Jakie rośliny na zacieniony balkon będą najlepsze?

Wybranie odpowiednich roślin na zacieniony balkon, wymaga od nas zwrócenia uwagi na gatunki kwiatów i ich potrzeby. Na słonecznym balkonie dużo łatwiej jest stworzyć wymarzoną aranżację, kierując się po prostu swoim gustem. Nie martwcie się jednak, bo oto przychodzimy Wam z pomocą! Proponujemy kilka ciekawych gatunków roślin dobrze radzących sobie w cieniu, przetestowanych w tych warunkach przez naszych specjalistów.

funkia to kwiaty balkonowe cieniolubne

Funkia z pięknymi biało-zielonymi liśćmi.

Jakie kwiaty na zacieniony balkon?

Kiedy planujemy posadzić na balkonie rośliny, w pierwszej kolejności marzą nam się kolorowe kwiaty roślin kwitnących. Sadząc rośliny na balkon północny musimy mieć świadomość, że rosnące w cieniu rośliny mogą mieć piękne kwiaty, ale będą one nieco delikatniejsze niż gatunków preferujących stanowiska słoneczne. Znajdzie się jednak parę gatunków o pięknych kwiatach, które dobrze nadają się do uprawy na cienisty balkon.

Niecierpek

Do najczęściej polecanych kwiatów na zacienione balkony należy niecierpek. Niecierpek waleriana to piękna roślina jednoroczna kwitnąca przez cały sezon letni. Występuje w bardzo wielu odmianach – od prostych pojedynczych kwiatów po gatunki o pełnych kwiatach. Do wyboru mamy również bardzo szeroką paletę barw kwiatów, w tym również kwiaty dwubarwne. Jeśli chodzi o pielęgnację, to trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny – potrzebuje ona dość wilgotnej gleby.

Barwinek

Drobnym, ale bardzo urokliwym kwiatem – idealnym na cienistym balkonie – będzie barwinek pospolity. To szybko rozrastająca się roślina płożąca, dobrze rosnąca na żyznych, próchniczych glebach. Kwitnie przez cały sezon, a jej błyszczące, skórzaste liście, cieszą oko również zimą.

barwinek

Drobne kwiatki barwinka wyglądają bardzo urokliwie i świetnie rosną w cieniu.

Begonia

Begonie bulwiaste to rośliny balkonowe o ozdobnych liściach i kwiatach, które sprawdzą się w półcieniu. Ten gatunek nie jest mrozoodporny, więc begonie często traktowane są jako rośliny jednoroczne. Begonia bulwiasta to jeden z kwiatów balkonowych, który pięknie prezentuje się w donicach i może ubarwić nasz balkon i taras szeroką paletą barw.

Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek to z kolei roślina płożąca o drobnych fioletowych albo niebieskich kwiatach. Roślina jest wieloletnia i kwitnie tylko na wiosnę, ale – co ważne – jest zimozielona. Przez cały sezon bluszczyk kurdybanek wydziela intensywny zapach, więc jeśli jesteśmy wrażliwi na zapachy, przed zakupem sprawdźmy, czy aromat liści nam odpowiada. Bluszczyk wymaga umiarkowanie wilgotnej gleby – jeśli go przesuszymy liście i pędy zaczną brązowieć.

bluszczyk kurdybanek idealny na zacieniony balkon

Bluszczy kurdybanek wygląda ładnie i jest prosty w uprawie.

Fiołki

Popularnie występujący w naturze fiołek również świetnie się sprawdzi na zacienionym stanowisku. To drobny, ale urokliwy kwiatek, który może nas zaskoczyć różnorodnością swoich kolorów. W zależności od odmiany może nam zaoferować nie tylko klasyczny fiolet, ale też odmiany dwukolorowe, białe czy żółte.

fiolek

Fiołki wonne dobrze radzą sobie na cienistych stanowiskach.

Gatunki botaniczne

Na balkonie pięknie będą wyglądać również odmiany botaniczne rozmaitych roślin – tulipany czy narcyzy. Gatunki botaniczne są bardziej odporne, więc poradzą sobie na mniej nasłonecznionym balkonie dużo lepiej niż ich wysokie odmiany.

tulipany botaniczne

Tulipany botaniczne – odmiana bardziej odporna od tradycyjnych wysokich tulipanów.

Ozdobne rośliny na zacienionym balkonie

Piękną ozdobą zacienionego miejsca mogą być rośliny balkonowe o ozdobnych liściach, które upiększą nasze tarasy aż do późnej jesieni. Rośliny rosnące w cieniu sprawdzą się do uprawy zarówno w wiszących pojemnikach, jak i w klasycznych skrzynkach balkonowych. Odpowiedni dobór doniczek do poszczególnych gatunków pozwoli nam stworzyć naprawdę efektowną aranżację.

Funkie

Funkia to wieloletnia roślina o pięknych, ozdobnych liściach, która dobrze sprawdzi się na północnym balkonie. Jej ogromną zaletą jest duża wytrzymałość i odporność na mrozy. Funkia nie wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Najlepiej rośnie w lekko kwaśnej, wilgotnej glebie. Największą ozdobą rośliny są jej dwubarwne liście. Kwiaty pojawiają się latem lub jesienią, zależnie od odmiany.

Funkia

Kolorystyka liści funkii jest różna w zależności od odmiany.

Żurawki

Inne rośliny znane z pięknych liści to żurawki, występujące w szerokiej palecie barw – zieleni, czerwieni, fioletu i żółci. Niektóre z odmian żurawek posiadają również bardzo ładne kwiaty. Roślina kwitnie od maja do sierpnia, a jej liście są zwykle zimozielone. Żurawka ogrodowa lubi podłoże próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne. Przy dużych mrozach trzeba ją osłaniać.

Żurawka

Żurawka – odmiana o czerwono-zielonych liściach.

Tiarella

Oryginalne liście ma również spokrewniona z żurawką tiarella. Roślina kwitnie na wiosnę. Jej kwiaty są drobne, zazwyczaj białe, występują w gronach. Tiarella ma podobne wymagania glebowe do żurawek – lubi podłoże próchnicze i przepuszczalne, dość wilgotne.

Bluszcz pospolity

Na balkonie północnym sprawdzi się też bluszcz pospolity, któremu wystarczą do szczęścia nawet niewielkie promienie słoneczne. Chętnie porasta on miejsca zacienione, nawet takie, które ukryte są w głębokim cieniu. W zwisających pędach będzie prezentował się pięknie pośród roślin balkonowych.

Paprocie

Do sadzenia w pojemnikach nadają się też paprocie. Szeroki wybór gatunków o rozmaitych kształtach i kolorach liści pozwoli nam stworzyć ciekawe skrzynki balkonowe, nawet jeśli zasadzimy w nich tylko ten jeden gatunek.

Dobre krzewy na zacieniony balkon

Wśród roślin, które dobrze sprawdzą się na taras czy balkon północny, znajdziemy też kilka krzewów. Szczególnie warte uwagi są efektowne hortensje, których kwiaty utrzymują się przez wiele miesięcy. Ciekawym wyborem mogą być też płożące iglaki – szczególnie na obszernych, eleganckich tarasach.

Hortensja

Na balkonie świetnie sprawdzi się hortensja ogrodowa – krzew o imponujących, kulistych kwiatostanach. Roślina kwitnie przez całe lato, a zimą ozdobę mogą stanowić jej zasuszone kwiatostany, których czasem używa się do okrywania innych roślin. Krzewy powinny być osłonięte od wiatru i zabezpieczane na okres zimy. Hortensja występuje również w odmianie pnącej.

Hortensja pnąca

Hortensje pnące kwitną nieco wcześniej niż ich krzewiasta odmiana.

Jałowiec Wiltonii

Jeśli chodzi o iglaki na zacieniony balkon, to najciekawszą propozycją z tej kategorii jest jałowiec Wiltonii. Jest to gatunek płożący. Jeśli posadzimy go w wiszących doniczkach na balustradzie, będzie opadał na dół malowniczą kaskadą. Przy hodowlach balkonowych dobrze jest zabezpieczyć go na zimę – odpowiednio okryć donicę, by korzenie jałowca nie przemarzły.

Jałowiec Wiltoni

Jałowiec Wiltoni to ciekawa roślina płożąca, dobrze znosząca cień.

***

Czy któraś z roślin szczególnie przypadła Wam do gustu? Jakie jeszcze gatunki polecilibyście na zacienione stanowiska?