Co to jest ogród zimowy i jak go urządzić?
Co to jest ogród zimowy? Z pewnością większość z Was zna odpowiedź na to pytanie, albo przynajmniej domyśla się o co chodzi. Tym którzy nie znają pojęcia ogrodu zimowego, wytłumaczymy to zagadnienie, a wszystkim damy kilka porad jak stworzyć ogród zimowy i jak efektownie go urządzić.
Spis treści
Ogród zimowy – co to jest?
Ogród zimowy jest to konstrukcja szklana, oparta na szkielecie drewnianym, aluminiowym, stalowym lub z PCV, przypominająca wyglądem szklarnię ogrodową. Mogą to być obiekty przeszklone wolnostojące lub część architektury domu, dodatkowy pokój z ukośnym przeszklonym dachem, stanowiący jedno z bryłą domu. Ogród zimowy jest ogrodem całorocznym, w którym również zimą można się cieszyć zielenią i kwitnieniem roślin. Funkcje ogrodów zimowych są przede wszystkim rekreacyjne i wypoczynkowe.
Czym różni się ogród zimowy od szklarni i oranżerii? Zarówno szklarnie, jak i oranżerie docelowo przeznaczone są do całorocznej hodowli roślin, pełnią więc głównie funkcje praktyczne. Ogrody zimowe natomiast, to przeszklone pokoje wypoczynkowe, które pozwalają cieszyć się ogrodem i zielenią w zimnej porze roku. Ale przy nieco innym zaplanowaniu pomieszczenia, również oranżerie i szklarnie mogą służyć jako ogrody zimowe. W niektórych przypadkach można więc używać tych terminów zamiennie.
Budowa ogrodu zimowego
Skoro wiemy już, co to jest ogród zimowy, zastanówmy się, jak można taki ogród założyć. Zanim zgłosimy się do architekta z prośbą o wykonanie projektu, przemyślmy kilka kwestii. Z jakiej strony domu ustawiony będzie ogród zimowy? Czy będzie on bezpośrednio przylegał do budynku? Czy ma być to ciepły ogród zimowy, tj. czy chcemy korzystać z niego przez cały rok? Jakie rośliny planujemy uprawiać w zimowym ogrodzie? Z jakich materiałów ma być zbudowany?
Zebranie odpowiedzi na wszystkie te pytania pozwoli nam na przemyślenie kosztów inwestycji i stworzenie listy wymagań, jakie mamy wobec zimowego ogrodu. Zgodnie z prawem budowlanym ogród zimowy wolnostojący możemy postawić bez żadnych pozwoleń, o ile jego powierzchnia nie przekracza 25 m2. Jeśli planujemy założyć większy ogród, przed przystąpieniem do prac musimy postarać się o pozwolenie na budowę ogrodu zimowego.
Taki niepozorny obiekt, jak każda przeszklona konstrukcja, wymaga sporych wydatków, zimowy ogród jest więc w Polsce dobrem luksusowym. Atrakcyjną alternatywą dla ogrodu zimowego mogą być również tańsze przydomowe szklarnie ogrodowe. Jeśli taką konstrukcję dodatkowo ogrzejemy, a w jej wnętrzu zmieścimy wygodne siedziska, szklarnia ogrodowa z powodzeniem będzie mogła pełnić funkcję ogrodu zimowego do uprawy roślin tarasowych.

Ogród zimowy przy domu
Jak urządzić ogród zimowy?
Kiedy już stworzymy nasz wymarzony ogród zimowy, stajemy przed poważnym dylematem: jak go zaaranżować? Najlepiej w takich miejscach prezentują się technorattanowe meble ogrodowe, które świetnie radzą sobie z wilgocią i silnym nasłonecznieniem. Jednak ze względu na dach, który chroni wnętrze przed opadami, w ogrodzie zimowym sprawdzą się również wszystkie inne typy mebli ogrodowych: rattanowe, drewniane, z tworzyw sztucznych i innych materiałów.
Atmosferę ogrodu zimowego stworzymy dzięki atrakcyjnemu oświetleniu. Mogą to być latarenki, świece czy ciekawe światła elektryczne. Nastrojowe oświetlenie w ogrodzie zimowym, rozmieszczone pośród bujnej zieleni, podkreśli urodę roślin również w okresie spoczynku i okresach przejściowych. Odpowiednio dobrane lampy, ich rozproszone światło i wygodny fotel sprawią, że wypoczynek blisko natury będzie przyjemny również zimą.
Niektórzy traktują ogrzewanie oranżerii jako zbędny wydatek. Jeśli nie planujemy ogrzewać ogrodu zimowego, ale mimo wszystko chcemy korzystać z niego zimą, pomyślmy o wyposażeniu pomieszczenia w ciepłe koce. Oczywiście niezbędnym elementem w ogrodzie zimowym są wszelkiego rodzaju donice ogrodowe, zarówno te większe, jak i mniejsze.

Restauracja w ogrodzie zimowym
Lokalizacja ogrodu zimowego a gatunki roślin
Wybierając gatunki roślin do ogrodu zimowego, jakie chcielibyśmy zasadzić, zastanówmy się przede wszystkim nad ich wymaganiami. Całoroczne ogrody zimowe pozwalają nawet na uprawy roślin egzotycznych, ale zależnie od usytuowania rośliny będą miały do dyspozycji różną ilość słońca. Przy wyborze gatunków roślin należy uwzględnić to naturalne nasłonecznienie pomieszczenia.
Jeśli nasz ogród zimowy usytuowany jest od strony południowej, przez cały rok dociera do niego duża ilość światła i rośliny otrzymują większą dawkę energii słonecznej. To optymalna dawka promieni słonecznych nawet dla roślin egzotycznych, o ile mamy ogrzewanie oranżerii, a do konstrukcji jego bryły użyto materiałów wysokiej jakości o dobrej izolacyjności.
Nieco inne warunki panują w ogrodach zimowych wschodnich i zachodnich. Od strony wschodniej rośliny otrzymują sporą dawkę silnego, porannego światła przez cały rok. Strona zachodnia z kolei latem jest duszna i mocno nasłoneczniona, ale zimą słońce słabo ją dogrzewa. W ogrodach zachodnich warto więc sadzić rośliny, które lubią zimować w chłodzie. Do ogrodów północnych nadają się jedynie rośliny do ogrodów zimowych o niewielkich wymaganiach świetlnych, ponieważ promienie słoneczne prawie tam nie docierają.
***
Tyle słowem wstępu. Jeśli chcecie, każdą z kwestii możemy dla Was dodatkowo rozwinąć. Interesują Was kwiaty do ogrodów zimowych, a może chcielibyście poczytać więcej o aranżacji takich pomieszczeń? Dajcie znać w komentarzu, a – specjalnie dla Was – stworzymy dodatkowy artykuł na ten temat! :)