Jakie drzewka do ogrodu na pniu? Przegląd
Drzewka ogrodowe, szczepione na pniu to wyjątkowo estetyczne, oryginalne rośliny, które z łatwością można dopasować do każdego ogrodu. Z uwagi na stosunkowo niewielkie rozmiary, doskonale prezentują się jako uzupełnienie rabat ogrodowych, a także jako estetyczne solitery. Mogą być z łatwością komponowane w licznych aranżacjach, tworząc malownicze krajobrazy.
Dzięki stałemu rozwojowi ogrodnictwa, osoby aranżujące ogród mogą wybierać spośród szeregu różnorodnych propozycji, zarówno drzew liściastych, jak i iglastych. Sprawdź nasze propozycje i dowiedz się, jak zaaranżować przydomowy ogród z wykorzystaniem drzew szczepionych na pniu.
Spis treści
Zaszczepki na górnej części pnia podkładki — drzewka szczepione — czym są?
Drzewka szczepione na pniu to rozwiązanie, które cenią przede wszystkim właściciele małych ogrodów. Tego typu drzewa powstają w wyniku zaszczepienia drzewa liściastego lub iglastego do podkładki drzewa tego samego, lub podobnego rodzaju. Zaszczepka umieszczona na górnej części pnia podkładki pozwala stworzyć nową roślinę, której wysokość docelowa uzależniona jest od miejsca szczepienia.
Wykorzystując zaszczepkę i inną roślinę tego samego lub podobnego rodzaju drzewka szczepione na pniu są zwykle proste w uprawie, również tej amatorskiej.
Odpowiednio uprawiane drzewo szczepione na pniu stanowi element dekoracyjny. Tego typu drzewka mogą przybierać różne formy i wielkości, co sprawia, że doskonale sprawdzą się również w małych ogródkach, na balkonach i na tarasach.
Zalety drzew szczepionych na pniu
Głównym celem szczepienia drzew na pniu jest powtarzanie pożądanych cech rośliny na kolejnych okazach. Rozmnażanie wegetatywne pozwala zachować kolor liści, pokrój i wiele innych pożądanych cech u nowych osobników, co nie jest możliwe, w przypadku rozmnażania nasion.
Jednak to nie jedyna zaleta, dla której coraz więcej osób decyduje się na szczepienie drzew na pniu. Takie rozwiązanie sprawia, że roślina może być uprawiana wszędzie tam, gdzie dotychczas było to niemożliwe. Drzewka zaszczepione na pniu obecnie z powodzeniem zdobią balkony, tarasy i małe przydomowe ogrody.
Zobacz: Formowanie krzewów i drzew — jak to robić? Praktyczny poradnik
Polecane drzewka liściaste szczepione na pniu
Drzewka liściaste szczepione na pniu sprawdzą się podczas aranżacji niewielkich ogrodów i działek ROD. Odpowiednio dobrane pozwalają stworzyć wyjątkowo estetyczne kompozycje, zwracające uwagę intensywną barwą. Drzewka liściaste szczególnie dobrze prezentują się jako punkt centralny rabat ogrodowych i skalniaków.
Poniżej przedstawiamy najciekawsze propozycje drzew liściastych szczepionych na pniu, które warto wziąć pod uwagę, podczas aranżacji ogrodu:
Ambrowiec balsamiczny ‘Gum ball’
Drzewo tej odmiany szczepi się na pniu na wysokości od 0,5 do 1,5 metra. Korona drzewa zwraca uwagę intensywną barwą i ciekawym kształtem liści. Te początkowo ciemnozielone, wraz z nadejściem jesieni zmieniają kolor na odcienie czerwieni i pomarańczy. To doskonała propozycja zwłaszcza do małych ogrodów.
Korona abramowca balsamicznego tej odmiany tworzy idealną, zwartą kulę, która utrzymuje swój kształt nawet bez konieczności regularnego przycinania.
Drzewko najlepiej wyrasta na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru. Odmiana nie należy do szczególnie wymagających, dlatego doskonale sprawdzi się podczas uprawy amatorskiej.

Ambrowiec balsamiczny ‘Gum ball’
Buk pospolity “Purpurea Pendula”
Drzewko szczepione na pniu na wysokości od 1 do 1,5 metra. Zwraca uwagę intensywnym ciemnopurpurowym wybarwieniem liści. Dorosłe drzewo szczepione osiąga wysokość do 180 cm, tworząc imponującą, zwisającą, parasolowatą koronę.
Odmiana ta najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Wymaga świeżej i żyznej gleby o stałym poziomie wód gruntowych.

Buk pospolity – gałązka
Migdałek trójklapowy “Prunus triloba”
Drzewo w okresie kwitnienia zachwyca delikatnymi, różowymi kwiatami gęsto rozsianymi na kulistej koronie. Dojrzałe drzewo szczepione na pniu osiąga nieduże rozmiary, do maksymalnie dwóch metrów wysokości, przez co nada się również do niedużego ogrodu.
Odmiana ta wymaga zapewnienia ziemi żyznej, próchniczej i stanowiska słonecznego, osłoniętego od wiatru. Drzewa tej odmiany nie są odporne na mróz, a kwiaty pojawiają się wyłącznie na zdrowych pędach.
Z uwagi na swój wyjątkowo malowniczy pokrój, migdałek trójklapowy stanowi zachwycającą dekorację, którą warto podkreślać skalniaki i rabaty.
https://zielony-ogrodek.pl/wp-content/uploads/2024/10/Migdałek-trójklapowy.jpg
Trzmielina Fortune’a “Emerald’n Gold”
Malownicze rośliny polecane do uprawy w przydomowych ogrodach i na balkonach. Zimozielone liście zwracają uwagę intensywnym żółto-zielonym zabarwieniem.
Odmiana dobrze znosi przycinanie i formowanie, co pozwala na stworzenie wyjątkowych kompozycji. Z uwagi na niewielką wysokość docelową, roślina doskonale nadaje się na balkon i taras, jednak szczególnie dobrze zaprezentuje się jako element dekoracyjny na rabatach lub w szpalerze.
Trzmielina Fortune’a szczepiona na pniu osiąga niewielkie rozmiary — dorasta do maksymalnie 1,5 metra wysokości. Dla zachowania walorów estetycznych drzewo wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Preferuje gleby żyzne, dobrze przepuszczalne, i umiarkowanej wilgotności. W okresie wiosennym zaleca się umiarkowane nawożenie, z kolei podczas suszy, regularne nawadnianie.
Choć przycinanie korony nie jest wymagane, to pozwala zachować idealną formę rośliny.
Zobacz: Najładniejsze krzewy zimozielone
Trzmielina oskrzydlona “Compactus”
To popularna odmiana zimozielona szczepiona na pniu, przez wielu określana jako ognisty krzew. Jak inne odmiany trzmieliny, również “Compactus” zwraca uwagę intensywnym zabarwieniem. Liście tej rośliny w okresie jesiennym przybierają intensywne czerwone lub różowofioletowe zabarwienie, z kolei zimą element dekoracyjny stanowią oskrzydlone pędy.
Drzewo jest proste w uprawie i tworzy naturalnie kulisty pokrój. Co ważne, roślina dobrze znosi przycinanie, dlatego korona może być dowolnie formowana.
Trzmielina oskrzydlona “Compactus” nadaje się zarówno do ogrodów, jak i na tarasy i balkony. Preferuje stanowisko półcieniste i słoneczne, gdzie może osiągnąć najpiękniejszą barwę.

Trzmielina oskrzydlona “Compactus”
Wierzba Iwa Pendula
To liściasty krzew szczepiony na pniu, który jeszcze przed pojawieniem się pierwszych liści zachwyca wyjątkowo dużymi, białymi baziami. Drzewo zwraca uwagę estetycznymi liśćmi o zielonej lub oliwkowej górze i delikatnym białym spodzie.
Odmiana jest całkowicie mrozoodporna, dzięki czemu doskonale sprawdzi się podczas uprawy w gruncie, bez konieczności osłaniania w okresie zimowym.
Dla utrzymania estetycznego pokroju zaleca się regularne przycinanie pędów.
Najlepsze wybawienie i zagęszczenie liści wierzba iwa uzyskuje, uprawiana na stanowisku jasnym i słonecznym.
Polecane iglaki szczepione na pniu
Drzewa iglaste to wyjątkowo eleganckie i stylowe rośliny, które doskonale prezentują się zarówno na balkonie, jak i na rabatach i skalniakach. Odpowiednio dobrane dobrze komponują się z innymi roślinami, szczególnie iglakami płożącymi.
Cyprysik tępołuskowy “Nana gracilis”
Odmiana szczepiona na pniu do 1 metra wysokości. Wyróżnia się wyjątkowo powolnym tempem wzrostu, a roczne przyrosty wahają się w granicach 3 do 5 cm. Drzewko wyróżnia się stożkowym pokrojem. Korona zwarta pozwala na uzyskanie oryginalnej formy.
Roślina preferuje stanowiska półcieniste i podłoże o umiarkowanym poziomie wilgotności.
Jako roślina zimozielona, cyprysik tępołuskowy doskonale prezentuje się w przydomowych ogrodach, jako element rabat i skalniaków. Z uwagi na osiąganą wysokość, drzewo nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Cyprysik tępołuskowy
Jodła koreańska “Forest Chold”
To wyjątkowy, karłowaty krzew szczepiony na pniu, wyróżniający się wolnym tempem wzrostu. Po 10 latach roślina osiąga maksymalne rozmiary, tj. 0,4 m wysokości. Krótkie, sztywne i grube igły zdobią ten wyjątkowy krzew również w okresie zimowym, stanowiąc doskonałą ozdobę ogrodów.
Dla utrzymania wysokich walorów estetycznych roślinie należy zapewnić stanowisko słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatru. Drzewko nie ma szczególnych wymagań glebowych. Dobrze wzrasta w przeciętnej glebie ogrodowej, też piaszczystej.

Drzewa na pniu prezentują się bardzo atrakcyjnie w ogrodzie
Sosna “Biego”
To wyjątkowo estetyczny krzew szczepiony na pniu, dorastający do 1 metra wysokości. Sosny tej odmiany należą do roślin naturalnie utrzymujących kulistą formę, co sprawia, że stanowią doskonałą ozdobę ogrodów, szczególnie w formie szpalerów i soliterów.
Dla utrzymania zachwycającej formy, drzewko wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie utrzymujących się upałów. Należąca do roślin zimozielonych sosna “Biego” preferuje glebę żyzną o kwaśnym pH i stanowisko słoneczne.
Sosna pospolita “Mećek”
Iglaki szczepione na pniu szczególnie dobrze prezentują się w małych ogrodach, na tarasach i skalniakach. Zimozielone igły stanowią doskonałą ozdobę, niezależnie od pory roku.
Drzewko dorasta do 1 metra wysokości, a korona osiąga podobną szerokość, co stanowi ciekawy element dekoracyjny. Sosna pospolita szczepiona na pniu podkreśli skalniaki, rabaty i nasypy.
Sosna pospolita tej odmiany preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste, jednak nie ma szczególnych wymagań dotyczących gleby. Drzewo dobrze wzrasta nawet w przeciętnej ziemi ogrodowej, której pH mieści się w przedziale od 6,1 do 7,2.
Świerk pospolity “Gold Nugget”
Jedna z wyjątkowo estetycznych odmian świerków szczepionych, znana również pod nazwą “Aurea”. Świerk zwraca uwagę jasnozielonym kolorem igieł, które zdobią pędy również w okresie zimowym.
Z uwagi na wysoki poziom odporności na inwazję szkodników, działanie mrozu oraz suszę, drzewko doskonale sprawdzi się w uprawie amatorskiej. Aby zapewnić optymalne warunki wzrostu, świerk wymaga zapewnienia stanowiska słonecznego lub półcienistego.
Świerk o naturalnie okrągłym pokroju doskonale sprawdzi się jako element dekoracyjny ogrodów skalnych, jako centralny punkt ogrodowych rabat oraz jako estetyczne szpalery wzdłuż alejek. W ogrodach leśnych odmiana ta doskonale zaprezentuje się w towarzystwie innych drzew iglastych.

Świerk pospolity – przycinanie
Modrzew europejski “Pendula”
To wolno rosnące drzewo iglaste, osiągające maksymalnie do 2 metrów wysokości. Korona drzewa może być kulista, wzniesiona lub płacząca. Szczególnie ta ostatnia doskonale prezentuje się w pobliżu zbiorników wodnych, tworząc zachwycający krajobraz.
Te niewielkie iglaki dobrze znoszą cięcie i formowanie, co pozwala na ukształtowanie dowolnej formy.
Dla uzyskania optymalnych warunków wzrostu odmiana wymaga zapewnienia stanowiska półcienistego lub słonecznego. Drzewo preferuje ziemię wilgotną o kwaśnym odczynie. Co ważne, drzewo dobrze wzrasta również w przeciętnej ziemi ogrodowej.
Jak dbać o drzewo szczepione na pniu?
Drzewa szczepione na pniu to świetna propozycja dla wszystkich tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Rośliny te w zdecydowanej większości odmian są proste w uprawie i niewymagające.
Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych. Drzewa szczepione na pniu, podobnie jak inne gatunki, potrzebują regularnego podlewania i nawożenia. Dodatkowo, w okresie bezlistnym należy pamiętać o korygowaniu kształtu korony. Regularne skracanie pędów pozwoli ujarzmić kształt drzewa, a przy tym przyczyni się do zagęszczenia korony, pozwalając na uzyskanie odpowiedniego pokroju.
W przypadku drzew szczepionych na pniu często zaobserwować można pojawiające się na powierzchni podkładki odrosty. Te należy możliwie jak najszybciej usunąć, aby nie zdominowały rośliny szczepionej.