Odprowadzenie skroplin – jakie są opcje i kiedy jaką wykorzystać?

Podczas pracy klimatyzacji powstają skropliny, które wymagają odprowadzenia. Przeczytaj, jakie systemy znajdą tu zastosowanie oraz jakie są mocne i słabe strony każdego z nich. Wyjaśnimy również, dlaczego zaprojektowanie systemu odpływu skroplin w niektórych miejscach bywa problematyczne, a nawet niemożliwe. Zapraszamy do lektury!

Odprowadzenie skroplin klimatyzacji

Jakie są metody odprowadzania skroplin z klimatyzatora? Kiedy je wykorzystać?

Wilgoć gromadząca się w wymienniku ciepła klimatyzatora jest normalnym zjawiskiem i wynika z różnic wilgotności powietrza oraz jego temperatur. Skropliny trafiają na tackę znajdującą się pod wymiennikiem. Gdy się ona przepełni, może dojść do wyciekania wody. Z tego powodu tak ważne jest, aby mieć efektywny system odprowadzania skroplin z klimatyzacji.

Odprowadzanie skroplin za pomocą odpływu grawitacyjnego

Ten sposób odprowadzania skroplin z klimatyzacji jest najczęściej wykorzystywany. Za pomocą odpływu grawitacyjnego wodę odprowadza się bezpośrednio do systemu kanalizacyjnego. To wygodne rozwiązanie, bo nie ma w nim zbiornika, który należałoby regularnie opróżniać.

Połączenie klimatyzacji z instalacją, która odprowadza nieczystości, powinno być jednak zaplanowane już na etapie projektowym, z uwzględnieniem syfonu (zapobiegnie on przedostawaniu się brzydkich zapachów z kanalizacji do klimatyzowanego pomieszczenia).

Poza tym należy pamiętać, że grawitacyjne odprowadzenie skroplin z klimatyzacji jest możliwe tylko przy zachowaniu minimalnego spadku (1-2 stopnie na metr bieżący). Im jest on większy, tym łatwiej o odpływ wody. Jeżeli nie ma wymaganego kąta nachylenia, to montaż instalacji odpływowej skroplin z klimatyzacji będzie wymagał zastosowania pompki.

Odprowadzenie skroplin z klimatyzacji poza budynek

Jeżeli w naszym domu nie ma możliwości odpływu skroplin do kanalizacji, musimy wykorzystać zbiornik instalowany na zewnątrz budynku. Jeśli mamy dom wolnostojący, jego ulokowanie raczej nie będzie problemem, natomiast sprawa komplikuje się w bloku mieszkalnym. Najrozsądniej byłoby umieścić go na balkonie, ale niektóre spółdzielnie mieszkaniowe nie pozwalają na to.

Jeśli już uzyskamy pozwolenie, to nie wolno nam zapomnieć o regularnym opróżnianiu znajdującego się na balkonie zbiornika. Skropliny z klimatyzacji mogłyby stać się problemem dla sąsiadów mieszkających poniżej. Nikt nie chciałby wody kapiącej mu na balkon czy cieknącej po ścianie budynku, dlatego montaż takiego systemu na ogół wymaga zgody mieszkańców tej samej kondygnacji oraz osób mieszkających bezpośrednio pod i nad nami.

Tymczasem systematyczne opróżnianie zbiornika może być bardziej kłopotliwe, niż mogłoby się wydawać. W czasie gorącego lata, gdy klimatyzator jest intensywnie użytkowany, ilość skroplin może być naprawdę duża (nawet litr w ciągu godziny). Można odprowadzić skropliny z klimatyzacji poza zbiornik, z dala od elewacji budynku, za pomocą przedłużonego odpływu. Nie rozwiązuje to jednak w pełni problemu, bo woda po prostu ścieka dalej, np. na chodnik pod blokiem czy na zaparkowane poniżej samochody.

Najłatwiej mają mieszkańcy parteru, gdyż odprowadzanie skroplin z ich mieszkania raczej nie powinno nikomu przeszkadzać. Jeśli mamy wnękę balkonową, to również będzie ogromną zaletą. Należy poza tym wziąć pod uwagę, że w przypadku mieszkań na wyższych piętrach wydatek na instalację systemu odprowadzania skroplin z klimatyzacji do zbiornika będzie większy. Należy bowiem uwzględnić koszt prowadzenia prac na wysokościach.

Jak prawidłowo odprowadzać skropliny

Jak prawidłowo odprowadzać skropliny

Kiedy potrzebna jest pompka skroplin? Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Pompka do odprowadzania skroplin z klimatyzacji potrzebna jest wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie grawitacyjnego odpływu skroplin. Pompka skroplin pompuje wodę do miejsca ujścia, dlatego nie ma konieczności zachowania spadku. Urządzenie musi mieć średnicę rury odpływowej dostosowaną do ilości skroplin powstających w danym modelu klimatyzatora, aby ich odprowadzanie było skuteczne (warto to sprawdzić w dokumentacji technicznej klimatyzacji).

Możliwe jest tłoczenie wody nawet na sporą wysokość i odległość, ale oczywiście montaż odpowiednio wydajnej pompki skroplin pociąga za sobą dodatkowe koszty (cena urządzenia to średnio ok. 500 zł). Poza tym ważna jest klasa szczelności IP, decydująca o wodoszczelności modułów sterujących pompki, oraz zabezpieczenie termiczne załączające się w przypadku przegrzania urządzenia.

Warto wybierać urządzenia charakteryzujące się cichą pracą, aby korzystanie z klimatyzacji nie było dla nas uciążliwe. Podczas zakupu najlepiej skonsultować się ze specjalistą, aby mieć pewność, że wybrana przez nas pompka pasuje do danego typu klimatyzatora. Aby zachować efektywność odprowadzania skroplin, nie wolno zapomnieć o regularnym sprawdzaniu, czy nie doszło do zatkania odpływu albo awarii urządzenia wspomagającego.

Zobacz: Jaki klimatyzator do domu to najlepszy wybór?

Jak odprowadzić skropliny z klimatyzacji – podsumowanie

W zależności, gdzie mieszkamy, jakie mamy warunki lokalowe, optymalny może się dla nas okazać inny system pozwalający odprowadzić skropliny z klimatyzacji. Bardzo korzystnie jest połączyć system klimatyzacji z instalacją domową odprowadzającą nieczystości – wówczas woda trafia bezpośrednio do ścieków. Jeśli jednak nie uwzględniliśmy tego na etapie projektowania, koszt przebudowy pozwalający na takie odprowadzenie skroplin może się okazać zbyt wysoki, a przez to całe przedsięwzięcie nieopłacalne. Czasami konieczne jest też zastosowanie specjalnej pompki do tłoczenia wody.

Alternatywny sposób odprowadzenia skroplin z klimatyzacji zakłada wykorzystanie zbiornika na ciecz instalowanego na zewnątrz budynku. Największą wadą jest w tym przypadku konieczność systematycznego opróżniania pojemnika, aby woda z niego nie wyciekała.

To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w domach jednorodzinnych, gdyż nawet w razie wycieku nie będzie problemu – woda wsiąknie po prostu do ogródka. W najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy bloków, gdyż w wielu przypadkach spółdzielnia mieszkaniowa nie wyraża zgody na instalację odpływową ze zbiornikiem. Również sąsiedzi mogą sobie nie życzyć montażu klimatyzacji z takim systemem odprowadzenia skroplin w obawie, że woda będzie zalewać np. ich balkony.

Niezależnie od tego, jaki sposób na odprowadzanie skroplin z klimatyzacji wybierzemy, montaż systemu należy skonsultować z fachowcem. Złe zaprojektowanie lub wykonanie instalacji może skutkować wyciekiem wody, a nawet popsuć nasz klimatyzator.