Myszy w domu – jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby

Masz podejrzenie, a nawet pewność, że w Twoim domu pojawił się nieproszony gość? Obecność myszy jest bardzo kłopotliwa – szkodniki niszczą produkty spożywcze, przewody elektryczne, izolację, denerwują zwierzęta domowe, zostawiają odchody mające nieprzyjemny zapach… Brak zdecydowanej reakcji prowadzi to tego, że myszy polne rozgaszczają się na dobre, a nawet zakładają w domach gniazda i rozmnażają się. Podpowiadamy, jakie są najskuteczniejsze odstraszacze myszy i inne szkodniki ogrodowe.

Myszy w domu - sposoby

Skąd się biorą myszy w domu?

Dla wielu osób obecność w domu myszy jest nie tylko stresująca, ale też krępująca. Tymczasem gryzonie uciekają do wnętrza domu w poszukiwaniu pożywienia oraz ciepła, a nie dlatego, że jest on brudny czy zaniedbany. Z problemem zmagają się zwłaszcza właściciele domów położonych blisko pól oraz łąk. Mysz polna to częsty, lecz niepożądany gość.

Co świadczy o obecności myszy?

Nie zawsze od razu dowiadujemy się o obecności myszy w domu. Wynika to z tego, że najbardziej aktywne są w pomieszczeniach, z których rzadko korzystasz – spiżarniach, piwnicach, strychach i innych schowkach. O tym, że w domu pojawiły się myszy najczęściej świadczą:

  • odchody – ciemnobrązowe i podłużne, ukryte np. pod listwami przypodłogowymi,
  • nieprzyjemny zapach odchodów,
  • ślady ugryzień – na opakowaniach artykułów spożywczych, ale też meblach czy ubraniach,
  • odgłosy – tupot podczas przemieszczania się, piski przy żerowaniu.

Mając podejrzenie, że to ślady zostawione przez myszy, warto zachować czujność i obserwować szkodniki. Dowiesz się, gdzie grasują i będziesz mógł działać w konkretnym miejscu, aby je odstraszyć.

Dlaczego pozbyć się myszy

Szybkie wytępienie myszy z domu oszczędzi nam sporo problemów

Dlaczego trzeba szybko pozbyć się myszy z domu?

Myszy to gryzonie, które zwiastują kłopoty. Potrafią przegryźć się przez wełnę mineralną, niszcząc nie tylko izolację, ale też kable i przewody, a co za tym idzie wywołać pożar lub inne zniszczenia (zalanie, gdy uszkodzeniu ulegną rury).

Myszy największe spustoszenie sieją w spiżarkach, gdzie penetrują zapasy, pozostawiając w nich odchody. Kontakt z nimi nierzadko oznacza dla ludzi poważne choroby takie jak histoplazmoza.

Straty materialne, ale też zagrożenie bezpieczeństwa czy zdrowia – to najważniejsze argumenty, które sprawiają, że pozbyć myszy trzeba się szybko i skutecznie.

Najskuteczniejsze sposoby na nieproszonych gości. Jak pozbyć się myszy?

Znamy skuteczne tradycyjne sposoby na myszy – na polowanie możesz wysłać kota lub posłużyć się łapką. Na szczęście są też inne, bardziej humanitarne metody wypłoszenia gryzoni przy pomocy dźwięków, zapachów oraz pułapek, które nie uszkadzają ich ciała, lecz uniemożliwiają dalsze swobodne przemieszczanie się.

Tradycyjna łapka i trutka

Ten mało humanitarny sposób na szczęście dzisiaj traci już na popularności. Martwe myszy w domu są równie przykrym widokiem jak żywe, w dodatku ich żywot kończy się w mękach. Nie zawsze też jest to sposób na tyle skuteczny, żeby odstraszyć inne potencjalne szkodniki.

Pamiętaj, że zarówno łapka, jak i trutka na myszy to zagrożenie nie tylko dla gryzoni, ale też zwierząt domowych i ludzi – zwłaszcza małych dzieci. Zastosowanie tych metod naprawdę powinno być ostatecznością.

trutka na myszy

Sposób na myszy – trutka

Kot gotowy do polowania

Masz w domu kota? Już sama jego obecność powinna zniechęcić myszy do wyruszenia na łowy. Również niektóre gatunki psów np. spaniele czy teriery wydzielają zapachy drażniące gryzonia, co wystarczy, aby na stałe pozbyć się go z domu.

Elektryczny odstraszacz wytwarzający ultradźwięki

Elektryczny odstraszacz emituje dźwięki niesłyszalne dla człowieka, lecz drażniące dla myszy. Ultradźwięki powinny przyjmować różne częstotliwości, aby uniemożliwić zwierzętom przyzwyczajenie się do nich. Urządzenia z opcją regulacji można skonfigurować w taki sposób, aby najmocniej działały w miejscach, gdzie grasują gryzonie, lecz w których nie ma ludzi, np. strychy i piwnice.

Odstraszacze z folii aluminiowej

Gdy pod ręką nie masz trutki ani żywołapki, to wypróbuj inną skuteczną metodę. Jest ona bardzo prosta, a polega na rozłożeniu folii aluminiowej w miejscach najchętniej odwiedzanych przez szczury i myszy. Może też posłużyć do kamuflowania wejść do kryjówek. Myszy nie lubią szeleszczącego odgłosu ani koloru folii, więc raczej będą unikały miejsc, w których mogą się na nią natknąć.

Żywołapka – klatka z siatki drucianej

Umieszczenie myszy w zamkniętych pojemnikach daje 100% pewności, że nie wydostanie się na zewnątrz (dopóki sam jej nie wypuścić, np. na łące). Przygotuj klatkę z siatki drucianej lub plastiku, a wewnątrz umieść przynętę. Kawałek szynki czy kabanosa powinien być wystarczającą zachętą dla myszy. Zwabiona zapachem przysmaku straci czujność, a wtedy zamkniesz ją w szczelnym pojemniku i otworzysz ją z dala od domu, darując gryzoniowi nowe życie.

Żywołapka na myszy

Klatka do łapania myszy w domu

Brzydkie i drażniące zapachy – lakier do włosów, spleśniała cytryna, kwiat wrotyczu

Jakie zapachy są drażniące dla myszy? To wszystko, co pachnie intensywnie i sprawia, że odstraszanie myszy staje się bardzo skuteczne. Zastosuj:

  • dziki rumianek, dziką miętę,
  • mieszankę z kwiatów wrotyczu,
  • resztki spleśniałej cytryny,
  • zielone liście pomidorów,
  • ocet,
  • oleander,
  • lakier do włosów.

Zaaplikuj je bezpośrednio do miejsc, w których mogą mieścić się potencjalne kryjówki myszy. Przykry zapach szybko je wypłoszy. Zastosuj “śmierdzące pułapki” także tam, gdzie myszy najchętniej grasują.

Pojemnik z przynętą – zrób to sam!

Chcesz skutecznie pozbyć się myszy z domu? Pułapka z rolki po papierze toaletowym to prosty sposób na samodzielną walkę ze szkodnikami. Ustaw ją na krawędzi stołu, a wewnątrz “tunelu” umieść smakowitą przynętę na myszy. Gdy ta zwabiona zapachem wbiegnie do środka, pod jej ciężarem rolka przechyli się, a mysz niczym po zjeżdżalni trafi do pojemnika ustawionego pod spodem.

Profesjonalna deratyzacja

Jeżeli powyższe metody zawiodą (a dzieje się tak w przypadku myszy, które zdążyły się już zadomowić i założyć gniazda lub mają mocno ukryte kryjówki) pozostaje Ci jeszcze deratyzacja. Usługę pozbycia się gryzoni przeprowadzą fachowcy przy pomocy środków fizycznych, chemicznych lub biologicznych.

Myszy w domu są problematyczne, więc przed ich pozbyciem się nie powinny Cię powstrzymywać żadne sentymenty. Możesz natomiast zastosować humanitarną metodą, która wypłoszy gryzonie, nie robiąc im przy tym krzywdy. Nie martw się, jeśli problem z myszami powraca, a Ty nie wiesz, co jeszcze możesz zrobić, aby się ich pozbyć. Zawsze wtedy warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy deratyzacyjnej.