Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – co powinna zawierać?

Przystosowanie mieszkania do potrzeb osób niepełnosprawnych jest sporym wyzwaniem. Jeśli chodzi o łazienkę to powinna ona spełniać wszystkie standardy, aby zapewniać osobom z ograniczeniami ruchu komfort i bezpieczeństwo poruszania. Zobacz, jakie wyzwania stoją przed projektującym to pomieszczenie. Zobacz, jaka powinna być idealna łazienka dla niepełnosprawnych i jak stworzyć ją od podstaw.

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Co uwzględnić przy projektowaniu łazienki dla niepełnosprawnych?

Łazienka dla niepełnosprawnych jest inna niż standardowe pomieszczenie. Przede wszystkim powinna być większa (w miarę możliwości), a na pewno szersza (to ważne dla osób poruszających się na wózkach). Ponadto, musi uwzględniać rozwiązania, które ułatwiają osobie z ograniczeniami ruchowymi korzystanie z toalety czy prysznica. Oto najważniejsze aspekty, jakie trzeba uwzględnić, aby umożliwić i ułatwić osobom niepełnosprawnym dbanie o higienę w domu prywatnym.

Przestrzeń manewrowa i dostępność łazienki dla niepełnosprawnych

Zarówno w domach prywatnych, jak i miejscach publicznych, łazienka dla osób niepełnosprawnych powinna zapewniać wystarczającą przestrzeń manewrową, zwłaszcza dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Drzwi do łazienki powinny być wystarczająco szerokie, aby umożliwić łatwy wjazd i wyjazd.

Prawo budowlane określa zasady projektowania i wykonywania łazienek publicznych dla niepełnosprawnych. Choć w domach prywatnych te przepisy nie obowiązują, warto zasugerować się nimi, aby zaaranżować łazienkę stosownie do potrzeb niepełnosprawnych:

  • obrys zewnętrzny przynajmniej 200 × 240 cm,
  • przestrzeń umożliwiająca manewrowanie wózkiem inwalidzkim to najlepiej 150 x 150 cm,
  • szerokość drzwi do toalety dla niepełnosprawnych to minimum 90 cm.

Oczywiście łazienka dla niepełnosprawnych nie zawsze ma odpowiedni metraż czy układ. Dlatego czasem ważniejsza niż przestrzeń manewrowa jest aranżacja łazienki z zastosowaniem odpowiednich elementów wyposażenia.

Bezpieczeństwo poruszania

Łazienka dla niepełnosprawnych musi być bezpieczna i wygodna, a na to duży wpływ ma posadza. Podłogi powinny być wykończone płytkami antypoślizgowymi, a w strefie prysznica warto zastosować dodatkowo maty antypoślizgowe. Dla poprawy poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu warto zamontować uchwyty.

Wysokość urządzeń i sprzętów

Jeśli zamierzasz dostosować łazienkę do potrzeb osoby niepełnosprawnej, pamiętaj, że umywalki, półki czy inne elementy wyposażenia powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości (niższej niż dla pozostałych członków rodziny). To pozwoli osobie siedzącej na wózku wygodnie do nich dosięgnąć. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że oś umywalki czy krawędzi sprzętów nie powinny przekraczać poziomu kolan osoby siedzącej. Oznacza to, że umywalki powinny być montowane około 80 cm nad ziemią.

Prysznic i kabina prysznicowa

Zamiast tradycyjnej wanny dla osób niepełnosprawnych warto rozważyć kabinę prysznicową, najlepiej bezprogową. Przestrzeń typu walk-in jest łatwo dostępna i zapewnia swobodę poruszania się. Wewnątrz kabiny warto zastosować płytki antypoślizgowe oraz wygodne siedzisko prysznicowe z podpórkami, na których można wygodnie oprzeć łokcie.

Prysznic dla osoby niepełnosprawnej

Prysznic dla osoby niepełnosprawnej

Miska ustępowa dla osób niepełnosprawnych

Wysokość miski WC musi być dostosowana do możliwości osób niepełnosprawnych. Warto zadbać o odpowiednią lokalizację elementu, ale też wygodny dostęp do niego. Zakłada się, że osoby niepełnosprawne powinny mieć do dyspozycji miskę o wymiarach 150 x 150 cm i powierzchni minimalnej powierzchnia minimum 2,5 m2.

Dodatkowo zintegrowane opcje, np. toaleta z funkcją bidetu, mogą znacznie ułatwić korzystanie z toalety.

Przestrzeń przechowywania

Elementy takie jak szafki i półki powinny być dostępne z poziomu posadzki, tak aby osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły z nich korzystać. Łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych może uwzględniać dodatkowe schowki, np. na podkłady czy pieluchomajtki.

Oświetlenie – łazienka dla osób niepełnosprawnych

Dobre oświetlenie jest kluczowe w łazience dla osób niepełnosprawnych – ułatwia nawigację i odnajdowanie potrzebnych kosmetyków czy środków czystości. Warto wybierać światła LED, które zapewniają jasne i równomierne oświetlenie, lecz nie podrażniają oczu intensywnymi odblaskami.

Uchwyty i poręcze – łazienka dla niepełnosprawnych

Zamontowane uchwyty w strategicznych miejscach (obok toalety czy w strefie prysznica), mogą znacznie zwiększyć komfort osób niepełnosprawnych w korzystaniu z łazienki.

Alarm i systemy bezpieczeństwa

Warto zainstalować system alarmowy, który pozwoli na szybkie wezwanie pomocy do osób starszych i osób niepełnosprawnych, np. w razie upadku czy zasłabnięcia.

Każda osoba niepełnosprawna ma swoje unikalne potrzeby, wynikające z dysfunkcji i ograniczeń, z jakimi się zmaga. Projektując łazienkę, należy zadbać o to, by była ona dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej, wymagającej szczególnej opieki. Inne wyzwania stoją przed osobą jeżdżącą na wózku inwalidzkim, a inne przed opiekunami osoby niepełnosprawnej intelektualnie.

Nie tylko dla niepełnosprawnych, ale też dla osób starszych

Opisane wyżej udogodnienia i rozwiązania są funkcjonalne nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale też osób starszych. Projektując łazienkę dla niepełnosprawnych warto uwzględnić potrzeby innych, zwłaszcza, gdy z pomieszczenia korzystają osoby z rodziny, które mają własne potrzeby. Kluczem jest dostosować łazienkę do panujących warunków i oczekiwań domowników.

Łazienka dla niepełnosprawnych, schorowanych i seniorów

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna być przede wszystkim funkcjonalna, bezpieczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wyposażenie łazienki, sposób aranżacji i dobrane elementy mają kluczowe znaczenie dla komfortu i samodzielności osób niepełnosprawnych. Wdrażając zaprezentowane zasady projektowania masz pewność, że nawet mała łazienka będzie urządzona z myślą o osobach niepełnosprawnych w różnym stopniu.