Jaki siewnik do nawozu na trawnik? Dostępne rozwiązania

Rozrzucanie nawozu może być pracochłonne i męczące, a ostatecznie i tak nie przyniesie rezultatów, jakich oczekiwałeś. Szczególnie, jeśli do zagospodarowania masz większy areał warto rozważyć automatyzację tego procesu. Dzisiaj możesz wybrać siewnik w jednej z kilku wersji do wyboru. Poniżej prezentujemy dostępne opcje, dzięki którym będziesz w stanie równomiernie wysiać nasiona i wykonać wiele innych prac ogrodniczych przy mniejszym nakładzie pracy. Zapraszamy!

Jaki siewnik do nawozu na trawnik?

Do czego służy siewnik?

Siewnik uniwersalny to bardzo przydatny gadżet, który doceni większość ogrodników. Świetnie sprawdza się w wielu zadaniach, m.in. do rozsiewania nasion warzyw, do siania trawy, nawożenia trawnika, wapna a zimą rozsypywania soli na oblodzonych powierzchniach. Jak widzisz, warto zainwestować w siewnik ręczny, ponieważ wykorzystuje się go przez okrągły rok.

Jak działa siewnik?

Działanie siewnika nie jest skomplikowane. Polega na wprawianiu w ruch obrotowy mechanizmu bębenkowego, który równomiernie rozsiewa nasiona trawy czy nawóz. Prowadzenie siewnika nie wymaga dużego wysiłku, po prostu pcha się go za uchwyt niczym wózek. Manewrowanie jest łatwe i wygodne nawet na większych powierzchniach.

Rodzaje siewników – który wybrać?

Aby wybrać siewnik najlepszy dla swoich potrzeb, trzeba poznać dostępne modele. Główny podział obejmuje:

  • siewnik ogrodowy z napędem – siewnik ręczny z kołami lub bez wyposażony w rączkę,
  • siewnik punktowy.

Od czego uzależnić wybór? Najlepszy siewnik gwarantuje równomierny rozsiew, odciąża Cię i wspiera utrzymanie ogrodu warzywnego, owocowego, rabat kwiatowych i trawnika. Na pewno dopasuj go do wielkości ogrodu – na większych powierzchniach lepiej jest wybrać profesjonalny siewnik o dużej pojemności. Możesz też zainwestować w wydajne siewniki elektryczne służące też do użytku gospodarskiego czy rolniczego. Na mniejszej parceli, wystarczą małe siewniki ręczne. Na pewno zwróć uwagę na jakość wykonania siewnika – najlepiej, gdy pojemnik jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, a rączka jest ustawiona pod odpowiednim kątem.

Poniżej omawiamy siewniki ręczne, wierząc, że to zestawienie ułatwi Ci podjęcie decyzji o tym, który model wybrać.

Siewnik taczkowy, siewnik na kołach

Ten typ siewnika spotkasz pod różnymi nazwami. Siewnik ręczny lub siewnik taczkowy to model, który jest wyposażony w koła. Nietrudno się domyślić, że sianie trawy w ten sposób nabiera zupełnie nowego znaczenia. Siewnik wyposażony w koła ma większą pojemność zbiornika, zatem nie musisz go zbyt często uzupełniać. Jedna aplikacja nawozu czy ziaren, a do tego spora szerokość rozrzutu pozwalają na szybkie obrobienie nawet dużych połaci.

Siewnik taczkowy znajduje zastosowanie głównie przy sianiu warzyw. Pozwala na wysiew kupkowy oraz rzędowy z zachowaniem bardzo dokładnych odstępów i równomierny rozsiew na większych trawnikach. W tej grupie znajdziesz też siewnik ręczny z uchwytem zasilany bateriami AA. Elektryczne zasilanie gwarantuje jeszcze lepsze tempo i jakość rozsypywania piasku zimą i większą ilość nasion zaaplikowaną do gleby w krótszym czasie.

Niebywałą zaletą, jaką ma siewnik mobilny jest to, że można ustawić szerokość rozrzutu. Z łatwością zatem dopasujesz styl pracy urządzenia do rodzaju nasion czy materiałów sypkich.

Siewnik taczkowy

Siewnik taczkowy

Siewnik punktowy

To siewnik o mniejszej pojemności zbiornika, który jest wystarczający do użytku prywatnego na mniejszym terenie. Nadaje się do użytku tam, gdzie potrzebna jest precyzyjna aplikacja niewielkich nasion do gruntu. Odbywa się to poprzez wstrzykiwanie, ponieważ ten siewnik do trawy można porównać do… strzykawki. Składa się z pojemnika, przycisku oraz nakrętki z dozownikiem. Jest tak samo łatwy w obsłudze, jak siewnik ręczny.

Założenie trawnika i utrzymanie ogrodu z pomocą siewnika

Jak widzisz, siewnik ogrodowy ma liczne zalety, przydaje się w uprawie warzyw, owoców, kwiatów, roślin kwitnących, ale nie tylko. Siewnik do trawy latem wykorzystasz w ogrodzie, a zimą do prac związanych z usuwaniem lodu i odśnieżaniem. Siewnik pozwala rozrzucać wapno, piasek oraz sól, a także, w razie potrzeby, inne materiały i zbliżonej frakcji.

Zastanawiasz się, ile kosztuje siewnik do rozsypywania soli, nasion i nawozu? Najbardziej podstawowy model, który ma niewielkie rozmiary (siewnik ręczny) to koszt kilkudziesięciu złotych. Za kilkaset złotych kupisz siewniki pneumatyczne, ewentualnie siewnik taczkowy z dodatkowymi funkcjami. Ręczny siewnik może być tani, a zarazem bardzo pomocny w pracy.