Łatwe w uprawie i ładne kwiaty w ogrodzie. Jak urządzić ogród z kwiatami?

Kwitnące rośliny i kwiaty to jeden z najpopularniejszych, ale też najbardziej widowiskowych sposobów na urządzenie ogrodu. Feeria barw i różnorodnych form kwiatów, powoduje, że widok może zapierać dech w piersiach. Jakie kwiaty łatwo uprawiać w ogrodzie, by osiągnąć taki efekt?

Łatwe w uprawie kwiaty ogrodowe

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

Kwiaty jednoroczne to takie, które kwitną tylko raz, po czym obumierają. Kwitną przeważnie latem, ich jednoczesną wadą i zaletą jest to, że co roku konieczny jest ponowny zasiew. Pozytywna strona tego zjawiska jest taka, że możemy zaplanować nasz ogród w inny sposób każdego lata, zmieniając gatunki i odmiany kwiatów. Z drugiej strony wymagają one więcej pracy. Jakie są popularne jednoroczne kwiaty do ogrodu?

Aksamitka

Ten niezwykle popularny kwiat występuje w różnych odcieniach żółtego i pomarańczowego, często ich płatki są cieniowane, jaśniejsze na brzegach i ciemniejsze wewnątrz.

Są to kwiaty idealne dla początkujących ogrodników i osób nie mających czasu na pieczołowite pielęgnowanie ogrodu. Aksamitka ma niskie wymagania glebowe, jest odporna na choroby i warunki atmosferyczne. Kwiaty te siejemy w maju, a kwitną od czerwca do października.

Aksamitka

Aksamitka

Aster chiński (gwiazdosz)

To pochodzący z Azji kwiat z rodziny astrowatych. Charakteryzuje się ładnymi, zwykle czerwonymi kwiatami i dość dużą wysokością. W zależności od odmiany może mieć od 30 cm (gwiazdosz karłowaty) do aż 70 cm (gwiazdosz większy).

Aster chiński preferuje wzrost na glebie przepuszczalnej i lekko wilgotnej, oraz nasłonecznione stanowiska. Sieje się go na przełomie kwietnia i maja, a kwitnienie przypada na okres od lipca do października. Idealnie nadają się do ogrodów w stylu japońskim.

Aster chiński

Aster chiński

Bratki

Bratki to niewielkie, popularne kwiaty dwuletnie z rodziny fiołkowatych. Bratki mogą mieć kwiaty w różnych kolorach, istnieje niemal 300 odmian tych kwiatów, dzięki czemu możemy stworzyć ciekawe kompozycje z tych kwiatów.

Rosną one zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i tych ocienionych. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, są łatwe w uprawie i niezwykle widowiskowe. Bratki to rośliny dwuletnie, dlatego jeżeli zdecydujemy się na siew, musimy zrobić to wczesną jesienią. Młode rośliny na zimę należy zabezpieczyć agrowłókniną. Bratki obficie kwitną wiosną. Wczesną wiosną możemy także zakupić gotowe sadzonki bratków i posadzić je w ogrodzie.

Bratki

Bratki

Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca to kwiat nieco trudniejszy w uprawie. Pochodzi z Brazylii dlatego wymaga dość dobrego nasłonecznienia i wilgoci, dobrze rosnąć będzie też wyłącznie na żyznej glebie, dlatego wymaga on nawożenia.

W zamian otrzymujemy dość wysokie (do 50 cm), różowe kwiaty, które utrzymują się na rabatach od wczesnego lata do późnej jesieni. Sadzonki begonii umieszczamy w ziemi w maju.

Begonie

Begonie

Kwiaty wieloletnie

Rośliny wieloletnie czyli inaczej byliny to takie, które samoistnie są w stanie przeżyć przez wiele lat. Kwiaty wieloletnie najczęściej są to kwiaty cebulowe, których część naziemna obumiera jesienią i wzrasta na wiosnę. Kwiaty wieloletnie zwykle wymagają lepszych warunków glebowych niż jednoroczne, jednak są w stanie wzrastać przez lata i nie wymagać dodatkowej pracy. To wybór dla osób które chcą zaplanować kwiaty w ogrodzie w jeden sposób i nie zmieniać go przez co najmniej kilka sezonów. Jakie wieloletnie kwiaty ogrodowe warto posadzić w naszym ogrodzie?

Floksy wiechowate

Floksy wiechowate to kwiaty wieloletnie zwane są płomykami. Nazwę wzięły one od tego, że posiadają wiechowate kwiatostany, czyli takie z których wyrasta wiele, drobnych kwiatków, tworzących rodzaj parasola. Najczęściej spotykane są odmiany z różowymi kwiatami, ale występują także w kolorze białym, niebieskim czy fioletowym. Posiadają wysokie łodygi, sięgające nawet 1,5 m. Posiadają dość intensywny zapach i jest kwiatem bardzo lubianym przez pszczoły.

Floksy wiechowate popularne są na wyspach brytyjskich, dlatego dobrze będą pasować do ogrodów w stylu angielskim. Wymaga gleby piaszczysto-próchniczej, lekko wilgotnej. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Ze względu na wysokie łodygi może też wymagać podpór. Nasadzenia należy wykonać w maju, a kwitnienie następuje od lipca do września.

Floksy wiechowate

Floksy wiechowate

Jeżówka

Jeżówka to bylina o dość drobnych kwiatach, jej płatki mogą mieć kolor biały, żółty, pomarańczowy, łososiowy, czerwony, fioletowy lub purpurowy. Rośnie na kępach, a łodygi dochodzą do 1 m wysokości.

Jeżówki preferują podłoża gliniaste lub piaszczysto-gliniaste. Dobrze rośnie na glebie średnio żyznej i średnio wilgotnej. Najlepiej rosnąć będzie na stanowisku słonecznym. Często będzie wymagać także podpór, podobnie jak inne wysokie kwiaty. Produkuje dużą ilość nasion, dzięki czemu jest łatwa w rozmnażaniu. Może wysiewać się samoistnie, lub można zbierać nasiona i siać je samodzielnie. W takim wypadku powinniśmy zasiać je w skrzynce wczesną wiosną, by po paru tygodniach przesadzić sadzonki w planowane miejsce.

Jeżówki są odporne na mrozy i choroby, jednak mogą być podatne na grzyby. Warto je także chronić przed ślimakami. Przekwitłe kwiaty należy wyciąć, dzięki czemu możemy uzyskać ponowne kwitnienie.

Jeżówka

Jeżówka

Irys żyłkowany i irys syberyjski

Te dwie odmiany irysa, który poprawnie powinien być nazywany kosaćcem, mają dość podobny wygląd. Posiadają fioletowe lub ciemnoniebieskie płatki z żyłkowaniem. Różnią się przede wszystkim wysokością, irys syberyjski zwykle ma od 50 do 100 cm, natomiast żyłkowany około 20 cm. To które kwiaty wieloletnie z rodziny irysów wybierzemy zależy od tego jaką glebę posiadamy w ogrodzie.

Irysy żyłkowane to kwiaty do ogrodu dobrze nasłonecznionego, w którym znajduje się gleba średnio ciężka, wapienna, umiarkowanie suche. Cebule sadzi się w jesienią na głębokości 6-8 cm. Kwitnie dość wczesną wiosną, dlatego będzie jednym z pierwszych kolorowych akcentów w naszym ogrodzie.

Irys syberyjski naturalnie rośnie w okolicach bagien i terenów podmokłych. Dobrze rośnie w podcieniu na glebach mocno wilgotnych, dobrze sprawdzi się do obsadzenia stawu czy oczka wodnego. W innym wypadku będzie wymagać dość intensywnego podlewania. Tak samo jak irysy żyłkowane sadzi się je jesienią, ale kwitną nieco później, bo w okolicach czerwca.

irys syberyjski

irys syberyjski

Szałwia omszona i lekarska

W ostatnich latach dużą popularność w ogrodach zyskują szałwie. Szałwia ma średnio wysokie (30-60 cm), fioletowe kwiaty o drobnych płatkach, rosnące w zwartych grupach. Ma przyjemny zapach i wygląd.

Obie odmiany szałwii to kwiaty ogrodowe które najlepiej będą rosnąć na stanowisku słonecznym. Odmiana omszona woli warunki umiarkowanie suche, urośnie także na dość przeciętnej glebie. Odmiana lekarska lepiej rozwija się na glebach wilgotnych. W obu przypadkach sadzimy ją pod koniec lata, szałwia omszona kwitnie od maja do września, natomiast szałwia lekarska w maju i czerwcu.

Z szałwii lekarskiej wykonać można napary na stany zapalne gardła i jamy ustnej.

Szałwia omszona

Szałwia omszona

Tojad mocny

Tojad to bardzo widowiskowa bylina, którą można uprawiać w ogrodzie. Ma wysokie łodygi, nawet do 200 cm wysokości oraz duże, pojedyncze, niebieskie, fioletowe lub białe kwiaty. Tojad nie powinien być uprawiany w ogródkach gdzie przebywają dzieci, ponieważ jego nasiona, owoce i korzenie, zawierają atropinę i są trujące, ich spożycie może doprowadzić nawet do śmierci.

Tojad najlepiej rośnie w podcieniu, na przykład pod drzewami i na glebach dość zwartych i wilgotnych. Dobrze reagują na nawozy organiczne i łatwo się rozrasta, dlatego należy uważać na samoistne wysiewy. Tojad źle reaguje na suszę, dlatego w okresie letnim należy go podlewać.

Tojad mocny

Tojad mocny