Kołdra obciążeniowa – co to?
We współczesnym świecie trudno o dobrą jakość snu. Codzienny stres, problemy i mnóstwo różnych bodźców rozpraszających naszą uwagę negatywnie odbijają się na nocnym wypoczynku ponad połowy Polaków. Pomóc może kołdra obciążeniowa, zwana też sensoryczną, która zapewnia spokojny sen i wpływa na poprawę nastroju. Stanowi ponadto element wręcz niezbędny w sypialniach osób z pewnymi zaburzeniami. Dowiedz się, na czym polega jej działanie, z czego jest wykonana, dla kogo jest przeznaczona i co musisz wiedzieć przed zakupem kołdry obciążeniowej.
Spis treści
- 1 Co daje stosowanie kołdry sensorycznej? Zalety i wskazania do stosowania
- 2 Z czego wykonana jest kołdra obciążeniowa?
- 3 Kołdra obciążeniowa – przeciwwskazania
- 4 Kołdra obciążeniowa – czy dziecko może z niej korzystać?
- 5 Czy można spać całą noc pod kołdrą obciążeniową?
- 6 Jak wybrać odpowiednią kołdrę obciążeniową?
- 7 Kołdry obciążeniowe — wady stosowania
- 8 Jak działa kołdra obciążeniowa? Podsumowanie
Co daje stosowanie kołdry sensorycznej? Zalety i wskazania do stosowania
Kołdra obciążeniowa a ADHD, porażenie mózgowe, zaburzenia ze spektrum autyzmu i chroniczne bóle
Kołdry sensoryczne często wykorzystywane są podczas terapii osób dorosłych oraz dzieci, które mają różnego rodzaju zaburzenia integracji sensorycznej. Propriocepcja, czyli zmysł orientacji ułożenia własnego ciała w przestrzeni, może nie działać prawidłowo m.in. u osób cierpiących na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), porażenie mózgowe, zespół Downa, zespół Aspergera czy inne zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Stosowanie kołdry obciążeniowej może pomóc pobudzić układ nerwowy. Jej ciężar wywiera na ciało podczas snu dodatkowy nacisk, pobudzając receptory czuciowe, co przypomina inne techniki wykorzystywane podczas terapii różnego rodzaju zaburzeń. Najczęściej jednak kołdra sensoryczna używana jest tylko jako jeden z elementów szerzej zakrojonych działań terapeutycznych, pewne ich uzupełnienie.
Kołdry obciążeniowe bywają stosowane nie tylko w terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, ale wykazano ich skuteczność także u osób, którym doskwiera chroniczny ból.
Kołdry obciążeniowe a zaburzenia snu i inne problemy o podłożu psychicznym
Kołdra obciążeniowa pomaga radzić sobie z bezsennością, która stała się prawdziwą plagą naszych czasów. Codzienny stres i nadmiar obowiązków utrudniają nam zapadnięcie w sen i znacząco obniżają jego jakość. Kołdra sensoryczna, wywierając delikatny nacisk, pomaga stymulować układ proprioceptywny, co sprzyja wydzielaniu hormonów i tym samym daje poczucie bezpieczeństwa i ułatwia zasypianie.
Kołdry obciążeniowe sprawdzą się również u ludzi cierpiących na stany lękowe, depresję, zespół niespokojnych nóg czy nerwicę. Stosowanie kołdry obciążeniowej pomaga stymulować czucie głębokie, co doskonale wycisza układ nerwowy i prowadzi do wzmożonej produkcji serotoniny i melatoniny (pierwszy z tych hormonów redukuje uczucie lęku oraz daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju i szczęścia; melatonina natomiast odpowiada za pojawienie się uczucia senności).
Ogromną zaletą stosowania kołdry obciążeniowej, nawet jeśli nie cierpimy na żadne zaburzenia integracji sensorycznej, zaburzenia nastroju ani trudności z zasypianiem, jest to, że pomaga nam się zrelaksować po ciężkim dniu. Dziecko, które ma trudności z koncentracją, koordynacją ruchową czy nieodpowiedni poziom wrażliwości na bodźce, również powinno korzystać z kołder sensorycznych.
Inaczej niż tradycyjne kołdry puchowe czy wypełnione pierzem, kołdry obciążeniowe nie wywołują alergii, a cyrkulacja powietrza w dobrych jakościowo produktach jest optymalna.
Z czego wykonana jest kołdra obciążeniowa?
Najlepiej wybrać kołdrę obciążeniową, która została wyprodukowana z naturalnych materiałów. Jej wypełnieniem powinny być natomiast szklane kulki albo granulat szklany (podobny do tego, jaki znajdziemy w niektórych zabawkach). Czasami stosowane są również drobne kamyczki o obłym kształcie, poddane procesom kilkukrotnego płukania i wypalania. Wypełnienie nie może być wyczuwalne w dotyku, ale musi dawać optymalny poziom obciążenia.
Powłoka kołdry obciążeniowej wykonana jest z tkaniny, która powinna być jak najlepsza jakościowo, tzn. zapewniająca odpowiednią wentylację i izolację termiczną, a jednocześnie miękka, przyjemna w dotyku.
Kołdra obciążeniowa – przeciwwskazania
Nie każdy powinien używać kołdry sensorycznej. Wyraźnie powinni tego unikać dorośli i dzieci cierpiące m.in. na:
- łamliwość kości,
- obturacyjny bezdech śródsenny,
- astmę,
- epilepsję,
- osteoporozę,
- problemy skórne,
- klaustrofobię,
- nadciśnienie,
- zaburzenia krążenia.
Stosowanie kołder obciążeniowych mogłoby w ich przypadku prowadzić do nasilenia się objawów. Każdy przypadek może być jednak nieco inny, dlatego najlepiej skonsultować korzystanie z kołder obciążeniowych z lekarzem specjalistą, pod którego opieką się znajdujemy.
Kołdra obciążeniowa – czy dziecko może z niej korzystać?
Jeśli chodzi o dzieci, to kołderka obciążeniowa nie może być stosowana u tych poniżej 2 roku życia, ponieważ może istnieć ryzyko uduszenia się podczas snu lub zabawy. W przypadku starszych dzieci waga kołdry sensorycznej musi zostać starannie dobrana do masy ich ciała. Najlepiej przed zakupem skonsultować się z lekarzem pediatrą albo terapeutą integracji sensorycznej.
Czy można spać całą noc pod kołdrą obciążeniową?
Kołdra obciążeniowa dla dzieci
W przypadku dzieci nie zaleca się przykrywania ich przez całą noc. Kołdra obciążeniowa powinna zakryć nogi i tułów dziecka, a po kilkudziesięciu minutach należy ją zdjąć. Dokładny czas stosowania będzie zależał od zaleceń terapeuty oraz indywidualnego poziomu tolerowania takiego przykrycia przez dziecko.
Kołdra obciążeniowa dla dorosłych
Osoby dorosłe mogą spać pod kołdrą obciążeniową przez całą noc, jednak zaleca się, by na początku ten czas nie przekraczał 30-40 min. Należy go stopniowo wydłużać, w miarę jak nasze ciało przyzwyczai się do nowych warunków podczas snu.
Jak wybrać odpowiednią kołdrę obciążeniową?
Kołdra sensoryczna powinna być dobierana indywidualnie, w przeciwnym wypadku efekty nie będą takie, jak oczekiwano. Waga kołdry powinna stanowić ok. 10% masy ciała, czyli np. osoba ważąca 60 kg powinna kupić kołdrę obciążeniową o masie 6 kg.
W przypadku dzieci jest szczególnie ważne, by dokładnie dobierać ciężar, bo zbyt ciężka kołderka może powodować więcej problemów niż korzyści z jej stosowania. Najlepiej, gdy oprócz dostosowania do masy ciała dziecka, kołdra sensoryczna jest również o 20 cm dłuższa niż wynosi wzrost naszej pociechy. Musi przy tym pasować do rozmiaru łóżka.
Wybór kołdry obciążeniowej powinien zostać skonsultowany z terapeutą integracji sensorycznej, dzięki czemu będzie można precyzyjnie określić jej obciążenie, sposób i czas stosowania.
Kołdry obciążeniowe — wady stosowania
Czy są jakieś negatywne aspekty wynikające z użytkowania kołder obciążeniowych? Niektórzy wskazują, że pewnym problemem może być efekt przyzwyczajenia. Gdy ktoś już przyzwyczai się, że kołdra wywiera na jego ciało delikatny nacisk, to będzie miał problem z zaśnięciem w łóżku, w którym są innego rodzaju kołdry. Wówczas może się to odbić negatywnie zarówno na długości, jak i jakości snu.
Zdarza się również, że komuś po prostu nie odpowiada tak duża waga kołdry i nie jest w ogóle w stanie przyzwyczaić się do stosowania kołdry obciążeniowej. Produkty niskiej jakości mogą być ponadto mało przewiewne, co może prowadzić do przegrzewania się i nadmiernego pocenia podczas snu.
Jak działa kołdra obciążeniowa? Podsumowanie
Dzięki zastosowaniu kołdry obciążeniowej będziemy mogli przespać spokojnie całą noc i obudzimy się w doskonałym nastroju. Stymulując układ proprioceptywny (czucie głębokie), może ona nawet pomóc w leczeniu wielu schorzeń i zaburzeń. Lista problemów ze zdrowiem oraz samopoczuciem, w których pomaga kołdra obciążeniowa, jest naprawdę długa.
Dobrą jakościowo kołdrę sensoryczną poznasz po tym, że będzie wykonana z materiałów naturalnych, miła w dotyku i zapewni właściwą cyrkulację powietrza, dając tym samym najwyższy komfort snu.
Kołdry obciążeniowe nadają się również do stosowania u dzieci powyżej 2 roku życia, jednak należy pamiętać o dokładnym dobieraniu ich ciężaru i wymiarów do wagi oraz wzrostu dziecka.