Mrówki w domu – jak się ich pozbyć?

Mrówki w domu to koszmar, z którym trzeba walczyć szybko i precyzyjne. Owady pojawiają się najczęściej w garażach, piwnicach, spiżarniach oraz kuchniach, a wędrują w poszukiwaniu pożywienia. Resztki jedzenia to coś, co przykuwa ich uwagę, dlatego mrówki wracają po więcej, jak tylko odkryją źródło pożywienia.

Mrówki w domu

Zastanawiasz się, jak pozbyć się mrówek? Znamy wiele domowych sposobów na to, jak skutecznie odstraszyć mrówki. W tym artykule prezentujemy Ci nie tylko domowe sposoby na walkę z insektami, ale też sklepowe preparaty, substancje hormonalne i odstraszacze. Przygotuj się do starcia, a mrówki w domu staną się tylko złym wspomnieniem!

Dlaczego mrówki pojawiają się w domu?

Zanim dowiesz się, jak pozbyć się mrówek, na pewno chcesz poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego w ogóle masz do czynienia z tymi nieproszonymi gośćmi? Skąd się biorą?

Tym, co przyciąga mrówki są oczywiście resztki jedzenia. Czasem wystarczą okruszki na Twojej podłodze, a nawet żywność w zamkniętych pojemnikach, aby zwabić całą kolonię insektów. Te są szczególnie aktywne nocą, a w domu pojawiają się w okresie od wiosny do jesieni, choć nierzadko także zimą, szukając ciepłego miejsca do życia.

Największym wyzwaniem jest gniazdo mrówek – może się okazać, że powstało ono w Twoim domu, a w jego wnętrzu panoszy się królowa. Co wtedy? Szybko okazuje się, że walka z takimi mrówkami (najczęściej są to takie gatunki jak mrówki Faraona czy mrówki darniowe żyjące w koloniach) jest niczym walka z przysłowiowymi wiatrakami – pozbywasz się insektów, a one wracają i stale się rozmnażają.

Na szczęście z każdym problemem można sobie poradzić, stosując domowe sposoby na mrówki lub korzystając z bardziej zaawansowanych metod i preparatów.

Gatunki mrówek, które pojawiają się w domach

Rozpoznanie, z jakim wrogiem masz do czynienia, to podstawa, aby skutecznie wytępić mrówki. Dobrze jest ustalić czy gniazdo znajduje się na zewnątrz domu, czy w środku. Pozwoli to podjąć działania mające na celu zlikwidowanie całej kolonii, a nie tylko pojedynczych osobników.

W domach najczęściej spotyka się mrówki:

  • Faraona – trudno je wytępić. Zakładają gniazda, a znajdująca się w nich królowa odpowiada za rozmnażanie i ilość osobników zwiększa się błyskawicznie. Zdarza się, że pojawiają się w naszej żywności,
  • darniowe – również zakładają gniazda, jednak okres ich wzmożonej aktywności przypada na zimę. W domach pojawiają się, aby znaleźć żywność i schronić się przed chłodem,
  • gmachówki – duże mrówki żyjące w lasach, a konkretniej w pniach powalonych drzew. Zdarza się, że pojawiają się w domach, głównie letniskowych i altanach.

Obecność tych mrówek nie wróży nic dobrego, bo w przeciwieństwie do innych gatunków, im zależy nie tylko na pożywieniu, ale też założeniu gniazda.

Co na mrówki w domu

Domowe sposoby na mrówki

Choć nieproszeni goście pojawiają się w domu w poszukiwaniu pożywienia, to są takie składniki, które pomogą skutecznie wytępić mrówki. Wystarczy przygotować odstraszacze mrówek. Podpowiadamy, czym zwalczyć mrówki – większość z tych składników na pewno znajdziesz w swoim domu!

Soda oczyszczona

Zwalczanie mrówek przy pomocy sody oczyszczonej to znany i skuteczny sposób na szkodniki. Wystarczy dodać trochę sody oczyszczonej bezpośrednio na posadzkę, którą wędrują mrówki w trakcie poszukiwania pożywienia. Jej obecność pozwoli skutecznie pozbyć się owadów.

Woda i sok z cytryny

Ta mikstura bezbłędnie działa na owady. Wydziela kwaśny zapach, który odstrasza mrówki i inne insekty. Dla uzyskania najlepszych efektów warto stosować ją nawet codziennie, a mrówki same zrezygnują z wędrówek po Twoim domu. Wystarczy, że sok z cytryny wymieszasz z wodą i spryskasz nim trasę mrówek.

Woda i czosnek

Inny domowy sposób na mrówki to woda i czosnek. Wydzielane przez niego ostre zapachy skutecznie odstraszają mrówki. Miksturę przygotujesz szybko – wystarczy, że rozgnieciesz ząbki czosnku, wrzucisz je do wody i będziesz gotować przez około kwadrans. Następnie mieszankę zaaplikuj na trasie mrówek, aby pozostawić na niej drażniące ślady zapachowe.

Ziarna ryżu

Jak działa surowy ryż w starciu z mrówkami? Początkowo owady traktują go jako pożywienie – zwabione rozsypanymi na małych powierzchniach ziarnami panoszą się w naszym mieszkaniu – jednak nie na długo! Gdy zaniosą ryż do mrowiska, ten zacznie fermentować. Wydzielane przez pleśń toksyczne substancje są zabójcze dla mrówek.

Domowe sposoby na mrówki

Pieprz czarny

Miksturę sporządzoną z ziaren pieprzu i wody rozpryskaj w miejscu, gdzie występują mrówki. Nieprzyjemne, gryzące i drażniące zapachy pomogą pozbyć się szkodników i odesłać je do mrowiska.

Piołun

Choć znane są inne, bardziej popularne domowe sposoby na mrówki, to warto też wypróbować piołun, zwany też zielem pańskim. Roślinę zbierzesz na polu końcem kwietnia i wykorzystasz do zwalczania mrówek. Jego gorzki, intensywny smak oraz zapach jest odstraszający dla zwierząt domowych. Po ugotowaniu i rozpryskaniu naparu, mrówki w domu znikną raz na długi czas.

Drożdże

Jak zastosować drożdże, aby pozbyć się niemal każdego gatunku mrówek? Wystarczy przygotować mieszankę – w wodzie rozpuścić kostkę drożdży i kilka łyżeczek cukru. Po dokładnym rozpuszczeniu składników, rozstaw pojemniczki z cieszą w różnych miejscach domu, zwłaszcza w kuchni.

Domowe pułapki

W każdym domu można też przygotować pułapki na szkodniki. Przygotuj wabik w postaci sproszkowanego boraksu, który wymieszasz z gotowanym żółtkiem. Taką trutkę na mrówki umieść w rozciętej puszcze aluminiowej i ustaw w pobliżu gniazda, przed wejściem do domu lub w kuchni czy spiżarni. Jednak uważaj! Jej działanie jest silne, dlatego zadbaj o bezpieczeństwo, szczególnie gdy masz małe dzieci lub zwierzęta domowe.

Sklepowe środki na mrówki

Nie masz czasu na przyrządzanie odstraszaczy domowymi sposobami? A może wypróbowałeś już wszystkie, a w Twoim domu nadal grasują małe szkodniki? Pozostaje jeszcze sięgniecie po chemię profesjonalną, która pomaga zlikwidować nie tylko mrówki, ale też całe gniazda. Duży wybór środków owadobójczych pozwala skutecznie walczyć z problemem zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak również na zewnątrz – na tarasie, w ogrodzie i w altanie.

Ultradźwiękowy odstraszacz na mrówki

Jeżeli szukasz skutecznych, a mało inwazyjnych i bezpiecznych środków na mrówki, to wypróbuj ultradźwiękowy odstraszacz. Bardzo skutecznie pomaga on w miejscach, w których grasują nie tylko mrówki, ale też inne owady czy szkodniki – karaluchy, myszy, ćmy, mole, pchły, świerszcze. Emituje nieprzyjemne, a słyszalne tylko przez nie dźwięki, których nie lubią mrówki ani inni nieproszeni goście.

Inwazja mrówek to nic przyjemnego. Zarówno, kiedy grasują one w ogrodzie, niszcząc liście pomidorów czy korzenie roślin, jak również wtedy, gdy masz mrówki w domu. Na szczęście znasz już skuteczne pomysły na zwalczanie mrówek – koniecznie wypróbuj domowe sposoby na mrówki lub zainwestuj w produkty ze sklepu albo ultradźwiękowy odstraszacz.