Oświetlenie oczka wodnego – jak je wybrać i rozmieścić?
Odpowiednie oświetlenie oczka wodnego pozwala uwydatnić jego walory, a wieczorami wprowadza w ogrodzie niepowtarzalny nastrój. Ma ponadto aspekt praktyczny, zapobiegając wypadkom nad wodą po zmroku. Przeczytaj, jakie są dostępne rozwiązania w zakresie źródeł światła, jak je dobrać i w jaki sposób rozmieścić.
Spis treści
Oświetlenie oczka wodnego – jak dobrać?
Kolorowe światło czy biel?
Po pierwsze, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wolimy oświetlenie jedno- czy wielokolorowe. Białe światło to wybór, który sprawdzi się w każdej sytuacji, bo pasuje w zasadzie do wszystkiego.
Ciepły, żółtawy odcień jest szczególnie polecany do aranżacji w stylu klasycznym i rustykalnym, dobrze komponują się z nim oprawy lamp i lampionów stylizowane na dawne. Chłodne światło znakomicie podkreśli natomiast modernistyczny urok ogrodu. Świetnie będą wyglądać emitujące je nowoczesne reflektory, oświetlenie LED czy lampy w plastikowej oprawie.
Niektórzy decydują się na oświetlenie oczek wodnych wykonane w różnych kolorach. Zaletą z pewnością będzie możliwość uzyskania oryginalnej i ciekawej aranżacji, ale oczywiście wszystko z umiarem. Najlepiej, kiedy światło będzie miało dwie, maksymalnie trzy barwy – oczko wodne nie powinno się świecić jak bożonarodzeniowa choinka, ale wszystko musi być gustownie dobrane .
Jakie oświetlenie do oczka wodnego? Rodzaje źródeł światła
Producenci mają w swojej ofercie mocno zróżnicowane produkty, które mogą służyć jako oświetlenie oczek wodnych. Możemy zdecydować się na nowoczesne reflektory, romantyczne lampiony czy staroświeckie lampy, w zależności od naszych upodobań i stylu, w jakim urządzony jest ogród. Nie zaleca się jednak mieszania ze sobą różnych typów źródeł światła ani stosowania ich w nadmiarze.
Należy pamiętać także o aspektach funkcjonalnych – oświetlenie powinno być wodoodporne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie ultrafioletowe, a jeśli ma być całoroczne, to musi także wytrzymywać niskie temperatury.
Koniecznie trzeba się zastanowić, w jaki sposób powinno być zasilane oświetlenie oczka wodnego. Lampa na baterie będzie wymagała ich regularnej wymiany, natomiast urządzenia na prąd potrzebują stałego podłączenia do źródła energii, które musi się znajdować w odpowiedniej odległości, a z tym w ogrodzie może być różnie. Dodatkowo, kable znajdujące się w pobliżu oczek wodnych należy bardzo dobrze zaizolować, aby do instalacji nie mogła przedostać się woda.
Inną opcją jest oświetlenie akumulatorowe, jednak w tym przypadku będziemy musieli pamiętać o regularnym ładowaniu, co może być kłopotliwe. Korzystnym wyborem, zwłaszcza jeśli oczko znajduje się w nasłonecznionym miejscu, są też lampki solarne.
Oświetlenie do oczka wodnego może być wyposażone w różne dodatkowe funkcjonalności, takie jak czujniki ruchu, system automatycznego włączania się po zmierzchu, funkcję sterowania przez aplikację na smartfonie czy możliwość wyboru barwy i natężenia światła oraz zmiany kierunku padania promieni świetlnych poprzez obracanie się urządzenia. Źródła światła w pobliżu oczek wodnych da się też sprytnie ukryć w różnych elementach otoczenia, istnieją np. modele wbudowane w rzeźby czy sztuczne głazy.
Reflektory
Reflektor ustawiony na brzegu oczka wodnego pozwala wydobyć piękno drzemiące w strumieniach wody spływających kaskadami do zbiornika. Padające z niego promienie światła pomogą też podkreślić urok dekoracyjnych głazów, rzeźb, fontann i innych elementów otoczenia, jednak nie sięgną pod wodę – do tego najlepiej sprawdzą się lampy podwodne i różnego rodzaju oświetlenie instalowane ponad lustrem oczka wodnego.
Lampy podwodne
Wodoszczelne lampy to świetny pomysł, kiedy chcemy wyeksponować rośliny w oczku wodnym, kolorowe rybki oczka wodnego czy inne elementy znajdujące się pod wodą. Często mają one postać podwodnych reflektorów, które emitują promienie świetlne, efektownie przebijające się przez taflę oczka wodnego. Warto zastosować podobne modele na brzegu, aby stworzyć spójną kompozycję.
Uwagę należy zwrócić na stopień wodoszczelności urządzenia. Unikajmy także nadmiaru reflektorów, gdyż zbyt duża ilość światła może płoszyć rybki zamieszkujące oczko wodne i jest w stanie popsuć całą estetykę. Warto zastanowić się nad dość dyskretnym oświetleniem, które – umiejętnie zastosowane – najlepiej wydobywa walory danej przestrzeni.
Lampki solarne
To bardzo praktyczne oświetlenie oczka wodnego, bo nie wymaga podłączenia do zasilania ani wymiany baterii. Czerpiąc energię ze słońca, jest również bardzo ekologiczne. Lampy solarne nie są, rzecz jasna, pozbawione wad – natężenie ich światła jest mniejsze i w dużym stopniu uzależnione od pogody.
Lampiony
Eleganckie lampiony to doskonały wybór do klasycznych oczek wodnych, porośniętych na brzegu majestatycznymi pałkami wodnymi i z pływającymi po powierzchni wody romantycznymi grzybieniami. Świetnie prezentują się modele stojące, ale równie malowniczo będą wyglądały lampiony podwieszone nad wodą.
Lampki pływające
Podświetlona linia wody oczka daje niesamowity efekt wizualny, zwłaszcza kiedy wybierze się lampki z dodatkowymi funkcjonalnościami, np. obrotowe. Po zmroku cudownie wyglądają świetliste kule unoszące się na powierzchni tafli zbiornika, ale można też wybrać światełka w wielu innych kształtach. Rzecz jasna, tego typu lampki muszą mieć bardzo szczelną obudowę.
Czym jest parametr IP?
IP to parametr używany do określania stopnia wodoszczelności oświetlenia – im jest wyższy, tym większa szczelność. Różnego rodzaju lampy stosowane na zewnątrz muszą mieć IP wynoszące co najmniej 44, natomiast jeśli są zanurzone w wodzie, powinny mieć przynajmniej IP68, aby nie uległy uszkodzeniu.
Podsumowanie
Urok naszego oczka wodnego można podkreślić poprzez odpowiednio skomponowane oświetlenie zewnętrzne i/lub podwodne. Źródła światła należy dobierać w zależności od naszych upodobań, potrzeb domowników, uwarunkowań otoczenia oraz zastosowanej w ogrodzie stylistyki.
Do wyboru mamy m.in. reflektory, lampy podwodne, lampki zasilane słońcem, lampiony oraz lampki pływające. Należy je rozmieścić tak, aby wyeksponować najbardziej spektakularne elementy aranżacji naszego oczka wodnego, np. urokliwą rzeźbę, ciekawą roślinę, malowniczą kaskadę czy fontannę. Dobierz oświetlenie do swojego stawu i przekonaj się, jak dużo możesz w ten sposób zmienić!