Kwiaty doniczkowe cieniolubne – top 10
Kwiaty doniczkowe cieniolubne stanowią równie piękną ozdobę domu, co rośliny potrzebujące sporej ilości światła. Jeśli więc masz okna, przez które wpada niewiele słońca, z pewnością uda Ci się znaleźć kwiaty, które polubią takie warunki. Oto top 10 kwiatów doniczkowych cieniolubnych. Koniecznie zobacz!
Spis treści
- 1 Rośliny doniczkowe cieniolubne
- 2 Kwiaty doniczkowe cieniolubne: skrzydłokwiat i chamedora wytworna
- 3 Cieniolubne kwiaty doniczkowe: sępolia fiołkowa i ciemnotka okrągłolistna
- 4 Pnące kwiaty cieniolubne: ołustek, bluszcz pospolity, filodendron
- 5 Wiszące, cieniolubne kwiaty doniczkowe: paproć, maranta, cissus australijski
Rośliny doniczkowe cieniolubne
Wszystkie rośliny potrzebują światła do odpowiedniego wzrostu. W procesie fotosyntezy światło absorbowane jest przez zielone części roślin zawierających chlorofil. Następnie jest ono wykorzystywane jako źródło energii, dzięki której dwutlenek węgla i woda przekształcane są w składniki potrzebne do rozwoju: cukier i skrobię. Dlatego też kwiaty doniczkowe (jak wszystkie inne rośliny) nie mogą się obyć bez światła, mają one jednak na nie różne zapotrzebowanie. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach rosną w swoim naturalnym środowisku. Wiele z roślin doniczkowych uprawianych w naszych domach pochodzi z lasów deszczowych, w których rosną pod gęstymi liśćmi potężnych drzew, przysłaniających im dostęp do światła.
Jak określić, czy światło słoneczne padające przez nasze okno będzie wystarczające dla uprawianych przez nas kwiatów doniczkowych? Dobrym sposobem na zmierzenie ilości godzin, w czasie których promienie słoneczne wpadają do środka pomieszczenia. Wyróżniamy więc:
- Słoneczne stanowiska, w których średnio przez 6 godzin dziennie panuje słońce,
- Stanowiska półcieniste, w których promienie słoneczne docierają średnio przez 3 do 6 godzin dziennie,
- Cieniste stanowiska, w których promienie słońca wpadają do środka poniżej 3 godzin.
Miejsca zacienione nigdy nie są takie same. Na przykład światło może się dostawać przez korony drzew lub firanki. Głęboki cień jest wtedy, gdy słońce zasłaniają domowe sprzęty albo budynki. Na szczęście istnieją rośliny cieniolubne, które mogą rosnąć w różnych warunkach. Które kwiaty doniczkowe lubią cień?
Kwiaty doniczkowe cieniolubne: skrzydłokwiat i chamedora wytworna
Skrzydłokwiat należy do niezwykle popularnych roślin doniczkowych w naszym kraju, a jego zakup to inwestycja na długie lata, ponieważ jest rośliną długowieczną. Dobrze znosi niedostatek promieni słonecznych, jest łatwy w uprawie i odporny. Do dobrego wzrostu wystarczą mu podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Skrzydłokwiat wykazuje dużą odporność na wysokie temperatury i dobrze rośnie w gliniastej ziemi z dodatkiem torfu. Podlewamy go 2-3 razy w tygodniu i w razie potrzeby przecieramy jego liście z kurzu zwilżoną w wodzie ściereczką. Dzięki temu poprawia się zdolność tej rośliny do oczyszczania powietrza. Lepiej nie stosować preparatów nabłyszczających, gdyż mogą one być dla niej szkodliwe. Właściwa pielęgnacja sprawi, że będziemy mogli cieszyć oczy piękną, zieloną rośliną o białych kwiatach w kształcie kielichów.

Skrzydłokwiat
Chamedora wytworna to palma, która może rosnąć w cieniu, na przykład na północnym parapecie. Spowolni to jej wzrost, jednak w tym przypadku nie będzie to przeszkoda. Chamedory mają pierzaste liście i w domowej uprawie często kwitną, a nawet wytwarzają owoce przypominające korale (stąd chamedorę nazywa się też palmą koralową). To rośliny cieniolubne, które z czasem mogą osiągać wysokość przekraczającą nawet 1 m, tworząc rodzaj pnia zakończonego pióropuszem liści. Do odpowiedniego wzrostu chamedory potrzebują specjalnej ziemi, a najlepiej sprawdzi się tu gotowe podłoże dla palm. Lubią też:
- Umiarkowane, regularne podlewanie,
- Pokojową temperaturę,
- Wilgotne powietrze,
- Zraszanie.

Chamedora wytworna
Cieniolubne kwiaty doniczkowe: sępolia fiołkowa i ciemnotka okrągłolistna
Sępolia fiołkowa nazywana jest też fiołkiem afrykańskim. W naturze rośnie na górskich stokach i mimo że wywodzi się z Afryki, nie potrzebuje intensywnego słońca do rozwoju. Wystarczy jej rozproszone światło, dlatego będzie jej służyć stanowisko na wystawie północnej lub wschodniej. Sępolia fiołkowa to roślina domowa, która lubi żyzną, przepuszczalną glebę i ciepłe otoczenie. Źle znosi przeciągi. Jej pielęgnacja nie jest trudna ani wymagająca. Podlewamy ją 2 razy w tygodniu, uważając by nie zmoczyć liści (w przeciwnym wypadku mogą obumrzeć). Sępolia fiołkowa rodzi piękne, kolorowe kwiaty w różnych kolorach: purpurowym, fioletowym, różowym, białym lub niebieskim. Najobficiej kwitnie latem, jednak zachwyca kwiatami przez cały rok.
Ciemnotka okrągłolistna, jak sama nazwa wskazuje, należy również do roślin doniczkowych cieniolubnych. To paproć, która w naturze rośnie w Nowej Zelandii. Ma okrągłe, ciemnozielone liście, które tworzą tak zwany pierzasty liść. Dorasta do 30-40 cm i ma płożący pokrój. Ciemnotka okrągłolistna nie jest wymagającą rośliną. W przeciwieństwie do innych paprotek, nie potrzebuje utrzymywania wilgotnego podłoża i powietrza. Podlewamy ją w momencie, gdy ziemia lekko przeschnie. Ciemnotka nie lubi zbyt wysokiej temperatury i najlepiej rośnie, kiedy termometr wskazuje nie więcej niż 22ºC i nie mniej niż 12ºC.
Pnące kwiaty cieniolubne: ołustek, bluszcz pospolity, filodendron
Ołustek to roślina, która przypomina nieco z wyglądu bluszcz, ponieważ ma błyszczące, sercowate liście. W zależności od rodzaju, jej liście mogą mieć białe lub żółte smugi i plamy. Warto też zwrócić szczególną uwagę na odmianę z białymi liśćmi nakrapianymi na zielono. Przy odpowiedniej pielęgnacji ołustki mogą się piąć nawet do 5 m. Co im służy?
- Umiarkowane nawadnianie (latem raz w tygodniu, natomiast zimą raz na dwa tygodnie),
- Wilgotne powietrze,
- Zraszanie wodą,
- Przecieranie liści.

filodendron – liść
Bluszcz pospolity jest niezwykle popularny w naszych domach. Przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągać długość pędów nawet do 2 m. Jeśli nie będziemy ich podwieszać, będą dekoracyjnie zwisać z doniczki, dlatego najpiękniej prezentują się w wiszących pojemnikach i makramach. Jego liście są z wierzchu błyszczące, z wyraźnymi, jasnożółtymi żyłkami. Bluszcz preferuje półcień i dobrze rośnie w miejscu, które nie jest narażone na działanie intensywnego słońca. Optymalna temperatura dla rozwoju tej rośliny to 15°C, jednak jeśli będziemy zraszać ją obficie wodą, dobrze będzie rosła również w cieplejszych warunkach. Bluszcz pospolity podlewamy raz w tygodniu. Warto wiedzieć, że jest to roślina, która oczyszcza powietrze, jednak należy ją ustawiać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt, gdyż jej przypadkowe połknięcie może grozić zatruciem.
Filodendron pnący jest rośliną bardzo chętnie uprawianą w naszych domach. Jego duże liście stanowią wyjątkową dekorację, a ich ciemnozieloną powierzchnię zdobią wcięcia i nieregularne otwory. Filodendrony są kwiatami doniczkowymi, które są łatwe w uprawie. Szybko przystosowują się zarówno do miejsc, gdzie panuje rozproszone światło, jak i do stanowisk, gdzie panuje duża intensywność światła. Rozwijają się w szybkim tempie i dorastają nawet do 3 m wysokości. Jakie lubią warunki?
- Żyzną glebę,
- Lekko wilgotne powietrze,
- Umiarkowane podlewanie.
Wiszące, cieniolubne kwiaty doniczkowe: paproć, maranta, cissus australijski
Paprocie to grupa roślin, która jest dość kapryśna w uprawie. Dobrze znoszą cień, choć najlepiej rosną w rozproszonym świetle i półcieniu. Najlepsze stanowiska dla paproci to wystawa zachodnia lub wschodnia. Warto wiedzieć, że są to rośliny pochłaniające wiele toksycznych substancji z powietrza, jak na przykład formaldehyd znajdujący się w dymie papierosowym. Jak dbać o paprocie?
- Paproć to roślina, która lubi obfite podlewanie i wilgotne podłoże.
- Potrzebuje dużej wilgotności powietrza, dlatego służy jej regularne zraszanie.
- Dobrym pomysłem jest podlewanie paproci mieszaniną wody i mleka lub herbaty. Zakwasza ona i zasila glebę, dzięki czemu rośliny będą lepiej rosnąć, a ich dekoracyjne liście będą miały intensywny, zielony kolor.
Maranta zachwyca ubarwionymi, dużymi liśćmi, tworzącymi rozwijający się rulonik. To roślina, która nie lubi intensywnych promieni słonecznych; pod ich wpływem jej skórzaste liście ulegają poparzeniom. Pochodzi z brazylijskich lasów tropikalnych. Maranty to kwiaty doniczkowe cieniolubne, które na noc składają swoje liście blaszkami do środka, przez co zyskały miano “roślin modlących się”. Marancie służy wilgotne podłoże i powietrze i uwielbia zraszanie liści. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje wysokiej temperatury otoczenia (co najmniej 21°C).
Cissus australijski to roślina, którą charakteryzuje wyjątkowa łatwość uprawy. Nie ma szczególnych wymagań i odpowiadają jej niemal każde warunki, a przy tym jest to roślina długowieczna. Cissusy australijskie lubią jasne miejsca i światło rozproszone, ale równie dobrze znoszą niedostatek światła. To kwiaty domowe, które zdobią piękne, owalne, ząbkowane liście. Nie szkodzą im przeciąg, dym papierosowy, ani niska temperatura otoczenia. Nie wymagają też zbyt częstego nawadniania; nadmiar wody może sprawić, że ich liście zaczną gnić. Ich pędy w uprawie doniczkowej mogą osiągać długość nawet 2 m.