Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu w domu?
Zużycie energii elektrycznej w naszych domach przekłada się bezpośrednio na wysokość rachunków za prąd. Czy wiesz, co zużywa najwięcej prądu? Jakie zapotrzebowanie energetyczne na pralka, a jakie płyta indukcyjna? A może chcesz ograniczyć pobór energii i zastanawiasz się, które sprzęty domowe wymienić na nowsze i bardziej oszczędne?
Ceny energii elektrycznej wciąż rosną, dlatego warto zastanowić się, jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu i jak możemy zminimalizować nasze roczne zużycie energii. Nie tylko w trosce o kondycję portfela, ale też mając na uwadze dobro środowiska naturalnego. Zobacz, co zużywa najwięcej prądu w domy i jak ograniczyć pobór prądu.
Spis treści
- 1 Co zużywa najwięcej prądu?
- 1.1 Płyta indukcyjna
- 1.2 Płyta indukcyjna – zużycie prądu
- 1.3 Lodówka
- 1.4 Lodówka – zużycie prądu
- 1.5 Piekarnik elektryczny
- 1.6 Ile prądu zużywa piekarnik?
- 1.7 Czajnik elektryczny
- 1.8 Czajnik elektryczny – zużycie prądu
- 1.9 Telewizor
- 1.10 Telewizor – zużycie energii
- 1.11 Bojler elektryczny
- 1.12 Ile prądu zużywa bojler?
- 2 Zmywarka
- 3 Komputer stacjonarny
- 4 Największe i najmniejsze zużycie energii
- 5 Jak obliczyć koszt działania urządzenia?
- 6 Jak zmniejszyć zużycie prądu?
- 7 Świadomość – pierwszy krok, aby zmniejszyć zużycie prądu
Co zużywa najwięcej prądu?
Każde gospodarstwo domowe jest wyposażone w różnego rodzaju urządzenia elektryczne, ale zużycie prądu przez każde z nich jest inne. Sporo zależy od typu samego sprzętu – niektóre z natury są “prądożerne” i nie zawsze mamy na to wpływ. Jednak jest spora grupa takich sprzętów, których dzienne zużycie energii elektrycznej można próbować zmniejszyć. Żeby tak się stało, najpierw dowiedz się, co potrzebuje najwięcej energii elektrycznej, aby pracować. Poniżej znajdziesz poszczególne sprzęty domowe, które generują najwyższe koszty eksploatacji.
Płyta indukcyjna
To jedno z urządzeń, które zużywa najwięcej prądu w domu. Jego moc jest z założenia wysoka, ponieważ to niezbędne do przyrządzania potraw. Jeśli w gospodarstwie domowym dużo się gotuje, jest wielu członków rodziny, zużycie prądu naturalnie rośnie.
Płyta indukcyjna – zużycie prądu
Ile prądu zużywa płyta indukcyjna? Wszystko zależy oczywiście od klasy energetycznej i funkcji udostępnianych przez producenta. Możemy jednak przyjąć, że średnio pobór energii przez płyty indukcyjne wynosi 1168 kWh w skali roku.

pobór energii przez płyty indukcyjne wynosi 1168 kWh w skali roku.
Lodówka
Lodówka działa przez całą dobę, więc zużywa stałą ilość energii elektrycznej przez cały rok. Dlatego to kolejne urządzenie, które znacząco zwiększa roczne zużycie prądu w gospodarstwach domowych. Tego sprzętu nie można wyłączyć na noc, czy wyjeżdżając na wakacje, dlatego w domu dużą część prądu zużywa lodówka.
Lodówka – zużycie prądu
Roczne zużycie energii elektrycznej w przypadku lodówki wynosi około 252 kWh. Jest większe w przypadku modeli dwudrzwiowych typu side-by-side. Można oczywiście ograniczyć pobór energii wybierając lodówkę o dobrej klasie energetycznej, a także optymalnie ustawiając temperaturę chłodzenia.

Roczne zużycie energii elektrycznej w przypadku lodówki wynosi około 252 kWh
Piekarnik elektryczny
Piekarnik, zwłaszcza jeśli jest używany często, może znacznie zwiększyć nasz rachunek za energię elektryczną. Kiedy grzałka piekarnika pracuje na pełnych obrotach, aby osiągnąć żądaną temperaturę, wówczas pobiera najwięcej energii. Pamiętajmy też o tym, że użytkowanie piekarnika elektrycznego wiąże się z dodatkowym oświetleniem (w środku, podświetlany panel sterowania i rączka), co też generuje koszty.
Ile prądu zużywa piekarnik?
Kuchenka elektryczna może mieć dzienne zużycie energii elektrycznej na poziomie 1 kWh, co daje roczne zużycie prądu na poziomie 365 kWh. Jednak ostatecznie wartość ta zwiększa się w przypadku gospodarstw domowych, w których dużo się gotuje. Jesz na mieście? Zaoszczędzisz na zużyciu prądu w domu.

Kuchenka elektryczna
Czajnik elektryczny
Jeśli często gotujesz herbatę lub kawę, to czajnik elektryczny może być jednym z głównych “prądożerców” w Twoim domu. Na pewno warto rozważyć gotowanie wody do maksymalnego poziomu w czajniku elektrycznym i robienie herbaty w większym dzbanku lub gotowanie tylko takiej ilości wody, jakiej w danej chwili potrzebujemy.
Czajnik elektryczny – zużycie prądu
Zużycie energii elektrycznej w przypadku czajnika zależy od jego pojemności oraz mocy urządzenia. Przy założeniu, że 5 razy dziennie włączamy czajnik o pojemności 1,7 litra i mocy 2200 W (standardowy), roczne zużycie prądu wyniesie 200 kWh.

Przy założeniu, że 5 razy dziennie włączamy czajnik, roczne zużycie prądu wyniesie 200 kWh.
Telewizor
Chociaż telewizor zużywa mniej energii niż powyższe urządzenia, to jednak jest często włączany przez dłuższy okres czasu, zwłaszcza w przypadku rodzin, które spędzają wieczory przed ekranem. Duże ekrany, które teraz są w modzie, też mają większe zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Telewizor – zużycie energii
Ile prądu zużywa telewizor? Tutaj również dużo zależy od modelu i wielkości ekranu. Przy założeniu, że masz w domu telewizor 40-calowy, o mocy 70 , roczne zużycie energii elektrycznej (gdy odbiornik jest włączony przez 5 godzin dziennie) wyniesie 128 kWh.
Bojler elektryczny
Jeśli używasz bojlera elektrycznego do podgrzewania wody, to również możesz spodziewać się znacznego poboru energii elektrycznej. Na pewno duże znaczenie ma to, jaka jest pojemność urządzenia i jego moc. Trzeba dobierać ją odpowiednio dla swoich potrzeb – zbyt mała moc nie wystarczy, aby uzyskać optymalną temperaturę cieczy. Zbyt mała pojemność zbiornika sprawi, że trzeba będzie go więcej razy uruchamiać, a to zwiększa zużycie prądu w domu.
Ile prądu zużywa bojler?
Gdy standardowy bojler o pojemności 120 litrów i mocy 1500 W włączasz na 2 godziny dziennie, w dłuższej perspektywie (w ciągu roku) zużycie prądu wyniesie 1080 kWh, co przełoży się na rachunek opiewający na kwotę powyżej 1000 złotych!
Zmywarka
Jest dzisiaj obecna niemal w każdym gospodarstwie domowym, ale nie każdy wie, ile energii elektrycznej pobiera. Na pewno nie jest to najbardziej energochłonne urządzenie, jednak też potrzebuje sporo prądu choćby do podgrzewania wody i mycia naczyń. Aby oszczędzać prąd, warto dobierać starannie program mycia, wśród których do wyboru jest także funkcja EKO lub zmniejszona ilość wody, gdy zmywarka jest tylko w połowie zapełniona.
Zmywarka – zużycie energii
Dzienne zużycie energii elektrycznej w przypadku zmywarki (przy założeniu, że jest włączana raz dziennie) wynosi około 0,80 kWh, co przekłada się na roczny wydatek rzędu prawie 300 złotych.

Roczne koszty użytkowania zmywarki to w przybliżeniu 300zł
Pralka
Pralka jest niezbędna w każdym gospodarstwie domowym, ale jej cykle prania zużywają różną ilość energii elektrycznej, w zależności od temperatury wody i długości cyklu. Wszystkie oczywiście generują koszty, ale dzięki rozsądnemu korzystaniu ze sprzętu, możesz je minimalizować.
Pralka – zużycie prądu
Pobór prądu w przypadku pralki zależy od tego, jak często jej używasz. Jeśli średnio robisz to 5 razy w tygodniu, wówczas roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie około 143 kWh. Oczywiście urządzenie zużywa najwięcej energii na długich programach i wtedy, gdy ustawisz wysoką temperaturę. Sprawdź, czy Twój model nie ma trybu EKO. Dopasowuje on ilość wody i długość cyklu do wielkości wsadu, co pozwala zoptymalizować koszt pojedynczego prania.

Modern bathroom with shiny white cabinets and wash machine
Komputer stacjonarny
Na rynku jest ogromna liczba modeli sprzętu elektronicznego, w tym komputery gamingowe dla graczy czy komputery do pracy. Poszczególne urządzenia współpracują z dodatkowymi urządzeniami, tj. głośnikami, klawiaturą, myszką, monitorem. One też pobierają sporo prądu, choć ostatecznie wszystko zależy od tego ile czasu pracują poszczególne urządzenia. Gdy z nich nie korzystasz, zawsze je wyłączaj.
Komputer, laptop – zużycie prądu
Laptop zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż komputer stacjonarny (nawet 2-2,5 razy mniej). Mocniejszy komputer, jeśli jest włączony przez 6 godzin dziennie, rocznie zużyje nawet 197 kWh.
Największe i najmniejsze zużycie energii
Powyższe obliczenia jasno pokazują, że roczne zużycie energii elektrycznej jest najwyższe w przypadku płyty indukcyjnej, a dorównuje jej bojler elektryczny. Na kolejnych miejscach plasują się lodówka, piekarnik, zmywarka i czajnik elektryczny.
Jak obliczyć koszt działania urządzenia?
Aby dowiedzieć się, ile dokładnie kosztuje nas korzystanie z danego urządzenia, możemy skorzystać z prostego wzoru. Dzięki niemu uzyskamy szacunkowe zestawienie energochłonności i będziemy wiedzieć, co zużywa najwięcej prądu.
Do obliczeń, potrzebujemy dwóch głównych informacji: moc urządzenia (wyrażoną w watach W, którą znajdziesz na tabliczce znamionowej sprzętu) oraz czasu jego pracy (w godzinach H). Wzór wygląda następująco:
Koszt = Moc urządzenia (W) x Czas pracy (h) x Cena za kilowatogodzinę (kWh)
W ten sposób dowiesz się, ile prądu zużywa pralka, a ile prądu zużywa płyta indukcyjna, czy każde inne urządzenie w Twoim domu.
Cena za kilowatogodzinę jest zazwyczaj podawana na rachunku za prąd i różni się w zależności od lokalizacji i dostawcy energii elektrycznej. Jeżeli korzystasz z innej niż standardowa taryfa G11 (przez całą dobę stawka za prąd jest taka sama), wtedy musisz uwzględnić to w obliczeniach.
Jak zmniejszyć zużycie prądu?
Jeśli chcesz zmniejszyć swoje roczne zużycie energii elektrycznej i zaoszczędzić na rachunkach za prąd, warto wdrożyć dobre nawyki i:
- racjonalne używać urządzenia – staraj się korzystać z urządzeń elektrycznych w sposób racjonalny. Nie zostawiaj ich włączonych wtedy, gdy nie są potrzebne, korzystaj z pól grzewczych na płycie, które odpowiadają wielkości podstawie garnka,
- używanie energooszczędnych sprzętów – wybieraj sprzęty o niższym poborze prądu, oznaczone odpowiednimi certyfikatami energooszczędności, obecnie są to już niekoniecznie urządzenia o klasie A, ale też B, C i D,
- zamrożenie cen prądu – jeśli u Twojego dostawcy jest taka możliwość, warto zastanowić się nad wyborem stałej ceny za energię elektryczną na kilka lat, co pozwoli Ci uniknąć niespodziewanych wzrostów kosztów,
- zmiana taryfy – jeśli korzystasz z taryfy G11, możesz spróbować zmienić ją na G13, która uwzględnia 3 dobowe stawki za prąd. W godzinach szczytu jest on drogi, ale w godzinach nocnych i wyznaczonych porach w ciągu dnia jest bardzo tani, co pozwala zaoszczędzić,
- odpowiednie korzystanie z oświetlenia – źródła światła, zwłaszcza tradycyjne żarówki, mogą zużywać dużo energii. Warto zastąpić je energooszczędnymi alternatywami, takimi jak żarówki LED i pamiętać o gaszeniu światła np. po wyjściu z łazienki,
- nowoczesne pralki, lodówki, suszarki, telewizory i inne – nowoczesne sprzęty AGD i RTV potrafią zużywać znacznie mniej energii niż starsze modele. Jeśli Twój sprzęty jest przestarzały, może warto zastanowić się nad wymienieniem go na nowszy,
- kuchenka mikrofalowa – w przypadku szybkiego podgrzewania jedzenia, kuchenka mikrofalowa jest znacznie bardziej energooszczędna niż piekarnik,
- monitorowanie zużycia – korzystaj z dostępnych narzędzi do monitorowania zużycia energii w domu. Dzięki nim możesz świadomie zarządzać swoim poborem prądu, a rachunki na pewno Cię nie zaskoczą,
- modernizacja instalacji – jeśli Twoja instalacja elektryczna jest przestarzała, nawet racjonalne używanie sprzętów domowych nie pomoże. Wtedy warto rozważyć jej modernizację, co może poprawić efektywność energetyczną domu, ale też pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo.
Świadomość – pierwszy krok, aby zmniejszyć zużycie prądu
Zrozumienie, które urządzenia zużywają najwięcej prądu w Twoim domu, a które pobierają mniej prądu, pozwoli zrozumieć i przewidzieć wysokość rachunków, a potem wdrożyć rozwiązania oszczędnościowe. Świadomość tego, jak możesz zminimalizować swoje zużycie energii elektrycznej jest istotne zarówno dla Twoich finansów, jak i dla ochrony środowiska. Dlatego warto zwrócić uwagę na moc urządzeń, czas ich pracy oraz korzystać z energooszczędnych alternatyw, aby zmniejszyć swój rachunek za prąd i przyczynić się do zrównoważonego zużycia energii elektrycznej. Ma to znaczenie zarówno dla konkretnego gospodarstwa domowego, jak i całego społeczeństwa.