Oszczędne podlewanie ogrodu – jak się za to zabrać?
Zachwycająco piękny ogród jest marzeniem każdego z nas. Jednak wraz z nadchodzącymi upałami coraz trudniejsze staje się utrzymanie go w odpowiedniej kondycji. Rośliny uprawne i ozdobne wymagają regularnego zasilania odpowiednią ilością wody. Jednak z uwagi na rosnące ceny, coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób nawadniać rośliny, by ponosić jak najniższe koszty. W jaki sposób podlewać rośliny, by obniżyć koszty upraw? Poznaj najskuteczniejsze metody oszczędnego podlewania ogrodu i zadbaj o odpowiednie nawodnienie roślin.
Spis treści
Jak często podlewać rośliny?
Częstotliwość podlewania roślin ogrodowych uzależniona jest od wielu czynników, w tym właściwości uprawianych gatunków, odmiany, a także stanowiska, poziomu nasłonecznienia i naturalnej wilgotności gleby. Nie bez znaczenia jest również wiek roślin, ich system korzeni, a także faza wzrostu.
Uwzględniając wszystkie te czynniki, można wyróżnić:
- Rośliny wymagające stale wilgotnego podłoża, które dobrze znoszą krótkotrwałe zalanie, ale źle znoszą nawet krótkotrwałe przesuszenie. Do tej kategorii należą rośliny pochodzące z terenów bagiennych i naturalnie wilgotnych łąk,
- rośliny nie wymagające częstego podlewania, które źle znoszą zalanie. Do tej kategorii należą rośliny, które naturalnie występują na terenach piaszczystych i górskich. W tym przypadku należy stosować oszczędne podlewanie ogrodu, zasilając rośliny dopiero po przesuszeniu wierzchniej warstwy gleby.
- Rośliny preferujące umiarkowanie wilgotnego podłoża. Wymagają lekko wilgotnego podłoża i mogą źle reagować zarówno na krótkotrwałe zalanie, jak i przesuszenie. Należy je podlewać, gdy gleba przeschnie do głębokości nie większej niż 2 do 3 cm.
Przystępując do nawadniania ogrodu, należy pamiętać, że podczas podlewania ogrodu istotne są również takie czynniki, jak wielkość liści. Im liście danej rośliny są większe, tym wyższe ma ona zapotrzebowanie na wodę, z uwagi na większą powierzchnię parowania. W przypadku mniejszych, mięsistych liści, podlewanie ogrodu można ograniczyć, ponieważ roślina ma zdolność do gromadzenia wody. Również niższe wymagania wykazują rośliny pokryte drobnymi włoskami lub woskiem, czyli tzw. kunterem.
Ogólne zasady podlewania ogrodu nie obowiązują, w przypadku świeżo posadzonych i młodych roślin, a także tych obficie kwitnących i owocujących. Wówczas należy pamiętać o konieczności intensywnego podlewania, umożliwiającego dalszy rozwój roślinności. Zwiększone podlewanie ogrodu należy stosować również w przypadku upraw na stanowiskach słonecznych.
Zadbaj o odpowiednie rozmieszczenie roślin
Oszczędne podlewanie ogrodu będzie tym skuteczniejsze, gdy zastosuje się odpowiednie rozmieszczenie roślin. W tym celu należy zadbać o nasadzenie obok siebie roślin, o podobnych wymaganiach. Sadząc obok siebie rośliny, które mają takie same wymagania co do poziomu wilgotności gleby pozwala na znaczące ograniczenie zużycia wody, poprzez odpowiednie dostosowanie intensywności podlewania.
Należy przy tym pamiętać, by dobierać rośliny nie tylko pod względem gatunków, ale również ich planowanego rozmieszczenia na działce. Sadzenie roślin dopasowanych do warunków glebowych znacząco zmniejszysz zużycie wody i sprawisz, że nawadnianie ogrodu będzie efektywniejsze.
Planując założenie trawników, jeszcze przed wysiewem nasion zadbaj o glebę w ogrodzie. Skutecznym sposobem na poprawę efektywności nawadniania ogrodu jest połączenie gleby z gliną i podłożem próchniczym lub z wysoką zawartością torfu.
Co więcej, dla uzyskania jak najlepszych rezultatów, warto gęsto sadzić roślinność. Ich rozmieszczenie sprawia, że pędy pokrywają zdecydowaną większość powierzchni gruntu, ograniczając parowanie wody, pozwalając zmniejszyć intensywność podlewania.

Zadbaj o rozmieszczenie roślin w ogrodzie
Zadbaj o tanie źródło wody
Podstawą oszczędnego podlewania ogrodu jest stosowanie tanich źródeł wody. Woda pochodząca z wodociągów stale drożeje, przez co stosowanie jej do nawadniania może okazać się kosztowne. Na szczęście istnieje szereg sposobów, pozwalających na znaczące ograniczenie kosztów, związanych z podlewaniem roślin.
W zależności od preferencji można zdecydować się, na montaż systemu, który pozwala pozyskiwać deszczówkę, zainstalować studnię głębinową lub sięgnąć po wodę pochodzącą z jeziora. Podlewaj swoje rośliny i trawniki wodą, pochodzącą z tych źródeł, a szybko zobaczysz, że podlewanie ogrodu wcale nie musi być kosztowne.
Dodatkowo deszczówka wykorzystywana w ogrodzie jest przyjazna dla środowiska i pozwala obficie nawodnić roślinność, bez obaw o wysokie koszty.

Kopanie studni głębinowej
Stosuj oszczędne systemy nawadniające
Skutecznym sposobem na oszczędne podlewanie ogrodu jest zastosowanie odpowiednich instalacji nawadniania. Odpowiednio zaprojektowany system nawadniania powinien składać się z sekcji, zawierających różnego rodzaju urządzenia, w tym mikrozraszacze, zraszacze, węże pocące lub linie kroplujące.
Ważne, by pamiętać o odpowiednim ustawieniu systemów nawadniania, tak, by w jednym czasie dostarczać wodę roślinom o podobnych wymaganiach uprawowych.
Instalację można dodatkowo wzbogacić o automatyczny system nawadniania, za pośrednictwem którego można ustawić automatyczny czas podlewania, a także kolejność włączania się poszczególnych sekcji. Najnowocześniejsze instalacje zawierają również czujniki deszczu i wilgoci, które pozwalają oszacować rzeczywiste zapotrzebowanie na wodę.

Nawadnianie w inteligętnym ogrodzie
Wody opadowe do podlewania ogrodu
Oszczędne nawadnianie ogrodu wymaga zastosowania przemyślanych rozwiązań. Aby znacząco ograniczyć koszty związane z pielęgnacją ogrodu, należy przede wszystkim zadbać o wykorzystanie taniego źródła wody. Podlewanie ogrodu wodą z wodociągów może generować wysokie koszty.
Na szczęście istnieje szereg różnych sposobów, pozwalających na oszczędne podlewanie ogrodu. Jedną z kluczowych zasad jest pozyskiwanie deszczu. Dodatkową korzyścią tego rozwiązania jest możliwość pozyskania dofinansowania na montaż beczki, co pozwala na znaczące obniżenie kosztów inwestycji.
Najprostszym sposobem na pozyskiwanie deszczu jest montaż beczki lub innego dużego pojemnika na deszcz bezpośrednio pod ujściem rynny. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na efektywne zbieranie deszczówki, którą następnie można z powodzeniem wykorzystać do podlania ogrodu. Osoby, dysponujące znaczną przestrzenią wolną, mogą zdecydować się na montaż dużego pojemnika podziemnego na wodę opadową.
Stosowanie wody pochodzącej z opadów deszczowych, poza tym, że jest całkowicie za darmo, niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim, woda opadowa posiada stosunkowo wyższą temperaturę, dzięki czemu jej stosowanie nie powoduje dodatkowego szoku dla roślin. Dodatkowo zawiera szereg substancji odżywczych, które wspierają rozwój roślinności.
Skuteczne metody oszczędnego podlewania
Oszczędne gospodarowanie wodą jest niezbędne nie tylko z uwagi na rosnące koszty. Niedostatek wody sprawia, że coraz więcej województw wprowadza ograniczenia dotyczące nawodnienia ogrodu. Na szczęście istnieje szereg różnych sposobów, pozwalających na ograniczenie kosztów związanych z podlewaniem roślin.
Przede wszystkim, warto czerpać wodę deszczową lub poszukać alternatywnych źródeł wody. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby, pozwalające na ograniczenie kosztów związanych z podlewaniem roślin w ogrodzie.
Podlewanie roślin ręczne
Jeżeli obecnie nie możesz sobie pozwolić na montaż zaawansowanych instalacji nawadniających w swoim ogrodzie, możesz pozostać przy podlewaniu ręcznym, z wykorzystaniem tradycyjnej konewki lub węża ogrodowego. Jednak decydując się na to rozwiązanie, warto znać kilka podstawowych zasad, które pozwolą znacząco obniżyć koszty podlewania.
Przede wszystkim, rośliny w ogrodzie najlepiej podlewać wcześnie rano. Wówczas, ziemia nie będzie nagrzana, co pozwoli na ograniczenie parowania wody. Zamiast tego cała ciecz wsiąknie w głębsze warstwy gleby, co pozwoli na efektywniejsze nawadnianie. Alternatywnie można zdecydować się na nawadnianie wieczorne, po zachodzie słońca. Podlewanie roślin o odpowiedniej porze pozwala na zmniejszenie zużycia wody nawet do 20%.
Inną zasadą pomocną w oszczędnym podlewaniu ręcznym jest podlewanie rzadsze, a przy tym obfitsze. Lepiej zastosować większą ilość wody w większych odstępach czasu. Możesz wykorzystać deszczówkę lub wodę ze studni głębinowej. Podlewanie intensywne sprawia, że woda dociera do najgłębszych warstw ziemi, w tym korzeni roślin. Podlewanie trawnika najlepiej przeprowadzić raz na tydzień.

Ręczne podlewanie roślin
Stosuj zraszacze ogrodowe
Jednym ze skuteczniejszych sposobów na oszczędne podlewanie jest stosowanie zraszaczy ogrodowych. Regularne nawadnianie niewielką ilością wody pozwala zminimalizować straty wody. Co więcej, rozwiązanie to pozwala oszczędzić czas, potrzebny do ręcznego podlania roślin.
Obecne zraszacze dostępne są w różnorodnych formach, pozwalających na poprawę efektywności. Dodatkowo, zraszacze wzbogacone o sterownik nawadniania pozwalają sterować systemem, aby dostarczył odpowiednią ilość wody.
Sięgnij po wodę z jeziora
Osoby uprawiające ogród w pobliżu jeziora mogą zdecydować się na wykorzystanie do podlania ogrodu. Stosowanie wody z jeziora nie wymaga dysponowania odpowiednim pozwoleniem i jest w pełni legalne. Korzystając z wody ze zbiornika, musisz pamiętać o tym, by nie przekroczyć dobowej ilości – 5 m3.
Jeżeli jezioro znajduje się na posesji prywatnej, wówczas, przed pobraniem wody powinieneś uzyskać zgodę właściciela, na korzystanie z takiego źródła.
Zastosuj odpowiednią izolację
Nawet intensywne podlewanie nie przyniesie rezultatu, jeżeli woda będzie szybciej odparowywać z ziemi. W tym celu warto zastosować odpowiednie rozwiązania, wspierające utrzymanie wilgoci. Zastosowanie lekkiej pokrywy z kory sprawia, że odparowywanie cieczy przebiega wolniej, pozwalając na dłużej zachować wilgoć we wnętrzu ziemi.
Chcąc uzyskać jak najlepsze rezultaty, można zastąpić korę sosnową dedykowanym hydrożelem. Odrobina hydrożelu dodanego do doniczek lub skrzynek ogrodowych pozwala na ograniczenie zużycia wody nawet o 70%.