Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?

Zima trwa w najlepsze, a choć za oknem można już zobaczyć pewne oznaki nadchodzącej wiosny, to wciąż jeszcze musimy mierzyć się z chłodem. Jednak nawet jeśli zima się zakończy i nadejdzie ciepła wiosna, a następnie upalne lato, nie zmienia to faktu, że już za pół roku będziemy musieli przygotować się do kolejnego sezonu grzewczego. Jak to zrobić, by zoptymalizować koszty? Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu? Przeczytaj nasz tekst, a pokażemy Ci, na co uważać podczas wyboru grzejników elektrycznych do domu. Do dzieła!

ki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu

Grzejniki elektryczne — dlaczego musimy uważnie je wybierać?

Mieszkania w zabytkowych kamienicach czy stare domy jednorodzinne to bez wątpienia klimatyczne, pełne uroku miejsca. Nie wolno jednak zapominać, że mają one pewne słabości. Należy do nich m.in. fakt, że trudno jest w tych miejscach utrzymać temperaturę na odpowiednim poziomie.

Problem istnieje niezależnie od tego, czy w domu jest żeliwny kaloryfer, piec kaflowy itp.

O ile w okresie letnim czy podczas późnej wiosny nie stanowi to większego problemu, sytuacja wygląda zdecydowanie poważniej w tzw. okresie grzewczym, tzn. porze jesienno-zimowej.

Zbyt słabe ocieplenie wnętrz to problem, który może spowodować wiele niedogodności. O jakich kłopotach konkretnie mowa? Przedstawiamy Ci niektóre z nich:

  • pogorszony komfort mieszkańców — niewielu z nas lubi przesiadywać w zimnych wnętrzach, prawda?
  • niszczenie mebli — dotyczy to w szczególności elektroniki użytkowej oraz elementów wykonanych z drewna,
  • zagrożenie zdrowotne — musisz zdawać sobie sprawę, że zimne i wilgotne powietrze to nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale także zagrożenie dla zdrowia. W takich warunkach znacznie łatwiej o rozwój bakterii i szkodliwych drobnoustrojów.

Jak można uporać się z tym problemem? Rozwiązanie jest dość proste: grzejnik elektryczny. Dzięki odpowiedniemu modelowi możemy sobie w krótkim czasie zapewnić wysoką temperaturę w ponure, zimowe dni.

Jeśli zatem widzisz, że klasyczne grzejniki centralnego ogrzewania (C.O.) lub piec są niewystarczające, a w domu panuj nieprzyjemny chłód, zastanów się, czy nie warto zainwestować w grzejnik elektryczny. Wystarczy, że odpowiednio wybierzesz, a zyskasz produkt, który jest wygodniejszy i bardziej oszczędny w eksploatacji.

A zatem, jeśli zależy Ci na ochronie środowiska naturalnego (oraz własnego portfela), warto, byś zdecydował się na grzejnik elektryczny.

Opłacalność grzania — jak należy to liczyć?

Jednym z podstawowych parametrów, jeśli chodzi o grzejnik elektryczny, jest jego moc. To właśnie ona pokazuje, z jaką skutecznością urządzenia te są w stanie nagrzać pomieszczenie. Jeśli chcesz oszacować, ile prądu zużywa grzejnik elektryczny, a następnie porównać te dane z innymi modelami, możesz wykonać poniższe obliczenie:

x/y

x = moc grzejnika (informację na ten temat można znaleźć m.in. instrukcji dołączanej do sprzętu przez producenta, a często także — w formie etykiety — na samym urządzeniu),

y = powierzchnia pomieszczenia, które zamierzasz ogrzać z jego pomocą (liczona w m2).

Jak widać, wyliczenia te nie są szczególnie skomplikowane, a z drugiej strony dają cenne informacje na temat efektywności, z jaką pracuje urządzenie. Zasadniczo, przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy pomieszczenia (jeśli jego wysokość nie przekracza 2,8 m) ma przypadać 85 W mocy. Takie warunki sprawiają, że urządzenie pracuje optymalnie.

Jaki elektryczny grzejnik pobiera najmniej prądu?

Jaki elektryczny grzejnik pobiera najmniej prądu?

Zastanawiasz się, jaki grzejnik elektryczny wybrać? Zanim wybierzesz konkretny model, musisz wiedzieć, że są różne rodzaje grzejników. Przedstawiamy Ci je poniżej:

  • grzejnik elektryczny konwekcyjny i radiacyjny,
  • grzejnik ceramiczny,
  • urządzenia grzewcze ceramiczne,
  • grzejnik elektryczny olejowy.

Grzejnik elektryczny konwekcyjny i radiacyjny — jaki wybrać?

Ważna jest nie tylko energochłonność, ale także sposób, w jaki następuje zużycie energii elektrycznej. Od tego, jaką drogą emitowane jest ciepłe powietrze, również powinien zależeć wybór sprzętu.

Według jednego z podziałów możemy wyróżnić takie rodzaje grzejników elektrycznych jak:

  • grzejniki elektryczne konwekcyjne,
  • grzejniki elektryczne radiacyjne.

Czym charakteryzuje się każdy z nich? Pierwszy z nich działa na zasadzie konwekcji i stanowi jeden z popularniejszych rodzajów grzejników elektrycznych. Nie będziemy zagłębiać się tu w kwestie naukowe. Musisz jedynie wiedzieć, że grzejnik konwekcyjny zapewnia ruch materii (w tym przypadku powietrza) o różnej temperaturze.

Grzejniki konwektorowe zalecamy w sytuacji, gdy chcesz ogrzać niewielkie pomieszczenia. Urządzenia konwekcyjne zapewniają tzw. grawitacyjny przepływ powietrza. Proces ten składa się z trzech głównych etapów:

  1. napływ zimnego powietrza — odbywa się to w dolnej części urządzenia,
  2. chłodne powietrze jest ogrzewane w wymienniku,
  3. unoszenie ciepłego powietrza ku górze, w celu zwiększenia temperatury w pomieszczeniu.

Nieco inaczej działa grzejnik radiacyjny — jego moc zapewnia nam wyższą skuteczność. W pewnym uproszczeniu ich pracę można porównać do… tradycyjnego kominka. Grzejniki radiacyjne zużywają wprawdzie więcej energii cieplnej, ale sprawiają, że nagrzane powietrze równomiernie rozchodzi się po całym pomieszczeniu.

Takie rozwiązanie pozwala ogrzać również większe przestrzenie. Niestety, musisz wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie, które zużywa najmniej prądu.

Grzejnik elektryczny - jaki wybrać?

Grzejniki ceramiczne

Ciekawym rozwiązaniem są również grzejniki z wkładem ceramicznym. Tego typu grzejnik elektryczny nie zachwyca, jeśli chodzi o wygląd (przypomina on… żeliwny kaloryfer). Nie zmienia to jednak faktu, że ten typ urządzenia pozwala skutecznie dogrzać mieszkanie.

Zaletą takiego rozwiązania jest wkład, który — jak już wspomnieliśmy — wykonuje się z użyciem ceramiki. Budulec ten ma wiele cennych zalet, ale my zwracamy uwagę przede wszystkim na fakt, że ceramika dość szybko się nagrzewa oraz, co jest równie ważne, przez długi czas oddaje ciepło.

Tym samym nie musisz obawiać się, że w kilka chwil po wyłączeniu urządzenia grzejnik elektryczny przestanie ocieplać pomieszczenie. Wręcz przeciwnie — urządzenia te oddają ciepło jeszcze przez co najmniej kilka godzin po wyłączeniu.

Grzejnik ceramiczny to rozwiązanie, które cechuje się dość niskim poborem energii. Nie jest to wprawdzie najbardziej energooszczędny grzejnik elektryczny dostępny na rynku, ale musimy wiedzieć, że najmniej prądu zużywa się podczas standardowej pracy, najwięcej zaś w trakcie samego uruchomienia. Co to dla Ciebie oznacza?

Wniosek jest prosty: grzejniki ceramiczne sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy chcesz ogrzewać pomieszczenie przez co najmniej kilka godzin. Do krótszych serii sprawdzą się takie rozwiązania jak na przykład standardowy grzejnik konwektorowy.

Grzejnik olejowy

Grzejniki olejowe to kolejne ciekawe rozwiązanie, którym warto się zainteresować. Dlaczego tak jest? Już spieszymy z odpowiedzią. Jak już wiesz, urządzenia grzewcze z wkładem ceramicznym pozostają nagrzane jeszcze przez kilka godzin po wyłączeniu. Jeszcze korzystniej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o modele olejowe — ciepło pozostaje w nich jeszcze dłużej. Są one bardziej opłacalne nawet pomimo tego, iż urządzenia te potrzebują wiele czasu na nagrzanie.

Jaki grzejnik elektryczny warto wybrać? Podsumowanie

Jak widzisz, nie prezentujemy Ci konkretnego modelu grzejnika elektrycznego — nie jest naszym celem reklamować produkty, ale doradzić Ci, jakie rozwiązanie jest najlepsze.

Zanim jeszcze przystąpisz do wyboru urządzenia, musisz wiedzieć, jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu. Nowoczesne grzejniki elektryczne cieszą oko swoim designem, ale ostatecznie to poziom zużycia energii — obok takich czynników jak np. moc grzejnika — jest jednym z najważniejszych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę.