Kratki trawnikowe – kiedy je stosować i jak układać?

Urządzając ogród czy podwórze, często stajemy przed dylematem, czy postawić na naturalny wygląd, czy stabilne podłoże, po którym będą mogły poruszać się pojazdy i ludzie. Kratki trawnikowe są rozwiązaniem, które pozwala osiągnąć oba cele. Gdzie użycie kratek trawnikowych będzie najbardziej korzystne i jak ułożyć je w różnych sytuacjach?

Kratka trawnikowa

Jak zbudowana jest kratka trawnikowa?

Kratki trawnikowe mają przeważnie formę przypominającą plaster miodu. Zapewnia to optymalną wytrzymałość na nacisk poprzeczny. Wykonuje się je z wytrzymałych i elastycznych tworzyw sztucznych, takich jak HDPE (polietylen o zwiększonej gęstości). Często wykorzystywane materiały pochodzą z recyklingu.

Dzięki połączeniu odpowiedniego kształtu i materiału kratki trawnikowe są odporne na obciążenia i warunki atmosferyczne. Ażurowa budowa pozwala z kolei na cyrkulację wody i wzrost roślin w oczkach siatki.

Zastosowanie kratek trawnikowych

Kratki trawnikowe to ciekawa alternatywa dla kostki brukowej. Pozwalają one na umocnienie podłoża, nie powodując przy tym efektu zabetonowania posesji. W kratkach trawnikowych może rosnąć trawa, ale mogą być też dobrym sposobem na utrwalenie ścieżek i podjazdów z kruszywa czy żwiru.

Za pomocą kratek trawnikowych można tworzyć powierzchnie użytkowe. Za jej pomocą utwardzimy podjazd do garażu, ścieżkę do domu, miejsca parkingowe czy drogę wewnątrz podwórka. Kratki trawnikowe wykazują dużą odporność mechaniczną, dlatego problemem nie jest nawet wykonanie drogi dla ciężarówek czy czy ciężkiego sprzętu (rolniczego, budowlanego). W ogrodzie za pomocą kratek możemy umocnić miejsce do zabawy z psem czy przestrzeń rekreacyjną z grillem – wszystko to, bez rezygnowania z trawy i roślinności.

Kratka trawnikowa bardzo dobrze stabilizuje podłoże, dlatego idealnie nadaje się do umacniania gruntu na brzegach rzeczek, stawów, oczek wodnych czy na stromych skarpach. W gospodarstwach rolnych będzie to dobre podłoże na stanowiskach do mycia sprzętu czy czyszczenia zwierząt. Kratki zapobiegną powstawaniu grząskiego błota, jednocześnie pozwalając wodzie na wsiąkanie w ziemię. Znajdą też zastosowanie na placach do jazdy konnej, a nawet zagrody dla bydła.

Uniwersalne zastosowanie, niska cena (pojedyncza kratka trawnikowa kosztuje kilkanaście złotych), swobodna migracja wód opadowych i wzrost roślin – to ogromne zalety tego sposobu umacniania podłoża.

Jak układać kratki trawnikowe

Jak wybrać odpowiednią kratkę ogrodową?

Należy jednak pamiętać, że nie każda kratka trawnikowa to produkt wysokiej jakości. Dlatego warto przy zakupie zwrócić uwagę na najważniejsze parametry elementów. Należą do nich:

  • nośność (podawana w kg/mkw);
  • wymiary pojedynczej kratki;
  • grubość ścianek;
  • wytrzymałość materiału na mróz i promienie UV;
  • materiał – najlepszy wybór to eko-kratka trawnikowa z materiałów z recyklingu.

Nośność kratki trawnikowej zależy od właściwości materiału i budowy samej kratki. Te o mniejszych oczkach, będą bardziej wytrzymałe na nacisk, ale będą bardziej utrudniać wzrost roślinom. Bardziej wytrzymałe będą również kratki trawnikowe o grubszych ściankach. W zależności od zastosowania, należy wybrać kratki które będą odpowiednie. Jeżeli wybieramy kratki trawnikowe na podjazdy, wybierzmy gęstsze i mocniejsze, do umocnień skarp i trawników po których będą głównie przemieszczać się ludzie wystarczą kratki mniej wytrzymałe.

Jak układać kratki trawnikowe?

Układanie kratek trawnikowych jest pod względem czynności podobne do układania betonowych płyt ażurowych, pełnią one zresztą także zbliżoną do nich funkcję. Czynność ta nie jest skomplikowana, jednak wymaga sporo pracy, szczególnie przy wykładaniu dużych powierzchni.

Podłoże pod kratki trawnikowe

W pierwszej kolejności należy zdjąć wierzchnią warstwę ziemi. Grubość tej warstwy zależy od rodzaju kratki, przeważnie konieczne jest wykonanie wkopu o głębokości dwóch wysokości pojedynczej kratki. Jeżeli kratka trawnikowa ma pokrywać dużą przestrzeń, dobrym pomysłem może być wynajęcie koparki lub minikoparki, za jej pomocą praca pójdzie o wiele szybciej.

Dno wkopu należy następnie zagęścić, najlepiej do tego celu użyć zagęszczarki drogowej. W mniej wymagających miejscach wystarczy walec ogrodowy. Na utwardzone dno wysypuje się warstwę nośną, w zależności od zastosowania powinna być ona wykonana z kruszywa, żwiru lub innego przepuszczalnego materiału. Ziarno warstwy nośnej powinno mieć od 0,3 do 05 cm.

Warstwę nośną także należy zagęścić i wyrównać drobnym piaskiem, który także powinien być ubity.

Układanie kratek trawnikowych

Na piachu układamy kratkę trawnikową, łączymy ją za pomocą zaczepów lub elementów łącznikowych.

W przypadku gdy płyty trawnikowe układamy na powierzchni pochyłości, można zamocować je do podłoża za pomocą kotw. Kratkę trawnikową można w razie potrzeby przycinać. Najłatwiej jest tego dokonać za pomocą szlifierki kątowej, wyrzynarki lub piły szablastej.

Wypełnienie kratek

Kratka trawnikowa nie spełni swojego zadania, jeżeli wewnątrz jej oczek nie będzie wypełnienia. Dopiero wypełniona kratka zapewnia odpowiednią wytrzymałość nawierzchni.

Jeżeli planujemy zasiać wewnątrz płyt trawę, należy wypełnić ją żyzną glebą. Ziemię należ pozostawić na jakiś czas, aż osiądzie. W razie potrzeby można po tym czasie uzupełnić wypełnienie. Gdy uznamy, że ziemia jest już odpowiednio ułożona, możemy na niej posiać trawę. Gdy wyrośnie, korzenie jeszcze mocniej zwiążą ziemię i stworzą bardzo dobre podłoże, odpowiednie dla ruchu samochodów osobowych, ludzi i innych pojazdów lub ustawienia mebli ogrodowych lub domku narzędziowego.

W przypadku zastosowania kratek jako umocnienia dla powierzchni z kruszywa czy żwiru, po prostu wypełniamy kratki pożądanym materiałem. Pamiętajmy, że nawet kruszywo będzie się układać jakiś czas i także w tym wypadku może okazać się, że konieczne będzie uzupełnienie.