Oprysk na kleszcze w ogrodzie – jak zrobić i kiedy się zdecydować?

Wiosna i lato to pory roku, które sprzyjają aktywności owadów. Wśród nich są takie, które szczególnie upodobały sobie nasze ogrody i czują się w nich najlepiej. Niestety, zazwyczaj nie są tam mile widziane, z uwagi na to, że niszczą kwiaty, a nawet zagrażają domownikom. W tej grupie jest oczywiście kleszcz pospolity, który już dawno swoją główną “działalność” przeniósł z lasu bliżej nas. Dzisiaj można spotkać go w parku, a nawet na przydomowym trawniku. Na szczęście wystarczy zrobić oprysk, aby skutecznie pozbyć się problemu. Zobacz, jak działa preparat owadobójczy, który konkretnie wybrać, jak go zaaplikować i jakie środki ostrożności przy tym zachować.

Jak zrobić oprysk na kleszcze

Czy warto wykonać oprysk na kleszcze w ogrodzie?

Komary i kleszcze w ogrodzie to duży problem, który nasila się z roku na rok. Owady latające, pajęczaki mają zdolność do szybkiego przemieszczania się i rozmnażania. Często nie zdajemy sobie sprawy, że już dawno nie żerują wyłącznie w lasach, lecz są coraz bliżej nas. Komary i kleszcze na trawniku są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Przenoszą groźne choroby, jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Znacznie obniżają jakość relaksu na świeżym powietrzu.

Mając to wszystko na uwadze, warto rozprowadzić oprysk i obserwować, jak zadziała on na nieproszonych gości. Najlepsze opryski dają widoczne i długo utrzymujące się efekty, choć większość ma za zadanie odstraszyć pajęczaki. Wykonując oprysk regularnie jest spora szansa, że zapomnisz o problemie różnych owadów na dłuższy czas.

Opryski przeciw kleszczom – na czym polegają?

Aby wykonać oprysk w ogrodzie, będziesz potrzebował opryskiwacza ogrodowego i środków ochrony własnej – rękawic, maseczki, a nawet gogli. Na mniejszych obszarach możesz rozprowadzić preparat miejsce po miejscu, stosując środek owadobójczy w spray’u, precyzyjnie trafiając w miejsca, które chcesz objąć ochroną. Wydajny preparat wystarczy Ci na kilka razy.

Jaki preparat owadobójczy zastosować?

Gdy decydujesz się na oprysk w ogrodzie, zapewne interesuje Cię wyłącznie świetny preparat przeciw kleszczom. To produkt, który z jednej strony będzie bardzo skuteczny i wydajny, z drugiej zaś bezpieczny dla trawy, kwiatów, a co najważniejsze zwierząt domowych i ludzi.

Na rynku występują liczne preparaty owadobójcze. Producenci prześcigają się w ich dystrybucji, widząc zainteresowanie tego typu towarem. Jednak Ty sięgnij typowo po produkty odstraszające kleszcze. Zrezygnuj raczej z wyrobów uniwersalnych, które są przeznaczone do zwalczania owadów latających czy zwalczania komarów. Niekoniecznie poradzą sobie one z Twoim problemem, sprawiając, że ryzyko ataku kleszcza wciąż będzie wysokie.

Do oprysku ogrodu możesz zastosować preparaty owadobójcze bazujące na naturalnych składnikach, np. olejku miętowym, silikonie czy geranium. Jednak nie będą one tak skuteczne jak dwuskładnikowy preparat z ikardyną, Insekt Repellent 3535 czy DEET. Kluczowe jest to, aby wybrane repelenty miały nuty zapachowe drażniące kleszcze, bo to właśnie zmysł węchu jest u nich najbardziej wyostrzony.

Warto wiedzieć, że:

  • chemiczny oprysk przeciwko kleszczom zwalcza dorosłe osobniki, larwy i jaja,
  • naturalne preparaty przeciwko kleszczom utrudniają im oddychanie i ruch, prowadząc do ich śmierci.

Do zwalczania kleszczy w krzewach należy opryskiwać bezpośrednio miejsca ich bytowania. Stosowanie preparatów na kleszcze w ogrodzie pozwala zapanować nad obecnością i rozmnażaniem się latających owadów, jednak miej na uwadze, że kleszcze lubią wracać. Stąd koniecznie stosuj środek wzmacniający i pamiętaj przeprowadzeniu opryskiwania.

Oprysk na kleszcze

rozprowadzenie oprysku na kleszcze

Rozprowadzenie oprysku przeciw kleszczom – jak, gdzie i kiedy?

Jak wygląda opryskiwanie ogrodu przeciwko kleszczom?

Same preparaty to jeszcze nie wszystko, bo za ich skutecznością i bezpieczeństwem stoi jeszcze prawidłowa aplikacja. Skuteczne opryski to takie, które są wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta. Opryski należy wykonać także w odpowiednich warunkach pogodowych, a nawet o konkretnej porze dnia. Zazwyczaj preparat rozprowadza się wieczorem, aby cząsteczki zdążyły osiąść na ziemi. Z tego też względu należy wybierać okresy bezwietrzne, gdy prognozy nie przewidują deszczów.

Jak często robić opryski przeciw kleszczom?

Co do regularności, to częstotliwość zabiegów zależy od tego, jak duży jest Twój problem i jakie środki do zwalczania owadów latających stosujesz. Większość z nich działa jedynie doraźnie, od 120 do 360 minut. Aby realnie ograniczyć ilość kleszczy i utrudnić im powrót, dobrze jest spryskać ogród utrwalaczami oprysku, a sam zabieg powtarzać co kilka tygodni w okresie od marca do sierpnia. Koncentruj się przy tym na miejscach, które szczególnie upodobały sobie komary i kleszcze. Owady najbardziej lubią przesiadywać tam, gdzie rosną tuje i gęste krzewy, zwłaszcza w cieniu i wilgoci.

Jak przygotować preparat do oprysków?

Większość preparatów to koncentraty. Przygotowanie cieczy roboczej odbywa się zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu – zazwyczaj poprzez rozpuszczenie miarki środka w wodzie i dokładne wymieszanie. Roztwór jest gotowy od razu do rozpylenia w wybranym miejscu. Zazwyczaj z jednego opakowania uzyskasz kilka dawek substancji, więc zabezpiecz kontaktowy preparat i przechowuj w bezpiecznym miejscu.

Czy oprysk na kleszcze w ogrodzie jest bezpieczny?

Pomimo szczerej chęci pozbycia się nieproszonych gości, możemy obawiać się skutków ubocznych oprysków. Czy nie zaszkodzą one pszczołom, kwiatom, hodowanym warzywom? Czy będą bezpieczne dla zwierząt domowych i ludzi? Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa:

  • warto rozprowadzić oprysk, kiedy domowników nie ma w ogrodzie,
  • trzeba pamiętać o stosowaniu środków ochrony własnej,
  • opryski przeciw kleszczom najlepiej wykonać przy pomocy urządzenia, które precyzyjnie i profesjonalnie rozprowadzi preparat,
  • skuteczny oprysk trzeba powtarzać regularnie,
  • oprysk na kleszcze stosuj z daleka od krzewów owocowych, warzyw, kępy traw ozdobnych, kwiatów, miejsc, w których bawią się dzieci, basenów.

Oprysk na kleszcze jest bezpieczny, jeśli przestrzegasz wskazówek producenta i ogólnych zasad. Jeżeli mimo wszystko masz obawy i chcesz uniknąć rozprowadzania fungicydu, cypermetryny czy etofenproksu to możesz wybrać ekologiczny środek owadobójczy lub zasadzić w ogrodzie rośliny, których zapachy odstraszają kleszcze. Zwalczając komary i kleszcze pamiętaj, aby zostawić przy życiu pożyteczne owady.

A co zamiast oprysku i środków chemicznych?

Przeprowadzaniu oprysku powinny towarzyszyć prace porządkowe we własnym ogrodzie. Warto zacząć od usunięcia starych kłączy, gałęzi i innych miejsc, które kreują wilgotny, zacieniony mikroklimat. Warto dbać o regularne strzyżenie trawnika.

Oprócz profesjonalnych środków do zamgławiania ogrodów możesz też sięgnąć po tradycyjne i naturalne metody. Dobierz odpowiednie gatunki roślin uprawnych, aby z jednej strony cieszyć się ich pięknem i zapachem, a z drugiej zyskać sprzymierzeńca odstraszającego komary i kleszcze. Lawenda skutecznie zwalcza także muchy i komary, z kolei kocimiętka zawiera szkodliwy dla kleszczy nepetalakton. Toksyczne dla kleszczy są także związki z chryzantemy dalmatyńskiej oraz powojnika. Zawsze można też zastosować środki ochrony własnej i spryskać dokładnie całe ciało.