Kolor szmaragdowy – jak wygląda i z czym łączyć?

Gdybyś nie mógł go zobaczyć, a jedynie wyobrazić sobie, jak wygląda kolor szmaragdowy, musiałbyś przywołać ze wspomnień widok kamienia szlachetnego o takiej samej nazwie. Szmaragd inspiruje od lat nie tylko dlatego, że ma piękny, głęboki zielony odcień, ale też ze względu na swoją symbolikę. Szmaragdowe mogą być lasy i jeziora, ale też ściany, meble i dodatki w naszych domach. Dowiedz się, jak wykorzystać potencjał szmaragdu i z czym łączyć kolor szmaragdowy.

Kolor szmaragdowy - jaki to

Skąd wziął się kolor szmaragdowy w palecie barw?

Szmaragdowy kolor nie zawsze był obecny w palecie barw. Jako samodzielny odcień pojawił się w XVI wieku, a spopularyzowany został przez znanych malarzy w XIX wieku. Chętnie sięgali po niego Monet czy Van Gogh, łącząc ze sobą zieleń z niebieskim, aby zbliżyć się do ideału.

Wraz z rosnącą sympatią, jaką zaczęto darzyć kolor szmaragdowy, pojawiła się potrzeba jego dokładnego zdefiniowania. I tak obok odcienia takiego jak butelkowa zieleń czy zieleń morska pojawił się kolor szmaragdowy. Nie trudno było o skojarzenia ze szlachetnym kamieniem, a pośrednio z luksusem, elegancją i wyrafinowaniem. Odcień szmaragdu nie był już zarezerwowany wyłącznie dla biżuterii, lecz szybko zawojował domy i ulice, pojawiając się na ubraniach i we wnętrzach – głównie na ścianach, meblach i dodatkach.

Kolor szmaragdowy na początku nazywany był także zielenią paryską oraz zielenią imperialną. Był jednak problem z pozyskiwaniem go do celów przemysłowych. Produkcja barwnika z użyciem arszeniku nie była dobrym pomysłem, więc na pewien czas zaniechano prób odtworzenia tego odcienia. Na szczęście przed wieloma laty powrócił w bezpiecznym wydaniu i zachwyca po dziś dzień.

Kolor szmaragdowy – jaka jest jego symbolika?

Zastanawiasz się, czego symbolem jest szmaragdowa zieleń? Dużo zależy od tego, w jakiej aranżacji znajdzie ona zastosowanie i jakie dodatki będą jej towarzyszyć. Kolor szmaragdowy:

  • przez porównania do kamienia szlachetnego jest wyrafinowany, luksusowy,
  • obecny w krajobrazie łąk, lasów, pól, jezior przywodzi na myśl skojarzenia z naturą,
  • z psychologicznej perspektywy szmaragdowa zieleń koi, wycisza, relaksuje, ale też dodaje energii i pobudza kreatywność.

Cokolwiek pomyślisz o kolorze szmaragdowym możesz to zrealizować. Szeroki zakres interpretacji, co symbolizuje szmaragdowy kolor pozwala na wykorzystanie go zarówno w aranżacji wnętrz eleganckich, jak również rustykalnych.

Szmaragdowe ściany w domu

Szmaragdowe tło – szmaragdowe ściany

Chcesz zaaranżować wnętrza wyraźnym akcentem? Szmaragdowa zieleń doskonale sprawdzi się jako baza dla reszty wystroju. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednią farbę i pomalujesz nią wszystkie ściany, albo tylko dwie ściany, a nawet jedną. Konfiguracje są dowolne i zależą od tego, ile zielonego koloru wokół siebie pragniesz oraz jakim metrażem pomieszczenia dysponujesz. Ciemno szmaragdowe ściany mogłyby przytłoczyć, ale już jedna, np. za telewizorem będzie wspaniałym akcentem ożywiającym salon.

Rozważ też szmaragdowe panele tapicerowane lub lamperie, ale uważaj, bo są to elementy na tyle wyraziste, że nawet w neutralnym kolorze są silnym akcentem w każdym wnętrzu.

W kolorze szmaragdu utrzymane są także tapety i fototapety. Wspomniane już dekoracje z motywami roślinnymi, ale też abstrakcyjne czy geometryczne formy świetnie wpiszą się w wystrój wnętrz. Kolor szmaragdowy stanie się w nich tłem dla reszty wyposażenia.

Szmaragdowe meble do wyposażenia wnętrz

Jeżeli marzy Ci się szmaragdowy salon, to koniecznie wprowadź do niego wyrazisty, kolorystyczny akcent w postaci mebli. Jeżeli ściany pozostają neutralne albo tylko częściowo pokrywa je zieleń, potrzebujesz jeszcze innego zabiegu, aby uwypuklić wiodący odcień w swoim domu czy mieszkaniu. W tej roli doskonale sprawdzą się:

  • zestawy wypoczynkowe – narożniki, kanapy, sofy, pufy i fotele w szmaragdowym kolorze,
  • szmaragdowa zabudowa kuchenne – szafki stojące, wiszące,
  • łóżka do sypialni tapicerowane materiałem w szmaragdowym kolorze.

Meble kupujesz raz na dłuższy czas, dlatego jest to opcja dla zdecydowanych, którzy kochają kolor zielony i wiedzą, że taka aranżacja wnętrz im się nie znudzi.

Szmaragdowe wnętrze

Szmaragdowy kolor w dodatkach i ozdobach

Nie chcesz, aby szmaragdowy kolor zdominował Twoje wnętrza? A może lubisz często zmieniać wystrój i nie przywiązujesz się do jednego stylu czy odcienia? W takim razie wprowadź szmaragdowy kolor w dodatkach. Masz tutaj naprawdę szerokie pole do popisu, bo w każdym pomieszczeniu możesz przemycić szmaragdowe dodatki w postaci:

  • koców i narzut na łóżka,
  • zasłon okiennych,
  • poszewek na poduszki dekoracyjne,
  • lamp z zielonym kloszem,
  • pudełek do przechowywania,
  • dywanów i chodniczków.

Aby dodatki nie były nudne, łącz ze sobą różne odcienie szmaragdu lub wprowadzaj inne akcenty kolorystyczne. Do intensywnej zieleni pasuje biel, barwa morska, popularne są zestawienia z pudrowym różem i innymi barwami.

Z czym łączyć kolor szmaragdowy?

Jeśli chcesz stworzyć piękną aranżację wnętrza, najpierw zastanów się nad efektem, jaki zamierzasz uzyskać. W zależności od tego, z jakimi kolorami połączysz szmaragd i jakie materiały będą królowały w pomieszczeniu postaw na wystrój luksusowy, przytulny, romantyczny, wyciszający lub pobudzający pokłady kreatywności.

Kolory

Do koloru szmaragdowego pasuje wiele odcieni. Idealnie wygląda on w towarzystwie bieli. Jego wyrafinowany charakter podkreślają srebrne lub złote dodatki. W ciemnej wersji do szmaragdowej zieleni dobierz grafit lub czerń, w jaśniejszej pudrowy róż oraz błękit. Możesz zaszaleć, zestawiając szmaragdowe dodatki z fuksją czy fioletem. Ważne jest zachowanie równowagi, aby uniknąć chaosu czy wrażenia kiczowatości.

Materiały

Jeżeli zastanawiasz się, z czym łączyć szmaragd to podpowiadamy, że odcień ten lubi towarzystwo drewna, szkła oraz metalu. Świetnie sprawdzi się np. jako odcień tapicerki na loftowym narożniku czy krzeseł na drewnianych nogach. Co do obicia, najlepiej prezentuje się aksamit w kolorze szmaragdowym – subtelnie mieni się w świetle lamp i słońca, prezentując się nieco inaczej o każdej porze dnia.

Szmaragdowy kolor we wnętrzach – do jakiego stylu pasuje?

Kolor szmaragdowy we wnętrzach pasuje zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i glamour czy minimalistycznych. Na pewno nie unikniesz go w modnym obecnie trendzie urban jungle, czyli miejskiej dżungli. Oprócz zielonego koloru ścian w takich pomieszczeniach zastosowanie znajdują też tekstylia z dekorami liści palmowych, monster i innych roślin egzotycznych.

Szmaragdowa kanapa w salonie

Pomysł na kolor szmaragdowy w różnych pomieszczeniach

Kolor szmaragdowy sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach, jako baza całego wystroju lub dodatek do pozostałych elementów wyposażenia i wykończenia wnętrz. Oto kilka pomysłów na to, jak zaaranżować domowe pomieszczenia z tym wyjątkowym odcieniem.

Kuchnia

Zielony kolor ścian w kuchni? A może kafelki między meblami utrzymane w szmaragdowym odcieniu? Czasem też szmaragdowy kolor zabudowy AGD, szafek dolnych i górnych, a może jako pojedynczy akcent w postaci… wolnostojącej lodówki?

Jadalnia

Szmaragd do odcień, który częściej pojawia się w jadalniach niż kuchniach. Tutaj zazwyczaj w tym kolorze utrzymana jest tapicerka wygodnych krzeseł czy nawet wazon. Szmaragd ma właściwości uspokajające, dlatego będzie idealnym wyborem do miejsca, które służy relaksowi przy wspólnie spożywanym posiłku.

Salon

Kolor szmaragdowy we wnętrzach często pojawia się w salonach. Pokój dzienny urządzony z dodatkiem zielonych mebli czy ozdób wygląda elegancko i ciekawie. Zielony narożnik może być tutaj jedynym akcentem i tylko z pozoru wyglądać na przypadkowo dobrany. Mogą też nawiązywać do niego inne detale – szmaragdowa ściana za telewizorem, a nawet kwiaty z mocno zielonymi liśćmi. Dobrym pomysłem będą akcenty białe i w odcieniach szarości – ramki na zdjęcia, stoliki, lampy, bibeloty. Generalnie w tym wnętrzu może się sporo dziać.

Sypialnia

Szmaragdowa sypialnia to szczególnie dobry pomysł. W takim wnętrz poczujesz się spokojny i zrelaksowany. Dobrą przeciwwagę dla zieleni będzie stanowiła biel, ecru, krem, jasny popiel lub blady róż. Postaw na kojące, harmonijne połączenia, dzięki którym szmaragdowa sypialnia będzie idealnie zrównoważona. Szmaragdowa ściana za łóżkiem? A może tylko poszewki i narzuta w takim odcieniu? Wszystkie chwyty dozwolone!

Łazienka

Szmaragd w łazience to wybór idealny, bo jak już wspomnieliśmy ta barwa kojarzy się z naturą i wodą, zwłaszcza morską. Aby codzienna kąpiel pozwalała Ci przenosić się na rajskie plaże, zastosuj szmaragdowe dodatki w łazience. Możesz też postawić na szmaragdowe ściany pomalowane wodoodporną emalią lub wykonane z kafelków. Dlaczego by nie wyłożyć nimi wnętrza kabiny prysznicowej, a nawet posadzki? Dobrym wyborem będą prostokątne płytki, które można układać na wzór jodełki, a nawet efektownej rybiej łuski.

Barwa szmaragdu od lat towarzyszy nam w codziennym życiu. Pozwól, aby rozgościła się w Twojej sypialni, kuchni czy salonie. Stwórz elegancki klimat, aranżując wnętrze przytulne, a zarazem szykowne. Klasyczne rozwiązanie, czyli połączenie z innymi odcieniami bieli, szarości, złota doda całości charakteru i będzie odpowiednie dla każdego stylu wnętrzarskiego.