Oświetlenie solarne do ogrodu — jak działa?

XXI wiek to czas, w którym ekologia nie jest już tylko czczym frazesem. Wręcz przeciwnie — na rynku dostępnych jest wiele ekologicznych produktów. Co więcej, rozwiązania te nie są żadnym rocket science; wśród urządzeń o korzystnym wpływie na środowisko naturalne są także takie wykorzystywane na co dzień akcesoria jak na przykład oświetlenie do domu i oświetlenie zewnętrzne, w tym np. lampy ogrodowe solarne.

Jak działają lampy solarne zewnętrzne i w jaki sposób reagują one na działanie promieni słonecznych? Co trzeba zrobić, by naładować lampę solarną? Jakie są zalety lamp solarnych? Te oraz wiele innych kwestii być może stanowiły dla Ciebie tajemnicę… ale już za chwilę się to skończy, ponieważ właśnie odwiedzasz bloga, na którym Ci wszystko wyjaśnimy. Miłej lektury!

Oświetlenie solarne do ogrodu

Lampa solarna ogrodowa — co to takiego jest?

Oświetlenie solarne do ogrodu (określane potocznie jako lampy solarne) to zbiór rozwiązań, które działają w oparciu o energię słoneczną. W pewnym sensie możemy porównać ich działanie do paneli fotowoltaicznych. Celem fotowoltaiki jest czerpanie energii pochodzącej z promieni słonecznych, przetwarzanie jej, a następnie dostarczanie prądu do domu lub firmy.

Podobnie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o lampy solarne do ogrodu: pobierają one energię ze słońca (za dnia) i gromadzą ją, a następnie robią to, co tradycyjne oświetlenie. To właśnie dzięki temu lampy solarne zewnętrzne dobrze sprawdzają się na przykład jako oświetlenie ogrodu. A zatem, dochodzi wówczas do konwersji energii słonecznej na energię elektryczną; ta ostatnia jest następnie wykorzystywana do zasilania lampy.

Jak działa lampa solarna?

Jak działają lampy solarne ogrodowe? Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości zasada działania jest całkiem prosta. Lampa solarna to konstrukcja, w której centralnym punktem jest ogniwo fotowoltaiczne. To właśnie dzięki pracy ogniwa możliwe jest pozyskiwanie i gromadzenie energii słonecznej. Następnie, dochodzi do wytworzenia prądu stałego.

Nie będziemy dalej zagłębiać się w kwestie dotyczące elektryczności; musisz jedynie wiedzieć, że prąd stały zostaje na tym etapie przekształcony w energię elektryczną i to właśnie ona jest wykorzystywana w celu rozświetlenia ogrodu. Oczywiście, im lepszej jakości jest dany model, tym dłużej działają lampy solarne. To, ile godzin jest w stanie świecić lampa solarna po pełnym dniu ładowania, możemy sprawdzić na opakowaniu lub w instrukcji dołączanej przez producenta.

Oświetlenie led ukryte między roślinami

Oświetlenie solarne ukryte między roślinami

Lampa solarna — oświetlenie zewnętrzne LED

Jak już wspomnieliśmy, jednym z kluczowych elementów, jeśli chodzi o lampy solarne, jest ogniwo fotowoltaiczne. To oczywiste, ponieważ bez ogniwa lampa solarna po prostu nie będzie świecić.

Okrągła lampa solarna

Lampy solarne są nie tylko funkcjonalne, ale mogą również dobrze wyglądać

Rzecz jasna, do prawidłowej pracy lampy solarnej konieczna jest również żarówka. Jeśli wspomniane ogniwo fotowoltaiczne zbierze energię dostarczaną na naszą planetę przez promienie słoneczne, lampa solarna ją magazynuje. Ale to nie wszystko — potrzebna jest jeszcze żarówka, dzięki której można będzie oświetlić ogród.

W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzają się żarówki LED. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: nieprzypadkowo chwali się je za trwałość i długą żywotność, ale także wydajność oświetlenia. Dzięki temu dobre lampy solarne będą w stanie skutecznie rozświetlić nawet duży ogród.

Czujniki — lampa solarna LED jako element inteligentnego domu?

W ostatnich latach coraz bardziej stawia się na automatyzację. Dotyczy to nie tylko wyposażenia firmowego, ale także wyposażenia wykorzystywanego w domu, w tym np. opisywanej przez nas lampy solarnej.

To właśnie dlatego tego typu urządzenia mają zamontowane tzw. czujniki zmierzchowe, o których można — niezależnie od modelu lampy — powiedzieć jedno: zapewniają one wygodę.

Czujniki te to swego rodzaju receptory, które reagują na poziom natężenia światła w otoczeniu. Jeśli w okolicy, w której znajduje się lampa solarna, zaczyna robić się ciemno (pora wieczorna lub nocna), czujniki sprawiają, że zmagazynowana w akumulatorze energia słoneczna zostaje emitowana w postaci światła.

W telegraficznym skrócie: lampki solarne zaczynają działać, gdy na dworze robi się ciemno. Od pojemności akumulatora zależy to, czy lampa solarna przestaje świecić jeszcze w trakcie nocy, czy też wytrzyma znacznie dłużej.

Droższe modele są wyposażone także w czujnik ruchu, który przesyła informację do wnętrza lampy, gdy w pobliżu zostanie wykryty… ruch. A zatem, lampy solarne ogrodowe mogą się włączyć wtedy, gdy w porze nocnej wejdziesz na teren uprawy.

Oba te rozwiązania — mowa tu o czujnikach ruchu oraz zmierzchowych — mają za zadanie ułatwić korzystanie z lamp. Dzięki temu Twoja praca sprowadza się jedynie do poprawnego zainstalowania lampy (o tym, jak należy to zrobić, za chwilę Ci napiszemy). Tak czy inaczej, nie musisz obawiać się o to, że będziesz zmuszony przechadzać się po całym ogrodzie, by każdego dnia włączać całe oświetlenie tarasu lub ogrodu.

Solarna lampa na elewację

Solarna lampa na elewację

Lampy solarne ogrodowe — zapewnij jej dostęp do promieni słonecznych

To, że umieścisz lampę solarną na zewnątrz, w ogrodzie, nie gwarantuje sukcesu. Lampa zaświeci dopiero wtedy, gdy wybierzesz odpowiednie miejsce. Generalnie, musi być to takie miejsce, co do którego jesteś pewien, że przez większą część dnia będą do niego docierać promienie słoneczne. Łatwo możemy sobie wyobrazić, do czego doprowadzisz, jeśli umieściłeś lampę w zacienieniu. Zazwyczaj lampy solarne nadal będą działać, ale co z tego, jeśli efektywność ich pracy znacząco spadnie?

Oprócz właściwego rozmieszczenia ważne jest również regularne czyszczenie oświetlenia. Powód jest prosty: zabrudzona lampa solarna (może stać się tak np. z powodu grudek ziemi, a także fragmentów liści czy trawy) oznacza mniejszą powierzchnię, która “przyjmuje” promienie słoneczne. Co jeszcze jest ważne, jeśli chodzi o rozmieszczenie lamp solarnych w ogrodzie?

 

Podczas rozmieszczania lamp solarnych w ogrodzie trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ekspozycję na słońce, choć oczywiście standardowe lampy solarne potrzebują dużej ilości promieni słonecznych.

Oprócz tego trzeba brać pod uwagę również inne potencjalne źródła światła w pobliżu. W szczególności unikaj takich miejsc, które są wystawione na działanie latarni ulicznych lub innych obiektów emitujących mocne światło.

Powód jest prosty — znajdujące się w pobliżu źródła światła mogą sprawić, że nie zadziałają wcześniej opisane przez nas czujniki typu noc-dzień. W efekcie nawet w porze wieczornej/nocnej, lampy solarne ogrodowe nie będą działać w sposób opttymalny, jeśli będzie padać na nie światło latarni.

Oświetlenie ogrodu lampą solarną LED — dlaczego warto?

Dlaczego warto wyposażyć przydomowy lub działkowy ogród w lampy solarne? Powodów jest kilka: przede wszystkim, zapewnisz uprawie mocne, ale przyjemne światło, co z pewnością sprawi, że przebywanie w ogrodzie będzie po prostu przyjemniejsze.

To jeszcze nie wszystko. Jak już wiesz, źródłem światła w lampie solarnej są promienie słoneczne. Oznacza to, że nie musisz ponosić kosztów z tytułu rachunków za ogrzewanie elektryczne. To znaczna korzyść, jeśli weźmiemy pod uwagę wysokie rachunki za energię elektryczną.

Oprócz kosztów nie musisz również martwić się o to, czy dasz radę podłączyć oświetlenie do źródła zasilania. Wybierz takie miejsce, do którego docierają promienie słoneczne, a nie będziesz musiał już troszczyć się o to, czy gniazdko elektryczne jest położone w odpowiedniej odległości.

Lampki solarne w ogrodzie

Lampy solarne ogrodowe są w stanie skutecznie rozświetlić ogród

Na co musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz wybrać lampy solarne ogrodowe?

Lampy solarne ogrodowe powinny zostać zamontowane w taki sposób, by znajdujący się w nich panel słoneczny był skierowany w stronę słońca, tzn. w kierunku południowym bądź południowo-zachodnim. W taki sposób można stosunkowo najefektywniej pozyskiwać energię słoneczną.

Rzecz jasna, należy upewnić się, czy dostęp do promieni słonecznych nie jest zakłócony; w tym cel trzeba sprawdzić, czy panel solarny nie jest zacieniony przez korony drzew, budynki lub inne przeszkody.