Lampion ze słoika – jak go zrobić?
Lampion ze słoika ze sznurkiem, z bibułą, z solą, z gałązkami świerka? Tak! Zobacz, jakie cuda można wyczarować z przedmiotów, które i tak zwykle mamy w domu. Tanie, efektowne i niepowtarzalne!
Spis treści
- 1 Lampion ze słoika DIY: jakie materiały będą nam potrzebne?
- 2 Jak wykonać lampion ze słoika i bibuły? Instrukcja krok po kroku
- 3 Sznurek jutowy w roli głównej, czyli jak zrobić wiszący lampion ze słoika i sznurka?
- 4 Czym pomalować słoik na lampion DIY?
- 5 Jak zrobić lampion w słoiku ze świerkiem?
- 6 Jak zrobić lampion szklany z efektem szronu?
- 7 Jak zrobić lampion ze słoika dla dzieci? Lampion-bałwanek
- 8 Jak zrobić lampion adwentowy?
Lampion ze słoika DIY: jakie materiały będą nam potrzebne?
Do wykonania lampionu ze słoika nie potrzeba wielu materiałów. Przede wszystkim oczywiście trzeba zadbać o odpowiednie słoiki, które można kupić w sklepie, jednak z pewnością znajdziemy też kilka sztuk w domu. Ważne, by dokładnie zdjąć z nich wszelkie naklejki i etykiety. W jaki sposób? Najlepiej namoczyć słoiki na noc w ciepłej wodzie z mydłem lub płynem do naczyń. Rano wystarczy zdjąć naklejkę, a ewentualne resztki zmyć spirytusem. Umyte i wytarte do czysta słoiki są gotowe do użycia!
Jakie jeszcze materiały trzeba przygotować na lampiony ze słoika DIY?
- Gładką lub karbowaną bibułę, która przyda się do oklejania słoika;
- Sznurek jutowy, który jest wytrzymały i bardzo estetyczny, a przy tym pasuje do wielu innych dekoracji (ale przydadzą się też inne sznurki!);
- Klej na gorąco, który pozwala szybko skleić ze sobą materiały i jest wytrzymały. Zamiast niego możemy wykorzystać też uniwersalne kleje polimerowe;
- Klej do decoupage’u, który będzie niezastąpiony w przypadku, gdy chcemy ozdobić nasz słoik papierem ryżowym, bibułą albo innym cienkim i delikatnym materiałem. Alternatywą dla takiego kleju może być wikol rozcieńczony niewielką ilością wody;
- Nożyczki, które są niezastąpione przy wszelkich pracach DIY;
- Klej do papieru;
- Brystol;
- Zwykłą świeczkę lub tea light (podgrzewacz);
- Satynowe, welurowe, aksamitne, koronkowe lub wszelkie inne wstążki;
- Dodatkowe dekoracje takie jak cekiny, brokat, naklejki, koraliki, muszelki.
Jak wykonać lampion ze słoika i bibuły? Instrukcja krok po kroku
Na początek przedstawiamy najprostszy sposób na stworzenie pięknego lampionu z użyciem bibuły. Ponieważ nie wymaga on użycia kleju na gorąco ani ostrych narzędzi, jak nożyczki, możemy z powodzeniem wykonać taki lampion nawet z małymi dziećmi. Tworzenie tej dekoracji przysporzy im nie tylko wiele radości, ale także dumy, gdy gotowy lampion ze słoika stanie na półce w domu i będzie dawał przyjemne światło. Wykonanie lampionu ze słoika z użyciem bibuły to doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu. A jaki efekt!
Lampion ze słoika i bibuły możemy wykonać w kilku prostych krokach:
- Kawałki bibuły (przyda się tu zwykła, cienka bibuła) rwiemy na paski o różnej szerokości lub pozostawiamy ją w całości, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.
- Powierzchnię szkła pokrywamy klejem i przykładamy do niej bibułę.
- Dekorujemy zewnętrzną stronę słoika, przyklejając na jej powierzchni płaskie ozdoby i przewiązując wokół otworu wybrane wstążki lub sznurek jutowy.
- Odstawiamy nasz lampion ze słoika na kilka godzin. Po tym czasie doklejamy odstające elementy, które nie przywarły do szkła.
- Wkładamy do środka słoika świeczkę albo tea light.
Sznurek jutowy w roli głównej, czyli jak zrobić wiszący lampion ze słoika i sznurka?
Wykonanie lampionu ze słoika i sznurka jest już nieco trudniejsze, jednak każdy poradzi sobie z nim bez większych problemów. Efektowny lampion, który będzie można ustawić (lub nawet lepiej: powiesić) w domu, ale też w ogrodzie, na balkonie i na tarasie jest niezwykle modny już od długiego czasu i prawdopodobnie nieprędko trend ten się zmieni. Własnoręcznie wykonany lampion to prosty sposób na stworzenie magicznej atmosfery.
Jak wykonać lampion ze słoika i sznurka jutowego?
- Myjemy przygotowany słoik i usuwamy z niego etykietę.
- Bierzemy sznurek jutowy i wykonujemy z niego uchwyt: ucinamy dłuższy kawałek linki, składamy ją na pół i zakręcamy, a następnie tworzymy na obu końcach pętelki.
- Oplatamy ciasno sznurek wokół otworu naczynia, co jakiś czas zabezpieczając go klejem (gdy wyschnie, będzie niewidoczny).
- Uchwyt przyklejamy klejem na gorąco.
- Ustawiamy wewnątrz podgrzewacz albo świeczkę.
Czym pomalować słoik na lampion DIY?
Piękny lampion ze słoika możemy również wykonać, malując szkło farbą. Zanim jednak do tego przystąpimy, wycinamy z brystolu wybrane kształty. Mogą to być na przykład choinki, serduszka, kwiaty czy po prostu paski (o różnej lub tej samej szerokości). Najpierw przyklejamy je klejem do papieru do słoika po zewnętrznej stronie, a następnie przystępujemy do malowania. Farbę najlepiej nakłada się taperem, czyli małą gąbeczką z uchwytem, stosowaną w technice decoupage. Równie dobrze jednak sprawdzi się ucięty kawałek gąbki do zmywania naczyń. Przykładamy zanurzoną w farbie gąbkę miejsce przy miejscu, odczekujemy kilka minut, aż pierwsza warstwa wyschnie i nakładamy warstwę drugą. Odklejamy delikatnie wycięty i naklejony wcześniej szablon, a pozostałości kleju wycieramy zwilżonym w wodzie patyczkiem do uszu.
Jakie farby nadają się do malowania szkła w lampionie?
- Emulsje do ścian. Farby te jednak zmyją się pod wodą, a więc dekoracji nie będzie można umyć w zmywarce (chyba że pomalujemy całość na koniec lakierem).
- Farby akrylowe, które są produkowane na bazie wody, dlatego zanim nałożymy pierwszą warstwę, warto “zagruntować” szkło gruntem do decoupage albo białą emulsją.
- Farby do szkła i farby kredowe, które dają doskonały efekt.
Jak zrobić lampion w słoiku ze świerkiem?
Lampion ze słoika to jedna z tych dekoracji, do których wykonania możemy wykorzystać wszelkie ozdoby, jakie mamy w domu. Wystarczy dobrze poszukać! Mogą to być na przykład koraliki, naklejki, muszelki czy też kryształki. Warto przy tym użyć do jednego lampionu jednego rodzaju dekoracji, by zachować spójność i dopasować je idealnie do aranżacji wnętrza, tarasu, balkonu lub ogrodu. Wykonując lampion ze słoika, warto pozostawić na powierzchni szkła wolne przestrzenie, przez które będzie migotać świeczka. Dzięki temu uzyskamy niezwykle klimatyczny efekt!
Jak zrobić prosty lampion ze słoika i gałązek drzewa iglastego? Do jego wykonania będziemy potrzebować (oczywiście prócz słoików) sznurki, czerwone koraliki lub kuleczki oraz gałązki drzewa iglastego, na przykład świerku. W środku słoika układamy kolejno: kuleczki lub koraliki, a na nich świeczkę. Drobne gałązki rozkładamy w taki sposób, by opierały się o ścianki słoika. W ten sposób światło świeczki będzie przez nie prześwitywać, tworząc przyjemny nastrój nawiązujący do świąt Bożego Narodzenia.
Jak zrobić lampion szklany z efektem szronu?
Jednym z najbardziej widowiskowych sposobów na stworzenie zimowych dekoracji jest połączenie szkła i efektu szronu. Oczywiście najłatwiej go uzyskać, spryskując słoik specjalnym sprayem. Istnieje jednak znacznie prostsza, tańsza, a do tego bardziej ekologiczna metoda. Jak w przypadku wszystkich naszych propozycji na wykonanie lampionów ze słoików, również i tutaj wykorzystamy najprostsze materiały i narzędzia. Będziemy potrzebować: słoików, gruboziarnistej i drobnoziarnistej soli (najlepiej przygotować jej sporą ilość) i kleju wikol. Tak! Dzięki zwykłej soli powstanie niepowtarzalna, klimatyczna ozdoba.
Jak wykonać lampiony ze słoików z efektem szronu? To bardzo proste!
- Pokrywamy słoiki grubą warstwą kleju.
- Obtaczamy je w soli gruboziarnistej, która sprawi, że na powierzchni szkła widoczne będą kryształki, jednak pozostaną pomiędzy nimi wolne przestrzenie.
- Obsypujemy lampion ze słoika solą drobnoziarnistą.
- Jeśli chcemy, by nasz “szron” na szkle był grubszy, nakładamy na niego kolejną warstwę kleju i powtarzamy obie powyżej opisane czynności.
- Pozostawiamy całość do wyschnięcia na noc, a następnie umieszczamy w środku świeczki lub tea lighty.
Jak zrobić lampion ze słoika dla dzieci? Lampion-bałwanek
Ze zwykłych słoików można również zrobić doskonałe lampiony dla dzieci w postaci bałwanka. To również kolejne niepowtarzalne, świąteczne ozdoby, która stworzą w domu przyjemny, ciepły nastrój. Do wykonania lampionów-bałwanków potrzebne będą: słoiki, klej wikol, biała włóczka, kawałek filcu oraz guziki. Na zewnętrzną stronę słoika nakładamy cienką warstw kleju. Następnie, zaczynając od góry, owijamy włóczkę wokół słoika, dbając o to, by kolejne rzędy dokładnie do siebie przylegały, dzięki czemu unikniemy nieestetycznych prześwitów. Gdy skończymy owijać włóczkę, zyskamy główną część naszego bałwanka. Teraz przychodzi pora na dodatki.
Nasz lampion ze słoika w postaci bałwanka będzie miał jeszcze szalik i guziki. Na arkuszu filcu odrysowujemy za pomocą linijki i długopisu równą linię. Następnie wycinamy długi, równy pasek i ścinamy pod ukosem jego końcówki. Możemy też wykonać nieco szerszy szalik, a jego końcówki ponacinać w taki sposób, by powstały “frędzelki”. Szalik owijamy wokół szyjki słoika. Na koniec, używając kleju na gorąco, przyklejamy w jednym rzędzie od góry do dołu guziki. Po wyschnięciu całości wkładamy do środka świeczki lub tea lighty, zapalamy je i cieszymy się ich niezwykłym, magicznym światłem!
Jak zrobić lampion adwentowy?
Własnoręcznie wykonany lampion adwentowy ze słoika to nie tylko dekoracja, która sprawi, że całe pomieszczenie nabierze wyjątkowego charakteru. To również akcesorium, z którym dziecko będzie mogło pójść na roraty. Lampion taki można wykonać z łatwością dzięki technice decoupage, a będziemy do niego potrzebować farbę i klej do decoupage’u, klej z brokatem, lakieru akrylowego oraz serwetek z motywami świąt, pędzelka i nożyczek. Zaczynamy od pomalowania słoika jasną farbą. Wykorzystamy tu metodę stempelkową, nakładając farbę niedokładnie, niemal suchym pędzlem, tak by było widać prześwity, które są naszym zamierzonym efektem dekoracyjnym.
Nałożoną farbę pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie nakładamy kolejną warstwę, również w ten sam sposób. Teraz przychodzi pora na wycięcie wybranych motywów z serwetki i zdjęcie z nich spodniej, białej warstwy. Nakładamy na słoik nieco kleju w kilku miejscach i przykładamy delikatnie warstwy z kolorowym wzorkiem. Wyrównujemy je i pokrywamy niewielką ilością kleju. Następnie, po wyschnięciu kleju, aplikujemy klej z brokatem (najlepiej sprawdzą się tu kolory zielony, czerwony, granatowy, srebrny lub złoty). Na koniec zabezpieczamy słoik lakierem akrylowym. Idealnym dodatkiem do naszego lampionu będzie czerwona wstążka owinięta wokół szyjki słoika.