Nawożenie drzew owocowych — kiedy i czym nawozić?

Prawidłowe nawożenie jest niezbędne dla optymalnego wzrostu i plonowania drzewek owocowych. Rośliny te potrzebują składników odżywczych do produkcji zdrowych owoców; w przeciwnym wypadku mogą one poważnie ucierpieć lub nawet zacząć obumierać. Właściwe nawożenie może zniwelować braki i pobudzić silny wzrost roślin.

Nawożenie drzew owocowych

Dlaczego trzeba nawozić drzewa owocowe?

Uprawy ogrodowe oraz przydomowe działki to miejsca, w których drzewka owocowe znajdują się w dużym zagęszczeniu. Pomijając inne aspekty, trzeba mieć na uwadze właśnie nagromadzenie drzewek owocowych. Taki stan rzeczy oznacza bowiem zwiększone zapotrzebowanie na cenne dla rozwoju roślin składniki odżywcze. Konieczne jest wówczas systematyczne nawożenie drzew i krzewów owocowych.

Niestety, niedobory składników odżywczych to zjawisko, które jest powszechne w przypadku uprawy drzew owocowych. Jeśli nie zapobiegniemy problemowi w odpowiednim czasie, może to doprowadzić do wielu problemów, w tym m.in. słabego wzrostu drzew, żółknięcia liści i zmniejszonego plonu owoców.

W związku z tym nie powinno nikogo dziwić, że nawożenie drzewek owocowych jest konieczne, jeśli chcemy o ich wzrost oraz prawidłowy rozwój.

Czym nawozić drzewka owocowe? Fosfor, azot, potas i nie tylko

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to od gatunku rośliny w dużym stopniu zależy, jakie preparaty należy zastosować w celu nawożenia drzew i krzewów owocowych.

Jakich pierwiastków potrzebują drzewa owocowe? Zasadniczo zaleca się, by stosować produkty zawierające takie makroelementy i mikroelementy jak na przykład:

  • azot — nawozy azotowe (w postaci saletry amonowej) to zdecydowanie jeden z najważniejszych składników mineralnych, którymi powinno się nawozić drzewka owocowe,
  • fosfor,
  • potas,
  • żelazo,
  • cynk,
  • bor.

Zobacz kiedy stosować oprysk miedzianem

Odpowiednio zastosowane preparaty mają duży wpływ na odpowiedni rozwój rośliny, w tym w szczególności poprawę odporności oraz bujny rozrost systemu korzeniowego. Przykładowo, azot jest potrzebny do wzrostu liści, więc jego niedobór może prowadzić do zahamowania wzrostu i żółknięcia liści. Z kolei stosowanie fosforu może okazać się niezbędne w celu pobudzenia wzrostu korzeni i owocowania, a niedobór tego składnika może doprowadzić do słabego rozwoju korzeni i zmniejszenia plonu owoców.

Choć może to wydawać się nieco górnolotnym stwierdzeniem, w rzeczywistości nawozy zawierające cenne składniki pokarmowe i składniki odżywcze są długofalową inwestycją w rozwój drzewek owocowych.

Nawóz sypki

Nawóz sypki

Nawożenie drzew owocowych wiosną

Podczas stosowania nawozu ważne jest, aby robić to o odpowiedniej porze roku i we właściwej ilości. Nadmierne nawożenie młodych drzewek może być tak samo szkodliwe dla rozwoju roślin, jak brak tej czynności. Przy odrobinie troski i uwagi jesteś w stanie sprawić, że znajdujące się na Twojej uprawie drzewa owocowe otrzymują składniki odżywcze, których potrzebują do rozwoju.

Generalnie, zaleca się, by drzewa owocowe były nawożone wczesną wiosną, zanim jeszcze zaczną wypuszczać nowe gałązki. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż korzenie aktywnie rozwijają się właśnie o tej porze roku. Będą one wówczas potrzebować dużej ilości składników odżywczych z ziemi wokół końców korzeni.

Jeśli zaczniesz nawozić drzewa owocowe zbyt późno (np. latem), liście i owoce mogą wchłonąć jedynie część niezbędnego im nawozu.

Jednocześnie, w przypadku młodych upraw zaleca się, by nawożenie drzew owocowych przeprowadzić w maju (najlepiej, by praca ta odbyła się w połowie miesiąca). Takie rozwiązanie sprawi, że rośliny będą w stanie rozwinąć się na tyle dobrze, by poradziły sobie one z jesiennymi oraz zimowymi chłodami.

Podczas nawożenia powinno zwracać się uwagę również na wiek roślin znajdujących się w Twoim ogrodzie. Przykładowo, w przypadku starszych okazów stosowanie dużych ilości nawozu nie jest konieczne, a wręcz nie zaleca się stosowania takiej praktyki. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż dorosłe egzemplarze nie rozwijają się już tak bujnie jak ich młode odpowiedniki. Największe zapotrzebowanie w zakresie nawożenia mają zazwyczaj młodsze drzewa i rośliny. Zasilanie gleby nawozem jest absolutnie niezbędne, jeśli chcemy zadbać o prawidłowy rozwój uprawy.

Jeśli chodzi o nawożenie drzew owocowych wczesną wiosną, niezwykle ważne jest, by nie wykonywać tego zadania w czasie niskich temperatur. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest uzbrojenie się w cierpliwość i poczekanie, aż ziemia rozmarznie — dzięki temu granulki nawozu będą mogły rozpuścić się oraz wsiąknąć w glebę.

Czy można nawozić drzewa owocowe także w inne pory roku?

Zdecydowanie tak. Częstą praktyką jest nawożenie drzew owocowych w okresie jesiennym. Stosuje się wówczas np. siarczan amonu wzbogacony o sól potasową. Mieszanka ta dobrze reagują z wierzchnią warstwą gleby, szybko wsiąkając w podłoże. Dzięki zastosowaniu siarczanu można osiągnąć wiele korzyści, w tym np. intensywniejszy kolor owoców, a także lepszy ich smak.

Nawozy mineralne organiczne i nieorganiczne. Czym nawozić drzewka owocowe?

Niezwykle ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj nawozu dla drzew owocowych. Według jednego z głównych podziałów wyróżnia się nawozy:

  • organiczne,
  • nieorganiczne,
  • mineralne.

Informacje na temat tego, kiedy należy decydować się na nawożenie drzew z użyciem jednego z powyższych preparatów, znajdziesz poniżej.

Gnojówka

Oprócz nawozu w granulkach, który można kupić w sklepie, stosuje się także takie rozwiązania jak np. naturalna gnojówka. Jest tak, ponieważ w odchodach tych znajduje się wiele substancji niezbędnych do bujnego rozwoju roślin.

Stosowanie oprysku z nawozem

Stosowanie oprysku z nawozem

Nawożenie drzew owocowych w okresie wiosennym

Jeśli chodzi o okres wiosenny, tzn. przełom marca oraz kwietnia, zaleca się przede wszystkim użyźnianie gleby za pomocą nawozów organicznych — rozumie się przez to m.in. przekompostowany kompost i/lub obornik. Nierzadko zaleca się w takiej sytuacji stosowanie także nawozów mineralnych. Niezależnie od typu preparatu, powinno się w takiej sytuacji systematycznie rozsypywać granulki w miejscach, w których znajdują się końcówki korzeni.

Preparaty do użyźniania gleby, które tradycyjnie stosuje się w okresie wiosennym, powinny mieć w swoim składzie przede wszystkim takie składniki jak potas oraz azot. W praktyce stosuje się często również tzw. nawozy jednoskładnikowe (zawierają one 1 główny składnik, w tym np. azot, potas lub fosfor). Takie rozwiązanie pozwala działać bardziej precyzyjnie, ale jednocześnie wymaga dobrej wiedzy w zakresie uprawy roślin ogrodowych.

Oprócz tego można zdecydować się również na gotowe nawozy mineralne. Ich stosowanie jest łatwiejsze, ponieważ takie preparaty zawierają więcej elementów, które przyczyniają się do poprawy składu gleby. Jednocześnie, możemy w takiej sytuacji omyłkowo doprowadzić do nadmiaru określonej substancji. Niestety, nierozważne działania w tym zakresie mogą uszkodzić — niekiedy bardzo poważnie — młode drzewka.

Nawożenie drzewek owocowych — zapoznaj się z zaleceniami producenta

Niezależnie od tego, na jaki produkt w celu nawożenia gleby ostatecznie się zdecydujesz, pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie przez producenta danego wyrobu. W przeciwnym razie stwarzasz ryzyko, że nawożenie przyniesie odwrotny efekt.

Nawożenie drzew owocowych to jeszcze nie wszystko

Nawożenie drzewek owocowych to absolutna podstawa, jeśli chcesz, by Twoja uprawa złożona z drzewek owocowych odpowiednio się rozwinęła.

Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, ze stosowanie nawozów organicznych i nieorganicznych wokół drzew owocowych to jedyne działanie, o którym należy pamiętać. Wręcz przeciwnie — zalecenia te są ważne, ale trzeba zwrócić uwagę również na takie kwestie jak np.:

  • regularne podlewanie — zarówno wysuszanie rośliny, jak i dostarczanie jej zbyt dużych ilości wody może przynieść negatywne konsekwencje,
  • ochrona uprawy przed chłodem — niskie temperatury, które występują jesienią lub zimą, mogą nie tylko zahamować wzrost rośliny, ale nawet doprowadzić do jej obumarcia. Ryzyko to dotyczy m.in. następujących gatunków drzew owocowych: czereśnie, brzoskwinie, morele oraz wiśnie. Aby zapobiec zniszczeniu uprawy, stosuje się np. kaptury ochronne z agrowłókniny oraz kopczyki usypywane wokół drzew.

Jeśli chcesz zapewnić sobie obfite plony, musisz zadbać także o powyższe aspekty.

Nawożenie drzew owocowych. Podsumowanie

Jak widać, jest wiele korzyści, z powodu których zdecydować się na nawożenie drzew owocowych. W ten sposób możesz zapobiec niedoborom składników odżywczych i sprawić, że Twoje drzewa odpowiednio się rozwiną.

W ofercie sprzedawców dostępne są różne rodzaje nawozów (m.in. nawozy organiczne i nieorganiczne), w związku z tym niezwykle ważne jest, by wybrać takie rozwiązanie, które najlepiej odpowiada danej roślinie.