Montaż palisady ogrodowej – jak układać palisady?

Montaż palisady ogrodowej pozwala często na jednoczesne rozwiązanie kilku problemów związanych z aranżacją ogrodu. Jakie palisady mamy do wyboru i co warto o nich wiedzieć? Jak wygląda montaż palisady okrągłej, a jak kwadratowej lub prostokątnej? Sprawdź!

Montaż palisady ogrodowej

Czym są i czemu służą palisady ogrodowe?

Palisady ogrodowe to ważne elementy małej architektury ogrodowej, którymi podtrzymuje się skarpy i oddziela rabaty od pozostałych elementów małej architektury, takich jak nasadzenia roślinne, skalniaki, alejki, chodniki, czy też ogrodowe kąciki tematyczne. Może się zdarzyć, że rośliny przerosną palisadę i ma to miejsce najczęściej w przypadku gatunków o pokroju pnącym, jednak nie zmienia to faktu, że mimo wszystko palisady pozwalają łatwiej kontrolować ich rozrost. Palisady ogrodowe tworzą konstrukcje, które wpływają na wygląd przestrzeni oraz na jej właściwe zaaranżowanie, jednak spełniają też funkcje praktyczne. Są na przykład niezastąpione w przypadku, gdy mamy do czynienia z nieregularnym terenem ogrodu, ponieważ dzięki nim możemy go spoziomować i kształtować zgodnie z własnymi potrzebami.

W ofertach sprzedaży znajdziemy palisady ogrodowe w różnych rozmiarach i o różnych kształtach i kolorach. Poszczególne produkty mogą też być wykonane z zastosowaniem różnych technologii produkcji. Do najtańszych modeli zalicza się palisady z tworzyw sztucznych. Droższe palisady ogrodowe wykonuje się z drewna, kamienia i betonu. W przydomowych ogrodach najczęściej spotkać można palisady betonowe, które są bardzo wytrzymałe i trwałe, a przy tym dają wszechstronne możliwości zastosowania. Świetnie komponują się też z betonowymi nawierzchniami, betonowymi donicami i dekoracjami. Palisada betonowa doskonale współgra z alejkami z kostki brukowej i z kostki betonowej, ale równie dobrze prezentuje się w zestawieniu ze żwirowymi ścieżkami i ścieżkami wyłożonymi płytami betonowymi. Warto wspomnieć, że palisady betonowe wykorzystuje się nie tylko w prywatnych ogrodach, ale też na obiektach zieleni miejskiej.

Zastosowanie palisad ogrodowych

Zastosowanie palisad ogrodowych to temat, który zasługuje na szersze omówienie. Palisady pozwalają na podzielenie ogrodu na strefy i ułatwiają pielęgnację poszczególnych gatunków roślin, jednak to nie wszystko. Wyznaczenie granicy pomiędzy rabatą kwiatową a trawnikiem umożliwia też właściwe wyeksponowanie reprezentatywnego miejsca w ogrodzie. Jednocześnie jednak (i tu nawiązujemy do praktycznych funkcji spełnianych przez palisadę) chroni kwiaty przed zadeptaniem, pomyłkowym uszkodzeniem, czy też najechaniem. Niska palisada betonowa zabezpiecza też krzewy i delikatne drzewka, a przy tym może stabilizować krawędzie nawierzchni wykonanej z grysu, drobnych kamieni i kory. Dzięki zastosowaniu ograniczeń z palisady elementy te przez długi czas pozostaną na swoim miejscu.

Jakie jeszcze funkcje pełnią słupki palisadowe?

  • Mogą oddzielać strefy przeznaczone do różnych celów,
  • Wzmacniają alejki ogrodowe, stanowiąc jednocześnie jeden z wariantów wykończenia,
  • Stabilizują nasypy i stosowane są do zabezpieczania skarp,
  • Zabezpieczają ziemię przed obsypywaniem,
  • Mogą wytyczać miejsce na grilla, palenisko, kominek ogrodowy, ognisko czy ozdobny gazon,
  • Mogą stanowić wykończenie schodów zewnętrznych w ogrodzie,
  • Stabilizują krawędzie nawierzchni z kostki brukowej i z betonowych płyt,
  • Łączą różne poziomy w ogrodzie,
  • Tworzą klomby,
  • Pełnią rolę murku oporowego przy rabatach, skarpach i stref ze skalniakami,
  • Można je wykorzystać do tworzenia kwietników, donic i rzeźb ogrodowych,
  • Sprawdzają się jako materiał do tworzenia siedzisk, ław i stołów.

Palisady betonowe: kolory i rodzaje palisad

Najpopularniejsze palisady betonowe to modele w kolorze szarym, jednak obecnie w ofertach sprzedaży znajdziemy również wiele innych kolorów, na przykład grafitowy, czarny, ceglasty, brązowy, żółty czy zielonkawy. Wyjątkowo efektownie prezentują się też palisady betonowe imitujące kamień naturalny (piaskowiec, trawertyn, granit). Tak ogromny wybór pozwala podkreślić walory wizualne całej aranżacji ogrodu i idealnie je dopasować do stylu, jednak to jeszcze nie wszystko. W sklepach znajdziemy słupki palisadowe o różnych kształtach. Na przykład palisada ogrodowa o okrągłym kształcie jest bardzo uniwersalna i sprawdza się w ogrodach w różnych stylach. Na palisady okrągłe składają się pojedyncze słupki palisadowe, których średnica wynosi zwykle 10 cm. Mogą one mieć różną wysokość, wahającą się w granicach od 30 do 100 cm. Tak duża rozpiętość pozwala dopasować okrągłe palisady zarówno do wymagań nawierzchni, jak i do wysokości nasypu. Wysokie paliki betonowe mogą oddzielać rabaty kwiatowe od trawników i umacniać skarpy. Pozwalają nawet na utworzenie kilku poziomów, a przy tym wykorzystuje się je do zabezpieczania ścieżek. Montaż palisad okrągłych jest pracochłonny, ale utworzona konstrukcja jest wyjątkowo stabilna.

Zobaczmy, jakie jeszcze kształty może mieć palisada betonowa:

  • Palisada betonowa o nierównomiernym kształcie. Takie palisady betonowe najczęściej imitują kamień naturalny, stając się jego tańszym (i udanym!) zamiennikiem. Zwykle wykorzystuje się takie palisady betonowe w ogrodach o wystroju eklektycznym, wiejskim lub nowoczesnym.
  • Kwadratowa palisada betonowa, która najpiękniej prezentuje się w ogrodach modernistycznych. Powtarzalne, geometryczne wzory pomagają wyznaczać symetryczne linie ogrodu i zwiększają wrażenie porządku i surowości. Pojedyncze elementy palisady kwadratowej mają zwykle wysokość 40, 60 lub 80 cm.
  • Palisada betonowa o kanciastym kształcie (na przykład prostokątna) wyróżnia się surową formą, dlatego najlepiej sprawdzi się w minimalistycznych, nowoczesnych ogrodach, w których symetria jest mile widziana. Kanciasta palisada może służyć do wykończeń schodów.
palisada kamienna

palisada kamienna

Jak dobrać odpowiednie palisady ogrodowe?

Jak już nadmieniliśmy powyżej, palisada betonowa może mieć różne kolory, kształty i wymiary. Zatrzymajmy się teraz przy trzeciej z wymienionych cech. W sklepach znajdziemy palisady o wysokości od 20 do nawet 150 cm. Niskie palisady betonowe świetnie nadają się do budowania rabat oraz do odgradzania chodników i podjazdów od trawnika. Z kolei wysokie palisady tworzą zasłony widokowe. Jak dobrać odpowiednią wysokość palisady ogrodowej? Na przykład jeśli zależy nam na palisadzie, która będzie ułatwiać koszenie trawnika, jej wysokość powinna wystawać niewiele ponad rabatę. Z kolei w minimalistycznych ogrodach najlepiej będą się prezentować palisady o wysokości równej wysokości nawierzchni. Średniej wielkości palisady (od 100 cm wzwyż) będą tworzyć udane ogrodzenie ogrodu, ale nadają się też do wykończenia schodów czy tarasu.

Uniwersalne, klasyczne obrzeża palisadowe do przydomowych ogrodów mają zwykle standardowe wymiary 50 x 28 x 6 cm, 50 x 28 x 8 cm, 40 x 15 x 8 cm, 12 x 12 x 40 cm. Z takich elementów możemy stworzyć udane obrzeże do oddzielania roślinności i rabat ogrodowych, jak również wykończenia nawierzchni, którą pokrywa kostka brukowa lub płyty betonowe. Podczas zakupu palisady należy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość słupków, ale też ich grubość. Cienka palisada betonowa zapewni nam subtelny efekt, jednak jednocześnie nie zaleca się jej stosowania przy nawierzchniach z dużym obciążeniem. Grubsza palisada betonowa zapewni lepsze podparcie, jednak jednocześnie trzeba się liczyć z tym, że będzie ona zajmować więcej miejsca, a przy tym jej transport będzie bardziej utrudniony, ponieważ jest dużo cięższa. W tym miejscu warto nadmienić, że duża waga palisad betonowych to jedna z niewielu wad takich produktów. Drugą wadą takiego rozwiązania jest mniejsza plastyczność w porównaniu do palisad drewnianych i palisad z tworzyw sztucznych.

Jak układać palisady drewniane i plastikowe?

Chociaż palisady betonowe cieszą się największą popularnością, to warto również wspomnieć o ich drewnianych i plastikowych odpowiednikach. Weźmy najpierw pod lupę palisady drewniane. Wykonane są one zwykle z różnych gatunków drzew iglastych i ponieważ mają bezpośrednią styczność z gruntem, poddaje się je ciśnieniowej impregnacji ( którą najlepiej ponawiać co roku). Drewniana palisada wymaga też stosowania preparatów do ochrony drewna. Odpowiednie stosowanie impregnacji i ochrony drewna wpływa na trwałość i wytrzymałość materiału. Palisada drewniana jest dostępna w postaci słupków, które mogą mieć różną średnicę i wysokość. Doskonałe rozwiązanie do ogrodu stanowią też rollerbordery, czyli palisady wykonane z palików połączonych cienkim drutem albo sznurkiem. Jak wygląda montaż palisady drewnianej? Jest on wyjątkowo łatwy. Część, którą zakopuje się w ziemi jest nieco zwężona i zaostrzona, tak by można ją było łatwo wbić bez wykopywania dołu.

Kolejną alternatywą dla palisady betonowej jest palisada plastikowa, która jest najtańsza ze wszystkich wymienionych produktów, a przy tym jest lekka i nie wymaga impregnacji. Co więcej, wśród palisad z tworzywa sztucznego znajdziemy modele w wielu kolorach. Co jeszcze warto wiedzieć na temat plastikowych palisad?

  1. W sklepach znajdziemy palisadę w postaci pojedynczych elementów, ale też płotków, w których elementy połączone są ze sobą przy pomocy zatrzasków.
  2. Palisada plastikowa nadaje się do tworzenia granic przy rabatach kwiatowych i trawnikach, a także do wydzielania ścieżek. Jest jednak zbyt elastyczna, by mogła podtrzymywać nasypy czy też wykańczać granice szlaku komunikacyjnego, które wykonane są z ciężkich materiałów, jak kostka brukowa czy płytki.
  3. Palisada plastikowa jest mało odporna na uszkodzenia mechaniczne.
  4. Montaż palisady plastikowej przebiega podobnie jak w przypadku palisady drewnianej – jej poszczególne elementy wkopuje się częściowo w podłoże.

palisada z cegieł

Jak przebiega montaż palisady betonowej?

Betonowe palisady wymagają bardziej zaawansowanych prac podczas montażu, jednak jak już podkreślaliśmy, zapewniają one największą trwałość, wytrzymałość i stabilność. Pierwszym krokiem na drodze do stworzenia betonowej palisady będzie wykonanie odpowiednio głębokich wykopów. Paliki osadza się w ziemi na około 1/3 ich wysokości (głębokość osadzenia jest nieco mniejsza w przypadku niskich palisad). Jeśli mamy do czynienia z ogrodem na podmokłym gruncie, konieczne będzie wykonanie drenażu, który zapobiegnie gromadzeniu się wody. Bez względu na to, czy układamy palisady betonowe okrągłe, kwadratowe czy inne, zazwyczaj montuje się je w warstwie podsypki z piachu i cementu. Powinna ona zapewnić dobrą stabilizację, dlatego najlepiej usypać pod nawierzchnią warstwę gruzu lub żwiru.

Podbudowa pod palisady betonowe musi być płaska i równoległa do powierzchni utwardzanej, dlatego przez cały czas montażu należy korzystać z poziomicy. Jeśli układana przez nas palisada betonowa ma wyznaczać granice ścieżki, to do wykonanych wcześniej wykopów trzeba wlać warstwę chudego betonu gęstoplastycznego o wysokości około 10 cm (w przypadku niewysokich palisad). Grubość fundamentu będzie zawsze uzależniona od wysokości i funkcji, jakie ma spełniać palisada ogrodowa. Jeśli montujemy wyższe palisady betonowe, które będą dodatkowo narażone na różne obciążenia (na przykład ruch pieszy, napór nałożonego wyżej gruntu), ich podbudowa powinna być szczególnie stabilna, w przeciwnym razie nie będą nam długo służyć. Zwiększamy tu grubość betonowej zaprawy bocznej o 15, a nawet 20 cm, dzięki czemu uzyskamy oczekiwany efekt stabilnej konstrukcji.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć w przypadku montażu palisad betonowych?

  • Układanie palisad okrągłych jest najbardziej pracochłonne, ponieważ każdy z ich elementów musi dokładnie przylegać w podstawie do kolejnego elementu.
  • Po ułożeniu i osadzeniu palisad (a w przypadku użycia zaprawy również po zastygnięciu betonu) należy je dodatkowo ustabilizować. W tym celu niweluje się drobne wolne przestrzenie pomiędzy ziemią a palisadą poprzez dosypywanie i rozprowadzanie dodatkowej ziemi.
  • Montując palisady wysokie, powyżej 60 cm, o stożkowatym kształcie, należy pamiętać o tym, że powinny one być montowane pojedynczo, a odstępy pomiędzy nimi muszą być jednakowe.