Ocieplenie drzwi – jak ocieplić drzwi zewnętrzne?
Ocieplenie drzwi zewnętrznych pozwala zmniejszyć straty ciepła nawet o 30%. Jakie materiały izolacyjne stosuje się, by ocieplić drzwi zewnętrzne? W jaki sposób ocieplić drzwi wejściowe, które już są zamontowane? Sprawdź!
Spis treści
- 1 Rodzaje ociepleń drzwi wejściowych
- 2 Jak zmniejszyć straty ciepła? Szczelność drzwi i zdolność do przenikania ciepła
- 3 Rodzaj drzwi a typ izolacji termicznej
- 4 Skrzydło drzwiowe to nie wszystko, czyli jak skutecznie ocieplić drzwi wejściowe
- 5 Odpowiedni montaż drzwi i dodatkowe wskazówki dotyczące termoizolacji
- 6 Jak ocieplić drzwi wejściowe bez konieczności wymiany starych na nowe?
Rodzaje ociepleń drzwi wejściowych
Drzwi wejściowe to nie tylko wizytówka naszego domu. Oprócz efektu wizualnego powinny też zapewniać nam bezpieczeństwo, a przy tym gwarantować doskonałą izolację akustyczną i termiczną. Zmniejszenie strat ciepła poprzez odpowiedni materiał izolacyjny zastosowany w drzwiach wejściowych pozwala uzyskiwać niższe rachunki, dlatego jest to kwestia, której warto poświęcić więcej uwagi. Jeśli po zamontowaniu nowych drzwi w domu zrobi się cieplej, a przy tym zmniejszą się rachunki za ogrzewanie, oznacza to, że ocieplenie drzwi spełnia swoją funkcję. Do ocieplania drzwi najczęściej stosuje się piankę poliuretanową lub warstwę izolacyjną ze styropianu, nazywanego też polistyrenem spienionym. Czy do ocieplenia drzwi wejściowych można wykorzystać wełnę mineralną? Płyty i rolki z wełny mineralnej stanowią dobrą izolację, a przy tym są nietoksyczne i niepalne. Nie nadają się jednak do ocieplania drzwi wejściowych w prywatnych mieszkaniach ze względu na zbyt dużą różnicę temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Stwarza to zagrożenie gromadzenia się wilgoci, a wilgotna wełna mineralna traci przewodność cieplną.
Wypełnienie styropianowe jest nieco tańsze niż wypełnienie pianką poliuretanową. Jednocześnie jednak pianka wykazuje większą zdolność do termoizolacji, a ponadto jest to materiał o znacznie lepszych parametrach izolacji akustycznej. Wysoka gęstość pianki oznacza też zwiększenie sztywności skrzydła drzwi. Wiele osób decyduje się jednak na ocieplenie drzwi styropianem ze względu na niższą cenę materiału. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wykazuje on tak wysokiej skuteczności jak pianka poliuretanowa. Aby spełniał on swoją funkcję podobnie jak pianka, należy zastosować znacznie grubszą warstwę tego materiału, co oczywiście jednocześnie wpływa na grubość skrzydła drzwi.
Jak zmniejszyć straty ciepła? Szczelność drzwi i zdolność do przenikania ciepła
Drzwi wejściowe bez odpowiedniego ocieplenia stanowią główną przyczynę strat ciepła i mogą w znacznym stopniu zmniejszyć komfort cieplny mieszkańców. Jeśli w domu mamy duże drzwi, a przy tym mają one nikłe wypełnienie (co dotyczy skrzydeł drzwiowych niższej klasy), nasze rachunki za ogrzewanie będą znaczne, a przy tym komfort termiczny panujący wewnątrz będzie nikły. Na co więc zwrócić uwagę podczas wybierania drzwi zewnętrznych? Nasze zainteresowanie powinniśmy przede wszystkim skierować na współczynnik przenikania ciepła oznaczany na ulotkach literą U (W/(m²*K)). Za drzwi zewnętrzne o skutecznej termoizolacji można uznać produkty o U niższym niż 2. W przypadku domów pasywnych parametrem uznawanym za zadowalający jest U mieszczące się w przedziale od 0,71 do 0,73. Wszystkie parametry drzwi zewnętrznych powinny być potwierdzone stosownymi certyfikatami. Warto wspomnieć, że nowoczesne budownictwo sięga po materiały budowlane o jak najlepszych parametrach, a współczynnik U jest jednym z najważniejszych czynników, jeśli mowa o oszczędności.
Ocieplenie drzwi zewnętrznych może się różnić w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane, dlatego poniżej przedstawiamy najczęściej występujące na polskim rynku rodzaje drzwi:
- Drzwi zewnętrzne drewniane,
- Drzwi stalowe,
- Drzwi z aluminium,
- Drzwi z tworzywa sztucznego (PVC).
Drzwi wykonane z wymienionych powyżej materiałów wykazują odpowiednią odporność na działanie warunków atmosferycznych, jednak różni je parametr przenikania ciepła. Drewniane drzwi są stabilne i trwałe, a przy tym mają dobre właściwości izolujące, a co za tym idzie, niski współczynnik przenikania ciepła. Wypełnienie ich wnętrza pianką poliuretanową może skutkować wynikiem na poziomie U = 1,0. Drzwi stalowe uznawane są za jedne z solidniejszych, a ich główny element konstrukcyjny stanowi stalowa rama. W drzwiach z aluminium główny materiał konstrukcyjny stanowi kształtownik z przekładkami termicznymi, które wypełnia się płytą PVC i aluminiową blachą. Takie drzwi wykazują dużą dźwiękochłonność. Drzwi wejściowe z PVC wykonane są z ramy w postaci kilkukomorowego profilu na stalowej konstrukcji. Są one lekkie i łatwe w montażu, a przy tym wykazują dobre właściwości akustyczne.
Rodzaj drzwi a typ izolacji termicznej
Do ocieplenia drzwi zewnętrznych drewnianych najczęściej wykorzystuje się popularny styropian (polistyren spieniony, ekspandowany). Najlepsze drzwi z drewna wykazują współczynnik przenikalności ciepła U nawet poniżej 1,0. Samo drewno to materiał stosunkowo mało odporny na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza śniegu i deszczu. W przypadku więc drzwi z drewna zaleca się wykonanie nad nimi niewielkiego zadaszenia, nawet jeśli zostały zabezpieczone nowoczesnymi preparatami konserwującymi. W jaki sposób wykonuje się ocieplenie drzwi stalowych, aluminiowych i z tworzyw sztucznych?
- Drzwi z PVC zawierają ramy i ościeżnice w formie wielokomorowych profili, które uzupełnia się panelami zawierającymi wypełnienie z pianki poliuretanowej (podobnie jak w przypadku drzwi drewnianych). Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie dobrego poziomu izolacji akustycznej i termicznej przy jednocześnie stosunkowo niewysokiej cenie.
- Stalowe drzwi wejściowe zawierają poszycie wykonane ze stali ocynkowanej. Okala ono pojemną komorę wypełnioną materiałem izolacyjnym, który może stanowić pianka poliuretanowa lub polistyren spieniony (styropian). Wypełnienie to może mieć różną grubość, w zależności od producenta lub linii drzwi, a wynosi od 5 do 10 cm. Dzięki temu można zakupić stalowe drzwi do różnych zastosowań i w różnych pułapach cenowych. Jeśli prócz stali ocynkowanej użyje się płyt drewnopochodnych, uzyskuje się doskonałe parametry termoizolacyjne. Mamy wówczas do czynienia z wyjątkowo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, nawet U = 0,6. Drzwi stalowe mają jeszcze jedną zaletę: są mocne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego to one właśnie stanowią podstawę drzwi antywłamaniowych.
- Zewnętrzne drzwi aluminiowe zawierają jedną dużą komorę centralną, w której montuje się materiał izolacyjny. Warstwę izolacyjną stosuje się tu również w ościeżnicy, gdzie wypełnienie powinno mieć grubość około 4 cm. W przypadku aluminiowych drzwi wejściowych najlepsze wypełnienie będzie stanowić pianka poliuretanowa. Dobrej jakości, aluminiowe drzwi mogą wykazywać współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie U = 1,3.
Skrzydło drzwiowe to nie wszystko, czyli jak skutecznie ocieplić drzwi wejściowe
Odpowiednio ocieplone drzwi zewnętrzne oznaczają nie tylko zastosowanie skutecznego materiału do izolacji termicznej w samym skrzydle. Równie ważne jest tu ocieplenie ościeżnicy. Jest to część drzwi szczególnie podatna na przewodzenie ciepła, dlatego może stanowić przyczynę wychłodzenia domu, nawet mimo dużych inwestycji ponoszonych na ogrzewanie. Ocieplenie drzwi wiąże się więc również z ocieploną ościeżnicą. Do tego celu wykorzystuje się, podobnie jak przy samych skrzydłach, wysokiej jakości materiał izolacyjny: drewno, kompozyty albo wielokomorowe profile z aluminium lub PVC uzupełnione o przegrody termiczne.
Planując ocieplenie drzwi, warto pomyśleć również o odpowiednim zabezpieczeniu progu. Próg drzwi sam w sobie stanowi mostek termiczny, dlatego trzeba mu poświęcić nieco uwagi. Do zestawu z drzwiami najlepiej dobrać próg ciepły z przegrodą termiczną. Poszerzenie podprogowe dodatkowo dociepli drzwi w dolnej części. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat progów w kontekście termoizolacji drzwi wejściowych?
- Nieodpowiednio ocieplony próg może w efekcie doprowadzić do rozwoju pleśni na murze i powstania nieprzyjemnego zapachu w domu.
- Ciepłe progi termiczne najczęściej produkuje się z tworzyw sztucznych i aluminium.
- W nowoczesnych budynkach szczelne drzwi z progami termoizolacyjnymi to standard. Osadza się je na specjalnym kanale przygotowanym pod posadzką, który zawiera komory wypełnione powietrzem.
- Progi termoizolacyjne mają za zadanie izolację od poziomu posadzki, a więc zapobieganie przenikaniu do wewnątrz wilgoci i chłodu.
- Powstałe pod progiem puste przestrzenie wypełnia się materiałem izolacyjnym (jak styrodur) do warstwy betonu poniżej ocieplenia podłogi.
- Ocieplenie drzwi zewnętrznych i progu należy połączyć z hydroizolacją od strony zewnętrznej drzwi, co zapobiegnie korozji biologicznej.
Zastosowanie progu termoizolacyjnego i poszerzenia podprogowego pozwoli nam pozbyć się wszelkich nieszczelności u dołu drzwi, jednak oczywiście mogą one występować także w innych miejscach. Wpływ na ich powstawanie mają różne czynniki. Straty ciepła we wnętrzu mogą być na przykład spowodowane nieprawidłowym montażem ramy lub skrzydła drzwi, jak również poprzez ich długotrwałą eksploatację. Ciepło ucieka przez zużyte uszczelki lub też ze względu na ich zbyt małą liczbę. Straty ciepła powstają również często poprzez rozregulowanie drzwi.
Odpowiedni montaż drzwi i dodatkowe wskazówki dotyczące termoizolacji
Wybór drzwi wejściowych z dobrymi parametrami termoizolacyjnymi to nie wszystko. Wyjątkowo ważny jest również ich profesjonalny montaż. W pierwszym kroku należy zadać o właściwe osadzenie ościeżnicy, którą ustawia się w zewnętrznym licu ściany, wykonując ciepły (warstwowy) montaż. Na czym polega? Podczas takiego montażu osłania się styk drzwi ze ścianą specjalnymi taśmami izolacyjnymi, pianą albo taśmą rozprężną. Montowanie drzwi zewnętrznych oznacza, że wokół ościeżnicy pozostawiamy mostki termiczne. W jednowarstwowej ścianie montuje się ościeżnicę w połowie grubości muru, natomiast w dwuwarstwowej ścianie – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi ściany nośnej. Niekiedy, mimo zastosowania najwyższej jakości produktów, drzwi zewnętrzne wciąż pozostają nieszczelne i wymagają dodatkowej izolacji termicznej.
Co należy zrobić w takim przypadku?
- Zamocować uszczelkę piankową, która zamaskuje szczeliny znajdujące się pomiędzy dolną częścią futryny a drzwiami. Jej montaż jest bardzo prosty i przypomina naklejanie taśmy klejącej.
- Przymocować listwę uszczelniającą PVC do drzwi wejściowych. Listwy z PVC są odporne na uszkodzenia, dzięki czemu uda nam się zachować ich estetyczny wygląd, a przy tym zapewnić dobrą izolację na długi czas.
Jak ocieplić drzwi wejściowe bez konieczności wymiany starych na nowe?
Jeśli jesteśmy na etapie zakupu nowych drzwi i zależy nam na tym, by ich montaż pozwolił nam płacić niższe rachunki za ogrzewanie, sprawa jest dość prosta. Wybieramy model z niskim parametrem U i dbamy o to, by zarówno skrzydła, jak i ościeżnica i próg, były odpowiednio zamontowane i zawierały materiały do izolacji ciepła. Niekiedy jednak nie mamy w planach zakupu nowych drzwi, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że ciepło ucieka przez drzwi wejściowe. Czy w takiej sytuacji jedynym możliwym rozwiązaniem będzie wymiana starych drzwi na nowe? Na szczęście nie. Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, by uszczelnić nasze drzwi. Warto zacząć od regulacji drzwi na zawiasach, która często pozwala zmniejszyć drobne szczeliny, likwidując ryzyko przenikania chłodu do wnętrza domu. Bardzo częstą przyczyną powstawania szczelin, przez które ucieka ciepło, są (wspomniane już) zużyte uszczelki. Uszczelki po pewnym czasie tracą swoje właściwości, w tym elastyczność, przez co nie przylegają do skrzydła drzwi i futryny tak, jak należy. W sklepach znaleźć można wiele rodzajów uszczelek, dzięki czemu samodzielne ocieplenie drzwi zewnętrznych nie powinno być trudne.
Jeśli regulacja zawiasów i wymiana uszczelek nie przynoszą spodziewanych efektów, być może najlepszym rozwiązaniem będzie przyklejenie do ścian wewnętrznych w pobliżu drzwi płyt poliuretanowych, które wykazują dobre właściwości termoizolacyjne. Co więcej, są one łatwe w obróbce: do ich wycięcia będziemy potrzebować tylko nóż. Płytę poliuretanową można także przykleić do samych drzwi, zyskując tym samym skrzydło o niskim współczynniku przenikania ciepła. W ten sposób możemy dokonać znacznej oszczędności, ponieważ zakup i obróbka płyt kosztuje znacznie mniej niż zakup i montaż nowego skrzydła drzwi. Jak jeszcze można ocieplić drzwi zewnętrzne? Dobrym pomysłem jest również montaż tapicerki drzwiowej po wewnętrznej stronie drzwi. Stanowi ona wyjątkową dekorację domu, a jednocześnie pozwala na poprawę parametrów izolacyjnych drzwi.