Krzewy kwitnące wiosną – najładniejsze gatunki

Krzewy kwitnące wczesną wiosną, ale też w kwietniu i w maju, zachwycają pięknymi kwiatami tym bardziej, że nasze oczy spragnione są kolorów po szaro-burej (bo przecież rzadko śnieżnej) zimie. Zobacz, które z krzewów warto wziąć pod uwagę, planując swój ogród!

Krzewy kwitnące wiosną

Wiosenne kwiaty na krzewach

Projektując swój ogród, tworzymy nie tylko odpowiednią strukturę, ale też kolor i formę. Jedną z najważniejszych kwestii przy tym jest zmienność sezonowa. Wiosna to czas oczekiwania na pierwsze pączki, zielone, delikatne listki i kwiaty, które dodają świeżości i radości całej naszej ogrodowej kompozycji. Nie powinno w niej więc zabraknąć kwiatów i krzewów, które będą cieszyć nas kolorami już od pierwszych ciepłych dni w wiosennym ogrodzie. Niezastąpione są tu rośliny cebulowe, których drobne, pierwsze kwiatki nieśmiało przebijają się niekiedy jeszcze przez pozostałości śniegu. Trzeba jednak przyznać, że najlepszy efekt dają obsypane obficie kwieciem krzewy. W zależności od odmiany i wielkości, mogą tworzyć kwitnącą ścianę w postaci żywopłotu, kwiecisty dywan (gdy mamy do czynienia z krzewami płożącymi) lub też dużą, kolorową plamę (jeśli posadzimy je na tle roślin zimozielonych).

Planując swój ogród, warto wziąć pod uwagę fakt, iż niektóre z krzewów kwitną wiosną przez bardzo krótki czas, jeszcze zanim wypuszczą liście, podczas gdy inne wytwarzają kwiaty kwitnące od wczesnej wiosny aż do jesieni. Posadzenie krzewów kwitnących wiosną wiąże się nie tylko z uzyskaniem wyjątkowego efektu wizualnego. Większość z nich wytwarza kwiaty o wspaniałych zapachach, których samo wdychanie może nas wprawić w dobry nastrój. Co więcej, ich kwiaty wabią również owady i ptaki, a nasz ogród staje się dla nich oazą, zapewniając nam jednocześnie niepowtarzalny relaks. Cały szkopuł w tym, by tak zaprojektować ogród, by niektóre rośliny, przekwitając, robiły miejsce dla następnych, dzięki czemu będziemy mogli się cieszyć przez długi czas ukwieconymi krzewami. Chcąc zadbać o pąki kwiatowe, by nie przemarzały i by wiosną było dużo kwiatów, wybieramy dla naszych krzewów miejsca osłonięte przed wiatrem, na przykład żywopłotem, lub blisko budynku, którego ściany będą się nagrzewać w ciągu dnia, a w nocy oddawać ciepło. Młode krzewy przykrywamy na czas zimowego snu włókniną.

Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Pierwsze pączki możemy zauważyć już w marcu (a niekiedy nawet na koniec lutego), gdy temperatura powietrza przekracza 5°C. Wówczas to kwitną kotki wierzby i leszczyny. Co więcej, wierzba daje pożywienie obudzonym pszczołom i innym owadom. Zaraz po tym zaczyna kwitnąć dereń jadalny, którego pędy obsypują się żółtymi, pędzelkowatymi bukiecikami. Dereń jest odporny na mrozy i mało wymagający w uprawie, a do tego z jego owoców można robić smaczne nalewki. Jego dekoracyjna odmiana Variegata ma charakterystyczne, biało-zielone liście. Pierwsze kwiaty na krzewach kwitnących wczesną wiosną pojawiają się w momencie, gdy często nie widać nawet ich pierwszych listków.

Przełom marca i kwietnia to czas, kiedy temperatura podnosi się o kolejnych kilka stopni, dzięki czemu zaczynają kwitnąć:

  • Najwcześniejsze odmiany forsycji pośredniej (na przykład Minigold i Golden Times),
  • Wiśnia różowa Fukubana,
  • Magnolia gwiaździsta w różnych ciekawych odmianach, na przykład Dr Massey czy Rosea o różowych kwiatkach albo Waterlilly (o kwiatach zawijających się ku górze),
  • Tawuła wczesna,
  • Pigwowiec japoński,
  • Żółta forsycja,
  • Biała forsycja (Abeliofylum koreańskie),
  • Różowa forsycja Roseum,
  • Oczar kwiecisty o białych, różowych lub żółtych kwiatkach z długimi, wąskimi płatkami,
  • Oczar pośredni Diane i Feuerzauber o czerwonych kwiatach, Jelena o miedziano-żółtych kwiatach i Pallida o pięknym zapachu,
  • Judaszowiec, tworzący liczne kwiaty na pniu i grubych gałęziach,
  • Wawrzynek wilczełyko, który obsypuje się drobnymi, różowymi lub białymi kwiatkami pojawiającymi się na końcówkach pędów.
  • Pieris japoński, o kwiatach w formie dzwoneczków zebranych w grona.

Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Najpiękniejsze krzewy kwitnące w kwietniu

W kwietniu kwitnie już znacznie więcej krzewów ozdobnych, w tym niektóre odmiany magnolii. Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) to krzew lub niewielkie drzewo, które będzie dobrze rosło na miejscu słonecznym lub półcienistym, osłoniętym przed wiatrem. Preferuje gleby żyzne, wilgotne i przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Niektóre z krzewów wytwarzają kwiaty przed pojawieniem się liści, podczas gdy inne już po ich wypuszczeniu. Najbardziej dekoracyjne kwiaty pojawiają się na magnolii Soulange’a: wielkie, o różowo-białych płatkach ułożonych w kształt pucharu. Na uwagę zasługują tu również purpurowa Lennei, bladoróżowa Sundew i biała Lennei Alba. Nieco później zakwita magnolia Susan o purpurowych kwiatach.

Jakie jeszcze krzewy kwitnące wiosną, w kwietniu, warto posadzić w swoim ogrodzie? Oto lista najpiękniejszych gatunków:

  • Mahonia pospolita,
  • Migdałek trójklapowy (który zwykle zaczyna kwitnąć już na przełomie marca i kwietnia),
  • Tawuła Thurnberga,
  • Pigwowiec pośredni, w tym odmiany o kwiatach w kolorze czerwonym Nicoline, Fire Dance, Crimson and Gold, pomarańczowym Orange Tail i Clementin oraz bladoróżowym Cameo i ciemnoróżowym Pink Lady,
  • Kalina wonna o pąkach zebranych w okrągłe kwiatostany, które powstają jeszcze jesienią. Rozwijają się w okresie przedwiośnia, roztaczając wokół niezwykły zapach.

Krzewy kwitnące na przełomie kwietnia i maja

Przełom kwietnia i maja to czas, w którym możemy się spodziewać prawdziwej feerii barw i oszałamiających zapachów w każdym ogrodzie. Przede wszystkim jest to pora, w której pojawiają się wyjątkowo efektowne kwiaty na krzewach różaneczników. Ich odmiany różnią się pod wieloma względami (wysokość, pokrój, odporność na niskie temperatury, kształt i barwa kwiatów, termin kwitnienia). Znajdziemy odmiany o kwiatach białych, czerwonych, różowych, fioletowych i pomarańczowych. Jako jeden z pierwszych zakwita różanecznik gęsty o karłowatym pokroju i liliowych, drobnych kwiatach. Na zimę pozostają na roślinie ciemnozielone, skórzaste liście. Różaneczniki dobrze rosną w miejscach o dużej wilgotności powietrza, półcienistych i zacienionych. Służy im próchnicze, przewiewne, umiarkowanie wilgotne podłoże o odczynie lekko kwaśnym.

Jakie krzewy jeszcze kwitną na przełomie kwietnia i maja?

  • Pigwowce. To krzewy, które mogą kwitnąć już w połowie kwietnia, choć najczęściej kwiaty pojawiają się u nich na pędach na przełomie kwietnia i maja. Najczęściej uprawiane w Polsce gatunki to pigwowiec okazały, pigwowiec japoński i pigwowiec pośredni. Pigwowce najlepiej rosną na stanowisku słonecznym i zacisznym. Służy im żyzna, ciepła i wilgotna gleba. W czasie kwitnienia obsypują je dość duże kwiaty w kolorze białym, żółtym, różowym lub czerwonym, w zależności od odmiany.
  • Tamaryszek drobnokwiatowy. Podobnie jak pigwowiec, kwitnie na przełomie kwietnia i maja, rodząc miododajne, jasnoróżowe, piękne kwiaty. Lubi stanowiska słoneczne i ma małe wymagania co do gleby (radzi sobie nawet na glebach lekkich i piaszczystych, jednak nie lubi ciężkich podłoży). Tamaryszek dobrze znosi zasolenie podłoża i zanieczyszczenie środowiska.
  • Tawuła szara to wysoki, rozłożysty krzew o długich, zwisających do ziemi pędach. Jeszcze przed rozwojem liści, w kwietniu, tawuła obsypuje się białymi kwiatkami, a jej liście, początkowo zielone, jesienią przebarwiają się na żółto. Najpopularniejszą odmianą jest tawuła norweska Grefsheim, wyróżniająca się drobnymi, szarozielonymi liśćmi.
  • Lilaki. Wraz z nadejściem wiosny wyczekujemy lilaków, powszechnie nazywanych bzami. Należą one do najpopularniejszych krzewów kwitnących wiosną, a cenione są za piękne, oszałamiająco pachnące kwiatostany składające się z drobnych kwiatuszków. Mogą kwitnąć na biało, ale też we wszystkich odcieniach fioletu i różu. Najczęściej spotykane odmiany to Ludwik Spaeth, Katherine Havenmeyer, Congo, Massena, Michel Buchner, Mme Lemoine.

Krzew kwitnący

Krzewy kwitnące w maju

Późną wiosną następuje apogeum kwitnienia krzewów. W tym czasie nasz ogród zwykle wygląda najpiękniej. Zaczynają zakwitać kolejne odmiany kaliny. Pierwsze kwiaty pojawiają się także na pędach złotlina japońskiego i karagany syberyjskiej. W maju zaczynają kwitnąć azalie, których kwiaty mogą mieć kolor różowy, czerwony, fioletowy, żółty lub biały. Najbardziej znana odmiana to azalia pontyjska o żółtych szerokolejkowatych kwiatach. Większość odmian azalii jest wrażliwa na mróz, jednak w tym przypadku nie musimy zakrywać krzewu na zimę. Równie popularna jest azalia japońska (także mrozoodporna), która może zakwitać w kolorach rudo-ceglastym, łososiowo-różowym oraz pomarańczowym. Kwiaty azalii pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści, które z kolei wraz z nastaniem jesieni przebarwiają się na czerwono, pomarańczowo i żółto, by następnie opaść na zimę. Azalie preferują osłonięte stanowiska i żyzną, próchniczą, mocno kwaśną glebę. Mogą rosnąć w bardziej zacienionych miejscach, jednak nie należy się wówczas spodziewać obfitego kwitnienia.

Jakie jeszcze krzewy kwitną o tej porze roku?

  • Bez czarny,
  • Jaśminowiec,
  • Dereń biały,
  • Kolkwicja chińska,
  • Pięciornik krzewiasty,
  • Ognik szkarłatny,
  • Pigwowiec pośredni,
  • Porzeczka złota,
  • Suchodrzew pospolity,
  • Złotokap pospolity,
  • Żarnowiec miotlasty.

Krzewy kwitnące wiosną: kolory i zapachy

Projektując ogród i planując posadzenie krzewów, warto zwrócić uwagę na kolory kwiatów, jakie pojawią się na ich pędach. Dzięki temu unikniemy jednostajnych kolorów w ogrodzie i będziemy mogli uzyskać wyjątkowo barwną kompozycję. Poniżej przedstawiamy zestawienie krzewów, które rodzą kwiaty w różnych kolorach. Dzięki temu na pewno łatwiej będzie wybrać konkretne okazy do swojego ogrodu.

Które krzewy kwitnące wiosną mają różowe kwiaty?

  • Wawrzynek wilczełyko (tu należy jednak pamiętać, że wawrzynki są silnie trujące, dlatego lepiej ich nie sadzić na posesji, na której będą się bawić małe dzieci),
  • Azalia,
  • Tamaryszek drobnokwiatowy,
  • Pigwowiec,
  • Różanecznik,
  • Magnolia,
  • Lilak,
  • Oczar kwiecisty,
  • Forsycja Roseum,
  • Wiśnia różowa,
  • Śliwa wiśniowa.

Który krzew kwitnie wiosną, rodząc żółte kwiaty?

  • Oczar omszony,
  • Leszczynowiec (krzew lub małe drzewo),
  • Zimokwiat,
  • Azalia,
  • Tawuła szara,
  • Pigwowiec,
  • Oczar kwiecisty,
  • Oczar pośredni,
  • Mahonia pospolita,
  • Forsycja.

Które z krzewów kwitnących wiosną obsypują się białymi kwiatami?

  • Biała forsycja,
  • Oczar kwiecisty,
  • Wawrzynek wilczełyko,
  • Dereń biały,
  • Azalia,
  • Lilak,
  • Tawuła szara,
  • Pigwowiec,
  • Różanecznik,
  • Magnolia.

Które krzewy zakwitają na fioletowo?

  • Azalie,
  • Lilaki,
  • Różaneczniki.

Każdy wielbiciel zapachu wiosennych kwiatów (a kto nim nie jest?) z pewnością chętnie się dowie, które krzewy wytwarzają pachnące kwiatostany. Warto zwrócić uwagę, że wiosenny krzew zwykle obsypany jest bogato kwieciem, dlatego jeśli do tego jego kwiaty wydzielają wspaniałą woń, zwykle można ich zapach wyczuć już z daleka. Wyjątkowo pięknie pachną na przykład kwiaty oczarów, kaliny wczesnej i bodnantskiej, leszczynowców, wawrzynka, zimokwiatu, jaśminowca, magnolii i lilaków.

Żywopłot kwitnący wiosną

Które kwitnące krzewy trzeba przycinać?

Jeśli chcemy się cieszyć ogrodem pełnym kwitnących kwiatów na wiosnę, będziemy musieli odpowiednio zadbać o nasze posadzone krzewy. Niektóre z nich będą wymagały przycięcia, jednak te niewielkie korekty pozwolą nam na uzyskanie spektakularnego efektu. Na przykład dereń jadalny, prowadzony jako naturalne drzewko albo krzew nie wymaga przycinania, jednak dobrze znosi taki zabieg, dlatego jeśli jest to konieczne, można ograniczyć jego rozmiary. Nie poleca się przycinania derenia na wiosnę, ponieważ wówczas “płacze”. Najlepszy termin na korektę pędów to lato lub koniec zimy. Pod koniec zimy warto też przyciąć forsycję. Przekwitłe gałązki skracamy o 2/3 długości, a dodatkowo systematycznie usuwamy stare i nadmiernie zagęszczające krzew gałęzie.

Jakie jeszcze kwitnące krzewy warto przycinać? Oto nasza lista:

  • Magnolia. Zabieg przeprowadzamy w razie konieczności, bo roślina ta słabo się zagęszcza i trudno odrasta.
  • Oczary. W przypadku kilkuletnich i starszych krzewów można przyciąć po kwitnieniu najmłodsze gałęzie, dzięki czemu krzew się odpowiednio zagęści.
  • Migdałek trójklapowy. Przycinamy jego gałęzie po kwitnieniu około 10 cm nad ziemią.
  • Tawuła wczesna i szara. Co roku, jak najwcześniej, wycinamy przekwitłe pędy.
  • Wawrzynek wilczełyko. Przycinamy go w razie konieczności.