Oprysk z drożdży na pomidory i ogórki – jak zrobić i kiedy stosować?
Ekologiczne rozwiązania cieszą się coraz większym uznaniem wśród ogrodników. W przeciwieństwie do chemicznych środków ochrony roślin nie pozostawiają na uprawach toksycznych substancji, a przy tym wykazują się równie wysoką skutecznością. Jednym z ciekawszych sposobów walki z infekcjami chorób grzybowych na uprawach jest stosowanie oprysku z drożdży piekarskich. Jak przygotować oprysk i kiedy go stosować?
Spis treści
- 1 Kiedy stosować oprysk z drożdży
- 2 Jak przygotować oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?
- 3 Dlaczego warto stosować oprysk z drożdży?
- 4 Jaki wpływ na wzrost roślin mają drożdże?
- 5 Substancje odżywcze w oprysku z drożdży piekarskich
- 6 Opryski i nawozy z drożdży na pomidory
- 7 Drożdże piekarskie w walce ze szkodnikami
- 8 Jakie rośliny ozdobne i uprawne nawozić roztworem z drożdży?
Kiedy stosować oprysk z drożdży
Naturalny preparat z drożdży piekarskich to doskonały środek pielęgnacyjny dla każdego, kto poszukuje ekologicznych rozwiązań. Z uwagi na swoje właściwości, powinien być stosowany przede wszystkim wiosną oraz późnym latem, kiedy to rośliny są szczególnie narażone na rozwój chorób i atak szkodników.
Oprysk z drożdży stosowany profilaktycznie wzmacnia odporność roślin, zabezpieczając je przed groźnymi chorobami grzybowymi. Drożdże tworzą naturalną barierę na powierzchni łodyg i liści, a przy tym przyspieszają wzrost roślin.
Jak przygotować oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?
Aby zrobić oprysk z drożdży, należy przygotować:
- 100 g drożdży piekarskich,
- 0,5 l mleka o wysokiej zawartości tłuszczu (3,2%),
- 10 l wody.
Sposób przygotowania:
- Drożdże piekarskie starannie rozpuścić w mleku.
- Całość rozcieńczyć w 10 litrach wody. Najlepiej sprawdzi się woda “z odzysku”. Warto zastosować wodę, pozostałą z gotowania warzyw, ponieważ zawiera ona cenne substancje odżywcze, witaminy i minerały, które dodatkowo odżywią uprawy. Woda z gotowania może stanowić część roztworu, którą następnie uzupełnisz brakującymi litrami wody kranowej.
Aby ciecz lepiej utrzymywała się na liściach, można do tak przygotowanego roztworu dodać łyżkę szarego mydła w płynie.
Tak przyrządzonym preparatem opryskujemy rośliny od góry do dołu, pryskając liście z obu stron, by płyn osiadł na ich powierzchni, a składniki odżywcze przenikły w głąb rośliny.
Drugą propozycją jest nawóz z drożdży sfermentowanych. Do jego przygotowania należy przygotować:
- 100 g drożdży,
- 1 szklanka cukru,
- 10 l ciepłej wody.
Sposób przygotowania:
- Rozdrobnione drożdże należy zasypać cukrem i pozostawić na dwie godziny.
- Gdy drożdże już się rozpuszczą, należy je zalać ciepłą wodą i dokładnie wymieszać całość.
- Przygotowany roztwór należy pozostawić na tydzień do sfermentowania. Następnie oprysk należy stosować po rozcieńczeniu, w stosunku 1 szklanka roztworu z drożdży na 10 litrów czystej wody.
Nawóz z drożdży sfermentowanych poza wysoką skutecznością w walce z chorobami i szkodnikami wzbogaca również mikroflorę przydomowego kompostownika, przyspieszając proces rozkładu jego zawartości.
Dlaczego warto stosować oprysk z drożdży?
Istnieje wiele pozytywnych opinii na temat stosowania drożdży do pielęgnacji roślin. Stosowane w formie oprysku zasiedlają liście, tworząc na nich swego rodzaju powłokę.
Poprzez zasiedlenie liście, drożdże wypierają mikroorganizmy szkodliwe dla roślin, tym samym chroniąc je przed rozwojem wielu chorób, w tym grzybowych.
Oprysk ze świeżych drożdży to również sprawdzony i niedrogi sposób na to, by zabezpieczyć uprawy pomidorów przed chorobami przenoszonymi przez szkodniki, w tym mszyce.
Jaki wpływ na wzrost roślin mają drożdże?
Oprysk z drożdży, w połączeniu z naturalnym nawozem wspiera rozwój roślin, wpływając na ich wzrost. Zawarte w nich składniki odżywcze wspierają powodzenie uprawy, pobudzając rośliny do wejścia w kolejne stadia rozwoju.
Stosowane jako nawóz wspierają rozbudowę systemów korzeniowych, tym samym zwiększając jego zdolność do pobierania wody i składników pokarmowych z podłoża. Poza podlewaniem warto stosować drożdże w formie oprysków przeciwko grzybom i szkodnikom.
Substancje odżywcze w oprysku z drożdży piekarskich
Drożdże piekarskie zawierają szereg witamin i minerałów, które wykazują korzystny wpływ na organizmy żywe. Stosowane do podlewania roślin wzmacniają korzenie roślin, a następnie przenikając do kolejnych partii, wzmacniają ją od środka, zapewniając bujny wzrost i ochronę przed chorobami.
Stosowanie drożdżowego oprysku pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, a stosowane na już zainfekowane rośliny wypierają niebezpieczne drobnoustroje, rywalizując z nimi o składniki pokarmowe, które są potrzebne grzybom chorobotwórczym.
Za wysoką skuteczność roztworu z drożdży piekarskich odpowiadają:
- magnez,
- żelazo,
- cynk,
- potas,
- selen,
- wapń,
- fosfor,
- chrom,
- aminokwasy i białka,
- witaminy z grupy B.
Opryski i nawozy z drożdży na pomidory
Oprysk z drożdży pozytywnie wpływa na rozwój roślin w każdym stadium. Wysoką skuteczność wykazuje w przypadku pomidorów, na których często pojawiają się grzyby chorobotwórcze oraz szkodniki.
Oprysk i nawóz z niesfermentowanych drożdży warto stosować na rozsady pomidorów. Zawarte w nawozie i oprysku witaminy i minerały tworzą barierę chroniącą roślinę, a przy tym wspierają jej rozwój. Sadzonki należy podlać roztworem z drożdży bezpośrednio po wsadzeniu w glebę.
Oprysk z drożdży sprawdza się jako środek ochrony pomidorów i ogórków. Warzywa te są narażone na liczne choroby grzybowe oraz atak szkodników. Podczas uprawy pomidorów niebezpieczna jest zaraza ziemniaczana, z kolei przy uprawie ogórków szczególnym zagrożeniem staje się mączniak rzekomy dyniowatych. Warto stosować preparat profilaktycznie w ochronie roślin, ponieważ gdy roślinę zasiedlają insekty, wówczas o powodzenie uprawy trudno.
Drożdże piekarskie w walce ze szkodnikami
Naturalne produkty, dostępne w każdej kuchni od lat są wykorzystywane przez ogrodników w pielęgnacji roślin uprawnych. Jednym ze składników wyróżniających się wysoką skutecznością w walce ze szkodnikami są drożdże piekarskie. Można je znaleźć w każdym sklepie spożywczym, a odpowiednio przetworzone, pozwolą stworzyć naturalny środek wspierający walkę ze szkodnikami.
Oprysk z drożdży na pomidory i ogórki pozwala skutecznie pozbyć się mszyc, które zaatakowały rośliny, a przy tym zabezpiecza je przed skutkami ich obecności, czyli chorobami grzybowymi.
Regularne spryskiwanie upraw roztworem z drożdży piekarskich pozwala skutecznie zabezpieczyć pomidory i ogórki, a także pozostałe uprawy przed atakiem różnego rodzaju szkodników.
Roztwór na bazie drożdży warto stosować w walce z zarazą ziemniaczaną, szarą pleśnią oraz mączniakiem.
Jakie rośliny ozdobne i uprawne nawozić roztworem z drożdży?
Nawóz drożdżowy to uniwersalny preparat o wszechstronnym zastosowaniu. Może być stosowany w ogrodach przydomowych oraz na roślinach ozdobnych, uprawianych w domu.
Szczególnie warto stosować oprysk na uprawie pomidorów i pozostałych warzyw. W przypadku sadzonek truskawek oprysk stosowany profilaktycznie zapewni bujny wzrost, a przy tym zabezpieczy je przed chorobotwórczymi grzybami.