Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia – co posadzić?
Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia posadzić, by stanowiły nie tylko wyjątkową ozdobę na terenie posesji, ale też by chroniły nas przed zanieczyszczeniami czy hałasem? Sprawdź koniecznie nasze propozycje!
Spis treści
- 1 Dobór roślin do ogrodzenia: drzewa, krzewy i pnącza jednoroczne
- 2 Jakie funkcje pełnią rośliny wzdłuż ogrodzenia?
- 3 Jakie drzewa posadzić wzdłuż ogrodzenia?
- 4 Jakie drzewa, krzewy i pnącza posadzić przy ogrodzeniu, by chronić się przed zanieczyszczeniami i hałasem pochodzącymi z ulicy?
- 5 Jakie inne rośliny posadzić przy ogrodzeniu?
Dobór roślin do ogrodzenia: drzewa, krzewy i pnącza jednoroczne
Ogrodzenie to nie tylko parawan mający odgrodzić nas od ulicy czy też od sąsiadów. Stanowi ono jednocześnie osłonę od wiatru i pozwala rozgraniczyć działki. Jeśli wybierzemy odpowiedni płot, będzie on stanowił doskonałe tło do dekoracyjnego obsadzenia różnymi roślinami. Każdy rodzaj płotu: metalowy, drewniany, czy też gabionowy, może stać się elementem kompozycji roślinnej, w skład której mogą wchodzić drzewa ozdobne, krzewy, pnącza i kwiaty. Jakie rośliny wybrać do obsadzenia ogrodzenia? Zanim sięgniemy po konkretne gatunki, warto zwrócić uwagę na fakt, iż różne gatunki roślin mają odmienne potrzeby co do stanowiska i gleby. Jeśli mamy drewniany płot, najlepiej wybrać do jego obsadzenia rośliny jednoroczne, ponieważ blisko rosnące byliny mogą utrudniać malowanie ogrodzenia lakierem lub olejem.
Szukając odpowiednich gatunków drzew do posadzenia wzdłuż płotu, musimy zdawać sobie sprawę, że jedno drzewo może przesłonić tylko mały zakątek ogrodu i będzie rzucać nieco cienia w wybranym miejscu. Takie rozwiązanie ma oczywiście wiele zalet, jednak jednocześnie może przysporzyć nam nieco niedogodności. Cień drzewa może zabierać światło słoneczne innym roślinom rosnącym przy ogrodzeniu, a jeśli do tego mamy do czynienia z drzewem liściastym, będziemy mieli mnóstwo pracy związanej z uprzątnięciem opadłych liści. Co więcej, liście mogą przecież również opadać na działkę sąsiada, co rodzi kolejne trudności. Musimy więc spojrzeć na nasze plany obsadzenia ogrodzenia drzewkami perspektywicznie. Małe, niepozorne drzewka z czasem znacznie się rozrastają.
Dekoracyjne właściwości drzew są niepodważalne, jednak ogrodzenie to jeden z tych elementów architektury ogrodowej, który najpiękniej prezentuje się w zestawieniu z różnoraką roślinnością. Dlatego też, rozważając wybór drzew, jakie będą rosły przy płocie, warto wziąć pod uwagę równocześnie inne gatunki roślin. Dlaczego?
- W przypadku, gdy podlewamy rośliny wężem ogrodowym z pistoletem lub dyszą, zasięg strumienia wody będzie niekiedy ograniczony, dlatego w dalszej części ogrodu powinny rosnąć gatunki roślin, które nie wymagają regularnego podlewania ani pielęgnacji (najczęściej będą to drzewa).
- Na niektórych posesjach przebiegają przy ogrodzeniach podziemne instalacje, do których warto zachować swobodny dostęp.
- Posadzenie większej ilości wysokich drzew w pobliżu płotu sprawi, że w dużym stopniu ograniczymy ilość promieni słonecznych padających na ogród i na budynek, co może przynieść negatywne skutki w postaci niedoborów światła dla innych roślin oraz niedostatecznego nagrzewania się murów zimą.
- Posadzenie drzew, krzewów, pnączy i kwiatów przy ogrodzeniu sprawi, że będzie się ono prezentować wyjątkowo dekoracyjnie i ciekawie.
Jakie funkcje pełnią rośliny wzdłuż ogrodzenia?
Jeśli nasz dom stoi na działce przy ulicy, mamy dogodny dojazd do posesji, co jest bez wątpienia wyjątkowo komfortowe. Jednocześnie jednak taka sytuacja niesie za sobą pewne niedogodności. Przede wszystkim, mamy do czynienia z wyższym poziomem hałasu, jaki emitują przejeżdżające samochody. Co więcej, mamy mniej prywatności – przechodnie z ulicy zwykle mogą bez przeszkód zajrzeć do naszego ogrodu. I po trzecie wreszcie, na posesji znajdującej się przy ulicy będziemy oddychać gorszej jakości powietrzem. Na szczęście możemy temu w prosty sposób zaradzić. Z pomocą przyjdą nam tu rośliny, które posadzone przy ogrodzeniu w znacznym stopniu zwiększą komfort mieszkania w domu przy ulicy. Oczywiście, sytuacja ta dotyczy każdego domu, również takiego, który jest usytuowany z dala od ruchu ulicznego, jednak w obu tych przypadkach rośliny będą pełnić nieco inną rolę.
Zobaczmy, jakie znaczenie mogą mieć rośliny posadzone przed ogrodzeniem:
- Stanowią barierę dźwiękochłonną,
- Ograniczają w dużej mierze smog (rośliny wzdłuż ogrodzenia stanowią rodzaj filtru, który zatrzymuje kurz i inne zanieczyszczenia z ulicy),
- Zwiększają walory estetyczne (sprawdzą się na przykład wtedy, gdy nie mamy jeszcze środków na postawienie nowego ogrodzenia),
- Zwiększają prywatność mieszkańców,
- Zwiększają komfort wypoczynku,
- Zwiększają atrakcyjność dzielnicy.
Zanim zdecydujemy się na wybór drzew do posadzenia wzdłuż płotu, powinniśmy zapoznać się z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Określają one nie tylko zasady budowania ogrodzenia, ale też sadzenia zieleni tuż przy nim. Zgodnie z prawem, płot o wysokości przekraczającej 2,2 m należy zgłosić do odpowiednich instytucji. Jeśli posadzone przy nim krzewy lub drzewa rosną powyżej tej wysokości, fakt ten również należy zgłosić do urzędu. Jak więc mówiliśmy wcześniej, sadząc rośliny wzdłuż ogrodzenia, musimy wiedzieć, do jakiej urosną wysokości. Jeżeli nasze drzewa lub krzewy posadzone przy ogrodzeniu będą zacieniać ogród sąsiada, ma on prawo zgłosić do sądu swój sprzeciw, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu sąd może nakazać przycięcie roślin do wymaganej wysokości. Drzewka ozdobne słabo rosnące należy sadzić przy ogrodzeniu w odległości co najmniej 2 metrów. Jeśli mamy drzewa, które w przyszłości osiągają znaczne rozmiary, trzeba znaleźć dla nich stanowisko znajdujące się jak najdalej od granicy działki.

Tuje przy ogrodzeniu
Jakie drzewa posadzić wzdłuż ogrodzenia?
Przechodzimy teraz do najważniejszego punktu naszego artykułu. Jakie drzewa posadzić wzdłuż płotu w ogrodzie? Doskonale sprawdzają się tu rośliny zimozielone, dzięki którym w naszym ogrodzie będzie zielono nawet w zimie. Znajdziemy wśród nich przede wszystkim iglaki takie jak:
- Świerk,
- Jodła,
- Cis,
- Tuja,
- Sosna,
- Jałowiec,
- Żywotnik,
- Cyprys.
Jakie jeszcze warto posadzić rośliny przy ogrodzeniu? Idealnie nadają się do tego szybko rosnące drzewa liściaste, dlatego wiele osób decyduje się na posadzenie przy ogrodzeniu następujących drzew:
- Wierzba,
- Jesion,
- Klon,
- Buk,
- Grab,
- Głóg,
- Surmia,
- Topola.

Żywopłot przy ogrodzeniu
Wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem jest zestawienie przy ogrodzeniu drzew iglastych (na przykład cisów) z drzewami liściastymi (na przykład klonami). Dzięki temu zyskamy intrygującą kompozycję, w której przenika się bogactwo barw, a przy tym taki żywopłot będzie częściowo zielony również w okresie zimowym. Jakie drzewa posadzić przy ogrodzeniu, by osłoniły nas od drogi i ochroniły od wścibskich spojrzeń przechodniów? Warto poszukać drzew o rozłożystych koronach oraz krzewów, które dodatkowo będą tłumić pochodzący z ulicy hałas. Dobry wybór będą tu stanowić na pewno rośliny liściaste takie jak:
- Klon polny,
- Lipa,
- Buk,
- Dąb,
- Robinia akacjowa,
- Śliwa wiśniowa,
- Grab pospolity,
- Morwa biała,
- Jarząb szwedzki.
Grab pospolity i morwę białą można dowolnie kształtować w żywopłoty, a jeśli chcemy stworzyć na naszej posesji mały las osłaniający nas od ulicy, warto posadzić przy ogrodzeniu iglaki takie jak sosna czarna, kosodrzewina, cis pośredni czy świerk. Zaznaczmy, że iglaki wymagają regularnego przycinania. Jeśli zaniedbamy tego zabiegu, po pewnym czasie zaczną nam zasłaniać cały widok za oknem, ponieważ charakteryzuje je szybki wzrost.
Jakie drzewa, krzewy i pnącza posadzić przy ogrodzeniu, by chronić się przed zanieczyszczeniami i hałasem pochodzącymi z ulicy?
Niezwykle dekoracyjne, a przy tym chroniące posesję zarówno przed zanieczyszczeniami z ulicy, jak i hałasem i spojrzeniami niepożądanych osób, są żywopłoty. Wymagają one jednak znacznych nakładów pracy, i to nie tylko podczas sadzenia, ale też w późniejszym czasie, podczas przycinania i pielęgnacji. Chcąc posadzić żywopłot, musimy najpierw wytyczyć jego linię i łuki. Wybranym roślinom należy zapewnić żyzną glebę zawierającą w potrzebne im składniki odżywcze. Żywopłot potrzebuje też regularnego nawadniania. Skuteczność pochłaniania dźwięków przez żywopłot zależy od szerokości i wysokości naszej zielonej ściany, dlatego najbardziej dekoracyjne, a przy tym najbardziej efektywne będzie uformowanie go z wysokich roślin i zagęszczanie go już od podłoża. Jakie krzewy najlepiej nadają się na żywopłot?
- Tuja,
- Jałowiec,
- Kosodrzewina,
- Dzika róża,
- Ligustr pospolity,
- Porzeczka alpejska,
- Głóg pospolity,
- Irga błyszcząca,
- Dereń rozłogowy i dereń biały,
- Tawuła japońska,
- Lilak pospolity,
- Śnieguliczka koralowa.
Jakie jeszcze krzewy posadzić na granicy posesji? W walce z hałasem świetnie sprawdzi się wał ziemny obsadzony krzewami. Co ciekawe, rośliny przy ogrodzeniu o wysokości 1 m mogą zmniejszyć natężenie dźwięków nawet o 20 %. Do formowania żywopłotu nadają się nie tylko krzewy, ale też małe drzewka. Berberysy, róże pomarszczone, pęcherznice i perukowce można więc połączyć z robinią białą, jarzębem pospolitym, jarzębem szwedzkim czy kasztanowcem czerwonym. Alternatywą dla krzewów i drzew dekorujących ogrodzenie jest zielona ściana utworzona z pnączy. Do jej wykonania będziemy potrzebować dodatkowych akcesoriów: pergoli, kratek i trejaży. Rośliny pnące szybko rosną i po pewnym czasie, gdy porosną w pełni przygotowane wcześniej akcesoria, będą stanowić skuteczną barierę zarówno przed wzrokiem niepożądanych osób, jak i przed zanieczyszczeniami z ulicy. Jakie pnącza warto wziąć tu pod uwagę? Oto nasza lista faworytów do ogrodu:
- Hortensja pnąca,
- Fasola wielokwiatowa,
- Rdestówka Auberta,
- Chmiel zwyczajny,
- Powojnik Bill McKenzie.
Niektóre rośliny przy ogrodzeniu pełnią funkcję polegającą na oczyszczaniu środowiska z zanieczyszczeń (zarówno tych znajdujących się w powietrzu, jak i w glebie). To funkcja fitoremediacji. Najlepiej pełnią ją rośliny o dużych liściach, takie jak lipa, platan, katalpa, jesion pensylwański, brzoza brodawkowata czy topola osika, które wyłapują drobne zanieczyszczenia i wiążą je w liściach. Krzewy i byliny, które również działają jak filtr i świetnie sprawdzą się przed ogrodzeniem w ogrodzie, to forsycja, wysoka kanna i tawlina jarzębolistna.

Roślina wzdłuż ogrodzenia
Jakie inne rośliny posadzić przy ogrodzeniu?
Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu, jeśli zależy nam na tym, by było trudne do sforsowania dla niepożądanych osób? W takim przypadku świetnie sprawdzają się gatunki roślin z igłami, kolcami i cierniami, przez które się trudniej przedostać, a które dodatkowo są bardzo dekoracyjne. Wzdłuż płotu warto posadzić wówczas świerki, ale też takie rośliny jak glediczja trójcierniowa, ognik szkarłatny, jałowiec sabiński róża pomarszczona, karagana syberyjska czy róża dzika. Jeśli obsadzimy ogrodzenie drzewkami, prawdopodobnie u ich dołu powstaną wolne przestrzenie. W takim przypadku projekt ogrodu możemy uzupełnić o jedno- lub wieloroczne rośliny, które będą stanowiły doskonały element całej kompozycji. Pięknie będą się tu prezentować między innymi:
- Nasturcje,
- Jeżówka purpurowa,
- Chmiel japoński,
- Wilec,
- Groszek pachnący,
- Powojnik,
- Dynia ozdobna.
Pnącza jednoroczne mają co roku nowe pędy, które warto regularnie przycinać, kształtując je w taki sposób, by zakryły nasze ogrodzenie (które może być wykonane z różnych materiałów: siatka ogrodowa, płoty drewniane, płoty metalowe). Gatunki kwitnące dodatkowo ubarwiają ogrodzenie od strony ulicy lub działki, w zależności od tego, gdzie zostały posadzone. Pnącza wymagają nie tylko dostępu do światła słonecznego, ale też do gleby o odpowiednim stopniu wilgotności. Preferują stanowiska znajdujące się od południowo-zachodniej lub południowej strony domu lub płotu. Wyjątek stanowi tu bluszcz pospolity, który najlepiej rośnie w miejscach zacienionych, dlatego można go posadzić również od północy. Pnącza wieloletnie wyjątkowo efektownie porastają gęstą, jednolitą warstwą siatkę, mur czy płot, jednak należy w sposób szczególny dbać o ich przycinanie, ponieważ szybko wymykają się spod kontroli.