Najmodniejsze kolory elewacji – Przegląd propozycji
Elewacja domu to przysłowiowa kropka nad i całego projektu architektonicznego. Zazwyczaj poświęcamy jej sporo uwagi, bo kiedy wszystko zostanie już zrobione, przychodzi czas na wykończenie. I tutaj pojawia się dylemat, jak dobrać kolor elewacji, aby podkreślał charakter budynku i komponował się z otoczeniem posesji. Czy postawić na najmodniejsze kolory elewacji, czy raczej pójść w kierunku nietypowych rozwiązań i ciekawych połączeń. Podpowiadamy, w jaki sposób wykonać ściany zewnętrzne, aby prezentowały się ciekawie i estetycznie przez długi czas.
Spis treści
Jakie kolory elewacji są modne?
Jeśli chodzi o trendy, to od kilku lat zdecydowanie dominują odcienie szarości. Popielowe, grafitowe, antracytowe wstawki są uniwersalne i pasują do wszystkich budynków, bez względu na ich kubaturę, formę czy styl.
Szara elewacja domu świetnie współgra z ciemnym dachem i taką samą stolarką okienną czy drzwiową. Jest nie tylko ładna, ale też praktyczna – szary kolor elewacji budynku sprawia, że zabrudzenia nie są zbyt widoczne, a w razie potrzeby można je dość łatwo usunąć.
Szara elewacja domu – zalety i wady
Jeśli również Twoje myśli kierują się w stronę szarości, możesz być pewien, że elewacja domu będzie prezentowała się dzięki temu gustownie i elegancko. Ale nie tylko będzie modna – szara elewacja okaże się praktyczna, zwłaszcza, gdy mieszkasz przy ruchliwej ulicy albo blisko lasu. Na jej tle zabrudzenia z kurzu, smogu, ale też zanieczyszczenia organiczne nie będą się aż tak odznaczały.
Czy widzimy wady szarej kolorystyki elewacji? Bez wątpienia musisz liczyć się z tym, że Twój dom będzie podobny do innych domów jednorodzinnych w okolicy. Niekoniecznie musi to być problemem, szczególnie jeśli zdecydujesz się na dodatkowe elementy dekoracyjne, które ożywią cały budynek.

Szara elewacja domu
Nie tylko szarość – inne kolory elewacji zewnętrznej
Choć szarość dominuje, to jednak elewacje domów często mają jaśniejsze odcienie. Jasne kolory takie jak biel i blisko z nią związana kość słoniowa, ecru czy beż nadal zajmują miejsce na podium. Nic dziwnego, bo biała elewacja to wybór ponadczasowy, który pasuje do wszystkich typów nieruchomości.
Wśród budujących i remontujących domy widać też zainteresowanie ciemnymi kolorami. Ciemne barwy są jednak mniej popularne, a na pewno nie jako bazowy, dominujący kolor elewacji. Nic dziwnego – mogą optycznie zmniejszyć budynek, ale też nagrzewać się pod wpływem słońca. Widać na nich zabrudzenia, zwłaszcza osady z kurzu czy ptasie odchody.

Elewacja w kolorze ecru
W modzie niezmienne pozostają brązy, ale raczej jako dodatki, np. w postaci ozdobnych pasów czy otoczki wokół okien.
Na pewno nieco zaskakujące, ale cieszące się rosnącą sympatią są stonowane zielenie, pistacja i chłodny błękit. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do pomalowania elewacji domu wybrać kolory ziemi – pszenica, kamień lub piasek to ciepłe kolory elewacji idealnie komponujące się z sielskim otoczeniem domu.
Ciemna elewacja czy jasne kolory?
Większość osób, gdy nie wie, na jakie kolory elewacji się zdecydować, wybiera jasne odcienie. Kremowa, popielata czy biała elewacja jest ponadczasowa i neutralna, więc pasuje zawsze i się nie nudzi. Jest z nią jednak pewien kłopot, a mianowicie – dość szybko się brudzi.
Jasne kolory są świetnym tłem dla ciemniejszej stolarki okiennej i ładnie kontrastują z czarnym czy grafitowym dachem oraz bramą garażową.
Z kolei ciemne kolory elewacji domów są problematyczne, bo często sprawiają, że budynek wygląda dość mrocznie i przysadziście. Oczywiście nie jest to regułą, tak samo jak to, że ciemne kolory elewacji są bardziej praktyczne, bo nie widać na nich brudu.

Kolor elewacji powinien pasować do otoczenia budynku
Jak dobrać kolor elewacji domu?
Kolor elewacji rzadko kiedy jest dziełem przypadku. Raczej o jego wyborze decydujemy na podstawie wielu przemyśleń, porównywania różnych opcji i inspiracji wyszukanych np. w Internecie. Czym kierować się, wybierając kolor elewacji?
Położeniem budynku
Twój dom jest skąpany w drzewach i kwiatach? Lokalizacja budynku ma tutaj spore znaczenie. Kolory elewacji zewnętrznej mogą być bardziej radosne i nawiązywać do tego naturalnego otoczenia. Zazwyczaj jednak muszą być po prostu praktyczne, bo gałęzie drzew czy kapiące z nich soki mogą zostawiać ślady na ścianach. Elewacja domu znajdującego się w lesie, sadzie czy ogrodzie kwiatowym musi być łatwa w czyszczeniu m.in. z powodu pylenia.
W miastach, wśród innych budynków, zazwyczaj dominują zbliżone kolory. Najmodniejsze kolory elewacji domów to biele i szarości, więc jeśli chcesz wpasować się w otoczenie, zastanów się, jak łączyć kolory, aby uzyskać estetyczny efekt.

Elewacja z kamiennymi elementami
Stylem i charakterem budynku
Postaraj się dobrać kolory elewacji to stylu budynku. Proste bryły budynku na pewno podkreśli biel z szarością pasująca do grafitowego dachu. W domach rustykalnych zastosuj nieco inne palety kolorystycznie, uwzględniając odcienie ceglaste, rude i inne pasujące do czerwonego lub brązowego dachu.
Pamiętaj, że dobór koloru elewacji powinien uwzględniać jego wystrój i mówić odwiedzającym co nieco na temat stylu, w jakim urządzony został dom w środku i co ich czeka po przekroczeniu progu.
Kolorem dachu, okien, drzwi i bramy garażowej
Elewacja domu powinna pasować do koloru dachu, okien, drzwi i bramy garażowej. Nie powinna się jednak z nimi zlewać. Zazwyczaj elewacje w jasnych barwach widzimy tam, gdzie kolor dachu jest ciemny (np. ciemny grafit).
Warunkami atmosferycznymi
Jeżeli mieszkasz w miejscu, które jest wilgotne, priorytetem powinna być elewacja pomalowana farbą lub wyłożona tynkiem odpornym na wodę, która zapewni cyrkulację powietrza.
Ściany zewnętrzne wyeksponowane na działanie promieni słonecznych powinny być pomalowane farbą, która jest odporna na promieniowanie UV – nie pęka i nie blaknie pod jego wpływem.
Kluczowe będzie też zastosowanie odpowiednio elastycznego podkładu, który ochroni ściany przed odpryskiwaniem i pękaniem i zwiększy jego odporność przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Żółta elewacja domu na wsi
Aktualnymi trendami
Oczywiście ważne jest to, aby dom prezentował się efektownie, a nowoczesnego charakteru nada mu elewacja w modnym obecnie kolorze. Trendy mogą stanowić dla Ciebie pewną wskazówkę na temat tego, co jest i będzie aktualne w następnych latach, jednak nie powinny być głównym wyznacznikiem.
Ostatecznie kolor elewacji zawsze powinien zależeć od tego, co podoba się Tobie i Twoim bliskim.
Jak łączyć kolory elewacji?
Czasem nie musisz wybierać i ograniczać się wyłącznie do jednego koloru elewacji. Z powodzeniem możesz wybrać dwie, a nawet trzy kontrastujące ze sobą barwy lub/i struktury, a następnie dopasować je do indywidualnych preferencji. Jak zrobić to umiejętnie?
Na pewno potrzebny będzie Ci projekt z wizualizacją, a nawet symulacja doboru koloru. Dzisiaj jest to możliwe zarówno w pracowniach architektonicznych, jak i sklepach z farbami – warto z tych opcji skorzystać.
Jeśli chcesz urozmaicić wygląd całego budynku, ale obawiasz się chaosu, stosuj się do poniższych wskazówek:
- bazowe kolory elewacji domu powinny być jasne, aby ciemne okna, drzwi i dach odznaczały się na ich tle,
- aby kolorystyka elewacji nie była zbyt monotonna, warto rozważył połączenie dwóch lub więcej odcieni i struktur, np. tynki strukturalne, deski czy okładziny kamienne,
- jeżeli zależy Ci na tym, aby elewacja domu była nietuzinkowa, uwzględnij w projekcie pastele – najmodniejsze kolory to pistacja, szałwia, błękit gołębi,
- obawy przed tym, jak prawidłowo łączyć kolory na elewacji znikną, gdy zdecydujesz się na bezpieczne połączenia. Są to sprawdzone duety, jak beż z brązem czy biel z grafitem. Pozostaje jeszcze opcja zastosowania kilku odcieni tego samego koloru, np. od czarnego (dach), przez ciemnoszary (okna i drzwi), aż po popielaty (ściany budynku),
- grube, ciemne, poziome pasy sprawią, że wysoki budynek będzie wyglądał na proporcjonalny, z kolei pionowe pasy na fragmentach elewacji wysmuklą przysadzisty obiekt jednokondygnacyjny,
- jako kontrast dla jednolitej elewacji domu można zdecydować się na wyłożenie filarów elementami drewna czy zrobienie kamiennych opasek. Najmodniejsze kolory elewacji i struktury możliwe do uzyskania z pomocą tynków i kompozytów to kamień, beton, naturalne drewno.

Łączenie kolorów na elewacji
Najmodniejsze kolory elewacji domów – podsumowanie
Najmodniejsze kolory w architekturze to niezmiennie odcienie szarości – od ciemnego grafitu aż po jasny popiel. Kolory elewacji domu mogą być jednak mniej zachowawcze i tylko częściowo nawiązywać do tego trendu. Łączenie z brązem czy dekoracyjnymi tynkami imitującymi drewno lub kamień to świetny sposób na to, jak ożywić wygląd domu i dodać mu charakteru. Ważne, aby dopasować palety kolorystyczne do tego, jakie jest otoczenie budynku, styl budynku, czynniki zewnętrzne i wreszcie indywidualne preferencje domowników.