Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia?
“Wolność Tomku w swoim domku” – tak, ale niekoniecznie wtedy, gdy chodzi o wycinkę drzew. Jak wiemy, w usunięcie drzewa w wielu przypadkach wymaga uzyskania stosownego pozwolenia. Czasem procedury zniechęcają nas i demotywują do rozpoczęcia wycinki drzew. Na szczęście okazuje się, że nie każdy taki zabieg wymaga zgłoszenia odpowiednim organom. Zobacz, jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia i co mówią w tym temacie przepisy.
Spis treści
- 1 Po co i kiedy wycinać drzewa?
- 2 Co na temat wycinki drzew mówią przepisy prawa?
- 3 Wycinka drzew bez pozwolenia – kiedy nie jest ono potrzebne?
- 4 Kiedy wycinać drzewa?
- 5 Kary za nielegalne wycinki drzew
- 6 A co, jeśli zgoda jest potrzebna? Złóż stosowny wniosek
- 7 Kto może złożyć wniosek o usunięcie drzewa lub krzewu?
- 8 Usunięcie drzewa – można wycinać drzewa bez pozwolenia, ale są wyjątki
Po co i kiedy wycinać drzewa?
Tylko niekiedy wycinka drzew jest podyktowana wyłącznie względami estetycznymi. Bardzo często za taką koniecznością przemawia zagrożenie, jakie stwarza stare czy uszkodzone przez wichurę drzewo, konieczność przygotowania terenu pod budowę czy niebezpieczeństwo, że drzewo uszkodzi np. linie energetyczne. A kiedy wycinka drzew wydaje się nieunikniona, trzeba jeszcze zmierzyć się z procedurami. Na szczęście nie zawsze konieczne jest uzyskanie pozwolenia.
Co na temat wycinki drzew mówią przepisy prawa?
Kwestia wycinki drzew jest regulowana prawnie i zależy od kilku aspektów. O tym, czy konieczne jest uzyskanie zgody na wycinkę drzewa decyduje m.in. obwód pnia drzewa, powierzchnia, jaką zajmują drzewa i krzewy, gatunki. Czasem zgoda nie jest potrzebna, gdy działasz w konkretnym celu – przywrócenia gruntów nieużytkowanych. Poznaj te i inne zasady wycinki drzew, aby nie narazić się na przykre konsekwencje.
Wycinka drzew bez pozwolenia – kiedy nie jest ono potrzebne?
Polskie prawo dopuszcza jednak odstąpienie od konieczności składania wniosku i pozwala na wycinkę drzewa bez pozwolenia. Szczegółowo jest to opisane np. na stronie rządowej https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1588. Jest sporo wyjątków. Zobacz, jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia:
- topole, wierzby, klony srebrzyste i jesionolistne, jeśli 5 cm nad ziemią obwód pnia drzewa ma maksymalnie 80 cm,
- kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej, platanu klonolistnego, jeśli 5 cm nad ziemią obwód pnia wynosi maksymalnie 65 cm,
- w przypadku pozostałych gatunków drzew, jeśli 5 cm nad ziemią obwód pnia wynosi maksymalnie 50 cm.
Nie potrzeba zgody także dla krzewów rosnących w skupisku na powierzchni maksymalnie 25 m2. Pozwolenie na wycinkę nie jest potrzebne także tam, gdzie rosną drzewa owocowe i krzewy owocowe (chyba, że jest to teren wpisany do rejestru zabytków lub znajdujący się na terenach zieleni). Podobnie, gdy mowa o gatunkach zagrażających (inwazyjnych IGO). Wykaz tych miejsc znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych.
Zmieniła się Twoja wizja zagospodarowania terenu zielonego? Jeśli rośliny służą dekoracji, też można usunąć je bez pozwolenia, o ile nie znajdują się w pasie drogowym drogi publicznej lub na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków.
Chcesz wyciąć drzewo uszkodzone przez uderzenie pioruna lub silny wiatr? Nie potrzebujesz pozwolenia, gdy są to krzewy złamane lub przywrócone.
Kiedy wycinać drzewa?
Liczy się nie tylko to, jakie drzewa, i z jakiego powodu chcesz wycinać. Nawet, jeśli nie jest potrzebne pozwolenie na wycinkę, duże znaczenie ma to, kiedy zaplanujesz to zrobić. To bardzo ważne z uwagi na obowiązujący okres lęgowy ptaków, przypadający na okres od 15 października do końca lutego. W tym czasie możemy wyciąć drzewo, ale wcześniej trzeba się upewnić, że nie jest ono “zamieszkane” przez ptaki objęte ochroną. Wykaz znajduje się w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Po ustaleniu, że usunięcie drzewa lub krzewu nie zagraża tym ptakom, drzewa można wycinać także w pozostałych okresach roku.
Kary za nielegalne wycinki drzew
Wycinając drzewo bez pozwolenia, musisz liczyć się z konsekwencjami. O ile nie jest to gatunek drzewa lub krzewu zwolniony z tego obowiązku (o konkretnym obwodzie pnia, miejscu i sposobnie wegetacji itd.), o tyle powinieneś dopełnić niezbędnych formalności. Nielegalnemu wycięciu drzewa towarzyszą grzywny w wysokości stanowiącej dwukrotność opłaty administracyjnej (stawki sprawdzisz na stronach rządowych). W uzasadnionych przypadkach, wysokość kary może ulec zmianie. Np. jeśli wytniemy drzewo na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, leżącego na terenach zieleni publicznej, zaliczanego do gatunków chronionych.
A co, jeśli zgoda jest potrzebna? Złóż stosowny wniosek
Wniosek najwygodniej złożysz online lub w urzędzie miasta czy gminy. Jeśli chcemy wyciąć drzewo będące pomnikiem przyrody, konieczne jest też zwrócenie się do konserwatora zabytków. Wniosek powinien zawierać załączniki, m.in. oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością czy zgodę właściciela.
Kto może złożyć wniosek o usunięcie drzewa lub krzewu?
Wycinkę drzew przeprowadza się na różnych obszarach – zarówno na prywatnych, jak i publicznych posesjach. Dlatego też wniosek o usunięcie drzew i krzewów mogą złożyć ich właściciele lub zarządcy. Ale nie tylko. Okazuje się, że wycinka drzewa może zostać wykonana też przez najemcę lub dzierżawcę terenu, więc i on może złożyć wniosek o wycinkę drzewa. Przepisy przewidują też inną sytuację – jeżeli jesteś właścicielem instalacji np. elektrycznych czy gazowych, a drzewo zagraża ich prawidłowemu funkcjonowaniu, możesz zawnioskować o jego usunięcie.
Bywa, że wycinkę drzew lub krzewów trzeba przeprowadzić na terenie osiedla. Jeśli zarządza nim spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, nie musi ona ubiegać się o zgodę właściciela na wycinkę drzew. Dotyczy to także zarządzających nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa, użytkowników wieczystych nieruchomości czy nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
Usunięcie drzewa – można wycinać drzewa bez pozwolenia, ale są wyjątki
Jak widzisz, wycinka drzew nie zawsze wymaga przebrnięcia przez skomplikowane formalności i procedury. Jeśli nie wiesz, czy zgoda jest potrzebna w przypadku topoli, w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej, klonu srebrzystego, klonu jesionolistnego, krzewu obumarłego czy w przypadku pozostałych gatunków drzew i krzewów (kasztan jadalny, buk pospolity, klon jawor), skonsultuj się z jednostką właściwą dla swojego miejsca zamieszkania (urząd miasta lub gminy).
Pamiętaj też o innych aspektach wycinania drzew, takich jak okresy lęgowe ptaków czy konieczność zabezpieczenia miejsca, gdzie prowadzona będzie wycinka drzew. Samo zadanie zleć specjalistom, mającym stosowne uprawnienia do prac wysokościowych, którzy mają narzędzia i wiedzę o tym, jak prawidłowo wycinać drzewa.