lustro w ogrodzie – czy ma sens?
Znamy wiele popularnych dekoracji ogrodowych, ale niekoniecznie zalicza się do nich lustro. W ogrodzie taka ozdoba jest rzadko spotykana, ale jeśli zdecydujesz się ją zamieścić, to efekt będzie niesamowity!
Dowiedz się, dlaczego warto umieścić lustro w ogrodzie, jakie lustro wybrać i gdzie je postawić, aby podsycić wrażenie obfitości roślin i sprawić, że przestrzeń wyda się większa niż w rzeczywistości.
Spis treści
Lustra – z jakiego materiału?
Z uwagi na miejsce położenia, lustro będzie narażone na działanie rozmaitych czynników atmosferycznych. Ulewne deszcze, grad, wiatr, a nawet mocne promienie słoneczne mogą uszkodzić jego powierzchnię. Jak do tego nie dopuścić? Na pewno warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje luster z uwzględnieniem tego, z jakich materiałów powstały.
Lustra z polerowanej stali
To lustro nie odzwierciedla rzeczywistości w taki sposób, jak tradycyjne, jednak jest bardziej odporne na zniszczenia i pasuje do elementów chromowanych, np. balustrad czy mebli ogrodowych.
Lustra z poliwęglanu
To lustro o bardzo dużej trwałości, odporne na stłuczenia. Znamy je z luster drogowych – dobrze odzwierciedlają rzeczywistość i nie deformują obrazu. Są trudno dostępne i rzadko wybierane z uwagi na wysoką cenę.
Lustra akrylowe
Lustro z tworzywa sztucznego cechuje się wysoką odpornością na słońce i uszkodzenia mechaniczne (z wyjątkiem rys). Pomimo swojej solidności pozostaje lekkie, giętkie i tanie. Ogród najlepiej zaprezentuje się w dużej tafli lustra.
Lustra pleksi
Nie jest podatne na stłuczenia, choć może się zarysować. Niezbyt dokładnie prezentuje odbicie, choć daje wrażenie przestrzeni. Odbija promienie słoneczne, rozjaśnia ciemniejsze miejsca w ogrodach.
Możesz wybrać też tradycyjne lustra ze szklaną taflą, jednak najlepiej umieszczać je w miejscach osłoniętych, np. w altanach, na tarasach. Ryzyko, że pękną czy porysują się jest wtedy znacznie mniejsze.
Jakie ramy do luster?
Lustro to dekoracja, dlatego powinno w całości pięknie się prezentować. Jego konstrukcja składa się ze zwierciadła oraz ramy, a ta może być wykonana na wiele sposobów, z wykorzystaniem różnych materiałów. Popularne są ramy:
- drewniane – z oszlifowanych profili lub kawałków drewna wyglądających na stare. W tej roli świetnie sprawdzają się też dawne ramy okienne,
- metalowe – cechują się prostą lub dekoracyjną konstrukcją. Pręty można dość swobodnie kształtować więc przybierają różne formy geometryczne, czasem też finezyjne kształty.
Rama i zwierciadło mogą stworzyć piękny obraz, gdy w tafli będą odbijały się najatrakcyjniejsze pejzaże z Twojego ogrodu.
Gdzie zamontować lustro?
Na równi z designem i rozmiarem lustra, liczy się jego położenie. Przykładamy lustro do elementów ogrodzenia czy konstrukcji ogrodowych i sprawdzamy, jaki efekt da powieszenie lub postawienie go w danym miejscu. Najciekawsze wydaje się umieszczenie lustra:
- na ścianie, na murze – da to obietnicę “przejścia”, a także iluzję drzwi. Każdy będzie miał ochotę sprawdzić, co jest po drugiej stronie lustra,
- naprzeciwko kwiatowych rabat – aby wzmocnić efekt kolorowych alejek i sprawić, że w ogrodzie będzie bardziej kolorowo,
- naprzeciwko ścieżki – będzie to iluzja, że ogród ciągnie się znacznie dalej niż biegną jego faktycznie granice,
- przy zbiorniku wodnym – oczko wodne będzie wyglądało na większe,
- naprzeciwko siebie – lustra w takiej konfiguracji bardzo ciekawie zagospodarują przestrzeń w wąskich ogródkach, sprawiając, że będą wyglądały na przestronniejsze.
Lustro powinno znaleźć trwałą i solidną, nieruchomą podporę. Ważne, aby nie poddawało się podmuchom wiatru i w miarę możliwości było osłonięte przed mocnym wiatrem czy gradem. Lepiej, niech na lustro nie pada bezpośrednio deszcz – spowoduje on brzydkie zacieki.
Jak zamontować lustro?
Przede wszystkim nie montuj lustra w ogrodzie silnie nasłonecznionym. W takim miejscu mogłoby dojść do odbicia promieni słońca i skierowanie ich strumienia na rośliny czy drewniane meble ogrodowe. Nietrudno wtedy o pożar!
- Zacznij od przygotowania powierzchni pod montaż lustra – powinna być czysta, sucha, pozbawiona wystających elementów.
- Pomanewruj lustrem – przyłóż je do miejsca, w którym ma być zamocowane, przechylaj na boki, przesuwaj w górę i dół aż znajdziesz idealną pozycję.
- Zaaplikuj krem (do użytku zewnętrznego). Jeżeli mocujesz duże lustra to zrób więcej punktów (na brzegach i na środku), aby tafla miała więcej punktów stylu z powierzchnią i nie była zagrożona odpadnięciem.
- Przyłóż i dociśnij lustro, możesz wesprzeć je drewnianymi klockami czy palikami.
- Zasłoń lustro styropianem lub tkaniną, aby dać mu czas na solidne osadzenie na kleju.
Po zamocowaniu, ale też w regularnych porządkach, stosuj mieszankę z wody i kropli gliceryny, która najlepiej oczyści lustro, nie pozostawiając smug na jego powierzchni.
UWAGA! Do montażu lustra (zwłaszcza dużego) możesz potrzebować pomocy drugiej osoby, a nawet przyssawek.
Lustro w ogrodzie najlepiej mocować w słoneczny dzień.
Rola lustra w ogrodzie
Lustro w ogrodzie wcale nie służy wyłącznie do przeglądania się. Znacznie bardziej niż do kontrolowania swojego wyglądu, wykorzystuje się je do aranżowania przestrzeni i kreowania jej na nowo. Zwierciadła ogrodowe:
- eksponują piękne rośliny – gdy odbijają klomby lub rabaty tworzą tym samym wrażenie, że kolorowych kwiatów jest więcej,
- wizualnie powiększają przestrzeń, sprawiając, że wygląda ona na dłuższą lub szerszą niż w rzeczywistości,
- sprawiają, że ogród staje się trójwymiarowy, jego wnętrze staje się ciekawsze, powstają nowe aranżacje, które imitują przejścia do drugiej części ogrodu czy okna z pięknymi krajobrazami.
Aranżacja z lustrami w roli głównej
Masz w swoim ogrodzie miejsce na lustro? Uznałeś, że ogród zyska na jakości i stanie się jeszcze piękniejszy za sprawą gustownego zwierciadła? Oto kilka pomysłów na wkomponowanie go w przestrzeń nowego lub istniejącego ogrodu.
Tajemnicze przejście
Ogrodzenie wytycza granice ogrodu? Niekoniecznie! Jeśli płot lub murek spowiją pnące się rośliny, a spomiędzy nich będzie wystawało zwierciadło to okaże się, że za nimi może być przejście do innego ogrodu lub okno na świat!
Samotnie stojące zwierciadło
To mało popularne rozwiązanie, głównie z uwagi na bezpieczeństwo. Jednak stabilne osadzenie w gruncie sprawi, że lustro będzie nieruchome, a jako dekoracja – nietuzinkowe i bardzo oryginalne.
Lustra we wnęce
Załamanie ściany? Wyrwa w murku ogrodowym? Sposobem na wypełnienie pustej, mało interesującej przestrzeni jest oczywiście lustro! Tutaj trudnością może być dopasowanie go do docelowej szczeliny, więc rozważ produkt na wymiar bezpośrednio od szklarza.
Lustro wyglądające jak obraz
Malowanie na szkle sprawia, że z polskiego ogródka możemy na moment przenieść się na pola lawendowe czy zielone wzgórza Toskanii. Trompe l’oeil to rodzaj sztuki, którą z powodzeniem można wykorzystać w swoim ogrodzie.
Lustro – złudzenie okna
Lustro umieszczone na ścianie może wyglądać jak okno. Umieszczone w ramie imitującej drewno będzie ciekawą dekoracją i da wrażenie przestrzeni oraz światła i otwartości. Możesz zastosować taki trik na starym płocie, murze, w altanie, nad ławeczką.
Lustro na ścianie – różne konfiguracje
- lustro poziomo – ogród wydaje się dłuższy,
- lustro pionowo – ogród wydaje się wyższy,
- lustro w narożniku – do ekspozycji drzew i rzeźb,
- małe lustro na wysokości oczu – do ekspozycji pojedynczych okazów.
Lustro w ogrodzie to fantastyczny zabieg dekoracyjny, ale też praktyczny. Może całkowicie zmienić charakter domu, a w ogrodzie lepiej wyeksponować wodę, krzewy i kwiaty. Stwórz niecodzienną aranżację niewielkim kosztem! Tutaj najbardziej liczy się pomysł.