Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca – porównanie rozwiązań

To pytanie, na które trudno odpowiedzieć jednoznacznie, bez bliższego przyjrzenia się układowi kuchni, wielkości rodziny i pomieszczenia oraz stylowi, w jakim utrzymane jest wnętrze. Lodówka wolnostojąca przez wiele lat nie miała konkurencji, a gdy ta się pojawiła, myśleliśmy, że era sprzętów AGD w tej formie nieodwracalnie minęła. Czas pokazał

Najważniejsze różnice między lodówką wolnostojącą a lodówką do zabudowy

Oczywistą różnicą między obydwoma wersjami sprzętów AGD jest ich wygląd, konstrukcja i obudowa. Lodówka wolnostojąca widocznie odznacza się na tle kuchennej zabudowy. Lodówka wolnostojąca może stanąć w dowolnym miejscu z dostępem do gniazdka, podczas gdy lodówka do zabudowy musi zostać umieszczone w jednym ciągu meblowym, we wcześniej przygotowanym miejscu. Jest wówczas scalona z resztą szafek, a jej front jest wykonany z takiego materiału jak pozostałe. W przeciwieństwie do niej lodówki wolnostojące eksponują cały swój design i wyróżniają się na tle reszty mebli i sprzętów kuchennych.

Wymiary lodówki wolnostojącej i zabudowanej

Wielkość lodówki ma duże znaczenie dla wyglądu i funkcjonalności kuchni, a także dla komfortu użytkowników. Na pewno trzeba mieć świadomość, że lodówka do zabudowy zazwyczaj będzie mniejsza od modelu wolnostojącego, choć nie jest to regułą.

Lodówki wolnostojące są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów. Kupujący zazwyczaj decydują się na standardowe modele, czyli chłodziarki z zamrażalnikami.

  • Wysokość – lodówka wolnostojąca może być bardzo niska (mini lodówka), ale standardowo jej wysokość waha się między 175 a 190 cm. Im wyższy model lodówki, tym większą pojemność ma sprzęt, ale zastanów się, czy sięganie na najwyższe półki nie będzie dla Ciebie uciążliwe.
  • Szerokość – szerokość lodówki wolnostojącej zazwyczaj waha się w granicy od 80 do 91-92 cm. Najszersze są oczywiście lodówki dwudrzwiowe.
  • Głębokość – ważna zarówno w przypadku lodówki wolnostojącej, jak i zabudowanej. Zwykle oscyluje w granicach od 50 cm do 80 cm.

Wielkość lodówki wolnostojącej zależy od potrzeb rodziny. Większe modele, takie jak amerykańskie lodówki side-by-side, mogą mieć szerokość nawet 90 cm i są idealne dla większych rodzin.

Kuchnia z zabudowaną lodówką

Kuchnia z zabudowaną lodówką

Pojemność lodówki wolnostojącej i zabudowanej

Lodówka do zabudowy zazwyczaj ma mniejszą pojemność niż wolnostojąca. Mniejsza jest zarówno chłodziarka, jak i zamrażalnik. Niektórzy decydują się obejść ten problem i wybierają lodówki do zabudowy a oddzielnie zamrażarki, która ma dużą pojemność. To dobry pomysł, ale nie sprawdzi się, jeśli masz w kuchni niewielką przestrzeń.

Poziom hałasu generowany przez lodówkę wolnostojącą i zabudowaną

Lodówki, zarówno wolnostojące, jak i zabudowane, generują hałas głównie z powodu pracy sprężarki oraz obiegu czynnika chłodzącego. Dzieje się to cały czas, dlatego, zastanawiając się nad wyborem: lodówka do zabudowy czy wolnostojąca, trzeba wziąć pod uwagę hałas, jaki emitują. Sprawdzisz to łatwo, podobnie, jak inne parametry techniczne na oznaczeniu producenta.

Lodówki wolnostojące:

  • Poziom hałasu: Średnio w zakresie 32-45 dB(A), ale wartość ta zależy od modelu i producenta.
  • Ponieważ są one nieosłonięte, dźwięk, który emitują, może być wyraźniej słyszalny w porównaniu do lodówki zabudowanej.

Lodówka do zabudowy:

  • Poziom hałasu: Średnio w zakresie 35-42 dB(A), ale podobnie jak w przypadku lodówek wolnostojących, wartość ta zależy od konkretnego typu lodówki (model, marka).
  • Chociaż sama lodówka może generować podobny poziom hałasu co jej wolnostojący odpowiednik, fakt, że jest “ukryta” w meblach kuchennych, może powodować pewne tłumienie dźwięku.

Jeśli planujesz aranżację kuchni otwartej, na pewno zwróć uwagę na to, jak głośno lodówka pracuje, aby nie zakłócała Ci wypoczynku w salonie.

Energooszczędność – która lodówka zużywa mniej prądu?

Tutaj znowu – wszystko zależy od tego, jaką konkretnie lodówkę wybierzesz. Im więcej elektroniki, im większa pojemność i bardziej zaawansowane funkcje, tym większe potencjalne zużycie prądu. Najlepiej wybrać lodówkę wolnostojącą lub do zabudowy w klasie E lub F. Roczne zużycie energii w ich przypadku wynosi zazwyczaj między 205 a 255 kWh.

Układ półek, szuflad w lodówkach i organizacja wnętrza

Dla komfortu codziennego użytkowania bardzo duże znaczenie ma rozmieszczenie półek, szuflad i przegródek w lodówce. Zarówno w modelach wolnostojących, jak i przeznaczonych do zabudowy można spotkać już nie tylko standardowe organizery, ale też znacznie więcej, jak np.:

  • komora świeżości – fresh zone to specjalna, dobrze uszczelniona komora w lodówce przeznaczona do przechowywania świeżych produktów, takich jak warzywa, owoce czy mięso. Utrzymuje stałą i odpowiednią wilgotność, co przedłuża świeżość produktów, zapobiega ich wysychaniu oraz zachowuje ich naturalny smak i wartości odżywcze,
  • komora zero – jest to komora w lodówce, która utrzymuje temperaturę około 0°C. Jest idealna do przechowywania mięs, ryb, nabiału oraz innych produktów wymagających niskiej temperatury, ale nie mrożenia. Dzięki tej komorze produkty zachowują świeżość przez dłuższy czas, a bakterie rozmnażają się wolniej,
  • regulowane półki – zapewniają elastyczność w organizacji przestrzeni wewnętrznej.

Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom lodówki do zabudowy i wolnostojące pozwalają dłużej przechowywać żywność w świeżości, zachowując jej smak, aromat i właściwości odżywcze. Ułatwiają też organizację rzeczy w lodówce i utrzymanie porządku.

Kuchnia z lodówką wolnostojącą

Kuchnia z lodówką wolnostojącą

Konstrukcja i wyposażenie lodówek

Lodówka do zabudowy nie oferuje tylu funkcji co lodówka wolnostojąca. W tej drugiej możemy znaleźć elektroniczny wyświetlacz oraz kostkarkę do podawania lodu, a także dozownik z wodą. Na pewno ciekawą grupę produktów w tej kategorii stanowią duże lodówki wolnostojące side by side z drzwiami otwierającymi się jak szafa. Z jednej strony mają one zamrażalnik, a z drugiej chłodziarkę, co gwarantuje imponującą przestrzeń do przechowywania produktów.

Funkcje, jakie mają nowoczesne lodówki wolnostojące i do zabudowy

Pozostałe funkcje są jednak zbliżone w jednej i drugiej grupie. Standardem jest już:

  • system No Frost,
  • szybkie chłodzenie i zamrażanie,
  • sterowanie smartfonem,
  • alarm niedomkniętych drzwi,
  • półki z bezpiecznego szkła,
  • podświetlane krawędzie.

Producenci coraz chętniej wdrażają dodatkowe funkcje, dlatego wybór konkretnego modelu zależy od tego, jak bardzo zaawansowanego technologicznie sprzętu potrzebujesz. Jest to nie tylko kwestią indywidualnych upodobań, ale też budżetu, jakim dysponujesz na zakup lodówki.

Kiedy lepiej wybrać lodówkę wolnostojącą?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy lepsza będzie lodówka wolnostojąca, czy zabudowana, zastanów się, jakie masz wobec niej oczekiwania. Duża przestrzeń, podwójne drzwi, dystrybutor schłodzonej wody i lodu? To zapewni Ci tylko lodówka wolnostojąca.

Funkcje tego sprzętu nie są jedynym, co przemawia za wybraniem właśnie jej. Taki zakup pozwala na pełne wyeksponowane sprzętu, zwłaszcza zaś drzwi lodówek wolnostojących. To szczególnie ważne, gdy marzysz o sprzęcie mającym np. oryginalny kolor, dobrze widoczne logo czy stylizowane uchwyty. Poza tym, zalety lodówki wolnostojącej to duża swoboda jeśli chodzi o lokalizację i pewność, że będzie miała ona zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza.

Wreszcie rzecz, która interesuje zwłaszcza miłośników podróży. Lodówka z drzwiami stalowymi to idealne miejsce do powieszenia magnesów, ale też karteczek z listą zakupów.

Kiedy bardziej sprawdzi się lodówka w zabudowie meblowej?

Lodówka do zabudowy to częsty wybór, który nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę estetykę tego rozwiązania. Zabudowa lodówki, podobnie jak zmywarki, ekspresu do kawy czy piekarnika pozwoli scalić ją z resztą zabudowy, aby wyglądała z przodu jak meble kuchenne. Tworzy to spójną całość, elegancką i minimalistyczną.

Jeżeli jednak chcesz lodówkę obudować meblami, musisz odpowiednio zadbać o całą konstrukcję, aby nie wpływała ona negatywnie na działanie sprzętu. Taka lodówka nie ma dodatkowego wyposażenia, jak choćby dystrybutor wody.

Obudowanie lodówki – wyzwania

Wentylacja

Wentylacja jest niezbędna do prawidłowej pracy lodówki zabudowanej, bez przegrzewania się i awarii. producenci mają tu różne rekomendacje, jednak najczęściej konieczne jest:

  • zapewnienie minimalnej przerwy 5 cm na górze oraz na dole zabudowy,
  • upewnienie się, że boki lodówki nie są całkowicie zamknięte i że powietrze może swobodnie krążyć wokół niej (boki pozostają chłodne),
  • wykorzystanie specjalnych krat wentylacyjnych, które można zamontować na górze i na dole zabudowy, aby poprawić przepływ powietrza.

Mocowanie frontu

Przy montażu frontu kuchennego na drzwiach lodówki do zabudowy, upewnij się, że jest on prawidłowo wyważony i mocno przymocowany, aby uniknąć problemów z otwieraniem i zamykaniem. Pod względem stylu i koloru powinien być tożsamy z frontem meblowym reszty szafek.

Dostępność

Mimo że lodówka jest zabudowana, powinna być łatwa do wyjęcia w przypadku awarii, gdy zajdzie konieczność naprawy czy czyszczenia.

Czy można zabudować lodówkę wolnostojącą?

Nie możesz się zdecydować – lodówka wolnostojąca czy do zabudowy? Na szczęście Twoja decyzja nie jest nieodwracalna! Zabudowa lodówki wolnostojącej jest możliwa, dlatego, jeśli znudzi Ci się dotychczasowy sprzęt, możesz z powodzeniem spróbować go “ukryć” w meblach. Niestety, zazwyczaj obudowanie lodówki wolnostojącej okaże się to droższe niż zakupienie pierwotnie lodówki do zabudowy. Może też wystąpić problem z uznaniem gwarancji, jeśli dojdzie do awarii, a producent uzna, że jest to wynik niepoprawnego montażu.

Co wybrać? Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?

Lodówka wolnostojąca czy zabudowana? Dylemat ten towarzyszy nam od lat, bo w dużej mierze wpływa na kuchenną aranżację i wygodę codziennego życia. Standardowo lodówki do zabudowy to mniejsza pojemność i konieczność pilnowania, aby miały zapewniony dostęp powietrza. Lodówka wolnostojąca jest królową naszej kuchni, choć niekoniecznie sprawdzi się we wnętrzu, które z założenia ma wyglądać oszczędnie i minimalistycznie. Ostatecznie oba rozwiązania są dobre, a wybór powinien opierać się na indywidualnych potrzebach rodziny.