Odnawialne źródła energii w domu – jakie są możliwości?

Z myślą o oszczędnościach w domowym budżecie i ochronie zasobów środowiska naturalnego, coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie domu, korzystając z odnawialnych źródeł energii. Oto opcje, jakie masz do wyboru, jeśli chcesz produkować własną energię elektryczną.

Odnawialne źródła energii w domu

OZE – definicja odnawialnych źródeł energii

W przeciwieństwie do paliw kopalnianych i innych źródeł energii cieplnej, energia z OZE jest niewyczerpalna. Co więcej, jej pozyskiwanie i przetwarzanie nie wyrządza żadnych szkód dla środowiska naturalnego. Odnawialne źródła energii wykorzystywane w domach jednorodzinnych do ogrzewania wody użytkowej i pomieszczeń to:

  • energia promieniowania słonecznego,
  • energia grawitacyjna wody,
  • energia wiatru,
  • energia geotermalna,
  • biopaliwa.

Energię elektryczną za sprawą odpowiednio zaprojektowanych oraz wykonanych systemów można pobierać z wody, gruntu, powietrza. Można wykorzystać te technologie do ogrzewania domów i wody użytkowej. Jeszcze więcej korzyści przyniesie rozbudowa o wentylację oraz rekuperację z odzyskiem ciepła.

Kolektory słoneczne – wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca

Aby wykorzystywać do ogrzewania domu energię promieniowania słonecznego, trzeba zainwestować w kolektory słoneczne. Doskonale sprawdzają się one do ogrzewania wody użytkowej (w tym także wody w basenie) i wspomagająco do ogrzewania pomieszczeń. Jednak ta druga wersja rzadko kiedy się opłaca i jest wypierana przez inne systemy bazujące na odnawialnych źródłach energii.

Instalacja, którą napędza energia promieniowania słonecznego tylko w minimalnym stopniu potrzebuje prądu – prąd elektryczny napędza pompę obiegową tłoczącą płyn transportujący ciepło. Produkując energię elektryczną ze słońca na potrzeby ogrzewania wody użytkowej, odciążasz tradycyjne źródła energii stosowane w domach jednorodzinnych, w tym kotły węglowe czy gazowe.

Fotowoltaika na dachu domu

Fotowoltaika na dachu domu

Panele fotowoltaiczne – darmowe i ekologiczne ogrzewanie domu

Czy ogrzewanie może nic nie kosztować? Po zainstalowaniu fotowoltaiki możesz cieszyć się produkcją energii elektrycznej, która niemal całkowicie zaspokoi potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. Jednorazowa inwestycja jest niższa niż myślisz za sprawą np. dotacji i dofinansowań z programów rządowych oraz europejskich,

Moduły fotowoltaiczne, podobnie jak kolektory słoneczne, wykorzystują promienie słoneczne do pozyskiwania energii cieplnej, którą potem zamieniają w prąd użytkowy. Zaletą instalacji fotowoltaicznej jest wysoka wydajność i wytwarzanie prądu za darmo. Jego nadwyżki można magazynować i wykorzystywać także zimą.

Aby czerpać maksymalne korzyści, instalację fotowoltaiczną należy odpowiednio zaprojektować, poprawnie wykonać i zamontować w miejscu, które ma najlepszy dostęp do promieniowania słonecznego. Dlatego do wyboru są instalacje różniące się liczbą paneli, mocą oraz lokalizacją (dachowe lub gruntowe).

Pompy ciepła – minimalny wpływ na środowisko, maksymalna wydajność

Pompa ciepła w większości zasilane są energią pozyskiwaną z odnawialnych źródeł. Pompę ciepła może zasilać energia promieniowania słonecznego lub pozyskiwana z gruntu czy wody. Najpopularniejszym połączeniem jest pompa ciepła + panele fotowoltaiczne. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja może sprawić, że Twój dom będzie miał zerowy roczny bilans energetyczny, a koszty energii spadną do minimum.

Kotły grzewcze spalające biomasę

Planując korzystać z OZE, warto rozważyć też kotły na biomasę. Odnawialne źródła energii to te, które są przyjazne środowisku. Biomasa jako paliwo jest za taką uważana. Jeśli dodać do tego kocioł z zautomatyzowaną obsługą i podajnikiem, można zoptymalizować ilość wykorzystywanego opału, zyskując wysoki komfort termiczny w domach jednorodzinnych.

Pompa ciepła w piwnicy

Jakie odnawialne źródła energii wybrać do domu?

Jak widzisz, do wyboru masz rozmaite odnawialne źródła energii, bazujące na sile wiatru czy słońca. Jakie odnawialne źródło energii wybrać u siebie? Na pewno warto zainwestować w wysokoefektywne rozwiązania, które spełniają aktualne przepisy i regulacje (krajowe oraz europejskie). To istotne, szczególnie gdy budujesz dom pasywny czy energooszczędny.

Musisz ustalić, jakie odnawialne źródło energii jest w Twoim zasięgu (np. na bardzo zacienionym obszarze może być trudno pozyskać efektywnie energię słoneczną, a tam, gdzie jest zacisznie niekoniecznie sprawdzą się turbiny wiatrowe). Trzeba wybrać system wydajny energetycznie, który będzie zaspokajał potrzeby konkretnego gospodarstwa domowego. Informacji na ten temat dostarczy Ci audyt wykonany przez profesjonalną firmę. Z jej pomocą ustalisz, czy lepszy będzie kocioł na spalanie biomasy czy inny rodzaj systemu grzewczego.

Sporo zależy jeszcze od Twojego budżetu przewidzianego na tę inwestycję oraz aktualnych dotacji. Warto śledzić dofinansowania np. w ramach programu Czyste Powietrze, który częściowo finansuje zakup pompy ciepła i fotowoltaiki.

Dlaczego warto zainwestować w odnawialne źródła energii w domu?

Odnawialne źródła energii to przyszłość. Już dzisiaj wiele osób inwestuje w pompę ciepła czy systemy przetwarzające energię wiatru lub energię geotermalną. Na ten moment najpopularniejsza jest fotowoltaika – do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania oraz chłodzenia domów.

OZE ma wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga walczyć z nadmierną emisją dwutlenku węgla, zatrzymując postępujący efekt cieplarniany i degradację środowiska. Poprawa jakości powietrza to nie jedyna zaleta, jaką mają odnawialne źródła energii. Produkcja energii i odzyskiwanie jej np. w systemie wentylacji grawitacyjnej pozwala na uniezależnienie się od komercyjnych dostawców energii oraz niskie koszty eksploatacji. Nie bez znaczenia są aspekty ekonomiczne – przydomowe elektrownie wiatrowe czy ogniwa fotowoltaiczne podnoszą wartość nieruchomości.