Kostka brukowa w ogrodzie — jak ją ułożyć prawidłowo?
Kostka brukowa w ogrodzie to popularne rozwiązanie. Wykorzystuje się je w różnych miejscach — przecież przez dziesięciolecia stosowano ten wariant podczas tworzenia miejskich ulic. Czasem postrzegana jako archaiczne rozwiązanie, w rzeczywistości kostka brukowa przeżywa swoją drugą młodość. Układanie kostki brukowej to pomysł, który jest szczególnie chętnie stosowany w przypadku nawierzchni w ogrodzie.

Układanie tarasu z kostki brukowej
Spis treści
Czy warto zdecydować się na kostkę brukową w ogrodzie?
Kostka brukowa w ogrodzie cieszy się — jako budulec — naprawdę dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Cóż, można to bardzo łatwo wytłumaczyć: rozwiązanie to ma wiele zalet. Zwykle zwraca się uwagę na takie kwestie jak:
- estetyka — dzięki kostce brukowej możesz stworzyć naprawdę ciekawą kompozycję, która będzie stanowić uzupełnienie trawnika czy roślin ogrodowych,
- bardzo dobra wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne — nie musisz się obawiać, że kostka brukowa w ogrodzie zacznie się rozpadać np. pod wpływem nacisku ciężkich mebli. Struktura tego budulca sprawia, że podłoże wykonane z użyciem kostki brukowej dobrze poradzi sobie również z dużymi obciążeniami. Dobrze ułożona kostka powinna wytrzymać nawet przez długie lata.
Zalety te sprawiają, że zadawanie pytania: “Czy kostka brukowa w ogrodzie to dobry pomysł?” przestaje być aktualne. Lepszym pomysłem jest raczej zapytać o to, w jaki sposób układa się kostkę , by podłoże wykonane z jej użyciem dobrze się prezentowało i było stabilne. Czy też już zacząłeś zadawać sobie to pytanie? Jeśli tak, to przeczytaj nasz tekst, a poznasz odpowiedź.
Układanie kostki brukowej — w jaki sposób powinno przebiegać? Kostka brukowa — układanie krok po kroku
Często można spotkać się z opinią, zgodnie z którą układanie kostki brukowej to zadanie wyjątkowo skomplikowane, wymagające specjalistycznej wiedzy na temat budownictwa i czasochłonne zadanie. Cóż, wydaje się, że spośród wymienionych wad prawdziwa jest tylko trzecia cecha — podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych stereotypów, także ten ma niewiele wspólnego z prawdą. O ile ułożenie kostki na drodze miejskiej itp. faktycznie wymaga sporej wiedzy oraz doświadczenia, to inaczej wygląda sytuacja w przypadku układania ścieżki ogrodowej itp.
W jaki sposób należy zacząć układanie kostki brukowej bez zagęszczarki? Jeśli się nad tym zastanawiasz, przeczytaj nasz poradnik — pokazujemy Ci krok po kroku, jak układać kostkę brukową:
- usunięcie humusu — jeśli myślisz o układaniu kostki brukowej, rozpocznij swoje prace od usunięcia ziemi urodzajnej; określa się ją za pomocą słowa “humus“. W zależności od tego, jakie planowane przeznaczenie nawierzchni z kostki brukowej, usuń od 20 do 50 centymetrów ziemi (to, ile nawierzchni trzeba usunąć, zależy od grubości kostki brukowej — o tym dowiesz się więcej w dalszej części tekstu). Nie marnuj usuwanej ziemi — zamiast tego, odłóż ją lepiej na tzw. pryzmę, aby później wykorzystać ją w ogrodzie,
- wyrównanie oraz zagęszczenie podłoża pod kostkę brukową — jeśli udało Ci się już usunąć humus, oczyść wykonany przez siebie wykop ze znajdujących się w tym miejscu kamieni oraz korzeni, Następnie, ubij podłoże z użyciem zagęszczarki mechanicznej jeśli ją posiadasz lub ręcznie np. wałem. Staraj się jednak unikać idealnie równej nawierzchni; zamiast tego lepiej zdecydować się na lekki spadek po bokach. Dzięki temu sprawisz, że woda deszczowa zacznie równomiernie spływać z powierzchni kostki brukowej i nie będzie osadzać się na tym budulcu,
- układanie obrzeży i krawężników — kolejnym etapem podczas rozkładania kostki brukowej jest rozmieszczenie obrzeży i krawężników. Jak się zapewne domyślasz, należy to zrobić wzdłuż krawędzi wykopu, który został przeznaczony pod ścieżkę. Elementy te trzeba układać na podsypce wykonanej z mieszanki cementowo-piaskowej (ewentualnie, można to zrobić na warstwie chudego betonu),
- przygotowanie podbudowy — element ten pełni rolę warstwy nośnej oraz filtracyjnej. Podbudowę dla kostki brukowej wykonuje się z użyciem takich elementów jak między innymi żwir, tłucznia oraz grunt (do tego celu trzeba użyć gruntu stabilizowanego cementem) z dodatkiem zagęszczonej pospółki. Jaka powinna być grubość podbudowy? Odpowiedź jest prosta: zależy to od planowanego sposobu przeznaczenia nawierzchni. I tak, grubość może wynosić np. kilkanaście (najlepiej około piętnastu) centymetrów w przypadku ścieżek oraz dwadzieścia centymetrów dla podjazdów,
- wykonanie podsypki — jeśli przygotowałeś już opisaną w poprzednim kroku podbudowę, możesz przystąpić do przygotowania warstwy wyrównawczej z użyciem piasku (płukanego). Warstwa ta powinna mieć grubość na poziomie wynoszącym kilka centymetrów. Jako alternatywy możesz użyć również mieszaniny składającej się z piasku zmieszanego ze żwirkiem (ważne, by były to ziarna wielkości do 2 mm); w przeciwnym wypadku podsypka może stracić swoją sprężystość, co może utrudnić w ułożeniu kostki brukowej,
- układanie kostki brukowej — dopiero na tym etapie przechodzimy do właściwego zadania, czyli układania kostki brukowej. Prace w tym zakresie należy rozpocząć od części bocznych, czyli krawędzi nawierzchni. Następnie, kolejne linie układamy, przesuwając się stopniowo ku środkowej części wykopu.
Pamiętaj, że kolejne rzędy kostki brukowej trzeba układać w taki sposób, by nie zniszczyć wcześniej przygotowanej podsypki. Co możesz zrobić, by osiągnąć ten cel? Cóż, rozwiązanie nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać: podczas układania należy kucać (choć wygodniej byłoby klęczeć) na już ułożonych przez Ciebie elementach; dzięki temu nie zniszczysz podsypki przygotowanej w środkowej, wewnętrznej części wykopu.
Między kolejnymi liniami kostki brukowej trzeba pozostawiać szczeliny o szerokości wynoszącej około trzech milimetrów. Po ułożeniu kostki szczeliny te trzeba wypełnić piaskiem,
- ubicie nawierzchni — do tego celu używa się urządzenia zwanego wibratorem powierzchniowym. Jest to sprzęt wyposażony w gumową stopę. Obijanie nawierzchni gumową stopą jest w stanie zwiększyć stabilność całej powierzchni bez ryzyka, że kostki brukowe zostaną uszkodzone.
Przy odpowiednim wykonaniu tych kroków, Twój brukowany trakt będzie solidny i estetyczny. Pamiętaj, że każda praca wymaga precyzji i cierpliwości, ale efekt końcowy na pewno będzie satysfakcjonujący.
Układanie kostki brukowej w ogrodzie — o czym jeszcze trzeba pamiętać?
Kostka brukowa daje Ci szerokie możliwości aranżacyjne w przydomowym ogrodzie. Musisz jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie nawierzchni. W szczególności na dużych powierzchniach łatwo jest o popełnienie błędów.
Jeśli wykonujesz zadanie, jakim jest ułożenie kostki, musisz zwracać uwagę na porządne ubicie podłoża — źle ubita nawierzchnia sprawi, że po pewnym czasie kostka brukowa zacznie się “rozchodzić”.
To jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o nasze wskazówki. Jeśli Twoim celem jest ułożenie kostki brukowej, warto byś kupił nieco większą ilość tego budulca. Dlaczego? Powodów jest kilka:
- w partii, którą kupisz, mogą pojawić się uszkodzone elementy. Jeśli kupisz kostkę z zapasem, będziesz mógł z jego udziałem zastąpić zepsute sztuki i kontynuować podbudowę,
- w przyszłości może pojawić się potrzeba rozbudowania nawierzchni z kostki brukowej (takie nawierzchnie stosuje się np. w pobliżu wejścia domu czy na podjazdach do posesji). Zapasowa kostka brukowa pozwoli Ci uniknąć dodatkowych zakupów w przyszłości,
- kostka brukowa — choć wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne — nie jest jednak niezniszczalna. Jeśli w toku użytkowania pojedyncze elementy zaczną ulegać zniszczeniu (takie ryzyko istnieje, jeśli nawierzchnie są narażone na duże obciążenia), nie ma nic prostszego niż zastąpienie ich zapasową kostką brukową.
Zapewne dziwi Cię, że tak zachęcamy do zakupu większej ilości kostki brukowej, niż w rzeczywistości potrzebujesz. Być może wietrzysz tu podstęp i myślisz, że zależy nam po prostu, byś zdecydował się na jak największe zakupy? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że nic z tych rzeczy! W rzeczywistości nasze motywy są bardzo praktyczne. Ogólnie, kostka brukowa jest dostępna w różnych wariantach kolorystycznych — w dużej jest to częsty powód, dla którego decydujemy się na jej stosowanie na podjazdach czy podczas tworzenia ścieżki ogrodowej.
Może jednak się zdarzyć, że — z powodów, które wymieniliśmy powyżej — pojawi się konieczność użycia dodatkowych kostek. Wyobraź sobie, że jedziesz do sklepu budowlanego, by dokupić nieco dodatkowego budulca, ale ze zgrozą stwierdzasz, że nie ma kostek w takim kolorze, jakiego potrzebujesz! W takiej sytuacji wybór kostki brukowej jest znacznie utrudniony, a z użyciem innej barwy może być trudniej stworzyć Ci estetyczne ścieżki ogrodowe, krawężniki czy podjazdy garażowe.
Generalnie, używanie kostek o różnej barwie pozwala stworzyć ciekawe kompozycje (wielokolorowe ścieżki mogą być pięknym elementem ogrodu), ale jeśli będziesz potrzebować jedynie dodać/wymienić kilka sztuk, by uzupełnić nawierzchnię, inny kolor będzie raczej przeszkodą niż pomocą.