Jakie zioła można sadzić razem w doniczce?
Świeże zioła na kuchennym parapecie to doskonały dodatek do różnego rodzaju dań, a zarazem ozdoba wnętrza. Kolejnym powodem ich popularności są cenione od pokoleń właściwości lecznicze. Uprawa ziół w domu musi być jednak starannie przemyślana. W tym artykule radzimy, które gatunki roślin można posadzić w jednej doniczce, a których lepiej ze sobą nie łączyć. Po jego przeczytaniu w Twojej głowie z pewnością pojawi się pomysł na to, jak zaaranżować własny ogródek ziołowy na balkonie czy parapecie!
Spis treści
Jakie zioła wybrać do uprawy w warunkach domowych?
Świeże zioła możesz mieć na wyciągnięcie ręki nie tylko we własnym ogrodzie, ale także w domu. W donicach najczęściej sadzi się następujące gatunki roślin leczniczych lub stosowanych jako przyprawy:
- mięta,
- bazylia,
- rozmaryn,
- trybula,
- koper,
- melisa,
- cząber,
- majeranek,
- tymianek,
- lubczyk,
- pietruszka,
- szczypior,
- szałwia,
- hyzop,
- kolendra,
- estragon,
- rumianek,
- oregano,
- liść laurowy.
Zobacz też: Szklarnia na balkonie – jak w niej uprawiać zioła?
Razem czy osobno – jak uprawiać zioła w doniczkach?
Uprawa ziół w domu niesie ze sobą pewne wyzwania organizacyjne. Niektóre zioła nie mogą rosnąć w jednej doniczce, gdyż mają negatywny wpływ na siebie nawzajem. Część roślin za bardzo różni się od siebie rozmiarami, aby dało się je umieścić w jednym pojemniku. Ponadto, należy pamiętać o zróżnicowanych wymaganiach, jakie niesie ze sobą uprawa ziół, zwłaszcza tych wywodzących się z odmiennych stref klimatycznych.
Na szczęście, istnieje wiele możliwych kombinacji roślin uprawianych w jednej doniczce. Niektóre z tych połączeń mogą się wręcz okazać szczególnie korzystne dla wzrostu ziół. Przeczytasz o tym w kolejnych akapitach.
Jakie zioła sadzić obok siebie?
Zwróć uwagę na warunki uprawy ziół doniczkowych
Razem można sadzić zioła, które mają podobne wymagania. Należy zorientować się, które rośliny lubią mocno nasłonecznione stanowiska, a które preferują zacienione miejsca, jakie będzie odpowiednie podłoże, jaka jest optymalna częstotliwość podlewania ziół itp. Przykłady dobrych połączeń to:
Bazylia + mięta + trybula
Wszystkie te zioła potrzebują stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. Ważne jest utrzymywanie stałej wilgotności podłoża. Warto też regularnie nawozić rośliny nawozem organicznym, gdyż gleba powinna być zasobna w składniki odżywcze. Pamiętajmy jednak, że bazylia jest rośliną jednoroczną, podobnie jak trybula, podczas gdy mięta jest wieloletnia.
Rozmaryn + koper ogrodowy
Uprawę ziół należy prowadzić na glebach bogatych w wapń, gdyż rozmaryn i koper potrzebują go do prawidłowego wzrostu.
Rozmaryn + cząber
To zioła, które można sadzić razem ze względu na zbliżone wymagania co do uprawy w domowych warunkach. Wybierz dla nich uniwersalne podłoże i słoneczne stanowisko, uważaj na nadmiar wody.
Majeranek + koper ogrodowy
Majeranek i koper potrzebują słonecznego stanowiska oraz umiarkowanie żyznej gleby o dobrej przepuszczalności. Sprawdzi się np. mieszanka torfu z ziemią piaszczystą. Majeranek, podobnie jak koper, to jednoroczna roślina.
Majeranek + tymianek
Do sadzenia ziół koniecznie wybierz stanowisko nasłonecznione. Możesz np. ustawić doniczki na kuchennym parapecie od strony południowej. Istotna jest dobra przepuszczalność gleby. Aby uniknąć ryzyka przelania ziół, warto zadbać o drenaż. W tym celu na dno doniczki należy wysypać warstwę żwiru lub keramzytu ogrodniczego, a dopiero potem pokryć ją właściwym podłożem, w którym umieścimy gotowe sadzonki roślin.

Zielnik w skrzynce
Lubczyk + pietruszka naciowa
W uprawie ziół, takich jak lubczyk czy pietruszka naciowa, istotne są słoneczne stanowiska oraz przepuszczalne, lekkie gleby. Rośliny należy regularnie podlewać, ale nie wolno doprowadzić do ich przelania.
Szczypior + pietruszka naciowa
W przypadku tych ziół należy pamiętać o zapewnieniu im większej doniczki, gdyż rozrastają się w szybkim tempie.
Szałwia lekarska + hyzop lekarski + melisa
Optymalne warunki, by hodować zioła, takie jak szałwia lekarska, hyzop czy melisa, nie są specjalnie trudne do uzyskania w warunkach domowych. To przede wszystkim systematyczne podlewanie (uważając na nadmiar wody), słoneczne stanowisko i dość żyzne, lekkie gleby.
Kolendra + tymianek + rozmaryn
Te zioła uprawiać można razem, gdyż preferują podobne warunki klimatyczne – niezbyt wilgotne, nasłonecznione stanowisko. Jak każda roślina, potrzebują składników odżywczych, dlatego należy pamiętać o ich regularnym nawożeniu.
Mięta + estragon + lubczyk + pietruszka naciowa
Zioła te wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Szczególnie istotne jest przepuszczalne, dość żyzne podłoże i nasłonecznione stanowisko.
Mięta + rumianek
To połączenie gatunków ziół należy do szczególnie udanych. Mięta i rumianek wywierają bardzo pozytywny wpływ na siebie nawzajem. Razem mają nawet potencjał odstraszania szkodników. Większość roślin, rosnąc w ich towarzystwie, może ponadto zwiększyć własną odporność na różnego rodzaju choroby.
Dobierz odpowiednie doniczki, w których będziesz uprawiać zioła
Jeśli postanawiamy siać zioła, zastanówmy się, jak będą wyglądać rośliny po przeniesieniu do docelowych doniczek. Pojemniki muszą być przecież dobrane do ich rozmiarów. Przykładowo, wysoki koper włoski w towarzystwie pietruszki naciowej wyglądałby trochę śmiesznie, a na dodatek mógłby prowadzić do przewracania się zbyt małej doniczki.
Uprawa ziół w domowych warunkach – tych połączeń unikaj!
Mimo że większość ziół można z powodzeniem uprawiać blisko siebie (niemal wszystkie lubią przepuszczalne i żyzne podłoże), to istnieją rośliny, które się ,,nie lubią” i mogą wzajemnie negatywnie wpływać na swój rozwój. Niezalecane kombinacje gatunków ziół doniczkowych to przede wszystkim:
Majeranek + bazylia
Lepiej sadzić zioła, takie jak majeranek i bazylia, osobno, ponieważ wzajemnie źle na siebie oddziałują.
Kolendra siewna + koper włoski/koper ogrodowy
Jeśli zamierzamy uprawiać kolendrę z myślą o pozyskaniu nasion, to sadźmy ją z dala od kopru włoskiego czy ogrodowego, gdyż są to gatunki ziół, z którymi może się ona krzyżować.
Mięta pieprzowa/oregano/szałwia lekarska/liść laurowy a inne zioła
Rośliną wymagającą szczególnej uwagi jest mięta pieprzowa, gdyż ze względu na intensywny rozrost może zagłuszać inne rośliny znajdujące się w pobliżu. Zaplanujmy więc dla niej odpowiednio dużo wolnego miejsca w doniczce na różne zioła albo posadźmy ją osobno.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku oregano czy szałwii – większość ziół rośnie od nich wolniej (np. majeranek, rozmaryn) lub osiąga mniejszą wysokość. Do roślin, które lepiej jest sadzić w oddzielnej doniczce, należy również liść laurowy. Wprawdzie rośnie on powoli, jednak bez przycinania może osiągnąć nawet 3 m wysokości.

Zioła przed wejściem do domu
Jakie zioła sadzić razem w doniczce? Podsumowanie
Większość ziół pochodzi ze strefy śródziemnomorskiej, dlatego preferują podobne warunki klimatyczne – przede wszystkim słoneczne stanowisko i przepuszczalne gleby. Należy jednak uważać na niektóre połączenia, takie jak majeranek i bazylia. Poza nieco odmiennymi wymaganiami odnośnie uprawy przeszkodą dla sadzenia ziół w jednej donicy mogą być ich zróżnicowane rozmiary i tempo wzrostu. Dobrze rozplanowany ziołowy ogródek to gwarancja udanej uprawy roślin leczniczych oraz tych wykorzystywanych w kuchni.