Ogród śródziemnomorski – jak go urządzić?
Ogród śródziemnomorski przywodzi na myśl piękne widoki, słońce, ciepłe morze i wakacje. Czy w naszym klimacie uda nam się stworzyć ogród w stylu śródziemnomorskim? Jak go urządzić i jakie rośliny posadzić w takim ogrodzie? Wyczerpujące odpowiedzi znajdziesz poniżej. Sprawdź!
Spis treści
Ogród śródziemnomorski – cechy
Życie płynie inaczej, gdy otacza nas bujna, pachnąca roślinność, ogrzane słońcem kamienie i pokryte patyną czasu meble ogrodowe i donice. Takie otoczenie kojarzy się z luzem, relaksem i bliskim kontaktem z naturą, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej osób pragnie urządzić swój ogród w stylu śródziemnomorskim. I choć nasz klimat nie sprzyja uprawie roślinności, jaką znajdziemy w krajach basenu Morza Śródziemnego, istnieje wiele sposobów na to, by zaaranżować w takim stylu swój ogród, a także balkon czy taras. Jak już wspomnieliśmy, ogród śródziemnomorski charakteryzuje się bogactwem roślinności, a także elementami małej architektury wykonanej z naturalnego kamienia. To jednak tylko jednak ogólne wskazówki.
Pora na więcej szczegółów. Czym charakteryzuje się ogród w stylu śródziemnomorskim?
- To ogród jasny, ogrzany słońcem, przestrzenny, naturalny.
- Znajdziemy w nim ozdobne trawy, byliny, krzewy i rośliny cytrusowe (o poszczególnych gatunkach będziemy jeszcze mówić szerzej za chwilę).
- Aranżacja ogrodu w stylu śródziemnomorskim opiera się na łączeniu naturalnych, neutralnych barw z barwami intensywnymi. Znajdziemy tu więc żółć, brąz, biel, ochrę, niebieski, błękit, czerwień, turkus, karmin, a także fiolet i cyklamen. Co ciekawe, kolory do swojego ogrodu śródziemnomorskiego będziemy dobierać w zależności od tego, jakiemu stylowi chcemy być bliżsi. Ogrody greckie to biel i błękit, w ogrodach francuskich nie morze zabraknąć wrzosowego fioletu, ogrody śródziemnomorskie inspirowane Hiszpanią to pomarańcz i akcenty wielobarwne.
- Do ogrodu w stylu śródziemnomorskim wybierzemy zimozielone, formowane ściany, które są popularne zwłaszcza we Włoszech. Mogą one stanowić tło dla rabaty kwiatowej lub też stanowić dekorację same w sobie.
- Styl śródziemnomorski w ogrodach to również brak trawników, których nie tworzy się z uwagi na suchy klimat i niewystarczającą ilość wody. Zamiast nich często spotyka się tu powierzchnie wysypane żwirem.
Roślinność w ogrodzie śródziemnomorskim
Jeśli planujemy zaaranżować ogród w stylu śródziemnomorskim, musimy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór roślinności. W krajach basenu Morza Śródziemnego doskonale rosną rośliny ciepłolubne, takie jak cyprysy, cytrusy (mandarynki, cytryny, kumkwaty), drzewa oliwne i sosny. Wśród krzewów znajdziemy tu ostrokrzewy, kaliny wawrzynowate i kolcolisty. Rosną w nich również przepięknie kwitnące kwiaty takie jak lawenda, oleandry, bugenwille, albicje jedwabiste, jaśminy właściwe, miliny, tamaryszki i glicynie. Nie braknie tu też pachnących ziół: bazylii, oregano i tymianku. Ze względu na klimat panujący w naszym kraju (a zwłaszcza na nieporównywalnie niższe temperatury zimą) posadzenie wielu z tych gatunków roślin w naszych ogrodach zakończyłoby się fiaskiem, jednak nie zmienia to faktu, że aranżacja ogrodu w stylu śródziemnomorskim jest u nas możliwa. Większość roślin możemy posadzić w donicach lub też odpowiednio zabezpieczyć na zimę.
Charakterystyczne dla aranżacji ogrodu w stylu śródziemnomorskim są również pnącza całoroczne. W pergolach powinny się więc znaleźć bluszcz pospolity, wiciokrzew Henry’ego, winobluszcz pięciolistkowy czy milin amerykański. Rośliny te nie tylko tworzą przytulny klimat, ale również osłaniają przed spojrzeniami sąsiadów czy też przechodniów. Szczególną rolę w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim pełnią wysokie trawy ozdobne (miskanty, rozplenice), które pozwalają stworzyć niepowtarzalną atmosferę rodem z nadmorskich, przydomowych ogródków. Warto dodać, że śródziemnomorski ogród powinien wyglądać tak, jakby rośliny same usiały się pomiędzy elementami małej architektury.

Prosty ogród w stylu śródziemnomorskim
Jakie wybrać meble do ogrodu śródziemnomorskiego?
W ogrodzie, na tarasie i na balkonie urządzonym w stylu śródziemnomorskim nie może zabraknąć odpowiednich mebli ogrodowych. Najpiękniej będą się tu prezentować modele wykonane z następujących materiałów:
- Drewno,
- Rattan,
- Meble z technorattanu (który stanowi doskonałą imitację naturalnego rattanu, a przy tym jest znacznie trwalszy i łatwiejszy w konserwacji),
- Wiklina,
- Metal (zwłaszcza żeliwo).
Urządzając ogród śródziemnomorski, warto zadbać o to, by znalazł się w nim zacieniony kącik, na przykład z markizą lub parasolem. Doskonałym pomysłem będzie również wstawienie do takiego ogrodu ławeczki i huśtawki ogrodowej. Nastrój beztroskiego odpoczynku wprowadzi do naszej aranżacji ogrodu hamak rozpięty pomiędzy drzewami. Zarówno meble ogrodowe, jak i dodatki, takie jak donice czy pojemniki na zioła, na których widać upływ czasu, spotęgują klimat luzu i pozwolą wprowadzić rustykalny, swobodny nastrój. Ślady rdzy, pęknięta donica czy ceramiczny pojemnik pokryty warstwą mchu to znaki rozpoznawcze stylu śródziemnomorskiego.
Elementy architektury i dodatki w śródziemnomorskim ogrodzie
Dla ogrodów w krajach śródziemnomorskich typowe są elementy małej architektury, na przykład kamienne schodki, kolumnady czy murki o różnej wysokości. Jeśli więc w naszym ogrodzie mamy takie pozostałości, to z pewnością nie warto się ich pozbywać. Idealnie wpiszą się w klimat, jaki chcemy stworzyć. A to dopiero początek. W ogrodzie śródziemnomorskim mile widziane są również:
- Nawierzchnie wykonane z naturalnego kamienia (granit, piaskowiec) lub prefabrykatów,
- Fontanny naścienne, oczka wodne i proste baseniki,
- Patia,
- Placyki,
- Altany.

W ogrodzie śródziemnomorskim często występują pnącza wieloletnie
Klimat śródziemnomorski w ogrodzie bez wątpienia tworzą przede wszystkim charakterystyczne rośliny i elementy małej architektury ogrodowej, jednak równie ważne są tu dodatki i dekoracje, dzięki którym nasz ogród śródziemnomorski będzie do złudzenia przypominał nadmorskie ogrody. O jakich dodatkach i dekoracjach mowa? Oto gotowa lista:
- Terakotowe lub kamienne donice, amfory, misy i dzbany,
- Miękkie poduszki w pastelowych poszewkach wyściełające meble ogrodowe,
- Stojaki pod donice z dekoracyjnie wygiętymi nóżkami,
- Drewniane, niebieskie lub białe okiennice montowane na zewnątrz budynków,
- Kolorowe markizy i białe, płócienne parasole na drewnianych stelażach,
- Figury i płaskorzeźby,
- Ozdobne płytki naścienne,
- Świeczniki, latarenki, lampiony i lampki.
Jak urządzić ogród śródziemnomorski w naszym klimacie?
Rośliny rosnące naturalnie w strefie śródziemnomorskiej dostosowały się do panujących w niej warunków: do palącego słońca i suszy. Nie zniosą jednak ani mrozu, ani długotrwałego deszczu, dlatego wybierając do naszego ogrodu odpowiednią roślinność, będziemy szukać specyficznych gatunków. Przede wszystkim warto sięgnąć po rośliny jednoroczne, które nie będą potrzebowały naszej specjalnej ochrony przed warunkami pogodowymi panującymi w naszym kraju. Możemy też posadzić w naszym ogrodzie rośliny zapożyczone wprost z gorącego południa, które radzą sobie u nas całkiem dobrze: bukszpan wieczniezielony, tamaryszek, lawenda wąskolistna, glicynia. Inne rośliny rosnące naturalnie w strefie śródziemnomorskiej będziemy musieli posadzić w donicach i zabezpieczać na zimę. Urządzając śródziemnomorski ogród, warto wiedzieć, że najlepiej będzie mu sprzyjać wystawa południowa i przepuszczalna gleba.

W stylu śródziemnomorskim powszechne jest ustawienia roślin w donicach
Do ogrodu śródziemnomorskiego pasują nie tylko rośliny ozdobne, ale również warzywa. Najlepiej posadzić je warzywniku kontenerowym lub w specjalnych pojemnikach. Jakie jeszcze drzewa, kwiaty, zioła i krzewy warto wybrać do ogrodu śródziemnomorskiego urządzanego w naszych warunkach? Oto najpopularniejsze gatunki:
- Róże,
- Pelargonie,
- Szałwia,
- Rozmaryn,
- Lawenda,
- Winorośl,
- Grusza wierzbolistna,
- Cis pospolity,
- Oliwnik wąskolistny,
- Kolumnowe jałowce,
- Czosnki ozdobne,
- Juka karolińska,
Jednym z najbardziej urokliwych punktów śródziemnomorskiego ogrodu jest patio. Warto wyłożyć je terakotowymi lub kamiennymi płytami o nieregularnych krawędziach. Ustawimy na nich terakotowe donice z ziołami oraz z roślinami południowymi jak oleandry, jaśminy czy agapanty. Na takim patio pięknie będą się prezentować metalowe, wiklinowe, rattanowe lub drewniane meble ogrodowe wymoszczone miękkimi poduszkami w pastelowych powłoczkach. Dobrym pomysłem jest ustawienie pergoli dla pnączy, a także murków z kamienia lub piaskowca, które mogą jednocześnie pełnić funkcję ogrodzenia. Południowy charakter całej aranżacji będą podkreślać terakotowe amfory, wazy i dzbany, a także kamienne korytka na kwiaty.