Odprowadzenie wody z rynien na trawnik – jak to zrobić?

Wodę deszczową z dachu trzeba odprowadzać i do tego służy właśnie starannie zaprojektowany i wykonany system rynien. Odprowadzanie wody deszczowej czasem jest sporym wyzwaniem – duża ilość może powodować nawet podtopienia działki, kałuże na trawie, błoto na podjeździe. Poznaj skuteczne sposoby na zarządzanie wodą deszczową oraz jej gromadzenie w celu późniejszego wykorzystania do zadań gospodarskich.

Odprowadzenie wody z rynien na trawnik

Dlaczego odprowadzanie wody deszczowej jest takie ważne?

Warto poświęcić sporo uwagi systemowi odprowadzania wody, ponieważ źle zaprojektowane rozwiązanie może prowadzić do zalewania elewacji i fundamentów. Gromadząca się wilgoć powoduje powstawanie pleśni czy grzybów. A to jeszcze nie wszystko. Zalewanie swojej czy sąsiednich działek może być karalne! Błoto to wtedy duży, ale nie największy problem. Ciągła wilgoć na posesji to prosta droga do uszkodzenia znajdujących się na niej budynków, a nawet ich nierównego osiadania.

Odprowadzanie i wykorzystanie wody deszczowej

O tym, że trzeba dobrze odprowadzić wodę deszczową nie trzeba przekonywać żadnego właściciela domu. Jednak przy okazji warto gromadzić deszczówkę, która jest darmowa i niewyczerpalna. Z powodzeniem może być stosowana do podlewania roślin, mycia samochodu, podjazdu, mebli ogrodowych, prania, czyszczenia narzędzi, toalety i wielu innych. Odprowadzanie i od razu gromadzenie deszczówki ma wiele zalet. W tym celu potrzebujesz albo prostej naziemnej beczki, albo zbiornika podziemnego z rozprowadzaniem.

Zbiornik na deszczówkę

Popularnym i niezależnym systemem gromadzenia wody opadowej jest postawienie pod rynną zbiornika na deszczówkę. Zbiorniki naziemne można kupić w każdej chwili i ustawić w taki sposób, aby zbierały spływającą z dachu rynnami wodę. Takie beczki są wyposażone często w pokrywę (chroni zebraną wodę deszczową przed zabrudzeniem) oraz kranik (pomaga dozować odpowiednie ilości deszczówki potrzebne do celów własnych). Są wykonywane głównie z tworzywa sztucznego, rzadko z drewna czy innych materiałów. Producenci prześcigają się w nadawaniu zbiornikom kształtów i struktur, które będą wyglądały estetycznie i ładnie wkomponują się w wystrój ogrodu.

Zbieranie deszczówki w beczkach

Zbieranie deszczówki w beczkach

Zbiorniki podziemne na deszczówkę

To bardziej zaawansowane systemy gromadzenia deszczówki, które najczęściej wykorzystuje się przy nowo budowanych domach jednorodzinnych. Zazwyczaj są one znacznie większe od naziemnych zbiorników na deszczówkę i, w zależności od projektu, mogą pomieścić nawet 300 litrów wody opadowej. Oznacza to spore zapasy dla gospodarstwa domowego.

Zbiorniki podziemne wykonuje się z tworzyw sztucznych oraz z betonu zbrojonego. Ta druga opcja jest bardziej popularna – żelbet jest wytrzymały, odporny na wilgoć i nie może zostać wypchnięty czy zasypany, kiedy akurat stoi pusty.

Inną opcją są zbiorniki podziemne ażurowe. Są to pojedyncze zbiorniki lub skrzynki rozsączające. Kierują one wodę deszczową pod powierzchnię w takich ilościach, aby zdążyła wchłonąć się w grunt, a nie tworzyła zastojów. Alternatywą dla nich pozostają studnie chłonne z kręgów betonowych.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę

Podziemne zbiorniki na deszczówkę

Co zrobić z nadmiarem wody?

Czasem wody deszczowej jest tak dużo, że zdąży wypełnić zbiornik i nadal się zbiera, zalewając działkę i sąsiednie posesje. Jak temu zapobiec? Wykonując dobre odwodnienie. Najpopularniejsze jest podłączenie do kanalizacji, a gdy to jest niemożliwe wykonanie dobrego systemu drenażowego.

Podłączanie do kanalizacji miejskiej

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy jest możliwość podłączenia domu do kanalizacji deszczowej. Wymaga to dopełnienia formalności i uiszczania opłat eksploatacyjnych. Jednak znacznie ułatwia zarządzanie wodą i niemal całkowicie rozwiązuje problem zalewania działki swojej i sąsiednich.

System działa bardzo prosto – woda deszczowa z dachu jest odprowadzana przez rynny i trafia do rury spustowej. Później jest transportowana do osadników, a z nich do rur kanalizacyjnych. Stamtąd deszczówka trafia do studzienki wyposażonej we filtr. Sprawnie, całkowicie automatycznie i wydajnie!

Drenaż – budowa studni chłonnej

To opcja dla gospodarstw, które nie mogą podłączyć się do kanalizacji deszczowej. Wiąże się z budową zbiornika na deszczówkę znajdującego się na końcu rynny przy wpuście rynnowym z osadnikiem. To ważne, gdyż pozwala usuwać zalegające liście czy inne elementy, które zatykają przepływ. rurami spustowymi. Wykonany do tego drenaż umożliwia efektywne, równomierne rozprowadzenie deszczówki w ogrodzie. Końcówka systemu jest wprowadzona do studni chłonnej i tam trafia niewykorzystana deszczówka.

Odprowadzanie wody deszczowej do gruntu

Wreszcie najprostsza i zarazem najtańsza opcja, którą można rozważyć. Gdy inwestor nie dysponuje odpowiednim budżetem może rozważyć bezpośrednie odprowadzenie wody do gruntu. Wymaga to budowy studni z kruszywa kamiennego lub tworzywa sztucznego, która będzie zlokalizowana przynajmniej 70 cm od ścian budynku, co zapewni ochronę przed wilgocią. Szczegóły dotyczące takiego projektu należy skonsultować bezpośrednio z wykonawcą.

Jaki system zarządzania deszczówką wybrać?

Ilość deszczówki, którą masz do zagospodarowania zmienia się w zależności od pory roku, rejonu, w którym mieszkasz, wielkości domu, ukształtowania dachu, wreszcie rodzaju gruntu, jaki dominuje na działce. Dobrze jest jednak zastosować systemy, które nie tylko odpowiadające za odprowadzenie wody, ale też pozwalają na gromadzenie wody deszczowej.

W tym celu stawia się zbiornik na deszczówkę naziemny lub instaluje systemy podziemne umożliwiające odprowadzenie wody i podlewanie roślin. Woda deszczowa, którą zgromadzisz w dowolny sposób posłuży Ci nie tylko do podlewania ogrodu, ale też mycia samochodu czy prania.

Wykorzystanie wody opadowej oznacza oszczędność wody pobieranej z sieci miejskiej. Z opłatami eksploatacyjnymi muszą liczyć się ci, którzy odprowadzenie wody realizują po podpięciu do kanalizacji deszczowej. Jednak bez wątpienia jest to system optymalny finansowo, wydajny i niemal bezobsługowy.

Prawnie – musisz zadbać o prawidłowe odprowadzanie deszczówki, ale przy okazji możesz gromadzić wodę opadową i wykorzystać ją na cele własne.