Klon palmowy uprawa i pielęgnacja
Klon palmowy (acer palmatum) jest niezwykle efektownym niskim drzewem ogrodowym, które coraz częściej możemy spotkać w przydomowych ogrodach i na działkach rekreacyjnych. Zachwyca swoją formą i intensywnym wybarwieniem liści. Jednak nie należy do drzew powszechnie uprawianych w naszym klimacie, przez co jego uprawa, szczególnie w pierwszych latach może okazać się kłopotliwa.
Jeżeli planujesz nasadzenie klonów palmowych we własnym ogrodzie, powinieneś wiedzieć, na co należy zwracać szczególną uwagę. Z odrobiną pomocy z pewnością uda Ci się uzyskać zachwycające rezultaty.
Spis treści
Jak wygląda klon palmowy?
Klon palmowy to imponująca roślina ozdobna, która pozwala wnieść do ogrodu odrobinę egzotyki. Niektóre odmiany klonu palmowego osiągają niewielką wysokość i są rozłożyste, przywodząc na myśl krzewy ozdobne. Inne odmiany z kolei wyrastają na kilka metrów wysokości, doskonale prezentując się w pobliżu oczka wodnego w dużym ogrodzie.
Zastosowanie klonu palmowego w aranżacji ogrodu pozwala stworzyć doskonałą przestrzeń do relaksu. Latem duże drzewo zapewni cień, niezbędny w trakcie upalnych dni. Jednak należy przy tym pamiętać, by unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować oparzenie delikatnych liści.
Klon palmowy — odmiany
Naturalnie klony palmowe wzrastają w krajach Dalekiego Wschodu i charakteryzują się imponującą koroną z cienkich gałęzi. W odpowiednich warunkach klony palmowe dorastają nawet do 5 metrów wysokości, zachowując taką samą szerokość. Szczególną uwagę zwracają czerwone liście, które doskonale komponują się na tle ciemnozielonych iglaków i krzewów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze odmiany klonu palmowego, które poradzą sobie w naszych warunkach klimatycznych.
Klon palmowy atropurpureum
Odmiana klonu palmowego, która charakteryzuje się delikatnymi, powcinanymi, wachlarzowatymi liśćmi. Uprawiany na odpowiednim stanowisku może dorastać nawet do 3 metrów wysokości, a jego liście przybierają zachwycającą, intensywną czerwień.
Klon palmowy atropurpureum najlepiej prezentuje się w formie pojedynczych nasadzeń, a przy tym może być uprawiany jako klon palmowy bonsai — roślina doniczkowa, którą można samodzielnie formować, zgodnie z preferencjami.
Klon palmowy atropurpureum acer to najchętniej uprawiana odmiana, która pozwala wprowadzić do ogrodu odrobinę orientu. Jednak, jako że charakteryzuje się powolnym wzrostem, na pełne efekty trzeba będzie poczekać kilka lat.
Klon palmowy dissectum nigrum
To niewielka odmiana klonu, która dorasta do 1,5 m wysokości. Jego liście jesienią przebarwiają się na brązowo czerwono. Podobnie jak w przypadku odmiany Dissectum, również ta odmiana klonu palmowego wyróżnia się lekko przewieszonym pokrojem, z mocno powcinanymi liśćmi.
Z uwagi na niewielkie rozmiary odmiana ta doskonale sprawdzi się w na mniejszych działkach i w przydomowych, małych ogrodach.
Klon palmowy Orange dream
Klon palmowy wyróżniający się intensywną, pomarańczową barwą liści, które wraz ze zbliżającą się jesienią przebarwiają się na żółto. Imponuje swą wysokością, dorastając nawet do 4 metrów wysokości. Jego liście, podobnie jak w innych odmianach, są powcinane i ostro zakończone. Odmiana orange dream najlepiej sprawdzi się w dużych ogrodach, w których obszerne drzewo nie
Odmiana Sangokaku
Kolejny klon palmowy czerwony, który może stanowić doskonałą ozdobę każdego ogrodu. Liście klonu palmowego w okresie wegetacyjnym zachwycają żywo zieloną barwą, która wraz z nadejściem jesieni przyciąga uwagę odcieniem brzoskwiniowym. Jednak tym, co zwraca szczególną uwagę, są gałęzie, które zimą przybierają imponującą, koralowoczerwoną barwę.
Klon palmowy Mikawa-yatsubusa
To interesująca odmiana klonu, w postaci niewielkiego drzewa, dorastającego maksymalnie do 0,8 m wysokości. Ten zachwycający klon palmowy czerwony doskonale sprawdza się do uprawy w doniczkach, jako klon palmowy bonsai.
Pozostałe odmiany klonu palmowego
Poza powyższymi odmianami klon palmowy występuje również w innych odmianach, które podobnie jak pozostałe, zachwycają egzotyczną barwą i imponującym pokrojem liści. Wśród tych wartych szczególnej uwagi wymienić można:
- Klon palmowy odmiany Dissectum garnet — ten klon, podobnie jak inne odmiany, charakteryzują mocno powcinane liście o czerwonym odcieniu. Przy zapewnieniu optymalnych warunków dorasta nawet do 5 m. Tym, co wyróżnia ten gatunek, jest wykształcenie parasolowatych pędów, które zwieszają się ku ziemi.
- Klon palmowy Dissectum — klon tej odmiany wyróżnia się wolnym tempem wzrostu i maksymalnie dorasta do 2 metrów wysokości. W okresie wiosenno-letnim liście utrzymują barwę zieloną, z kolei wraz z nadejściem jesieni zmienia barwę na jaskrawożółtą.
- Klon palmowy Ornatum — krzew ten osiąga wysokość do 2 metrów i rozrasta się na szerokość nawet 4 metrów. Rośnie powoli, a liście zmieniają barwę, przechodząc od brązowoczerwonych na wiosnę, brązowozielonych latem i czerwonych jesienią. Podobnie jak pozostałe odmiany klon palmowy gubi liście.
- Klon palmowy Bloodgood — klon palmowy tej odmiany może osiągnąć wysokość nawet 6 m. Szczególną uwagę zwraca ciemnoszara kora i głęboko powcinane liście o ciemnopurpurowej barwie.
Wybierz odpowiednie stanowisko
Klon palmowy czerwony pochodzi z obszarów Dalekiego Wschodu. Właśnie dlatego wymaga zapewnienia odpowiedniego stanowiska w ogrodzie. Choć roślina dla odpowiedniego wybarwienia wymaga odpowiedniego jednak niebezpośredniego nasłonecznienia, to intensywne, letnie promienie słoneczne mogą doprowadzić do poparzenia delikatnych liści.
Szczególną uwagę należy zwrócić na młode okazy, które źle znoszą zmienne warunki atmosferyczne.
Odpowiednie stanowisko jest niezbędne dla zapewnienia właściwego wybarwienia liści. Niewystarczająca ekspozycja sprawi, że zielone liście nie nabiorą odpowiedniej barwy. Gdy liście rośliny zaczną zielenieć, wówczas konieczne może się okazać przesadzenie jej do miejsca, w którym występuje więcej słońca.

Klon palmowy — uprawa
Klon palmowy — uprawa
Uprawa klonu palmowego wymaga od ogrodnika odpowiedniej troski i uwagi. Choć drzewo to nie należy do gatunków szczególnie trudnych w uprawie, to wymaga zabezpieczenia przed działaniem niskich temperatur i innych zagrożeń. Co ważne, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na klon palmowy atropurpureum, czy dowolną inną odmianę, zasady pielęgnacji zawsze opierają się na tych samych zasadach.
Jako roślina naturalnie wyrastająca w lasach klon palmowy atropurpureum preferuje stanowiska nasłonecznione z dużą wilgotnością podłoża, a przy tym osłoniętych od wiatru. Wysoka dostępność promieni słonecznych sprawia, że liście klonu palmowego wraz z nadejściem jesieni intensywnie się wybarwiają. Nasadzenie w obrębie pełnego nasłonecznienia wymaga jednak regularnego podlewania. Właśnie dlatego zaleca się sadzenie klonu palmowego na stanowiskach półcienistych.
Gleba, w której wyrasta klon palmowy czerwony, powinna być przepuszczalna, o lekko kwaśnym, do zasadowego pH. Klon palmowy źle znosi przesuszenie, szczególnie w okresie wegetacji, dlatego należy dbać regularne nawadnianie, szczególnie w okresie letnich upałów. Aby zapewnić klonom zabezpieczenie przed wiatrem, zaleca się sadzenie drzew w sąsiedztwie innych, wyższych drzew lub krzewów.
Klon palmowy jest rośliną wieloletnią, która w okresie jesienno-zimowym gubi liście. Jednak odpowiednia pielęgnacja sprawia, że z łatwością przetrwa zimę. Z uwagi na krótki system korzeniowy, klon palmowy wymaga ściółkowania pnia. Wraz z nadchodzącym ochłodzeniem należy zastosować dodatkowe pokrycie wokół drzewa, by nie doprowadzić do przemarznięcia. Zimą warto zastosować dodatkową warstwę ochronną, jak np. płótno lub dowolne inne okrycie, które zabezpieczy roślinę przed mrozem oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Niezastosowanie takiego zabezpieczenia w okresie jesienno-zimowym może doprowadzić do przemarznięcia, niezależnie od odmiany klonu palmowego.
W ogrodzie klon palmowy można posadzić na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Należy jednak uważać na palące popołudniowe słońce, które szczególnie w okresie letnim może się okazać niebezpieczne.
Uprawa w donicy
Osoby dysponujące niewielką przestrzenią, a także te, które nie mają ogrodu, wcale nie muszą rezygnować z uprawy klonu palmowego. Poza tradycyjnymi gatunkami występują również odmiany karłowe, które doskonale poradzą sobie w uprawie w donicy.
Jednak, decydując się na uprawę w takiej formie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, klon palmowy uprawiany w donicy należy regularnie nawozić, stosując nawozy płynne. Podobnie, jak w przypadku drzew w uprawie gruntowej, nawożenie należy rozpocząć wczesną wiosną i zakończyć wraz z nadejściem sierpnia. W okresie wegetacji ważne jest regularne podlewanie, najlepiej codziennie, stosując przegotowaną, odstaną wodę. Taka częstotliwość pozwoli na utrzymanie odpowiednich warunków glebowych. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne o odczynie lekko kwaśnym.
Wraz z końcem lata należy ograniczyć podlewanie, dodatkowo zabezpieczając koronę agrowłókniną, a doniczkę styropianem. Alternatywnie można zdecydować się na przeniesienie krzewu do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 0 stopni. Wówczas nie ma potrzeby stosowania dodatkowych otulin.
Uważaj na groźne szkodniki i choroby grzybowe
Klon palmowy, jak większość roślin uprawnych, jest narażony na atak szkodników i rozwój chorób. Zwykle problemy w uprawie wiążą się z niespełnieniem wymogów rośliny. Gdy klon palmowy wzrasta w nieodpowiednich warunkach, w których narażony jest na przelanie czy przemarznięcie, wówczas pojawić się mogą pierwsze problemy. Wśród najczęstszych chorób, atakujących klony, wymieni można:
- Mączniak prawdziwy klonu palmowego — choroba objawia się poprzez powstawanie białego mączystego nalotu na wierzchu blaszki liściowej, w którego części zauważyć można drobne, czarne punkty — zarodniki grzybów. Wraz z rozwojem choroby, zwykle po kilkunastu dniach, nalot ciemnieje, a zarodniki grzybów przenoszą się na rośliny uprawiane w sąsiedztwie. Rozwojowi choroby sprzyjają liczne opady deszczu, a także różnice wilgotności powietrza.Zarodniki mączniaka prawdziwego zimują na pędach i opadłych liściach, przez co w celu ich całkowitego zwalczenia, konieczne jest stosowanie środków ochrony roślin również w obrębie opadłych liści.
- werticilioza klonu palmowego — głównym objawem tej choroby są schnące liście. W pierwszym kroku żółkną przestrzenie pomiędzy nerwami tkanki blaszkowej. Następnie zmiany zaczynają brązowieć, co ostatecznie prowadzi do opadania liści. Zmiany chorobowe są zauważalne również na częściach pędów. Dochodzi tam do zbrunatnienia zewnętrznych pierścieni.Infekcja rozwija się poprzez rany na korzeniach. Co więcej, na rozwój werticiliozy narażone są rośliny ogrodowe, które przemarzły lub zostały przesuszone w okresie wegetacji. Aby nie doprowadzić do rozwoju choroby, należy wystrzegać się sadzenia drzewa w miejscu, w którym wyrastały chore rośliny, a także stosować środki ochrony roślin, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy.
- Zgorzel pędów — wykrycie tej choroby może się okazać kłopotliwe, szczególnie w naszych warunkach klimatycznych, ponieważ symptomy choroby przypominają przemarznięcie. Wraz z rozwojem choroby na korze zaczynają pojawiać się brązowe plamy, które wraz z rozwojem choroby rozrastają się, a następnie prowadzą do pękania. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy regularnie usuwać porażone pędy, stosując dodatkowo środki ochrony roślin.
- Antraknoza klonu palmowego — choroba objawia się wzdłuż głównych nerwów tkanek liściowych. W początkowej fazie liście przybierają barwę jasnozieloną, następnie przybierają odcienie żółci, by na zakończenie całkowicie zbrązowieć i obumrzeć. Przy dokładniej obserwacji można zauważyć, że na powierzchni liści pojawiają się liczne okrągłe plamki otoczone żółtą tkanką. Plamki te to acerwulusy, które za pośrednictwem wody i owadów mogą być przenoszone na sąsiednie rośliny.Zwalczenie tej choroby może być kłopotliwe. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy na bieżąco usuwać opadłe liście, a następnie je spalić.
- Papierowa plamistość liści — choroba objawia się poprzez pojawienie się okrągłych, żółtobrązowych plam z jaśniejszym środkiem, na liściach klonu palmowego. Wraz z rozwojem choroby, plamy mogą zacząć się ze sobą zlewać, prowadząc następnie do wykruszania się tkanki w liściu. Liście zmieniają zabarwienie na żółtozielone, na którym pojawiają się czarne piknidiamy z zarodnikami grzybów. Częste opady deszczu sprawiają, że piknidia otwierają się, umożliwiając przeniesienie zarodników na rośliny ogrodowe wyrastające w sąsiedztwie.
Poza powyższymi chorobami klon palmowy (acer palmatum) narażony jest również na atak szkodników, typowych dla naszego klimatu, takich jak mszyce, opuchlaki truskawkowe oraz naliściaki drzewoszki.

kwitnienie klonupalmowego
Pamiętaj o regularnym nawożeniu
Choć dorosłe egzemplarze nie wymagają nawożenia, to w pierwszych latach po posadzeniu rośliny, warto rozważyć dodatkowe zasilenie kompostem, biohumusem lub nawozem wieloskładnikowym. Należy przy tym pamiętać, by stosować nawozy wyłącznie w okresie wiosenno-letnim, maksymalnie do połowy sierpnia.
Starsze egzemplarze acer palmatum nawet mimo płaskiego systemu korzeniowego są w stanie przetrwać krótkotrwałe okresy przesuszenia, jednak w przypadku młodych egzemplarzy należy pamiętać o regularnym nawadnianiu i nawożeniu sadzonki.
Rozmnażanie klonów palmowych
Rozmnażanie klonów palmowych nie należy do najprostszych zadań. Chcąc uzyskać młodą roślinę, należy pozyskać nasiona, a następnie poprzez proces stratyfikacji pobudzić ich kiełkowanie. Aby było to możliwe, należy zapewnić nasionom odpowiednią temperaturę, poziom wilgotności oraz nieutrudnioną wymianę gazową.
Wraz z nadejściem stycznia, nasiona należy zamknąć w niewielkich woreczkach, wypełnionych ziemią i pozostawić w lodówce na około 8-9 tygodni. Należy wówczas pamiętać o regularnym wietrzeniu. Gdy nasiona wypuszczą pierwsze kiełki, niewielkie siewki należy umieścić w doniczkach z ziemią kwiatową, zmieszaną z perlitem.
Inną metodą rozmnażania klonu palmowego jest zastosowanie sadzonek. Sadzonki należy pobrać wczesnym latem, wybierając młode pędy. Metoda ta jest jednak znacznie trudniejsza, ponieważ nie wszystkie pędy poddają się procesowi ukorzeniania.
Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych sadzonek, które można znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym. Cena sadzonek uzależniona jest od wybranego typu. Klon palmowy czerwony można kupić już za 30 zł.
Wybierz najlepsze stanowisko
Klon palmowy (acer palmatum) naturalnie występuje w cieplejszym klimacie, dlatego decydując się na zakup sadzonki, należy starannie przemyśleć miejsce, w którym zostanie posadzony krzew lub drzewo. Z uwagi na płytki system korzeniowy klon palmowy nie jest w pełni mrozoodporny, a roślina jest nieodporna na działanie niskich temperatur. Na niskie temperatury szczególnie narażone są młode rośliny.