Kiedy zakładać trawnik? Jaki okres będzie najlepszy?
Właśnie wprowadziłeś się do wymarzonego domu z ogrodem. Po wybudowaniu elementów małej architektury, wytyczeniu ścieżek i wybudowaniu klombów przyszedł czas, aby założyć trawnik. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Podpowiadamy, kiedy zakładać trawnik i jak powinno wyglądać zakładanie trawnika krok po kroku.
Spis treści
Zakładanie trawnika – jaki termin będzie najlepszy?
Zasadniczo, istnieją dwa odmienne poglądy na temat tego, kiedy zakładać trawnik. Pierwsza koncepcja głosi, że najlepszą porą na tego typu prace ogrodowe jest wiosna, a konkretnie kwiecień i maj.
Wówczas temperatura wzrośnie na tyle, by można było przeprowadzić wysiew nasion trawy (musi być co najmniej 10°C). Podłoże bywa stale wilgotne ze względu na deszczową aurę i to również jest czynnik sprzyjający, o ile ziemia nie jest zanadto rozmokła. Zwykle jednak szybko osuszają ją promienie słońca.
W opozycji są zwolennicy zakładania trawnika późnym latem bądź jesienią, zwłaszcza na przełomie sierpnia oraz września. Ma to swoje zalety. Możemy wówczas skorzystać ze stosunkowo wilgotnej pogody i sprzyjającej temperatury powietrza. Nasiona traw kiełkują, jeśli wynosi ona przynajmniej 6-7°C. Wczesną jesienią ziemia jest jeszcze nagrzana i nie występują przymrozki, które mogłyby zaszkodzić siewkom.
Nie będziemy tu rozstrzygać, która pora roku jest lepsza na zakładanie trawnika z nasion. Wiele zależy od tego, jaka akurat panuje aura, a często występują w tym względzie spore różnice w stosunku do lat poprzednich.
Do wysiewu wybierzmy po prostu dzień bezwietrzny, najlepiej po opadach deszczu. Nie siejmy w trakcie letnich upałów, wybierzmy termin nie wcześniejszy niż początek kwietnia ani też późniejszy niż połowa października.
Co w przypadku, gdy planujemy ułożenie trawnika z rolki? Cóż, właściwie możemy to zrobić w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego. Taka trawa się dopiero ukorzenia, dlatego pamiętajmy, by zapewnić jej odpowiednie warunki. Z tego względu wiosna i jesień mogą się okazać nieco korzystniejszymi porami niż lato, bo odpadnie nam konieczność ciągłego podlewania wschodzącego trawnika w upalne dni.
Zakładanie trawnika krok po kroku – poradnik
Zakładanie trawnika to zadanie, które możemy wykonać w ciągu jednego dnia, jedynie przygotowanie gleby może się nieco rozłożyć w czasie. Oczywiście, gdy siejemy nasiona trawy, musimy jeszcze poczekać, aż wykiełkują i podrosną. Wyjaśniamy, przez jakie etapy zakładania trawnika trzeba przejść, żeby uzyskać efektowny, soczyście zielony dywan.
Etap 1: wybór odpowiedniego miejsca na założenie trawnika
Przy zakładaniu trawnika weźmy pod uwagę poziom nasłonecznienia w wybranym przez nas miejscu w ogrodzie. Obszar zacieniony nie jest najlepszym wyborem, gdyż wzrost trawy jest na nim wolniejszy, a źdźbła mogą zarastać mchem i wymagać intensywnej pielęgnacji. Zamiast trawnika możesz w mocno zacienionym miejscu zasadzić cieniolubne rośliny okrywowe.
Kolejnym czynnikiem wymagającym sprawdzenia jest rodzaj podłoża. Optymalnie, gdy ziemia jest piaszczysto-gliniasta, a jej warstwa ma grubość ok. 25 cm. Poniżej powinno być przepuszczalne podglebie.
Możemy zmienić strukturę gleby, dodając do niej w miarę potrzeby różne składniki, np. podłoże zbyt gliniaste można wzbogacić dodatkiem drobnoziarnistego żwirku, który zapewni lepsze napowietrzenie i ułatwi korzeniom pobieranie wody.
Na jałowych glebach lekkich, w których dominuje piasek, przekopując teren, trzeba dodać ziemię organiczną, przyda się tu kompost. Podłoże dla nowego trawnika nie może być również zbyt kwaśne (tzn. współczynnik pH niższy niż 5,5). W takim przypadku należy przeprowadzić wapnowanie.
W ten oto sposób naturalnie przeszliśmy do trzeciego etapu tworzenia trawnika, jakim jest odpowiednie przygotowanie gleby. Zanim to jednak nastąpi, zastanówmy się, czy mamy pod ręką wszystkie potrzebne narzędzia.

ręczne sianie trawy
Etap 2: przygotowanie narzędzi niezbędnych do zakładania trawnika
Aby założyć trawnik szybko i bezproblemowo, potrzebujemy odpowiednich sprzętów, ułatwiających pracę. Bardzo użyteczna będzie glebogryzarka, ale jeśli jej nie mamy, wystarczy zwykły szpadel, by przekopać ziemię.
Siewnik bardzo ułatwia wysiew nasion, ale możemy się bez niego obejść. Walec ogrodowy przyda się do ugniatania i wałowania trawnika z rolki (jeśli powierzchnia murawy ma być duża, może okazać się wręcz niezbędnym narzędziem).
Kolejnym niezwykle ważnym narzędziem ogrodniczym są grabie – z ich pomocą rozbijemy grudy ziemi, aby wykonać wyrównanie terenu. Przydadzą się również do przykrycia warstwą gleby wysianych nasion (jeśli chcemy, by trawnik rósł w naturalny sposób, a nie był rozłożony z rolki).
Przygotujmy ponadto wąż ogrodowy (koniecznie z rozpylaczem) lub dużą konewkę (musi mieć sitko) – umożliwiają regularne nawadnianie niewielkim strumieniem wody, co jest szczególnie ważne w przypadku wysiewu nasion.
Etap 3: przygotowanie podłoża pod założenie trawnika
Pamiętajmy, że zakładanie trawnika powinno nastąpić dopiero, gdy mamy wykonane podstawowe struktury w ogrodzie, tzn. po ułożeniu nawierzchni, wyznaczeniu miejsc na rabaty kwiatowe czy posadzeniu drzewek. Musimy być pewni, gdzie dokładnie ma być nasza piękna murawa.
Zadarnioną glebę oczyszczamy, usuwając jej wierzchnią warstwę (na głębokość do 10 cm) przy pomocy szpadla. Warto ułatwić sobie pracę, używając glebogryzarki. Nie można pozostawić kłączy, z których mogłyby się potem rozwinąć chwasty ani żadnych innych pozostałości po wyciętych roślinach.
Wyrzućmy też wszystkie znalezione w glebie kamienie, gałęzie, liście czy śmieci, które będą przeszkadzać w prawidłowym wzroście trawy oraz w późniejszym koszeniu, a bywają też źródłem chorób szpecących trawnik.
Przygotowując podłoże, możemy od razu zainstalować specjalne siatki, które uchronią trawnik przed ziszczeniem na skutek kopania kretów. Rozwijamy siatkę z rolek, docinamy i układamy tak, by poszczególne jej fragmenty ściśle do siebie przylegały. Następnie rozkładamy na niej równomiernie mniej więcej dziesięciocentymetrową warstwę ziemi.
Jeśli chcemy umieścić w ziemi jakieś dodatkowe instalacje, np. drenaż czy nawadnianie, również jest to odpowiedni moment. Tuż przed wysiewem nasion trawy podłoże powinno być jeszcze raz wzruszone grabiami.
Nie zapomnijmy też o odpowiednim ukształtowaniu podłoża przed ułożeniem darni lub wysianiem nasion trawy – najlepiej, kiedy będzie ono miało niewielkie nachylenie (ok. 2%), co ułatwi powierzchniowy spływ wody.
Duży trawnik może mieć też wyższe i niższe obszary, tworzyć fale, ale o spadku nieprzekraczającym 3%. W większych zagłębieniach mogłaby gromadzić się woda, natomiast wzniesienia utrudniają koszenie. Na każdym brzegu trawnika dobrze jest od razu wkopać obrzeża.
Niezależnie, czy zakładamy trawnik z siewu czy też rozkładamy trawę w rolkach, na kilka dni przed tymi czynnościami powinniśmy użyć nawozu. Najlepsze będą preparaty wieloskładnikowe, z dużą zawartością fosforu, potasu i azotu.

Przygotowanie ziemi pod trawnik
Zakładanie trawnika na starym trawniku
Jeśli chcemy zakładać trawnik w miejscu starego, mamy ułatwione zadanie. Wystarczy, że przekopiemy podłoże na głębokość szpadla, usuniemy chwasty oraz kamienie i wysiejemy nasiona traw.
Możemy też poprawić wygląd starego trawnika obsiewając jedynie ,,łyse” miejsca, które pojawiły się na nim np. z powodu kopiących pod nim kretów. Proces wygląda podobnie, kiedy chcemy zakładać trawnik w miejscu po np. rabacie kwiatowej czy ogródku warzywnym.
Etap 4: wybór metody zakładania trawnika – z siewu czy z rolki?
Wybór sposobu na zakładanie trawnika jest sprawą kluczową. Do wyboru mamy naturalny trawnik z siewu lub trawę rozwijaną z rolki. Pierwsza opcja jest zdecydowanie korzystniejsza dla naszego portfela.
Przygotowanie podłoża w obu przypadkach wygląda podobnie, z tym że wysiewanie nasion traw wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na skład i dawkowanie nawozów. Gleba musi być zasobna w składniki odżywcze, aby trawa wschodziła równomiernie i zdrowo rosła.
Trawnik z rolki skraca czas oczekiwania na idealną murawę, będzie więc wygodną opcją dla niecierpliwych. Można go zakupić w różnych rodzajach. Trawa uprawiana jest na specjalnej folii lub wycinana całymi płachtami z podłoża. Będzie się idealnie nadawała, by zdobić części ogrodu wystawione na oddziaływanie promieni słonecznych.
O czym należy pamiętać, jeśli zdecydujemy się na trawnik z rolki? Wybierzmy murawę, która już na pierwszy rzut oka dobrze wygląda – źdźbła muszą być sprężyste, ich zieleń nasycona, na płachcie nie może być pustych fragmentów ani chwastów. Pielęgnując trawnik z rolki, uważajmy na niedobór wody, który może trwale zniszczyć taką trawę.
Jak założyć trawnik z siewu?
Jaką mieszankę nasion wybrać, zakładając trawnik z siewu?
Dokonujmy zakupu nasion traw tylko od zaufanych producentów. Muszą być dobrej jakości, żeby zapewnić równomierne wschody bez konieczności późniejszego dosiewania. Tylko zdrowe siewki utworzą w przyszłości gęstą, intensywnie zieloną darń.
Jeśli kupiliśmy mieszankę różnych gatunków trawy, pamiętajmy, że nasiona będą się nieco różniły porą kiełkowania. Niektóre odmiany wypuszczają kiełki już po tygodniu, innym zajmuje to prawie miesiąc.
Musimy też wiedzieć, jaką ilość nasion kupić. Można swobodnie przyjąć, że na 1 m² powierzchni będziemy potrzebowali mniej więcej 25-30 g nasion.
Zakładanie trawnika z siewu krok po kroku
Do wysiewu nasion traw najlepsza będzie bezwietrzna pogoda. Nasionka należy przemieszać i rozsypywać równomiernie na przygotowanym podłożu, najlepiej, stosując tzw. siew krzyżowy – połowę nasion traw rozsiewamy, poruszając się wzdłuż obszaru, natomiast drugą porcję, idąc w poprzek.
Pamiętajmy, że brzegi trawnika powinny być bardziej obficie pokryte (wysiejmy tam dwa do trzech razy więcej nasion). W ten sposób unikniemy powstania nieestetycznych, pustych lub słabo zagęszczonych, miejsc tam, gdzie powinny przebiegać wyraźne krawędzie trawnika. Aby siew nasion był jeszcze bardziej równomierny, warto użyć siewnika – przyda nam się później także do rozsypywania nawozu.
Wysiane nasiona trawy przykryjmy cienką warstwą ziemi lub kompostu (wystarczy jedno- lub dwucentymetrowa). Dobrze jest się przy tym wspomóc grabiami, którymi wygodnie nagarnia się ziemię.
Nie zaleca się pokrywania torfem, gdyż utrudnia on równomierne wschody. Materiał ten tworzy nieregularne grudki, więc praktycznie nie da się przykryć każdego miejsca trawnika jednakową jego ilością. Konsekwencją są zróżnicowane warunki dla nasion traw i ich kiełkowanie w różnym czasie.
Podlewanie trawnika już od momentu wysiewu musi być systematyczne. Kiełkujące nasiona nie przetrzymają przesuszenia podłoża. Koniecznie trzeba podlewać rozproszonym strumieniem wody (rozpylonym z końcówki węża ogrodowego lub przechodzącym przez sitko konewki), żeby nie wypłukać nasion. Początkowo najlepiej jest podlewać trawnik nawet kilka razy w ciągu dnia, ale po trochu. Do momentu pojawienia się siewek utrzymujmy podłoże stale umiarkowanie wilgotne.
Trawnik z siewu rośnie dość szybko – średnio dwa tygodnie po wysianiu nasion traw powinny się pojawić kiełki. Rzecz jasna, musimy regularnie nawadniać glebę. Warto używać specjalnych nawozów startowych, których właściwie skomponowane składniki odżywcze sprawiają, że nasiona traw kiełkują bujnie, a siewki są zdrowe i gęste.
Uważajmy też, by nie zniszczyć siewek – wstrzymajmy się z rozstawianiem mebli ogrodowych i nie depczmy trawnika do momentu, gdy trawa urośnie na kilka centymetrów. Bujną trawę osiągniemy dopiero po kilku miesiącach.

Młoda trawa po wykiełkowaniu
Jak założyć trawnik z rolki?
Pierwszym krokiem będzie oczywiście zakup takiej murawy. Należy kupić tyle, aby starczyło na pokrycie całego obszaru trawnika plus 10 procent zapasu. Trawa z rolki ma delikatne źdźbła, transportujmy ją więc ostrożnie – jeśli musimy ułożyć rolki jedna na drugiej, to niech stos składa się maksymalnie z pięciu.
To samo tyczy się składowania przed wyłożeniem w docelowej części ogrodu. Dodatkowo pamiętajmy, by przechowywać trawę w zacienionym, niezbyt gorącym miejscu (latem nie dłużej niż 24 h), w formie rozwiniętej, podlewając ją co pewien czas.
Podłoże pod trawnik z rolki przygotowujemy tak samo, jakbyśmy chcieli wysiać trawę z nasion. Polewamy je wodą, aby było lekko wilgotne, po czym rozwijamy na nim płachty darni. Ważne jest, by szczelnie dopasować do siebie poszczególne paski, pozostawianie pustych przestrzeni psuje końcowy wygląd. Starannie dociskamy płaty, przejeżdżamy po nich walcem ogrodowym na całej długości i w poprzek wyznaczonego terenu, a następnie obficie podlewamy.
Jeżeli nie mamy walca, trzeba po prostu mocno udeptać powierzchnię. Musimy to jednak zrobić kilkakrotnie i bardzo dokładnie – przechodzimy wzdłuż i wszerz trawnika, nie pozostawiając żadnego nieugniecionego skrawka. Na podeszwy butów można założyć specjalne nakładki z kolcami, które kupimy w sklepie ogrodniczym. Nierówne krawędzie trawnika łatwo da się wyrównać nożykiem.

trawnik z rolki
Pierwsze koszenie trawy po założeniu trawnika
Trawnik należy skosić po raz pierwszy, gdy młoda trawa będzie miała ok. 10 cm długości. Przytnijmy ją wówczas tylko o jakiś centymetr, maksymalnie półtora. Trzeba być przy tym ostrożnym, bo darń nowego trawnika jest podatna na uszkodzenia i można łatwo powyrywać źdźbła. Jeszcze ze trzy koszenia wykonujemy w podobny sposób, potem możemy przycinać trawę mocniej.
Pamiętajmy, by po pierwszym koszeniu trawy wykonać także jej pierwsze nawożenie. Zaleca się stosowanie nawozów organicznych albo gotowych mieszanek przeznaczonych specjalnie na trawnik.

Koszenie trawy
Podsumowanie
Piękna, jednolicie zielona trawa jest marzeniem wielu z nas. Postępując poprawnie na każdym etapie zakładania trawnika, uzyskamy ją bez większych trudności, niezależnie, czy wysiewamy ją z nasion czy rozkładamy z rolki. Najlepszymi porami, by postarać się o efektowną murawę, są późna wiosna i wczesna jesień.