Kiedy sadzić mieczyki i jak to zrobić?
Jak i kiedy sadzi się mieczyki (gladiole)? Jeśli planujesz ozdobić nimi swój ogród, a także taras czy balkon, to musisz wiedzieć, jak zadbać o te piękne kwiaty, ponieważ są dość wymagające. Z pewnością jednak są warte każdego włożonego w ich uprawę wysiłku. Oto miniporadnik dla wielbicieli mieczyków. Sprawdź!
Spis treści
Kiedy sadzić mieczyki?
Mieczyki to rośliny bulwiaste, które sadzi się wiosną od końca kwietnia do pierwszych dni maja. Możemy je też posadzić wczesną wiosną (po 10. kwietnia!), jednak tylko w przypadku, gdy jest ciepło i sucho. Zbyt późne posadzenie bulw mieczyków sprawi, że będą one narażone na choroby grzybowe, które przenoszone są przez mszyce, a które atakują delikatne i młode pędy. Mocniejsze, starsze liście mieczyków są bardziej odporne na takie choroby. Druga połowa maja to ostatni moment na sadzenie gladioli, a także lilii i dalii.
Termin sadzenia należy wybierać ostrożnie, biorąc pod uwagę zarówno porę roku, jak i pogodę. W przeciwnym razie na naszych młodych kwiatach mogą pojawić się zmiany chorobowe. Kiedy sadzimy mieczyki do gruntu? O czym dokładnie musimy wiedzieć? Mieczyki nie lubią zimnej, wilgotnej ziemi (bierzemy więc pod uwagę ilość opadów deszczu i temperaturę). Jeśli chcemy, by cebulki miały idealne warunki, należy poczekać aż temperatura gleby sięgnie około 10oC. Mieczyki posadzone w wychłodzonej i wilgotnej ziemi mogą zgnić lub (o czym mówiliśmy już wcześniej) ulec chorobie.
W jakiej ziemi sadzić mieczyki?
Do uprawy mieczyków należy wybierać żyzną glebę gliniasto-piaszczystą, o dobrej przepuszczalności i o odczynie obojętnym. Dobrym pomysłem jest rozłożenie na dnie dołków warstwy drenażu, którą następnie przysypiemy ziemią. Rozkładamy też kompost, który zapewni mieczykom odpowiednie składniki odżywcze. Dla optymalnego rozwoju gladiole będą potrzebować słonecznego lub lekko zacienionego, zacisznego stanowiska. Nie sadzimy ich nigdy w tym samym miejscu, co w poprzednim sezonie, ponieważ taki zabieg zwiększyłby ryzyko wystąpienia chorób. Mieczyki powinno się sadzić nie wcześniej niż po trzech latach na tym samym stanowisku.
Jak sadzić mieczyki w gruncie?
- Zaczynamy od przekopania miejsca pod gladiole przy pomocy łopaty.
- Mieszamy glebę z kompostem w proporcjach 10 litrów na 1 m2 i wyrównujemy całość grabiami.
- Sadzimy mieczyki na głębokości trzykrotnie przekraczającej wysokość bulw. W jakich odstępach sadzić mieczyki? Najlepiej pozostawić 15 cm odległości pomiędzy cebulkami. Jeśli posadzimy je ciaśniej, rośliny nie będą miały wystarczająco dużo miejsca na prawidłowy rozwój. Jeśli z kolei posadzimy je zbyt rzadko, kwiaty nie będą wyglądały tak efektownie, jak tego oczekujemy.
W ostatnim czasie popularne stały się miniaturowe lub niskie odmiany mieczyków. Mają one zwykle wysokość sięgającą 30-60 cm, dlatego doskonale sprawdzają się na obwodzie rabatek albo w donicach ustawionych na balkonie lub tarasie. Kiedy sadzić gladiole w donicach? Zasady są tu dokładnie takie same, jak w przypadku mieczyków sadzonych w ogródku. Wybieramy dla nich również miejsca słoneczne i osłonięte przed wiatrem.
O czym jeszcze należy pamiętać, kiedy sadzimy mieczyki?
Sadzenie mieczyków samo w sobie nie wymaga wielu zabiegów. Zanim jednak bulwy mieczyków znajdą swoje miejsce w glebie, należy je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać, że jakość kwiatów, które będą cieszyć nasze oczy w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie, zależy w dużej mierze od jakości ich bulw. Muszą być one suche i zdrowe. Nie powinny też mieć widocznych plam czy wklęśnięć. Przed sadzeniem mieczyków należy zabezpieczyć je przed grzybami chorobotwórczymi. W czym moczyć cebule mieczyków przed sadzeniem? Pozostawiamy je w zawiesinie preparatu grzybobójczego na 15 minut. Następnie wyjmujemy bulwy, odsączamy i osuszamy.
Mieczyki są popularnymi roślinami, które jednak (jak wspomnieliśmy) wymagają nieco wysiłku ze strony ogrodników. Oto lista spraw, o których dodatkowo należy pamiętać, jeśli chcemy mieć w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie zdrowe, cieszące oczy kwiaty:
- Od końca maja do połowy sierpnia nawozimy mieczyki, podsypując je dwu- lub trzykrotnie nawozem wieloskładnikowym.
- Gladioli nie podlewamy z góry, by nie zmoczyć ich liści i kwiatów. Wodę wylewamy obficie bezpośrednio do ziemi raz w tygodniu.
- Wysokie odmiany mieczyków trzeba palikować, w przeciwnym razie przewrócą się pod własnym ciężarem.
- Unikamy sadzenia gladioli w pobliżu kwiatów i roślin, które są nosicielami chorób wirusowych lub grzybowych, jak lilie, astry, petunie, pelargonie czy bratki, a także truskawki, ogórki, pomidory, groch, buraki i fasola.
Kiedy kwitną mieczyki?
Powiedzieliśmy już wiele o tym, kiedy sadzi się mieczyki, jakiej potrzebują ziemi i jakiego stanowiska, a także jakie rośliny mogą im zaszkodzić, jeśli będą rosły zbyt blisko. Pora teraz na informacje dotyczące kwitnienia gladioli i przechowywania ich cebulek po zakończonym sezonie. W zależności od odmiany, mieczyki zakwitają po 70-85 dniach od chwili posadzenia (odmiany wczesne), po 85-105 dniach od momentu posadzenia (odmiany średniowczesne) lub też po 105-130 dniach od momentu posadzenia (odmiany późne). Planując rabatkę z wykorzystaniem mieczyków, warto wziąć to pod uwagę!
Przekwitające kwiaty gladioli usuwamy, pozostawiając liście i pęd kwiatostanowy, co pozwoli bulwocebulom czerpać składniki mineralne i odpowiednio przyrastać. Jeśli uprawiamy mieczyki na kwiaty cięte, ścinamy je w chwili, gdy pojawią się pierwsze rozwijające się kwiaty. Gladiole nie zimują w gruncie, dlatego też jesienią (zwykle miesiąc po zakończeniu kwitnienia) wykopujemy ich bulwy.
- Pędy ścinamy na wysokości 10-15 cm od bulwy.
- Cebulki wstawiamy do ciepłego, przewiewnego pomieszczenia na kilka dni. Po tym czasie usuwamy pozostały pęd i bulwę mateczną. Oddzielamy bulwki przybyszowe.
- Cebulki, na których zauważymy plamy lub dziury, natychmiast wyrzucamy, by uchronić resztę przed możliwymi chorobami.
- Zdrowe bulwy suszymy przez kolejny miesiąc, a następnie wkładamy je do przewiewnych skrzynek i ustawiamy w chłodnym pomieszczeniu (5-8oC), na przykład w piwnicy, w której pozostaną aż do wiosny. W tym czasie sprawdzamy kilka razy stan bulw i w razie potrzeby usuwamy te, które mają niepożądane zmiany.