Magiczna gąbka – jak działa?
Plamy na płytkach ceramicznych, pozostałości po paście polerskiej na elementach karoserii, a może dziecięce rysunki na ścianach? Nawet tak zabrudzoną powierzchnię często da się wyczyścić w bardzo prosty sposób. Przydatny tu będzie pewien prosty gadżet, znany jako magiczna gąbka. W jaki sposób działa, z czego jest zrobiona, do czego można jej używać, a na co uważać? Wyjaśniamy.
Spis treści
- 1 Z czego zrobiona jest magiczna gąbka?
- 2 W jaki sposób działa magiczna gąbka?
- 3 Do czego używać magicznej gąbki?
- 4 Jakich powierzchni lepiej nie czyścić magiczną gąbką?
- 5 Jak użyć magicznej gąbki do czyszczenia różnych powierzchni?
- 6 Jak NIE używać magicznej gąbki?
- 7 Czy magiczna gąbka nadaje się do wielokrotnego użytku?
- 8 Gdzie kupić magiczną gąbkę?
- 9 Ile kosztują magiczne gąbki, jak wybrać najlepszą?
- 10 Magiczna gąbka w gospodarstwie domowym – podsumowanie
Z czego zrobiona jest magiczna gąbka?
Ta niepozorna, biała lub szarawa kostka wielkości zwykłej gąbki do mycia naczyń kryje w sobie ogromną moc. Sekret leży w piance melaminowej, z której jest wykonana. Tworzywo to, często jest wykorzystywane również w budownictwie (np. do ocieplania ścian), a jego struktura przypomina skoncentrowany, drobny proszek.
W jaki sposób działa magiczna gąbka?
Faktura magicznej gąbki jest chropowata, dzięki czemu działa ona na zasadzie podobnej do papieru ściernego czy zwykłej, szkolnej gumki do ścierania. Charakteryzuje się wysokimi zdolnościami absorbowania wilgoci i usuwania zabrudzeń, a więc nie jest już konieczne użycie chemicznych środków czyszczących. Tym samym magiczna gąbka uchodzi za rozwiązanie przyjazne środowisku.
Do czego używać magicznej gąbki?
Ten produkt doskonale sprawdza się do m.in.:
- czyszczenia śladów po mazakach i kredkach na powierzchni ścian (to, czy magiczna gąbka będzie w pełni bezpieczna, zależy od rodzaju farby – powinny to być powłoki odporne na ścieranie);
- usuwania tłustych plam, np. z powierzchni metalowych;
- czyszczenia powierzchni pokrytych laminatem, np. drzwi czy blatów;
- mycia zlewu kuchennego, a w łazience umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej;
- czyszczenia białej gumy na butach i innych elementów gumowych;
- usuwania osadu po kawie i herbacie z kubków (z wyjątkiem bardzo delikatnych naczyń);
- przecierania luster;
- czyszczenia plastikowych powierzchni;
- mycia fug;
- czyszczenia resztek kleju z różnych powierzchni (np. pozostałości naklejek ze ścian pokrytych farbą);
- usuwania śladów po lakierze do paznokci.
Powierzchnią, którą czyścimy, mogą być nie tylko ściany, ale też drzwi, okna, niektóry sprzęt AGD i RTV czy różne rodzaje podłóg (oprócz podatnych na zarysowania).
Jakich powierzchni lepiej nie czyścić magiczną gąbką?
Magiczna gąbka nie będzie najlepszym wyborem do usuwania plam z powierzchni lakierowanych i polerowanych na wysoki połysk, tapicerki, ubrań, drewna, skóry czy ekoskóry. Mogłaby zetrzeć ich warstwę ochronną lub spowodować powstanie nieestetycznych rys. Delikatnych naczyń też lepiej nie czyścić magiczną gąbką.
Jak użyć magicznej gąbki do czyszczenia różnych powierzchni?
Magiczna gąbka będzie najbardziej skuteczna, jeśli użyjemy jej na mokro. Warto użyć ciepłej wody, a przed przystąpieniem do czyszczenia odcisnąć jej nadmiar delikatnymi ruchami. Zabrudzenia pocieramy, nie wkładając w to zbyt dużej siły, aby nie porysować powierzchni. Nie jest konieczne użycie dodatkowych środków czyszczących.
Po użyciu magicznej gąbki nie traktujemy tak jak zmywaka do naczyń, to znaczy nie płuczemy wodą i nie wyciskamy mocno. Tradycyjne wyżymanie mogłoby spowodować, że jej struktura uległaby uszkodzeniu. Najlepiej będzie chwycić ją obiema rękami i wykonując ruchy, jakbyśmy chcieli ją rozpłaszczyć, odsączyć z niej nadmiar wody wraz z wchłoniętymi zanieczyszczeniami. Następnie magiczną gąbkę odkładamy, aby mogła wyschnąć.
Jak NIE używać magicznej gąbki?
Pamiętajmy, że magiczna gąbka działa na zasadzie ścierania, dlatego może zetrzeć również powłokę z czyszczonych elementów. W przypadku usuwania plam ze ścian bezpieczeństwo jej używania zależy w dużej mierze od rodzaju farby.
Jeśli obawiasz się porysować powierzchnię, zacznij od łagodnych detergentów, a po magiczną gąbeczkę sięgnij dopiero, kiedy one nie pomagają. Przystępując do czyszczenia, najpierw delikatnie dotknij gąbeczką plamy i sprawdź, czy schodzi. Efektywne używanie magicznej gąbki nie wymaga dużej siły, a więc jeśli zabrudzenie nie znika mimo pocierania, to znaczy, że w danym przypadku nawet ten środek nie pomoże.
Czy magiczna gąbka nadaje się do wielokrotnego użytku?
Jak najbardziej, choć magiczna gąbka stopniowo się ściera podczas czyszczenia. Jeśli używamy jej dość intensywnie, jedna sztuka może się całkowicie zużyć w dość szybkim tempie. Z częstym korzystaniem z magicznej gąbki wiąże się również problem jej strzępienia się i odrywania mniejszych kawałków. To oznaka, że dany egzemplarz należy wymienić na nowy.
Gdzie kupić magiczną gąbkę?
Magiczne gąbki stały się już na tyle popularne, że bez problemu można je dostać w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, drogeriach, a nawet supermarketach. Oczywiście, również sklepy internetowe mają je w swojej ofercie.
Ile kosztują magiczne gąbki, jak wybrać najlepszą?
Ceny zaczynają się już od 1 zł za sztukę, jeszcze taniej mogą wyjść magiczne gąbki kupowane w większych opakowaniach, po kilka czy kilkanaście sztuk.
Produkt można kupić w różnych rozmiarach i kształtach. Najlepiej wybierać takie, które będą wygodnie leżały w naszej dłoni. W niektórych sytuacjach usuwanie zabrudzeń pójdzie najsprawniej, jeśli magiczna gąbka będzie duża, w innych optymalnym rozwiązaniem będzie pocięcie jej na mniejsze kawałki. Bez problemu możemy dociąć kształt, przy pomocy którego najłatwiej dotrzemy w trudno dostępne miejsca.
Magiczna gąbka w gospodarstwie domowym – podsumowanie
Czyszczenie tradycyjnymi sposobami często wymaga sporego wysiłku i nie zawsze jego efekt jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. Nic dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się magiczne gąbki z pociętej pianki melaminowej, za pomocą których szybko i łatwo można się pozbyć uciążliwych zabrudzeń.
Magiczna gąbka to biała albo szara kostka, która charakteryzuje się chropowatą strukturą, a jej powierzchnia przypomina w dotyku drobny skoncentrowany proszek. Nadaje się do usuwania plam z różnych rodzajów powierzchni w przypadku, gdy zawiodły próby pozbycia się ich zwykłą gąbeczką lub szmatką z detergentem.
Bardzo częste jest używanie jej do czyszczenia śladów po kredkach ze ścian pokrytych farbą, do usuwania kleju albo do mycia białych butów. Magiczna gąbka do czyszczenia fug sprawdzi się idealnie zarówno w łazience, jak i w kuchni.
Uważajmy jednak, bo podczas czyszczenia niektórych elementów magiczną gąbeczką możemy je zarysować lub zetrzeć ich warstwę ochronną. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy magiczna gąbka jest w pełni bezpieczna dla danej powierzchni, warto najpierw wykonać próbę w mało widocznym miejscu.
Jeśli więc Twoim problemem są uporczywe plamy, wypróbuj gąbeczkę o iście magicznych właściwościach!