Jakie drzewka na balkon lub taras?

Jakie drzewka na balkon wybrać, by stały się jego prawdziwą ozdobą? Na co zwrócić uwagę, kupując drzewko i jak je później pielęgnować? Jak urządzić taras z drzewkami? Tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Przekonaj się!

Jakie drzewka na balkon

Jakie drzewko na balkon w bloku?

Do posadzenia na balkonie w bloku najlepiej nadają się drzewka miniaturowe, kolumnowe, wąskie, a także szczepione na pniu. Warto zwrócić uwagę na gatunki, które dobrze znoszą cięcie i których wielkość można bez trudu korygować. Wybieramy te rośliny, które dobrze rosną w pojemnikach lub donicach. Chociaż drzewka w większości zdobią nasze ogródki i działki, to trzeba wiedzieć, że obecnie istnieje wiele gatunków, które z powodzeniem mogą dekorować również nasze tarasy czy balkony. Niektóre z drzewek osiągają zaledwie 0,5 m wysokości, a więc z pewnością uda nam się znaleźć odmiany, które idealnie wpiszą się w aranżację naszego balkonu. Nie zajmą dużo miejsca, a przy tym pozwolą stworzyć niezwykle urokliwy kącik do wypoczynku razem z naszymi meblami balkonowymi.

Drzewa na balkonie mogą być narażone na działanie wielu niekorzystnych warunków, jak mocne słońce, mróz, czy też ograniczony rozrost korzeni. Dlatego też osoby, które nie mają dużego doświadczenia w uprawie i pielęgnacji roślin, powinny wybrać wyjątkowo odporne drzewka na balkon. Wybierając rośliny balkonowe, nie możemy zapominać o tym, by wkomponować je w aranżację balkonu tak, by stała się ona jego dekoracją. Jeśli na przykład stylizacja naszego balkonu nawiązuje do sielskich, wiejskich motywów, wybierzemy miniaturową jabłonkę, a do niej ceramiczną lub (nawet lepiej) glinianą donicę. Jeśli wystrój balkonu jest nowoczesny i surowy, to najlepiej będą się tu prezentować rośliny iglaste w betonowych donicach. Jeśli z kolei na balkonie urządzimy kącik w stylu śródziemnomorskim, to najlepszym wyborem będą tu drzewka owocowe w białych lub błękitnych donicach.

Jak już wspomnieliśmy, rośliny rosnące na balkonie narażone są często na silne działanie promieni słonecznych. W przypadku niektórych gatunków takie warunki można uznać jednak za sprzyjające! Jakie drzewko na słoneczny balkon? Tu mamy do wyboru przede wszystkim drzewka szczepione na pniu, których wielkość można dowolnie regulować, a które staną się przepiękną dekoracją naszych balkonów. Można tu również sięgnąć po wiele innych drzewek i krzewów. Zobaczmy:

  • Wierzba szwajcarska,
  • Wierzba wełnista,
  • Karagany,
  • Wiśnia wczesna,
  • Sosna czarna,
  • Brzoza,
  • Dziurawiec kielichowaty,
  • Tawuła brzozolistna,
  • Trzmielina Fortune’a,
  • Krzewuszka cudowna,
  • Berberysy,
  • Rokitnik pospolity,
  • Hortensje,
  • Świerk serbski,
  • Jałowce.

Jakie drzewka na balkon całoroczne?

Na balkonie, wśród roślin doniczkowych, warto zasadzić również drzewka całoroczne, które zwykle są stosunkowo niewymagające i odporne na mróz, a ponadto mają piękny, atrakcyjny wygląd przez cały rok. Do takiej uprawy nadają się przede wszystkim rośliny iglaste, które dodatkowo mogą nam posłużyć do zawieszenia świątecznych dekoracji. Jakie iglaki nadają się na balkon? Prym wiodą tu przede wszystkim szczepione na pniu lub miniaturowe świerki i tuje. Szukając całorocznych drzewek na balkon, warto zwrócić uwagę również na krzewy szczepione na pniu. Zobaczmy:

  • Jałowce. Mamy tu do wyboru odmiany o różnej wielkości i o różnym kolorze i pokroju igieł. Większość jałowców ma igły w kolorze ciemnozielonym, jednak znajdziemy też odmiany z niebieskawymi, a nawet żółtymi igłami. W zależności od gatunku jałowce mogą mieć pokrój kulisty, wąski, kolumnowy lub płożący. Lubią słońce, ale dobrze znoszą też lekki cień. Na balkonie najlepiej rosną odmiany takie jak jałowiec pospolity, jałowiec sabiński i jałowiec płożący.
  • Berberysy. To wyjątkowo piękne krzewy, które świetnie nadają się do uprawy w donicach, zwłaszcza odmiany Anna, Pola, Orange Ice czy Golden Carpet.
  • Bukszpany. To krzewy liściaste, które łatwo poddają się kształtowaniu. Mogą zimować w donicy tylko w najcieplejszych częściach kraju, najlepiej jednak przenieść je do jasnego, chłodnego pomieszczenia na zimę.
Małe drzewka na balkon

Duży balkon z różnym rodzajem drzewek

Jakie drzewka owocowe na balkon?

Drzewka owocowe na balkonie stanowią nie tylko piękną ozdobę. Przy odrobinie szczęścia uda nam się wyhodować rośliny, które będą jednocześnie źródłem smacznych owoców. Wśród odmian drzewek liściastych, które doskonale będą rosły w donicach na balkonie, znajdziemy przede wszystkim odmiany szczepione na karłowych lub słabo rosnących podkładkach. Na szczególną uwagę zasługują tu miniaturowe jabłonki, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Bardzo ciekawe odmiany drzewek owocowych stanowią drzewka typu DUO, które na jednym pniu mają zaszczepione dwie odmiany tego samego gatunku. Na balkonie, prócz rodzimych owoców, możemy również z powodzeniem uprawiać rośliny egzotyczne. Drzewka cytrusowe, takie jak pomarańcza, kumkwat, cytryna, awokado czy mango są wyjątkowo piękne i będą stanowiły doskonałą ozdobę balkonu, nawet jeśli nie uda nam się pozyskać z nich owoców.

Żółte, pomarańczowe czy też czerwone owoce na balkonie cieszą zarówno oczy, jak i podniebienie. Ich uprawa jednak wymaga nieco wysiłku, a ponadto warto zadbać o to, by miały idealne warunki do wzrostu. Drzewka owocowe na balkonie będą dobrze rosły, jeśli zapewnimy im zaciszne i słoneczne stanowisko. Wymagają one żyznej, lekko wilgotnej ziemi, którą będziemy zasilać nawozami organicznymi. W przypadku nawozów mineralnych koniecznie należy sprawdzić, czy są one przeznaczone również do nawożenia roślin jadalnych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze wyhodowane owoce są nie tylko pełnowartościowe, ale również zdrowe.

Kwitnące drzewka na balkon

Kwitnące rośliny balkonowe są wyjątkowo cenione i trudno się temu dziwić. Nie ma chyba piękniejszej ozdoby balkonu niż kwiaty. Wybierając kwitnące drzewka na balkon, możemy mieć pewność, że zarówno ich kształt i kolor, jak i kwiaty, będą cieszyć nasze oczy i że ich uroda zachwyci każdego naszego gościa. Do uprawy pojemnikowej doskonale nadają się na przykład róże szczepione. Warto sięgnąć po róże wielokwiatowe, bukietowe, okrywowe, historyczne oraz pnące. Drzewko kwitnące w donicy możemy uzyskać również po szczepieniu na pniu następujących roślin:

  • Fuksja,
  • Ketmia syryjska,
  • Lantana pospolita,
  • Bugenwilla,
  • Złocień krzewiasty,
  • Psianka Rantonettiego,
  • Lilak zwyczajny,
  • Milin amerykański,
  • Krzewuszka,
  • Forsycje,
  • Budleje,
  • Pięciorniki,
  • Irgi.

W tym miejscu trzeba jeszcze wspomnieć o drzewkach, w których główną ozdobę stanowią piękne liście. Należą do nich odmiany takie jak trzmieliny Fortune’a (nakrapiane listki), głogownik Frasera (odmiana Red Robin, w której na jednej roślinie rosną zielone i czerwone liście), wierzba całolistna (odmiana Hakuro Nishiki o trójkolorowym wybarwieniu listków), wierzba babilońska (długie listki), ostrokrzew kolczasty szczepiony (o mocno wykrojonych, ciemnozielonych liściach) oraz wspomniane już bukszpany (zaokrąglone listki) i różaneczniki (wydłużone listki o dekoracyjnym układzie). Warto też zwrócić uwagę na klon palmowy, drzewko o pokroju kolumnowym, o barwnych liściach, zwykle czerwonych lub bordowych albo zielonych z jasnymi przebarwieniami. Klony palmowe są mało odporne na trudne warunki atmosferyczne, dlatego trzeba je zabezpieczać na zimę. Lubią zaciszne miejsca, żyzną ziemię i rozproszone światło. Nie można też zapominać o regularnym podlewaniu tych wyjątkowych drzewek.

Pielęgnacja drzewek na balkonie

Balkon kamienicy z drzewkami i kwiatami

Podlewanie i nawożenie drzew na balkonie

Hodując drzewa i krzewy na balkonie, powinniśmy im zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu. Drzewka w donicach i pojemnikach mają do dyspozycji znacznie mniej podłoża niż w ogrodzie, dlatego ich system korzeniowy nie będzie mógł tak swobodnie się rozrastać. Regularne podlewanie i nawożenie to konieczność, jeśli chcemy, by rośliny odpowiednio się rozwijały. Pierwszą sprawą, której należy poświęcić uwagę, jest wybranie jak najlepszego podłoża. Ziemia ogrodnicza powinna być dostosowana do wymagań danej rośliny. Hortensje i iglaki wymagają specjalistycznego podłoża. Pozostałe rośliny zwykle dobrze rosną na podłożu próchniczym z nawozem długodziałającym, który powoli uwalnia składniki pokarmowe. Podłoże uniwersalne mieszamy z biohumusem (który można kupić w sklepach ogrodniczych), a na dno donicy wysypujemy warstwę drenażu (w postaci tłuczonych ceramicznych doniczek lub keramzytu), który pozwoli odprowadzać regularnie nadmiar wody. Warto też zadbać o otwory odpływowe.

Jak pielęgnować drzewa i krzewy na balkonie?

  • Zapewniamy im zbilansowane i dostosowane do wymagań danego gatunku nawożenie.
  • Rośliny takie będą wymagały regularnego podlewania, ponieważ ziemia w donicach i pojemnikach wysycha szybciej niż w gruncie.
  • Drzewka i krzewy mało odporne na niskie temperatury trzeba odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Jak wygląda zimowanie drzewek? Ustawiamy roślinę w najbardziej zacisznym miejscu. Donicę lub pojemnik kładziemy na materiale izolacyjnym, na przykład na płycie styropianowej. Jeśli istnieje możliwość umieszczenia donicy w kartonowym pudle, który będzie dobrze izolował ciepło, to będziemy mieć pewność, że nasze drzewko będzie bezpieczne aż do wiosny. Przestrzenie pomiędzy donicą a kartonem wypełniamy liśćmi lub słomą, które stanowią doskonały materiał izolacyjny dla roślin. Ich część nadziemną owijamy słomianą matą albo zimową włókniną i okręcamy sznurkiem.
  • W czasie dłuższych okresów bezmroźnych warto co jakiś czas wlać do pojemnika niewielką ilość wody.