Ogrodzenie murowane – jak zrobić? Ile kosztuje?
Jak zrobić ogrodzenie murowane i ile kosztuje jego wykonanie? Od czego zależy koszt ogrodzenia? To tylko niektóre z wielu pytań, jakie pojawiają się podczas wybierania rodzaju płotu, który ma stanąć wokół naszej posesji. Poznaj nasze wyczerpujące odpowiedzi!
Spis treści
- 1 Jakie zalety mają ogrodzenia murowane?
- 2 Jakiego rodzaju ogrodzenia murowane wybrać? Typy ogrodzeń murowanych
- 3 Jakie wykończenie może mieć murowane ogrodzenie?
- 4 Jaki jest koszt budowy ogrodzenia murowanego? Ogrodzenia drewniane, z siatki i murowane
- 5 Ogrodzenie murowane – jak zrobić?
- 6 Ogrodzenie murowane z wykończeniem z cegieł
Jakie zalety mają ogrodzenia murowane?
Jakie czynniki przemawiają za tym, by zdecydować się na ogrodzenie murowane? Jak wypada ono w porównaniu z innymi ogrodzeniami, na przykład z drewna czy z metalu? Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest zapewnienie dużej prywatności mieszkańcom. Jeśli wybierzemy ogrodzenie w postaci ściany (bez przęseł), uzyskamy efekt praktycznie całkowitego zabezpieczenia przed wścibskim wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Oczywiście, nasz widok z ogrodu lub z okna będzie przez to również mocno ograniczony i jeśli chcemy znaleźć złoty środek, prawdopodobnie najlepszym wyjściem będzie tu sięgnięcie po ogrodzenie murowane z bloczków betonowych lub kamienia, w których przęsła pozwalają na stworzenie ażurowego, lżejszego w odbiorze płotu, który nie będzie nas w całości oddzielał od świata zewnętrznego.
Naszą listę zalet, jakie ma bez wątpienia płot murowany, trzeba tu uzupełnić o kilka punktów:
- Ogrodzenie murowane jest bardzo solidne i trwałe – będzie nam służyć długie lata.
- Ogrodzenie murowane jest odporne nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, ale też na czynniki biologiczne i na uszkodzenia mechaniczne.
- Płot murowany można wykończyć według własnych upodobań, przy czym najczęściej stosuje się tu wykończenie z cegieł klinkierowych lub z kamienia naturalnego.
- Powierzchnia ogrodzenia murowanego nie wymaga konserwacji.
- Ogrodzenia murowane zapewniają dobrą izolację akustyczną.
- Ogrodzenia murowane stanowią skuteczną ochronę przed włamaniami.
Jakiego rodzaju ogrodzenia murowane wybrać? Typy ogrodzeń murowanych
W sklepach znajdziemy przede wszystkim dwa typy ogrodzeń betonowych. Różnią się one od siebie ostatecznym efektem dekoracyjnym, a także specyfiką wykonania. W pierwszej kolejności omówimy prefabrykowane ogrodzenia murowane. Wyróżnia je szybki, stosunkowo łatwy montaż, a także wyjątkowa trwałość. Poszczególne elementy ogrodzenia produkowane są w fabrykach, a na miejsce montażu dowożone są gotowe części, które ostatecznie mogą mieć postać pełną lub ażurową. Pojedynczy element ma około 200 cm szerokości i 50 cm wysokości. Aby więc zbudować pojedyncze przęsło o wysokości na przykład 100 cm, będziemy potrzebować dwóch takich elementów, a do wykonania przęsła o wysokości 150 cm (analogicznie) potrzebne będą trzy takie elementy. Doskonały efekt wizualny przynosi połączenie pełnych paneli z panelami ażurowymi. Producenci oferują prefabrykaty wykonane w różnych kolorach, dlatego z łatwością można je dopasować do wybranej posesji.
Drugi typ ogrodzeń murowanych to ogrodzenia wylewane, które obecnie nie cieszą się już tak dużą popularnością, jak jeszcze do niedawna, jednak oczywiście zasługują na dokładniejsze omówienie. Ogrodzenie murowane wylewane ma pełną formę, dzięki czemu nasza posesja będzie całkowicie zabezpieczona przed widokiem ze strony ulicy, a także od strony sąsiadów. Taki płot murowany jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne i na działanie zmiennych warunków pogodowych. Można go pokryć różnego rodzaju okładzinami, na przykład płytkami, które nie tylko zapewniają elegancki efekt dekoracyjny, ale też sprawiają, że całość prezentuje się niezwykle oryginalnie. W skład mieszanki stosowanej do ogrodzeń wylewanych wchodzą najczęściej: cement, kruszywo, woda, barwniki i inne dodatki.

Ogrodzenie murowane z metalowymi panelami
Jakie wykończenie może mieć murowane ogrodzenie?
W jaki sposób wykończyć płoty murowane? Sam beton może mieć różne odcienie szarości i choć początkowo prezentuje się bardzo efektownie (jego surowość pięknie komponuje się z zielenią ogrodowej roślinności), to po pewnym czasie traci swój estetyczny wygląd. Dlatego też najlepszym sposobem na uniknięcie tego efektu jest wykończenie ogrodzenia jednym z trzech opisanych przez nas poniżej materiałów, a zaczynamy od cegieł elewacyjnych (klinkierowych, licowych). Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by zbudować z nich ogrodzenia lite, najczęściej stosuje się podmurówki i słupki ogrodzeniowe, pomiędzy które wstawia się dekoracyjne panele, które mogą być wykonane z kutego żelaza, drewna albo z metalu. To znacznie lżejsze konstrukcje, w których słupki zbroi się prętami o średnicy 8-10 mm i zalewa betonem. Należy pamiętać, że w przypadku takiego ogrodzenia konieczne będzie wykonanie fundamentów. Zarówno same cegły, jak i łączące je spoiny, mogą mieć różną fakturę i różny kolor. Doskonale prezentuje się na przykład gładka, czerwona cegła z ciemnoszarymi spoinami lub też chropowata, żółtawa cegła z piaskowymi spoinami. Połączenie klinkieru z metalowymi przęsłami to w ostatnim czasie bardzo popularne i efektowne rozwiązanie.
Decydując się na płytki jako okładzinę ogrodzenia murowanego, trzeba wiedzieć, że mamy tu do wyboru modele z klinkieru, silikatowe, betonowe lub z kamienia (wapienia, piaskowca, bazaltu, granitu), a także z gresu. Poszczególne płytki różnią się między sobą pod względem wymiarów, kształtów, grubości, faktury, koloru i stylu. Na przykład płytki klinkierowe mogą mieć różną fakturę i dostępne są w wielu kolorach: czerwonym, czarnym, żółtym, białym czy grafitowym. Podobne kolory spotkamy wśród okładzin gresowych i silikatowych. Betonowe płytki do złudzenia imitują prawdziwy kamień lub cegły, a przy tym są dostępne również w postaci nieregularnych plastrów. Warto tu zaznaczyć, że niektóre okładziny (z betonu, z kamienia) będą wymagały impregnacji, która ma za zadanie zabezpieczyć je przed wchłanianiem zabrudzeń oraz przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.
Kolejną okładziną, która zasługuje na uwagę, jest kamień łupany. Płot z kamienia łupanego jest bardzo oryginalny i idealnie współgra z ogrodową zielenią. To materiał, który charakteryzuje się wyjątkową trwałością, a przy tym świetnie nadaje się do ogrodów utrzymanych w różnych stylach. Zobaczmy, co jeszcze warto wiedzieć na temat wykonania ogrodzenia i jego wykończenia:
- Najtańszy i najszybszy sposób wykończenia ogrodzenia to pomalowanie go farbą silikatową lub akrylową.
- Do malowania nadają się przede wszystkim płoty, w których skład wchodzą pojedyncze panele. W sklepach znajdziemy też panele barwione na dowolny kolor.
- Ogrodzenie murowane z bloczków betonowych najczęściej pokrywa się tynkiem cementowo-wapiennym albo cementowym, a następnie pokrywa farbą elewacyjną.
- Możemy tu wybierać pomiędzy tynkami gładkimi a fakturowanymi.
- Dodatkowe pomalowanie farbą zawierającą żywicę silikonową zwiększa ich odporność na wnikanie wody oraz na powstawanie zabrudzeń.
Jaki jest koszt budowy ogrodzenia murowanego? Ogrodzenia drewniane, z siatki i murowane
Ile kosztuje ogrodzenie murowane? Od czego zależy cena ogrodzenia? W dużym stopniu ostateczny koszt wykonania ogrodzenia będzie uzależniony od tego, jaki rodzaj materiału wybierzemy do jego wykończenia, jednak jak łatwo się domyślić, zmiennych będzie tu znacznie więcej. Jeśli na przykład zdecydujemy się na okładzinę z kamienia naturalnego (która jest najdroższa spośród wszystkich pozostałych materiałów), jej cena będzie uzależniona od rodzaju kamienia, jaki wybierzemy. Tona granitu może kosztować nawet 3000 złotych za tonę, sjenit to wydatek rzędu 600 złotych za tonę, a porfir kosztuje około 500 złotych za tonę. Okładzina z kamienia polnego będzie w tym przypadku najtańsza; kamień polny kosztuje około 100 złotych za tonę. Ile kosztuje ogrodzenie murowane wykonane z bloczków? Tu cena za jeden bloczek waha się w granicach od 5 do 18 złotych. Ogrodzenie murowane wykończone cegłą z klinkieru będzie droższe, bo choć cena za cegiełkę to około 3 złote, to jednak mają one niewielkie wymiary. W cenę ogrodzenia trzeba też wliczyć koszt bramy i furtki.
Mówiąc o tym, ile kosztuje ogrodzenie murowane, warto przedstawić dla porównania kilka przykładów cen ogrodzeń wykonanych z innych materiałów:
- Cena ogrodzenia siatkowego opiera się na dwóch podstawach, które stanowią materiały i montaż. Metr siatki ogrodzeniowej kosztuje w granicach od 5 do 150 złotych, ale należy pamiętać, że trzeba doliczyć koszt słupków, podmurówki i innych dodatkowych elementów. Można szacować, że koszt ogrodzenia z siatki wynosi od 100 do 250 złotych za metr, licząc materiał i robociznę, choć ostateczny koszt budowy ogrodzenia może zawsze ulec zmianie, w zależności od zakresu prac. Tanie ogrodzenia z siatki często wykorzystuje się jako płoty tymczasowe.
- Ile kosztuje ogrodzenie drewniane? Podobnie jak w przypadku murowanego ogrodzenia, w którym możemy zastosować zarówno tańsze, jak i droższe wykończenie, również i tutaj ostateczny koszt ogrodzenia będzie uzależniony od rodzaju wybranych materiałów, a więc gatunku drewna. Uznaje się, że ogrodzenie drewniane postawione na fundamencie może kosztować od 250-500 złotych za metr, przy czym cena ogrodzenia obejmuje tu zarówno koszt materiałów, jak i robocizny.

Ogrodzenie z drewna
Ogrodzenie murowane – jak zrobić?
Ogrodzenia murowane są wyjątkowo trwałe i solidne, jednak wymagają dużych nakładów pracy, a koszt ogrodzenia jest też stosunkowo wysoki. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania ogrodzenia fachowcom, jednak jeśli mamy w tym względzie pewne doświadczenie, możemy zabrać się za jego budowę samodzielnie. Budowa ogrodzenia murowanego wymaga starannych przygotowań. Po wyznaczeniu miejsca, w którym ma ono stanąć, należy pamiętać o zaopatrzeniu się w potrzebne materiały i narzędzia. Ponieważ dużą popularnością cieszą się obecnie ogrodzenia wykończone okładziną z cegły klinkierowej, przyjrzyjmy się, jak wyglądają prace nad ich wykonaniem. Najważniejsze materiały, jakie muszą znaleźć się na naszej posesji przed rozpoczęciem prac, to: pojedyncze elementy płotu w postaci betonowych bloczków, cegły klinkierowe, przęsła (które zwykle są drewniane lub wykonane z kutego metalu), słupki, cokoły, a także furtka i brama wjazdowa. Do wykonania ogrodzenia będą też potrzebne czapy ogrodzeniowe, beton i zaprawa klejowa. Jakie narzędzia inne materiały trzeba przygotować, jeśli czeka nas budowa ogrodzenia murowanego? Konieczne będą tu szalunki ławy fundamentowej wraz ze zbrojeniem, szpadel do wykopania dołu pod fundamenty i paca tynkarska.
W pierwszym kroku należy wykopać dół pod fundament. Jego głębokość na gruncie piaszczystym powinna wynieść 60 cm. Jeśli budujemy pełny mur, należy powiększyć wykop nawet do 120 cm, a więc do poziomu przemarzania gruntu. Przygotowany dół pod fundament zalewa się betonem, pamiętając jednocześnie o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych. Na koniec wyrównujemy powierzchnię ławy fundamentowej. Do budowy fundamentów zaleca się stosowanie mieszanki betonowej o klasie co najmniej c16/20, którą można samodzielnie przygotować już na budowie. Odpowiednio dobrane w takiej mieszance składniki zapobiegają pękaniu betonu i zmniejszają ryzyko pojawienia się rys, pustek i raków. Pozwalają też skrócić czas uzyskania maksymalnej wytrzymałości materiału. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat budowania fundamentu pod ogrodzenie wykonane z betonu?

Murowanie ogrodzenia z cegieł
- Fundament nie musi mieć ław fundamentowych, ale powinien być zbrojony.
- Należy też wykonać deskowanie, ponieważ fundamenty powinny wystawać co najmniej 10 cm ponad powierzchnię gruntu.
- Znaczna długość i wysokość murku wymagają użycia profesjonalnych szalunków.
- Gotową konstrukcję przykrywa się folią zabezpieczającą przed wyschnięciem i zwilża wodą przez co najmniej tydzień.
- Przygotowana podmurówka powinna być przykryta warstwą izolacyjną.
Ogrodzenie murowane z wykończeniem z cegieł
Sposób wykonania płotu murowanego zależy w dużej mierze od rodzaju ogrodzenia, jaki wybraliśmy. Jeśli zamierzamy zbudować płot z bloczków betonowych, to w tym momencie przystępujemy do ich murowania, nie zapominając o zbrojeniu. Dokonujemy też dokładnych pomiarów miejsc, w których mają się znaleźć kotwy i wycinamy odpowiednie otwory. Zakotwiczamy bramę wjazdową i furtkę, a także (jeśli dotyczy) przęsła. W tym momencie ogrodzenie murowane jest gotowe i pozostaje nam wykonać wykończenie z przygotowanych cegieł klinkierowych. Mogą być one murowane na pełną spoinę, co oznacza, że od razu formujemy fugi. Można też pozostawić niepełne spoiny, które wypełnia się już po zakończeniu prac przy użyciu specjalistycznej kielni (“spoinówki”). Spoiny powinny mieć szerokość od 8 do 16 mm. Zbrojenie obudowuje się cegłami i wypełnia betonem.
Do przygotowania fug w tym przypadku służą specjalne zaprawy. Wymagają one uważnego stosowania się do instrukcji załączonej przez producenta, ponieważ nawet niewielka zmiana w doborze proporcji może skończyć się uzyskaniem innego koloru zaprawy niż chcieliśmy. Podczas spoinowania staramy się, by zaprawa całkowicie wypełniała przestrzeń pomiędzy poszczególnymi cegłami. Uwaga! Spoinowanie ogrodzenia z klinkieru wykonuje się inaczej niż w przypadku układania płytek ceramicznych. Najpierw uzupełnia się tu spoiny poziome, a następnie pionowe, przy czym pracę rozpoczynamy od góry i kierujemy się w dół. Budowa ogrodzenia z cegieł wymaga dużej staranności i wszelkie powstałe zabrudzenia należy na bieżąco usuwać, ponieważ później są one trudne do usunięcia. Chcąc utrzymać równomiernie rozkładające się kolory na ogrodzeniu, trzeba pamiętać o układaniu na przemian cegieł pochodzących z różnych palet.