Nawóz ze skorupek jaj – jak zrobić? do jakich roślin stosować?
Skorupki jajek zawierają duże ilości wapnia, dlatego świetnie sprawdzą się jako nawóz do zasilania zarówno roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Pokazujemy, jak można wykorzystać skorupki pozostałe po gotowaniu jajek.
Spis treści
Jak zrobić nawóz ze skorupek jajek – różne sposoby
Skorupki jaj to w 80% dobrze przyswajalny dla roślin wapń. Oprócz tego zawierają również takie pierwiastki jak krzem, siarka, fluor i cynk. Doskonale zatem nadadzą się do wzbogacenia gleby o różne substancje odżywcze i do zmniejszenia jej kwasowości.
Można je stosować pod różne gatunki rosnące w doniczkach, a także w ogrodzie. Przygotowanie nawozu ze skorupek jaj wcale nie jest trudne – poniżej prezentujemy różne sposoby.
Pokruszone skorupki jajek bezpośrednio na glebie lub jako składnik kompostu
Jak użyć skorupek jajek do nawożenia roślin ogrodowych? Najlepiej je wysuszyć i rozgnieść na drobny proszek. Można go od razu rozsypać wokół roślin (dobrze jest lekko wymieszać z wierzchnią warstwą gleby) lub dorzucić do kompostu. Podczas przesadzania oraz sadzenia roślin również warto od razu dodać do ziemi ogrodniczej pokruszone skorupki jaj i przemieszać.
Na skutek oddziaływania wilgoci w ogrodzie, skorupki jaj powoli się rozpuszczą, uwalniając cenne substancje do gleby. Im drobniej są zmielone, tym szybciej to nastąpi. Duże fragmenty skorupek rozkładają się nawet 2 lata, dlatego lepiej wykorzystać je jako składnik kompostu niż rozłożyć bezpośrednio na glebie pod kwiaty, warzywa czy owoce.
Naturalny nawóz ze skorupek jajek w płynie
Jeżeli chcemy przygotować nawóz w płynie, powinniśmy zalać skorupki jajek wrzącą wodą, a następnie odczekać mniej więcej tydzień (co jakiś czas mieszamy), aż do ich rozpuszczenia się. Po dokładnym wymieszaniu możemy już użyć roztworu do podlewania roślin doniczkowych lub rabatowych. Warto również wykorzystywać do nawadniania ostudzoną wodę pozostałą po gotowaniu jajek.
Do jakich roślin nadaje się nawóz ze skorupek jajek?
Oczywiście do takich, dla których cenne są duże ilości wapnia w glebie. To warzywa, takie jak np.: cukinia, kapusta, bób, ogórki, groch, seler, fasola, marchew czy też sałata. Wśród drzew i krzewów owocowych będą to m.in.: winorośl, jabłoń, grusza, brzoskwinia.
Na glebie o odczynie zasadowym lub obojętnym dobrze rosną też różne rośliny ozdobne, takie jak: kosodrzewina, ciemiernik, lawenda, cis, tulipan, bukszpan, bluszcz, juka, piwonia, aster, goździk, oleander, kosaciec, powojnik, dzwonek, zawilec, budleja, grubosz, dereń, dyptam, złotokap, bez czarny.
Kiedy nie używać skorupek jajek do nawożenia roślin doniczkowych i ogrodowych?
Ten naturalny nawóz nie nadaje się do wzbogacania podłoża roślin ozdobnych preferujących kwaśną glebę, m.in.: hortensji, paproci, konwalii, wrzosów, fiołków trójbarwnych, berberysów, różaneczników, storczyków oraz wielu krzewów iglastych.
Skorupkami jajek nie powinniśmy też nawozić niektórych owoców, np.: borówki amerykańskiej, malin, truskawek, poziomek, agrestu, aronii i porzeczek. Warzywa, które powinny mieć lekko kwaśną glebę są stosunkowo nieliczne, to przede wszystkim: pietruszka, kukurydza, pomidor, papryka i koper.
Co jeszcze można zrobić ze skorupkami jajek w ogrodzie?
Pokruszone skorupki jaj w ogrodzie przydadzą się nie tylko do przygotowania nawozu. Zgniecione na niezbyt drobne kawałki i rozsypane wokół roślin powinny odstraszyć ślimaki, które będą się obawiały ich ostrych brzegów.
Taką mechaniczną zaporę trzeba będzie oczywiście co jakiś czas odnawiać, gdyż skorupki jaj stopniowo się rozkładają, a sprzyjają temu czynniki pogodowe. Aby skutecznie zniechęcać ślimaki, trzeba im bardzo szczelnie zagrodzić drogę do roślin.
Jeśli ktoś hoduje kury, może też wykorzystać drobno pokruszone skorupki jaj jako dodatek do ich pokarmu. W ten sposób pomagamy pokryć wysokie zapotrzebowanie tego ptactwa na wapń.
Podsumowanie
Skorupki jajek to znakomity naturalny nawóz pod różne gatunki roślin rosnące na glebach o odczynie zasadowym (współczynnik pH powyżej 7,2) albo obojętnym (pH 6,6-7,2). Skorupki jajek mogą się też przydać, jeśli mamy kury lub gdy nasze rośliny zagrożone są przez ślimaki.