Lakierowanie podłogi – poradnik krok po kroku
Lakierowanie podłogi drewnianej to prosta czynność, którą można przeprowadzić samodzielnie. Odpowiednio przeprowadzony zabieg lakierowania pozwala na estetyczne wykończenie drewnianej podłogi, a przy tym zapewnia maksymalne zabezpieczenie przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Jednak jak wykonać lakierowanie podłogi krok po kroku? Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać lakierowanie parkietu, aby uzyskany efekt był nie tylko estetyczny, ale również wyjątkowo trwały.
Spis treści
Dlaczego lakierowanie podłogi drewnianej jest tak ważne?
Choć obecnie to olejowanie podłóg drewnianych cieszy się coraz wyższą popularnością, to nie ulega wątpliwości, że to lakier uznawany jest w Polsce za najlepszą formę zabezpieczenia parkietu. W odróżnieniu od olejów lakier doskonale sprawdzi się w przypadku każdego typu drewna, również tego miękkiego, jak sosna, wierzba, świerk czy topola. Odpowiednio nałożony tworzy mocną warstwę wierzchnią, która skutecznie zabezpiecza delikatny surowiec przed wnikaniem wody, zarysowaniami, nadmiernym ścieraniem, czy zabrudzeniami. To wszystko sprawia, że lakierowany parkiet dłużej utrzymuje idealną kondycję i wysoką estetykę.
Musisz jednak pamiętać, że choć lakierowanie podłogi drewnianej pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów, wiąże się z licznymi utrudnieniami. Przede wszystkim, konieczne jest wyniesienie z pomieszczenia wszystkich mebli, a także odpowiednie przygotowanie podłoża.
Jeżeli jednak niestraszne Ci są duże przedsięwzięcia, dowiedz się jak przeprowadzić lakierowanie parkietu krok po kroku. Z pomocą poniższych wskazówek z pewnością uda Ci się skutecznie odnowić drewnianą podłogę, nadając jej zupełnie nowego wyrazu.
Jakie lakiery można wybrać?
Zanim przystąpisz do przeprowadzenia lakierowania parkietu, powinieneś dobrać odpowiedni preparat. Na rynku dostępne są lakiery wodne i rozpuszczalnikowe. Jednak zanim zdecydujesz się na wybór odpowiedniego preparatu, powinieneś zwrócić uwagę na szereg najważniejszych parametrów, takich jak:
- Rodzaj lakierowanej podłogi — każda podłoga wymaga zastosowania odmiennych środków. W zależności od tego, czy planujesz lakierować parkiet drewniany, mozaikę parkietową czy podłogę przemysłową, powinieneś dobrać odpowiedni lakier.
- Obciążenie podłogi — podłogi w domach prywatnych, o znacznie niższym poziomie eksploatacji wymagają zastosowania innych środków, niż te, w obiektach użyteczności publicznej. W przestrzeniach szczególnie narażonych na intensywną eksploatację konieczne jest zastosowanie preparatów o zwiększonej trwałości.
- Rodzaj drewna — nie bez znaczenia jest również rodzaj drewna, z jakiego wykonany został parkiet. Poszukując lakieru do podłóg drewnianych, warto wybierać preparaty, odpowiadające potrzebom konkretnego surowca.
Jak więc wybrać odpowiedni lakier do podłóg drewnianych? Lakiery wodne są jednymi z częściej wybieranych preparatów zabezpieczających powierzchnię drewnianą. Wydzielają znacznie mniej nieprzyjemnego zapachu, a przy tym zapobiegają nadmiernemu ścieraniu się desek i zarysowaniom. Dodatkowo tego typu preparaty sprawiają, że podłogi drewniane stają się bardziej odporne na działanie wilgoci.
Lakiery rozpuszczalnikowe, mimo intensywnego, ostrego zapachu znacznie szybciej wysychają, sprawiając, że cały proces lakierowania przebiega sprawniej.
Na sam koniec, zwróć uwagę na planowany do osiągnięcia efekt wykończenia. Obecnie dostępne są trzy typy połyskliwości — mat, półmat oraz połysk. Ten pierwszy zapewni zdecydowanie najbardziej naturalny efekt, przy równoczesnym skutecznym zamaskowaniu wszelkich niedoróbek. Półmat zapewni deskom delikatny połysk, bez przytłoczenia naturalnych kolorów. Z kolei lakiery na wysoki połysk pozwalają w skuteczny sposób optycznie powiększyć pomieszczenie.

Podłoga po lakierowaniu – widoczna różnica
Lakiery do zadań specjalnych
Szukając najlepszego lakieru do podłogi drewnianej, możesz zdecydować się na:
- lakier poliuretanowy — dedykowany do często użytkowanych wnętrz, odporny na ścieranie, wilgoć i zarysowania,
- lakier akrylowy — podatny na ścieranie i zarysowania, dedykowany do wnętrz rzadziej uczęszczanych, pozwala na zachowanie naturalnej barwy drewna,
- lakier poliuretanowo-akrylowy — pozwala na skuteczne zabezpieczenie drewna, z zachowaniem delikatnego połysku.
Jeżeli nie wiesz, jaki produkt wybrać do lakierowania parkietu i czym kierować się podczas wyboru tego właściwego, możesz zasięgnąć porady specjalistów, lub zdecydować się na jeden z uniwersalnych lakierów bezpodkładowych. Pamiętaj przy tym, by wybierać wyłącznie produkty najwyższej jakości. Odpowiednio dobrany lakier skutecznie zabezpiecza drewno przed uszkodzeniem, zabrudzeniem i wilgocią, pozwalając na dłużej utrzymać jego idealną kondycję.
Przygotuj pomieszczenie do lakierowania
Wiedząc już, jakiego preparatu będziesz używać, możesz przejść do pracy. Pierwszym etapem jest przygotowanie podłoża (i pomieszczenia ogółem), do lakierowania. Jest to niezwykle ważne zadanie, ponieważ to właśnie od odpowiedniego przygotowania zależeć będzie uzyskany rezultat. Odpowiednie przygotowanie podłogi do lakierowania jest jednym z ważniejszych elementów całego przedsięwzięcia. Błędów popełnionych na tym etapie nie będziesz mógł usunąć w późniejszym czasie, nawet poprzez nałożenie kilku warstw lakieru.
Pamiętaj, że nawet najlepiej przygotowane pomieszczenie może ulec zanieczyszczeniu podczas pracy. Aby uniknąć gromadzenia się brudu na świeżej warstwie lakieru, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu pokoju. Chroń miejsce prowadzenia prac przed przeciągami, a wejścia starannie oklej folią. W ten sposób znacząco zmniejszysz ryzyko przedostania się pyłów i drobin kurzu, które osiadając na świeżej warstwie lakieru, mogłyby tworzyć nieestetyczne grudki.
Na sam koniec zwróć uwagę na zapewnienie odpowiednich warunków pracy. Lakierowanie parkietu wymaga zapewnienia konkretnych parametrów temperaturowo-wilgotnościowych. Dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się, by podczas przeprowadzania prac lakierniczych utrzymać powyższe parametry, na następującym poziomie:
- wilgotność – 40% – 60%,
- temperatura – 15 – 25 stopni Celsjusza.
Pamiętaj przy tym, by szczegółowe parametry dostosować do zaleceń producenta wskazanych na opakowaniu. W ten sposób unikniesz ewentualnych trudności podczas prowadzonych prac.
Lakierowanie parkietu krok po kroku
Jeżeli udało Ci się przygotować pomieszczenie, to możesz przejść do kolejnego etapu, jakim jest właściwe lakierowanie. Poniżej znajdziesz proste wskazówki, które pokażą Ci, jak krok po kroku przeprowadzić lakierowanie parkietu.
Przygotuj odpowiednie narzędzia
Aby uzyskać jak najlepsze efekty prowadzonych prac, przed nałożeniem pierwszej warstwy lakieru, przygotuj odpowiednie narzędzia. Na etapie przygotowania desek podłogowych z pewnością przydadzą się takie akcesoria jak:
- cykliniarka,
- szlifierka kątowa,
- szlifierka taśmowa,
- papier ścierny o odpowiedniej ziarnistości.
Aby aplikacja lakieru przebiegła sprawnie, powinieneś przygotować takie akcesoria, jak:
- gumowe rękawice,
- wałek,
- pędzel,
- kuweta malarska,
- szpachla do usunięcia ubytków.
Przygotuj deski podłogowe
Następnym krokiem jest odpowiednie opracowanie parkietu. Drewniane deski w nienaruszonym stanie wymagać będą jedynie delikatnego zeszlifowania powierzchni. Jednak w przypadku desek już pokrytych lakierem, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża.
Podłoga drewniana przed nałożeniem odpowiednich warstw lakieru powinna być starannie przeszlifowana, a ewentualne ubytki zaszpachlowane. Najlepsze rezultaty uzyskasz, łącząc różne techniki. Pierwsze szlifowanie możesz wykonać przy użyciu cykliniarki (cyklinowanie podłogi) lub szlifierki, prowadząc urządzenie pod kątem 45 stopni w stosunku do ułożenia parkietu, podążając w jednym kierunku.
W kolejnym szlifowaniu należy zwiększyć gradację materiału, a także zmienić kierunek prowadzonych prac o 90 stopni, w stosunku do pierwotnej pozycji. Ostatnie szlifowanie należy przeprowadzić papierem ściernym o gradacji 80-100, ponownie zmieniając kierunek prac. Takie ostateczne szlifowanie wykończeniowe pozwala na skuteczne zamaskowanie ewentualnych niedociągnięć, przy równoczesnym uwidocznieniu ubytków wymagających zaszpachlowania.
Powierzchnia podłogi musi być sucha i czysta. Aby na jej powierzchni nie powstały nieestetyczne grudki, należy przed nałożeniem pierwszej warstwy lakieru starannie odpylić całe pomieszczenie, poprzez dokładne zamiecenie i odkurzenie podłogi. Co więcej, przed nałożeniem ostatniej warstwy lakieru należy starannie umyć całą podłogę, a następnie przetrzeć jej powierzchnię ściereczkami antystatycznymi, które pozwolą usunąć nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia.
Zabezpiecz ubytki
Planujesz lakierować stary parkiet? Z pewnością podczas szlifowania powierzchni uwidoczniły się liczne uszkodzenia i ubytki. Aby odpowiednio przygotować posadzkę do lakierowania, powinieneś zadbać o odpowiednie uszczelnienie podłogi. W tym celu warto sięgnąć po odpowiednie dobraną szpachlę, która pozwoli wypełnić luki między klepkami i ewentualne uszkodzenia powstałe na powierzchni desek.
Aby uzyskać możliwie jak najlepszy efekt wizualny, w kolejnym kroku warto połączyć lakier podkładowy z pyłem powstałym podczas szlifowania desek. W ten sposób szpachla kolorystycznie dopasuje się do desek. Pamiętaj jednak, by nakładanie podkładu przeprowadzić dopiero wówczas, gdy pierwsza warstwa szpachli zdąży wyschnąć.
Zanim przystąpisz do lakierowania parkietu, pamiętaj, by jeszcze raz dokładnie przyjrzeć się podłodze. Wykonaj ostatnie szlify papierem ściernym (wybierz papier ścierny o gradacji 120) i usuń pozostałości pyłu. Na tak przygotowaną podłogę drewnianą możesz nałożyć pierwszą warstwę lakieru.
Zaaplikuj lakier
Ostatnim krokiem jest nałożenie lakieru, który pozwoli na skuteczne zabezpieczenie desek przed uszkodzeniami, a przy tym zapewni zachwycający wygląd na długie lata. Jednak jak skutecznie aplikować lakier i ile warstw lakieru nakładać?
Dla uzyskania możliwie jak najlepszych rezultatów zaleca się stosowanie trzech warstw lakieru, nakładanych naprzemiennie, tj. w poprzek i wzdłuż drewnianych desek. Aby przystąpić do pracy, wylej odrobinę lakieru do kuwety malarskiej. Lakier możesz nakładać za pomocą wałka lub pędzla — dobierz metodę, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza.
Wybierając wałek, sięgnij po ten z krótkim włosiem i długim uchwytem. Dobór takich narzędzi pozwoli Ci uniknąć ciągłego schylania się i tym samym znacząco ułatwi Twoją pracę.
Przystępując do nakładania lakieru, pamiętaj, by rozprowadzać preparat równomiernie, po całej powierzchni posadzki. Dla usprawnienia pracy zacznij lakierowanie parkietu od najgłębszej części pomieszczenia, kierując się w stronę wyjścia. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, pierwszą warstwę lakieru nakładaj wzdłuż słojów drewna, malując powierzchnię w jednym kierunku.
Jeżeli pierwsza warstwa lakieru została nałożona, możesz zdecydować się na zastosowanie techniki “mokre na mokre” lub odczekać ok. 12 godzin, aby lakier mógł wyschnąć (czas oczekiwania zweryfikuj, sprawdzając zalecenia producenta). Zanim zaczniesz nakładać kolejne warstwy lakieru, usuń ewentualne grudki i zanieczyszczenia papierem ściernym.
Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się trzykrotne lakierować parkiet. Tak przygotowana podłoga nie tylko wygląda estetycznie, ale dodatkowo jest w pełni zabezpieczona przed różnego rodzaju uszkodzeniami.
Po nałożeniu na powierzchnię drewna ostatniej warstwy lakieru pozostał parkiet do całkowitego wyschnięcia, na co najmniej trzy dni. Dla uzyskania pewności, że podłoga w pełni wyschła, odczekaj tydzień. Po tym czasie parkiet powinien być w pełni zabezpieczony i odporny na zabrudzenia.

Odnawianie drewnianych schodów przez lakierowanie
Wyczyść wszystkie narzędzia
Parkiet drewniany należy regularnie lakierować. Dlatego, zamiast wyrzucać narzędzia po każdym zabiegu, zadbaj o odpowiednie oczyszczenie każdego z nich. Po zakończonych pracach starannie oczyść i osusz każdy element i przechowuj w suchym miejscu.
Ile warstw lakieru nałożyć, dla uzyskania najlepszych efektów?
Jeżeli nie jesteś pewien ile lakieru, należy nałożyć, dla uzyskania najlepszych rezultatów, sprawdź zalecenia producenta. W zdecydowanej większości przypadków, przy utrzymaniu odpowiedniego tempa pracy, wystarczą trzy warstwy lakieru. Pamiętaj przy tym, by lakier nakładać równymi warstwami.
Dla uzyskania możliwie jak najlepszych rezultatów stosuj metodę “mokre na mokre”. W ten sposób uda Ci się skutecznie zminimalizować ryzyko odbarwienia podłogi drewnianej.
Po nałożeniu ostatniej warstwy lakieru pozostaw podłogę do całkowitego wyschnięcia przez okres około trzech dni. Pamiętaj przy tym, że maksymalną wytrzymałość preparat uzyska dopiero po upływie tygodnia od przeprowadzonego lakierowania.