Kompozycje w donicach przed domem – pomysły
Kompozycje w donicach przed domem w doskonały sposób dekorują wejście. Zielone i kolorowe liście, wiecznie zielone iglaki, a także trawy i kwiaty w doniczkach stanowią namiastkę ogrodu, zapewniając zarówno mieszkańcom, jak i gościom, przyjemny dla oka widok. Oto pomysły na najpiękniejsze kompozycje!
Spis treści
- 1 Rośliny wieloletnie i jednoroczne w donicach przed domem
- 2 Rośliny sezonowe, drzewka i krzewy w donicach przed domem
- 3 Rośliny iglaste i trawy ozdobne w donicach przed domem
- 4 Pomysły na kompozycje w donicach przed domem
- 5 Co jeszcze warto wiedzieć na temat kompozycji w donicach przed domem?
- 6 Jakie donice ogrodowe wybrać do ustawienia przed domem?
Rośliny wieloletnie i jednoroczne w donicach przed domem
Rośliny jednoroczne długo kwitną, jednak jednocześnie najczęściej wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak usuwanie przekwitłych kwiatostanów i suchych liści, nawożenie i przycinanie. Co więcej, koszt ich zakupu jest stosunkowo duży. Takich roślin nie wykorzystamy ponownie, ponieważ ich okres wegetacji kończy się wraz z pierwszymi ujemnymi temperaturami jesienią. Po sezonie musimy je więc wyrzucić na kompost, a puste doniczki czyścimy i odstawiamy do ponownego użycia. Zarówno drzewka i krzewy, jak i rośliny jednoroczne, doskonale komponują się bylinami, czyli roślinami wieloletnimi, które posadzone raz kwitną w pojemnikach przez wiele lat i nie wymagają corocznej wymiany na nowe. Jakie rośliny jednoroczne wybrać do donic przed dom?
- Fuksje,
- Bratki,
- Petunie,
- Nemezje,
- Begonie,
- Pelargonie,
- Lobelie zwisające,
- Dzwonki.
Spośród roślin wieloletnich na szczególną uwagę zasługują na przykład żurawki, rojniki, bergenie, hosty, jeżówki, werbeny, goździki, liliowce i ozdobne trawy. Jeśli z kolei przed domem mamy pergolę lub kratownicę, warto posadzić przy niej pnącza takie jak glicynia, clematis, bluszcz, dąbrówka rozłogowa, płożący barwinek czy też bodziszki. Gdy nasze wieloletnie rośliny w doniczce przed domem urosną zbyt duże, możemy przesadzić je do ogrodu. Przygotowując kompozycje z pachnącymi kwiatami, możemy zdecydować się na rośliny wieloletnie o ozdobnych liściach w dużej ilości i tylko uzupełniać je roślinami jednorocznymi kwitnącymi. Przed zimą usuwamy kwiaty jednoroczne i na przykład dodajemy wrzosy.
Rośliny sezonowe, drzewka i krzewy w donicach przed domem
Po zimie wszyscy jesteśmy spragnieni widoku soczystej zieleni i kolorowych płatków kwiatów. Na szczęście już wczesną wiosną możemy mieć to wszystko na wyciągnięcie ręki. Przepiękne kolory przed domem zapewnią nam bratki i stokrotki, a także tulipany, szafirki i hiacynty. Ich sadzenie w donicach jednak należy zaplanować już jesienią. Latem z kolei możemy sobie pozwolić na całą feerię barw przed domem. Z mody nigdy nie wyjdą trwałe i dekoracyjne, dostępne w ogromnej palecie barw pelargonie, a także begonie, niecierpki i werbeny. Uzupełnieniem kompozycji z takich wiosennych kwiatów mogą być gatunki ozdobne z liści, takie jak wilec ziemniaczany, wilec purpurowy, starce i komarzyce. Jeśli zależy nam na pięknym, letnim zapachu wokół domu, warto sięgnąć po maciejki, które wytwarzają niepozorne, delikatne, fioletowe kwiatki, a wraz z nadejściem wieczoru zaczynają wydzielać przepiękną woń. Świetnie sprawdzą się tu również popularne zioła, które nie tylko pięknie pachną, ale też przydadzą się nam w kuchni.
Jeśli mamy przed domem miejsce na duże donice, warto pokusić się o posadzenie krzewów i drzew doniczkowych. Jakie warunki muszą spełniać takie rośliny, by stanowiły odpowiednią dekorację?
- Muszą mieć ograniczoną wielkość, dopasowaną do dostępnej przestrzeni.
- Musi je charakteryzować powolny wzrost, by zbyt szybko nie przerosły donicy. Szybko rosnące gatunki wymagają częstego przesadzania do większej doniczki, co może być kłopotliwe i generuje dodatkowe koszty.
- Wybieramy rośliny, które przez długi czas wyglądają atrakcyjnie.
- Drzewka i krzewy w pojemnikach najczęściej zimują na zewnątrz, a bryła korzeniowa jest szczególnie narażona na przemarzanie. Roślina w donicy może nie przetrwać tak, jak przetrwałaby w gruncie. Jakie gatunki wobec tego wybrać? Takie, które są odporne na działanie niskich temperatur nawet zimą (mrozoodporne). Dobrym rozwiązaniem jest też zakup donicy z izolacją, która będzie chronić korzenie roślin wieloletnich przed mrozem.

Betonowe donice przed domem
Rośliny iglaste i trawy ozdobne w donicach przed domem
Zarówno iglaki, jak i trawy tworzą przepiękne tło dla innych roślin. Same zwykle nie są tak dekoracyjne jak na przykład kwitnące kwiaty, jednak jednocześnie w połączeniu z kolorami ich kielichów i płatków oraz w zestawieniu z liśćmi w innych odcieniach zieleni tworzą niebanalne, wyjątkowo efektowne kompozycje. Zimą z kolei tworzą atrakcyjne bryły, które oprószone śniegiem dodają całości aranżacji niezwykłego uroku. Do dużych donic możemy więc posadzić jodły, w tym jodłę koreańską, która ma soczystozielone igły i symetryczny, stożkowy pokrój. Drzewo to rośnie wolno, bo po 10 latach osiąga zwykle wysokość 150-200 cm. Ma białe od spodu pędy, a jej młode szyszki przybierają niebieskawy odcień. Zjawiskowo będzie się prezentować też świerk biały Conica, który ma regularny pokrój i gęstą bryłę w kształcie stożka. Doskonałym uzupełnieniem kompozycji z iglaków jest bluszcz pospolity, tworzący zimozieloną okrywę. Bluszcz świetnie radzi sobie w ziemi pod iglakami, w której wiele roślin nie mogłoby rosnąć.
W skrzyniach i donicach na zewnątrz domu (na schodach, na balkonie, na tarasie, w ogrodzie) można uprawiać liczne gatunki i odmiany traw ozdobnych. Stanowią one piękne tło dla roślin jednorocznych, które sadzi się wczesnym latem. Do wyboru mamy nie tylko ogrom kształtów i wielkości, ale też kolorów traw, co pozwala na tworzenie niezwykle atrakcyjnych wizualnie kompozycji. Trawy nadają im lekkości i wzbogacają o faktury i barwy i świetnie nadają się do wypełnienia przestrzeni w donicach. Są to gatunki odporne na suszę i silne promienie słoneczne. Jakie ozdobne trawy wzbogacą naszą kompozycję?
- Rozplenica japońska Fireworks lub Little Honey,
- Rozplenica purpurowa,
- Rozplenica oścista,
- Kostrzewa popielata,
- Hakonechloa smukła,
- Trzcinnik ostrokwiatowy,
- Imperata cylindryczna.
Pomysły na kompozycje w donicach przed domem
Jak przygotować udaną kompozycję z donic przed domem? Dobrą praktyką jest wybranie “gwiazdy”, rośliny, która będzie górować nad innymi i która będzie stanowić punkt centralny. Pod nią można umieścić “dywan” z bylin kwitnących i roślin o kolorowych liściach. Na koniec można dodać bluszcz lub inną roślinę, która pięknie będzie opadać z doniczek ku dołowi, łagodząc jednocześnie krawędzie donic czy pojemników. Byliny można zestawić ze sobą na zasadzie kontrastu, sadzić rośliny różnych gatunków w jednej tonacji kolorystycznej albo jeden gatunek w jednym kolorze i w dużej ilości. Planując stworzenie kompozycji z donic przed domem, warto wpleść w nią również dekoracje takie jak rzeźby, figurki, poidełka dla ptaków, a także ławeczki czy też stare narzędzia do pracy w ogrodzie.
Do tworzenia kompozycji przed domem doskonale nadają się gatunki małych krzewów, takie jak tawuły japońskie, berberysy, ostrokrzewy i bukszpany. Zjawiskowo będą się prezentować na ich tle wrzosy i wrzośce, kocimiętka, lawenda, żurawki, rozchodniki i hosty. Świetnie sprawdzą się tu na przykład bukszpanowe i cisowe kule zestawione z trawami i turzycami, a także konwalnikiem i zwiewnymi ostnicami. W donicach przed domem warto posadzić paprocie, funkie, lawendę, róże, driakwie i hortensje. Wiosną lub późną jesienią dodajemy do naszej stałej kompozycji ciemierniki albo kolorowe wrzosy. Doskonale sprawdzą się tu również szczepione rośliny iglaste: karłowe jałowce, cyprysiki i sosny.
Wyjątkowo dekoracyjnie prezentują się w donicach przed domem pienne laurowe drzewka, palmowe klony i ligustry. Planowanie kompozycji roślin w donicach warto rozpocząć od wyboru gatunków, które kwitną w różnym czasie, tak by zapewnić dekorację jak najdłużej. Jeśli to możliwe, doniczki z roślinami warto postawić przed domem w różnych miejscach: na chodniku, na schodach, na parapetach, przy drzwiach wejściowych, przy ławkach. Wielbiciele roślin o pięknych liściach mają ogromny wybór gatunków: surmie bigoniowe, wspomniane już klony palmowe (których liście przebarwiają się na czerwono), brzozy tradycyjne, brzozy o przekroju płaczącym, graby, pęcherznice, tawuły, zimozielony bukszpan, bez lilak, jaśminowiec, róże, miniaturowe jabłonie, grusze i rajskie jabłonie. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się drzewka szczepione na pniu, które z powodzeniem wpiszą się w naszą kompozycję przed domem, a mowa tu o takich roślinach jak żywotniki, tuje, sosny, świerk biały, jałowiec i cis.

Taras z wysokimi, drewnianymi donicami
Co jeszcze warto wiedzieć na temat kompozycji w donicach przed domem?
Aby nasza kompozycja z donic przed domem cieszyła oczy przez długi czas, musimy odpowiednio (i systematycznie) pielęgnować nasze rośliny. Przede wszystkim wymagają one obfitego podlewania. Gdy wierzchnia warstwa ziemi w pojemniku wyschnie, nalewamy do niej tyle wody, by przeciekła aż do dna. W czasie upałów być może konieczne będzie podlewanie nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Przy okazji nawadniania warto zawsze przejrzeć naszą uprawę doniczkową pod kątem uschniętych liści lub kwiatów, które należy od razu usunąć, dzięki czemu rośliny będą stale kwitły. Jeśli znajdziemy brzydką, zasuszoną lub przekwitniętą roślinę, najlepiej od razu jej się pozbyć (w przypadku roślin jednorocznych) lub wkopać na zimę do ogrodu (w przypadku roślin wieloletnich). Trudno dobrać do każdej rośliny odpowiedni nawóz, dlatego najlepiej stosować tu preparaty uniwersalne.
O czym jeszcze należy pamiętać, pielęgnując kompozycje z roślin w pojemnikach przed domem?
- Ziemia w donicach nie powinna być zbyt lekka, by nie wysychała.
- Dobrym pomysłem jest zastosowanie w podłożu kompostu lub specjalnego żelu, które zatrzymują wodę.
- Obłożenie donicy mchem, mieloną korą lub porostami zapobiega wysychaniu, a ponadto zapewnia dodatkowy element dekoracyjny.
- Donicę ustawiamy na stanowisku, które służy danemu gatunkowi roślin (cieniolubne w cieniu, a lubiące słońce – na wystawie słonecznej).
Jakie donice ogrodowe wybrać do ustawienia przed domem?
Donice dobieramy do roślin odpowiednio do wielkości, biorąc pod uwagę również tempo ich wzrostu. Każda z donic powinna mieć otwór drenażowy, którym będzie mógł odpływać nadmiar wody. Na dno każdej doniczki wysypujemy warstwę drenażu, na przykład keramzytu. Dobrym pomysłem jest ułożenie na dnie potłuczonego kawałka donicy, by otwór się nie zapchał. Jeśli chcemy ograniczyć ilość ziemi wsypywanej do donicy, wystarczy na jej dnie ustawić dnem do góry mniejszą doniczkę. Obecnie wyjątkowo popularny jest trend, w którym we wszelkich aranżacjach (również ogrodowych czy też przydomowych) wykorzystuje się przedmioty z historią, nawet nadtłuczone, uszkodzone, pokryte rdzą i patyną. W roli doniczek mogą więc wystąpić stare kotły, garnki, sitka emaliowane, dzbanki i konewki. Kolorowe beczki po oleju świetnie sprawdzą się w uprawie drzew. Wybrane przez nas donice nie powinny być zbyt ciężkie, by z łatwością można je było w razie czego przenieść lub przesunąć. Nie mogą też jednak być zbyt lekkie, by nie przewróciły ich silne wiatry.
O czym jeszcze warto wiedzieć, wybierając doniczki do kompozycji do ustawienia przed domem?
- Donica z podwyższonym dnem pozwoli na zmniejszenie ilości ziemi potrzebnej do wypełnienia.
- Donice do ustawienia przed domem powinny być odporne na czynniki atmosferyczne (wilgoć, promienie słoneczne, wahania temperatur). Ma to szczególne znaczenie w przypadku donic do roślin wieloletnich.
- Dobrym rozwiązaniem są donice z tworzywa sztucznego wzmocnione włóknem szklanym, przedłużającym ich trwałość.
- Donice wykonane ze stali corten są trwałe i bezproblemowe w użytkowaniu, a przy tym wyjątkowo efektowne.
- Donice betonowe świetnie sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach, a przy tym charakteryzuje je wysoka odporność i trwałość.
- Niezwykły efekt wizualny zapewnią nam donice z podświetleniem, dzięki którym wyeksponujemy rośliny po zmroku, a przy tym oświetlimy wejście do domu. Nowoczesne podświetlenie pozwala na regulację barwy i koloru światła.