grubość podłoża (np. 10 arów x 5 cm).
Jak można zmienić parametry i strukturę gleby?
Dobra wiadomość jest taka, że ziemię ogrodową można samodzielnie kształtować i zmieniać jej parametry. W jaki sposób? Można zastosować nawóz, wyłożyć na powierzchni trawnika torf, a nawet środek wspomagający wzrost trawy. Twoje działania nie mogą być jednak chaotyczne – muszą być przemyślane, aby dopasować zabieg pielęgnacyjny do potrzeb konkretnego podłoża.
Podłoże zbyt suche
Na swoim trawniku masz do czynienia z glebą piaszczystą? To nie musi oznaczać wysychania trawy, szczególnie jeśli odpowiednio wcześniej zadbasz o zamontowanie wydajnego systemu automatycznego nawadniania. W dodatku wybierz takie nasiona traw, które nie mają dużego zapotrzebowania na wodę.
Ziemia gliniasta pomoże w poprawieniu struktury gleby piaszczystej i wzbogaci ją o próchnicę. W ten sam sposób zadziała nawóz organiczny (kompost – co roku lub obornik – co trzy lata). Zapewnią one wysoki wskaźnik materii organicznej i sprawią, że ziemia pod trawnik będzie bogatsza w składniki odżywcze.
Podłoże zbyt wilgotne
Na zbyt wilgotnym podłożu rozwiązaniem okaże się założenie wydajnego systemu drenującego. Odprowadza on nadmiar wody, która stojąc zagrażałaby korzeniom traw i powodowała ich gnicie.
Podłoże zasadowe
Gdy gleba ma odczyn zasadowy (powyżej 7 pH) to w takim miejscu trawa będzie miała trudne warunki do wzrostu. Zaleca się zakwaszenie jej, poprzez wymieszanie z kwaśnym torfem albo nawozem siarkowym.
Podłoże zakwaszone
Zbyt kwaśna gleba to także duży problem, z którym muszą zmierzyć się osoby planujące zakładanie trawnika. Zmartwieniem okazują się szczególnie rosnące bujnie chwasty i przebarwienia na murawie. Gdy badanie wykaże, że gleba jest zakwaszona, wówczas trzeba potraktować ją wapnem ogrodowym. Zabieg wapnowania odkwasi ziemię, a także pomoże w utrzymaniu jej pH na optymalnym poziomie.
Kształtowanie podłoża
Ważna jest nie tylko gleba, ale też kształt podłoża, na którym powstanie trawnik. Nawet najlepsza ziemia nie wystarczy, gdy spadki terenu będą zbyt duże (powinny wynosić około 3%, aby nie było problemów z odprowadzaniem wody opadowej). Kształtowanie wykonuje się w głębszej warstwie, tzw. podglebiu. Oznacza to konieczność ściągnięcia zewnętrznej warstwy ziemi (najbardziej urodzajnej). Później ponownie ją wykorzystasz, więc na czas kształtowania podłoża, odłóż glebę na trawnik poza obszarem prac.
Samo kształtowanie podłoża obejmuje co najmniej kilka czynności:
- przekopanie ziemi (lekko wilgotnej, najlepiej przeschniętej po deszczu),
- częściowe obrócenie lub rozluźnienie gleby, co utrudnia rozwój chwastów,
- rozbicie grud ziemi,
- rozsypanie warstwy żyznej gleby, piasku na powierzchni trawnika,
- wałowanie trawnika,
- siew nasion trawy lub rozłożenie trawnika z rolki.
Nowa ziemia ogrodowa
Czasem ziemia jest tak kiepska, że wszystkie Twoje wysiłki poprawienia jej struktury spełzną na niczym. Jeżeli próby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, czasem szybciej i taniej jest zakupić nową ziemię i rozsypać ją na przygotowanym podłożu (pozbawionym kamieni, korzeni i spulchnionym).
Najlepszy okaże się czarnoziem oferowany przez sklepy ogrodnicze. Dobrze sprawdzi się także ziemia uniwersalna, kwaśny torf lub substrat torfowy. Są do nabycia np. u lokalnych dostawców ziemi. Idealne proporcje ziemi w warstwie nośnej to 65% piasku, 30% oryginalnej ziemi, 5% torfu.
Ziemia pod trawnik musi mieć odpowiednią strukturę oraz pH. Dobrze przygotowane podłoże pozwoli Ci cieszyć się pięknym trawnikiem już po kilku tygodniach od wysiania nasion. Zapewni też lepsze warunki trawnikowi z rolki i sprawi, że na Twojej działce powstanie intensywnie zielony, gęsty i bujny dywan.