Najładniejsze krzewy zimozielone
Chcesz żeby Twój ogród był zielony przez cały rok? Nie jest powiedziane, że wraz z nastaniem jesieni krzewy muszą tracić liście i zamiast pięknego zielonego krajobrazu za oknami będziesz miał tylko suche gałęzie. Poznaj najładniejsze krzewy zimozielone liściaste oraz iglaki i zastanów się, które zasadzisz u siebie!
Spis treści
Krzewy zimozielone czy wiecznie zielone?
Zacznijmy od uporządkowania określeń używanych w stosunku do roślin całorocznych. Możemy podzielić na rośliny zimozielone oraz wiecznie zielona. Zdarza się, że te nazwy są używane zamiennie, ale nie do końca jest to poprawne.
Rośliny wiecznie zielone żyją od 3 do 11 lat. Ich liście służą m.in. do regulacji wilgotności i po pewnym czasie tracą swoje właściwości asymilacji. Ich wymiana następuje w niemal niezauważalny sposób przez cały rok.
W przeciwieństwie do nich, krzewy zimozielone pozostają zielone przez cały rok, także poza właściwym okresem wegetacyjnym. Wymiana liści odbywa się wiosną, ale nie ma momentu, w którym gałęzie byłyby gołe.
Zimozielone krzewy liściaste do ogrodu
Lubisz szum liści na wietrze? Teraz możesz cieszyć się nim nie tylko latem, ale przez całą zimę. Wystarczy, że wybierzesz do swojego ogrody krzewy o zimozielonych liściach. Zobacz, jakie gatunki do nich należą.
Bukszpany
Bukszpany doskonale wyglądają w ogrodzie przez cały rok. Są gęste, mają charakterystyczne drobne, jajowate, zielone listeczki, które pięknie się błyszczą. Bukszpan rośnie dość wolno, ale cierpliwość popłaca – roślina nierzadko osiąga nawet 4 metry wysokości. Jej zaletą jest podatność na formowanie, dlatego świetnie nadaje się na żywopłoty oraz roślinne rzeźby.
Ostrokrzew kolczasty
Ta zimozielona odmiana jest odporna nie tylko na chłód, ale też ataki szkodników. Do złudzenia przypomina bukszpan. Dobrze znosi cięcie, ale potrzebuje zacisznego i ciepłego stanowiska.
Berberys Julianny
Ten krzew ozdobny szybko skradnie Twoje serce. Berberys Julianny podobnie jak inne berberysy może przetrwać zimę, jednak wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru. Co do gleby, to najlepszym podłożem jest gleba żyzna, ale w przypadku krzewów zimozielonych problemem nie będzie też słabszy typ.
Mahonia pospolita
Nie bez powodu mahonia jest nazywana rośliną idealną. Docenisz ją za małe wymagania pielęgnacyjne a piękne, duże, zielone liście, które są jej całoroczną ozdobą. Najpiękniejsze krzewy są w okresie wiosennym. Na przełomie kwietnia i maja zaczynają kwitnąć, obsypują je żółte kwiaty zebrane w kiście, z kolei jesienią granatowe owoce.
Bluszcz pospolity
To niezwykły krzew ozdobny, który efektownie pnie się po konstrukcjach i budynkach, tworząc gęste, zielone ściany. Nie traci liści wraz z nastaniem przymrozków, ale wiatr i większy mróz mogą mu zaszkodzić.
Krzewy iglaste zimozielone
Nie tylko zimozielone liściaste rośliny sprawdzą się w naszym klimacie. W chłodniejszych porach roku doskonale poradzą sobie także iglaste krzewy ozdobne – znane i lubiane w Polsce. Zobacz, co się do nich zalicza.
Jałowce
Charakterystyczną cechą tej rośliny są gałęzie pokryte zielonym igliwiem przez cały rok, jak również drobne, czarne, kuliste owoce. W wersji całorocznej roślina występuje w postaci krzewu płożącego, zatem tworzy niesamowite zielone dywany. Tolerancyjna odmiana okrywowa jest niezwykle tolerancyjna. Rośnie nawet na glebach suchych i piaszczystych. Jałowiec przetrwa nawet mroźne zimy.
Cisy
Z uwagi na swój całoroczny charakter i piękny, głęboki zielony kolor, cis doskonale nadaje się na żywopłoty. Ten gęsty krzew odpowiednio przycinany i formowany stanowi tło dla innych roślin, a zimą jest jednym z niewielu kolorystycznych akcentów przykuwających spojrzenia. Rośnie wolno, a jego ozdobę stanowią drobne, czerwone owoce.
Sosny karłowate
Przypomina polską kosodrzewinę, choć pochodzi z Dalekiego Wschodu. Początkowo niska krzewinka w odpowiednich warunkach może osiągnąć nawet 3 metry wysokości. Ma delikatne igły o charakterystycznym odcieniu – zielone u góry i srebrzystoszare od spodu. Sosna doskonale prezentuje się w ogrodzie japońskim.
Zimozielone kwitnące krzewy ozdobne do ogrodu
Najładniejsze krzewy zimozielone to te, które kwitną. Oczywiście zimą próżno szukać na ich gałęziach pąków, te pojawią się w cieplejszych porach roku. Jednak trzeba przyznać, że urok krzewów zimozielonych z tej grupy nigdy nie przemija!
Różaneczniki
Zimą tracą kwiaty, jednak zachowują swoje efektowne skórzaste liście. Najlepiej przyjmują się na żyznych, wilgotnych glebach, na stanowiskach zacienionych, osłoniętych od wiatru.
Azalie
Tak naprawdę azalia zalicza się do krzewów zimozielonych, ale tylko częściowo. W czasie łagodnej zimy jest szansa, że zachowa część liści, jednak na mrozach raczej większość straci. Wiosną jednak następuje płynna wymiana liści, więc krzew ozdobny niemal zawsze pięknie wygląda.
Laurowiśnia
Swoim pięknym kwiatostanom i mało wymagającej pielęgnacji laurowiśnia zawdzięcza swą rosnącą popularność. Zalicza się do modnych w ostatnich latach krzewów zimozielonych – doskonale nadaje się również do tworzenia żywopłotów.
Rododendron
Gdy kwitnie to przybiera niemal wszystkie odcienie tęczy. Ale nawet po przekwitnięciu to niezwykle efektowny krzew ozdobny z rodziny wrzosowatych, który zachwyca swoim zielonym ubarwieniem. Pięknie wygląda o każdej porze roku – zimą przykryty śniegiem, a latem oszałamiający kolorami i zapachami bujnych kwiatów.
Lawenda wąskolistna
Ta urocza krzewina należy do krzewów zimozielonych, a fanów zyskuje nie tylko dzięki swojemu pięknemu wyglądowi i zapachowi, ale też właściwościom leczniczym i upiększającym. Kwitnie na fioletowo, purpurowo lub ciemno-różowo. Wytrzymuje w chłodach, ale w czasie mroźnej zimy lepiej ją okryć.
Kiedy sadzić krzewy zimozielone?
Odpowiednim momentem na posadzenie roślin zimozielonych jest wiosna. W pojemnikach sadzonki mogą rozwijać się aż do lata – nie spiesz się z ich przenoszeniem. Upewnij się, że ziemia jest ciepła, a korzenie dobrze rozwinięte.
Wybierz dobrą lokalizację dla roślin. Należy sadzić je w miejscach osłoniętych od wiatru i zacienionych.
Jak pielęgnować rośliny o każdej porze roku?
Choć wymienione gatunki roślin są odporne na chłody, to jednak mroźne zimy mogą im zaszkodzić. Warto więc poznać preferencje konkretnych odmian co do zimowania i zapewnić im optymalną ochronę. Zabezpieczeniem samym w sobie okazuje się warstwa ściółki, tworząca się na podłożu z opadających igieł oraz liści.
Podlewanie
Co do podlewania, to w czasie, gdy śnieg okryje ziemię, ten zabieg nie będzie potrzebny. Nawilżanie jest potrzebne w czasie odwilży, bo pozwala roślinom zmagazynować potrzebną wodę.
Okrywanie
Ogólnie nie ma potrzeby okrywania roślin zimozielonych. Zaleca się to w przypadku szczególnie wrażliwych gatunków, takich jak berberysy, laurowiśnie wschodnie, cyprysiki groszkowate (zwłaszcza młode rośliny) czy mahonia aquifolium.
Usuwanie śniegu
Śnieg może stanowić zagrożenie dla roślin. Obserwuj, czy zbyt duże czapy śniegu nie zalegają na gałęziach i nie grożą im złamaniem. Wyższe rośliny o kolumnowym przekroju warto obwiązać sznurkiem i podeprzeć.
W ogrodach zielono może być przez cały rok, pod warunkiem zasadzenia krzewów odpornych na mróz i śnieg. Na szczęście jest sporo gatunków, którym nie straszne są chłody. Popularny bukszpan, różaneczniki w wielu wariantach, krzewy iglaste i liściaste – przetrwają nawet surowe zimy, choć czasem mogą wymagać dodatkowego okrycia i podlania.