Kwiaty kwitnące całe lato – przegląd najpopularniejszych

Kwiaty kwitnące całe lato to spełnienie marzeń każdego wielbiciela ogrodnictwa. Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny posadzić, aby cieszyć się ich widokiem przez cały sezon, to pomocne może się dla Ciebie okazać nasze zestawienie. Wyszukaliśmy długo kwitnące gatunki, które warto mieć w każdym ogrodzie!

Aksamitka

Aksamitka

Kwiaty kwitnące całe lato – najczęściej wybierane gatunki:

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Cechuje ją długi okres kwitnienia (od lipca aż do października, więc niemal przez całe lato i początek jesieni). Dzięki dużej ilości odmian, które kwitną na różne kolory, jeżówka sprawdzi się w każdym ogrodzie. Z jej pomocą można zakładać rabaty, klomby kwiatowe, naturalistyczne łączki czy ogródki preriowe. Znalazła też zastosowanie w medycynie naturalnej. Zaleca się łączenie Echinacea purpurea z rudbekią błyskotliwą (Rudbeckia fulgida), która kwitnie w podobnym czasie.

Jeżówka

Jeżówka

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Mimo że wiele osób uważa te długo kwitnące byliny za chwasty, często wykorzystywane są jako element aranżacji ogrodów, zwłaszcza tych w stylu rustykalnym i naturalistycznym. Krwawnik pospolity najlepiej prezentuje się posadzony w dużych grupach, a na rynku dostępne są jego bardziej ozdobne odmiany. Ogromną zaletą są małe wymagania tej rośliny – będzie idealnym wyborem do ogrodów osób zapracowanych, które nie mają zbyt wiele czasu, aby dbać o kwiaty. Krwawnik zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca, a przekwita dopiero w październiku, więc będzie cieszył oko przez całe lato.

Krwawnik

Krwawnik

Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora)

Ten gatunek byliny kwitnie całe lato i wczesną jesień (od czerwca do października). Charakterystyczną cechą nachyłka wielkokwiatowego są bardzo liczne, żółte kwiaty, jak sama nazwa mówi – dość okazałe. Pokrój rośliny jest wniesiony, a jej wysokość to nawet 90 cm, dlatego czasem może wymagać zastosowania podpórek. Najlepiej posadzić ją w słonecznym zakątku ogrodu, na glebie o średniej zawartości składników odżywczych.

Nachyłek

Nachyłek

Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata)

Ta bylina ma wyprostowane pędy, które osiągają do 50 cm wysokości i długie kwiatostany. Skupione w nich drobne, żółte kwiaty kwitną całe lato (czerwiec-sierpień) i są wyjątkowo obfite. Roślina preferuje słoneczne stanowiska, ale poza tym ma niewielkie wymagania. Może rosnąć w różnych miejscach ogrodu – na rabatach wśród innych bylin kwitnących lub wyeksponowana na tle ściany czy na obrzeżu alejki.

Rdest pokrewny (Polygonum affine)

Reprezentuje byliny kwitnące całe lato, aż do późnej jesieni. Osiąga do 30 cm wysokości. Ma długie, kłosowate kwiatostany, w których znajdują się małe, przyjemnie pachnące kwiaty w kolorze różu. Ich odcień staje się coraz bardziej intensywny w miarę jak roślina dojrzewa. Rdest pokrewny świetnie sprawdzi się w ogrodach skalnych oraz do umacniania zboczy, chroniąc przed erozją gleby. Lubi miejsca słoneczne i lekko wilgotne, dlatego można nim obsadzać brzegi oczek wodnych. Ma niewielkie wymagania.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)

Należy do roślin umiarkowanie wysokich – osiąga do 50 cm wysokości. Tworzy okazałe kępy, z których wyrastają pędy kwiatostanowe. Pojawiają się na nich ciemnofioletowe kwiaty kwitnące całe lato (od czerwca do września). Szałwia omszona ma niewielkie wymagania. Gleba nie musi być zbyt zasobna w składniki odżywcze, ale do uprawy najlepsze są miejsca słoneczne. Szałwia, podobnie jak inne rośliny miododajne, może przyciągać duże ilości owadów zapylających.

Szałwia omszona

Szałwia omszona

Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii)

Kocimiętki są łatwymi w uprawie roślinami wieloletnimi, które można sadzić nawet na słabej glebie. Nadają się nie tylko na rabaty i do doniczek, ale mogą być też uprawiane w ogrodzie skalnym. Kocimiętka Faassena ma niebieskie, fioletowe lub białe kwiaty skupione w kłosowatych kwiatostanach, kwitnące latem i wczesną jesienią. Roślina tworzy niskie kępy, a jej pędy płożą się po ziemi (porastają je niewielkie, jasnozielone liście).

Kocimiętka

Kocimiętka

 

Floks wiechowaty (Phlox paniculata)

Zdaniem wielu osób floksy, zwane też płomykami, to najpiękniejsze byliny wieloletnie długo kwitnące. Mają sztywne pędy osiągające nawet 120 cm wysokości, a ich kwiaty są duże, jaskrawe, najczęściej różowe lub fioletowe, choć istnieją również odmiany inaczej wybarwione. Przyjemny zapach kwiatostanów przyciąga mnóstwo motyli. Floks wiechowaty kwitnie przez całe lato, choć dokładne terminy mogą się nieco różnić w zależności od konkretnej odmiany rośliny.

Floksy wiechowate

Floksy wiechowate

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima)

Ta zimozielona roślina osiąga zaledwie 10 cm wysokości. Ma wąskie liście, które tworzą kępy, a jej kwiaty kwitnące całe lato (od maja do października) skupione są w niewielkich, kulistych kwiatostanach w odcieniach różu. Zawciąg nadmorski ma niewielkie wymagania glebowe, ale lubi słoneczne stanowiska, dlatego będzie świetnym wyborem do ogrodu znajdującego się po stronie południowej.

Słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides)

Słoneczniczki szorstkie to bardzo wysokie, długo kwitnące byliny – osiągają powyżej 100 cm wysokości! Obfite żółte kwiaty pojawiają się od czerwca do października na długich łodyżkach. Rośliny cenione są również za ich miododajność. Szybko się rozrastają i tworzą kępy o wzniesionych pędach pokrytych szorstkimi włoskami (podobnie jak liście tych bylin). Aby kwitnienie było jak najobfitsze, słoneczniczek szorstki powinien mieć zapewnioną żyzną ziemię i nasłoneczniony zakątek ogrodu.

Słoneczniczek szorstki

Słoneczniczek szorstki

Wiesiołek missouryjski (Oenothera macrocarpa)

Wiesiołki missouryjskie, zwane też ozdobnymi, to odporne rośliny kwitnące latem (od czerwca do września). Należą do niskich bylin – osiągają do 15 cm wysokości. Można je sadzić w ogrodzie skalnym, na rabatach czy obrzeżach alejek, ale mogą źle reagować na przesadzanie. Wiesiołek missouryjski kwitnie na kolor intensywnie żółty. Kwiaty są duże i otwierają się późnym popołudniem, aby zwiędnąć następnego dnia rano. Obfitość kwitnienia tych bylin sprawia, że codziennie pojawiają się nowe kwiaty, dlatego mogą zdobić nasz ogród przez cały sezon.

Wiesiołek missouryjski

Wiesiołek missouryjski

Liatra kłosowa (Liatris spicata)

To jedna z roślin, które do niedawna rzadko spotykano w polskich ogrodach, ale w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. Wyróżnia się ciekawym wyglądem – na długich kwiatostanach w kształcie kolby właściwie przez cały sezon letni pojawiają się kwiaty. Kwitną one na fioletowo, różowo lub biało. Ich dekoracyjność sprawia, że liatra kłosowa świetnie nadaje się również na kwiat cięty. Jest to jedna z roślin przyciągających motyle. Lubi słońce, dlatego może być sadzona na rabatach od strony południowej.

Goździk kropkowany (Dianthus deltoides)

Ta wieloletnia bylina kwitnie od czerwca do września. Kwiaty goździka kropkowanego są niewielkie i skupione w luźnych, wiechowatych kwiatostanach. Mogą być czerwone, białe, fioletowe lub różowe. Aby obficie zdobiły ogród, roślina powinna być sadzona na słonecznym stanowisku, w glebie gliniasto-piaszczystej, niezbyt wilgotnej. Choć goździki są mrozoodporne, zaleca się ich okrywanie, gdyż bezśnieżne zimy mogłyby im zaszkodzić. Byliny te można zaliczyć do roślin okrywowych, zadarniających, ale świetnie sprawdzą się w niemal każdym miejscu ogrodu.

Goździki

Goździki

Trzykrotka Andersona (Tradescantia andersoniana)

Ta bylina o długim okresie kwitnienia (od maja aż do pierwszych przymrozków) wyróżnia się uroczymi, trójpłatkowymi kwiatami, które niestety zamykają się, gdy dzień jest pochmurny. Ich płatki mogą być białe lub w odcieniach różu czy też niebieskiego. Trzykrotka Andersona preferuje stanowisko słoneczne, ale gleba powinna być żyzna i dobrze nawadniana. Bylina jest długowieczna i dorasta do ok. 40-70 cm. Ma sztywne, nagie lub lekko owłosione pędy, które świetnie wyglądają zwłaszcza w przestrzeni ogrodu rustykalnego.

Trzykrotka

Trzykrotka

Aster nowoangielski (Symphyotrichum novae-angliae)

Kwitnienie tej byliny zaczyna się w sierpniu i trwa do października. Kwiaty mają kształt koszyczka i zebrane są w okazałe, wiechowate kwiatostany. Pojawiają się licznie na szczytach pędów i mogą przybierać barwę białą, żółtą, fioletową lub różową. Kwiaty mają wyraźne, żółte środki. Osiągając nawet 2 m wysokości, aster nowoangielski należy do najwyższych bylin, jakie spotkamy w ogrodzie, choć ma też odmiany karłowate. Lubi miejsca słoneczne i żyzne, zasobne w wapń gleby.

Aster chiński

Aster

Aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta)

Reprezentuje gatunki jednoroczne długo kwitnące (okres kwitnienia przypada od czerwca aż do pierwszych przymrozków). Aksamitka wzniesiona, zwana również wyniosłą, zdobi ogród pięknymi, pełnymi i niezwykle obfitymi kwiatami barwy żółtej, pomarańczowej lub kremowej. Dla niektórych osób pewną wadą może być jej specyficzny zapach. Wyjątkową cechą aksamitki są jej właściwości polegające na chronieniu warzyw przed niektórymi chorobami i szkodnikami. Preferuje słoneczne miejsca ogrodu.

Aksamitka

Aksamitka

Rośliny, które kwitną całe lato – podsumowanie

Istnieje wiele roślin, które zdobią ogród pięknymi kwiatami przez całe lato. W tym zestawieniu znalazły się gatunki – naszym zdaniem – najciekawsze. Można pośród nich znaleźć zarówno byliny, jak i gatunki jednoroczne. Mają różną wysokość, odmienne formy kwiatostanów i zróżnicowane wymagania odnośnie uprawy, ale wszystkie mają w sobie coś interesującego!