Las w słoiku – jak zrobić i pielęgnować?
Szukasz pomysłu na ciekawą, niebanalną, naturalnie wyglądającą dekorację? Rozważ kompozycje roślinne w szklanych naczyniach określane mianem lasu w słoiku. To niezwykle popularna alternatywa dla klasycznych roślin doniczkowych, tworząca samowystarczalny ekosystem. Gotowy las prezentuje się bardzo efektownie, dlatego jest wspaniałą ozdobą oraz pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.
Spis treści
Na czym polega las w słoiku?
Wiele osób zastanawia się, jak możliwy jest wzrost roślin zamkniętych w słoiku. Czy są one żywe czy martwe? Okazuje się, że warunki, jakie panują wewnątrz szklanego naczynia są doskonałe dla roślin, które lubią wilgoć. Specyficzny mikroklimat, jaki udaje się tutaj wykreować sprawia, że wybrane rośliny rosną i rozwijają się, ciesząc oko nawet początkujących ogrodników.
W słoiku można umieścić też rośliny sucholubne. W przypadku sukulentów zaleca się jednak nie zakrywanie otworu słoika, aby do wnętrza dostawało się światło i ciepło, a nadmiar wody miał okazję wyparować.
Za udaną uprawę odpowiadają więc dobrze dobrane rośliny, ale żeby zrobić las potrzebujesz też odpowiedniego podłoża, czyli ziemi, która będzie bogata w składniki mineralne. Po zamknięciu wieczka wewnątrz będzie odbywała się fotosynteza. Za obecność dwutlenku węgla odpowiadają bakterie glebowe, które z kolei pochłaniają wytworzony przez rośliny tlen. Cała wymiana gazowa przebiega bez zarzutu, a las w zamkniętym słoiku, wystawiony na ekspozycję słoneczną staje się samowystarczalny i długowieczny.
Skąd się wzięły kompozycje roślinne w szklanych naczyniach?
Choć las w słoiku u nas zyskał na popularności dopiero kilka lat temu, to taka metoda uprawiania roślin jest znana już od bardzo dawna. Zamknięty obieg wody w uprawach wykorzystywali już Chińczycy i Japończycy w ubiegłym tysiącleciu.
W Europie trend ten spopularyzował brytyjski botanik, który odkrył, że rośliny w szklanych naczyniach rozwijają się lepiej niż te, na świeżym powietrzu. Ta teoria okazała się niezwykle istotna, szczególnie w XIX i XX wieku, w czasach wzmożonej działalności przemysłowej. Zanieczyszczone powietrze, mniejsza ilość wody, wreszcie zakwaszanie gleby stanowiło spore wyzwanie dla środowiska naturalnego. Na szczęście nawet w mieście można było cieszyć się zielenią, zaglądając przez ścianki słoika, w którym tętniło życie.
Ten sposób okazał się rewolucyjny także w sprowadzaniu egzotycznych gatunków roślin z odległych krajów świata. Teraz nie było już problemów, aby zapewnić im odpowiedni poziom wilgotności i hodować rośliny o kolorowych liściach oraz wiele innych, które do tej pory były znane jedynie z książek czy opisów podróżników.
Dzisiaj każdy może zrobić las i zamknąć go w szklanym naczyniu, a tego typu kompozycja jest niezwykle atrakcyjną dekoracją domu, lokalu czy biura. Postawiona na komodzie czy jako dodatek do narożnika przykuje wzrok naszych gości.
Jak zrobić własny las w słoiku?
Choć sklepowe dekoracje kuszą, to wiele osób decyduje się na samodzielne skomponowanie lasu w słoiku. Jeżeli decydujesz się podjąć to wyzwanie, musisz przygotować:
- duży słoik i szeroką szyjką,
- pasujący do słoika korek lub nakrętkę,
- ziemię,
- podłoże, czyli ziemię, keramzyt,
- dodatkowe dekoracje.
Wielkość słoika bezpośrednio determinuje to, jak bogate będzie jego wypełnienie. Dopasuj zatem gatunki roślin i grubość podłoża, a także rodzaj i wielkość elementów dekoracyjnych do wymiarów i szerokości szyjki, jaka mają szklane pojemniki.

Samodzielne wykonanie lasu w słoiku wymaga pomysłu i precyzji
Rośliny do lasu w słoiku
Do umieszczenia w słoiku nadadzą się rośliny lubiące światło, wilgoć i ciepło. Zacznij zatem od sprawdzenia wymagań danego gatunku roślin, zanim skoncentrujesz się na ich wyglądzie. Oprócz tego zrezygnuj z gatunków, które mają tendencję do rozrastania się, a ich korzenie są mocne i głębokie. Zza ścianek naczynia najlepiej prezentują się intensywnie zielone rośliny, w tym mech, widliczki, trzykrotki czy paproć. Ich obecność będzie stanowiła nawiązanie do prawdziwego lasu, a konkretnej jego runa.
Możesz pokusić się o kompozycje bardziej egzotyczne z udziałem drzewka bonsai lub glamour, gdzie centralnym punktem dekoracji okaże się storczyk. Dla miłośników surowej pustynnej flory, świetnym wyborem okażą się sukulenty, kaktusy, aloes i grubosz. To rośliny, które wolą gdy jest sucho, dlatego wystaw je na promienie słoneczne i kontroluj poziom wilgoci, aby nie wzrósł zbyt mocno. Pozostaw słoiki otwarte.
Trzy popularne kompozycje słoikowe to:
- Leśna – z roślinami leśnymi, czyli mchem, paprociami i innymi, które tworzą ściółkę oraz runo leśne.
- Egzotyczna – drzewko bonsai i inne rośliny, które lubią rozproszone światło i wilgoć.
- Pustynna – z sukulentami i innymi roślinami lubiącymi ciepło.
Od tego, na jaką kompozycję się zdecydujesz zależy nie tylko wybór roślin, ale też podłoża.
Podłoże i warstwa drenażowa
Las w słoiku to kompozycja, którą widać w całości. Dlatego zadbaj o to, aby podłoże było nie tylko wartościowe dla rozwoju roślin, ale też estetyczne. Składa się ono z kilku warstw:
- Warstwy drenażowej lub żwirowej, którą wykonuje się zazwyczaj z keramzytu i umieszcza na dnie słoja.
- Podłoża dopasowanego do roślin – ziemia odpowiednia dla danego rodzaju roślin, bogata w składniki odżywcze, pozbawiona zanieczyszczeń. Ziemię możesz wzbogacić węglem aktywnym.
- Roślin.
- Elementów dekoracyjnych – kamyczków, kory drzewnej,
Ułożenie elementów w zamkniętym naczyniu
Układanie kompozycji zacznij od usypania podłoża i umieszczenia w warstwie ziemi odmian, które mają większe korzenie. Roślin nie wkładaj w oryginalnych doniczkach – ostrożnie wyjmuj je i przy pomocy szczypiec lub ręcznie przenoś do wnętrza słoika i delikatnie umieszczaj w ziemi oraz uciskaj, aby nadać im stabilizacji. Za nimi umieść mniejsze rośliny.
Gdy umieścisz już rośliny, przejdź do obsypania ich dekoracyjnym żwirkiem, korą lub kamyczkami. Możesz też pokusić się o większe kamienie, kępy mchu oraz kawałki drewienek. Jednak uważaj, aby nie obciążyły one nadmierne podłoża, co utrudni roślinom rozwój. Najlepiej zaprezentują się od wewnątrz, tuż przy ścianach słoika.

Wybranie odpowiedniego podłoża i roślin to najistotniejsza kwestia
Jak dbać o las w słoiku?
Pielęgnacja lasu nie jest skomplikowana. Szczególnie ważne jest to, jaki jest poziom pary wodnej. Ocenisz to łatwo, obserwując wodę skraplającą się na ściankach naczynia. To normalne zjawisko, gdy las w słoiku to kompozycja zamknięta z ciepłolubnymi gatunkami roślin leśnych lub egzotycznych. Gdy para woda osadza się na ściankach słoja lub tworzy w jego wnętrzu mgiełkę odparuj roślinę – odkręć zakrętkę na kilkanaście minut i zostaw. Z kolei inne wymogi mają sukulenty, tym roślinom oszczędzaj wodę i zapewnij bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Oto najważniejsze wskazówki, jak powinna wyglądać pielęgnacja lasu w słoiku:
- podlewaj tylko wodą destylowaną – nie przesadź z jej ilością. Zbyt duża ilość wody może wywołać gnicie korzeni i nieprzyjemny zapach. Pół szklanki wody raz na tydzień powinno w zupełności wystarczyć,
- nadmiar wilgoci odparuj, pozostawiając słoik otwarty (zrób tak też zaraz po zasadzeniu roślin, dając im w ten sposób kilka dni na aklimatyzację) a wilgoć zebraną na ściankach słoika usuń ręcznikiem papierowym,
- rośliny w zamkniętych lasach nie powinny być wystawione bezpośrednio na ekspozycję słoneczną, bo będą miały zbyt sucho. Bliżej okna ustaw kompozycję z ciepłolubnymi sukulentami.
Rośliny w domu tworzą wyjątkowe dekoracje i mikroklimat. Umieszczone w słoiku zachwycają swoim pięknem w całej krasie oraz okazałości. Niezwykle ciekawym doświadczeniem jest tworzenie lasu, wybór roślin, ich pielęgnacja, obserwowanie zmian, jakie zachodzą w środku. Las to wspaniała dekoracja, która nigdy się nie znudzi. Będzie też odpowiednim prezentem dla bliskiej osoby!